Τα.. βάρη των θηραμάτων..

Και βεβαίως δεν αναφέρομαι στο..σωματικο βάρος....

Με αυτά που ακουω κ διαβάζω ήθελα από καιρό να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα..
Για να σταματήσουν κ οι χλευασμοι μεταξυ των συναδέλφων πραγμα πολυ λυπηρό κ άδικο κ ιδιαίτερα όταν υπάρχει επιτυχία....

Αφορμή μου εδωσε το ποστ του @Dentist που έθιξε τα 34γρ για την τσίχλα(πραγμα που έχει ξαναγίνει κ απο άλλα μέλη κατά το παρελθον)....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μολύβδινα-φυσίγγια-υδροβίων.761/page-30

Καταρχήν φίλε Πασχάλη τα 34γρ δεν θεωρείται υπεργομωση για το διαμέτρημα 12...
Οι παλαιοτεροι κυνηγοί γνωρίζουν πολυ καλα ότι αυτή η γόμωση ήταν συνηθισμένη(μαζί με τα 32-33γρ) τα προηγουμενα χρόνια τόσο στα καρτερια όσο κ στα περπατητα...
Τα 30γρ ήταν "άγνωστα" σε πολλους θα τολμούσα να πω κ ποσο μάλλον τα σκοπευτικα...

Τα χρόνια περασαν κ μαζί με την άνθηση του σκοπευτηριου άλλαξαν κ οι νοοτροπίες κ οχι αδικα γιατί κ τα σκοπευτικα φυσίγγια δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν στους κυνηγοτοπους....

Κάποιοι όμως δεν επηρεάστηκαν από αυτο(προφανώς θέμα ψυχολογίας) κ εξακολουθουν να κυνηγουν την τσίχλα με την γόμωση εκείνη που ξέρουν κ κυρίως εμπιστευονται...

Εδώ είναι ένα "κομμάτι" από τον Ιορδανογλου πριν 22 χρόνια....

IMG_20240103_110254.jpg

Και εδω από ένα άρθρο του Κοσκινα πριν 24χρ....

IMG_20240103_112514.jpg

Και επειδή δεν υπαρχουν στάνταρ τα 28γρ μπορεί να γίνουν 24γρ κ τα 33γρ να γίνουν 34γρ για την τσίχλα...
Για τον λαγό τα 34γρ μπορει να γίνουν 32γρ κ τα 42γρ να γίνουν 52γρ σε καλυκα "3......
Κ.ο.κ.......
Ομοίως κ οι διάμετροι των σκαγίων.....

ΥΓ
Όποιος καταφέρει να πέσει για ποιους λόγους θεωρεί ιδανική την τάδε γόμωση κ το τάδε νο σκαγίων για το κάθε θήραμα που κυνηγάει θα τον παραδεχτω.........
Μπορεί να τα κάνει?? Εεε μάλλον οχι.......

Άρα ο καθένας με τις επιλογές του......
 
Και βεβαίως δεν αναφέρομαι στο..σωματικο βάρος....

Με αυτά που ακουω κ διαβάζω ήθελα από καιρό να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα..
Για να σταματήσουν κ οι χλευασμοι μεταξυ των συναδέλφων πραγμα πολυ λυπηρό κ άδικο κ ιδιαίτερα όταν υπάρχει επιτυχία....

Αφορμή μου εδωσε το ποστ του @Dentist που έθιξε τα 34γρ για την τσίχλα(πραγμα που έχει ξαναγίνει κ απο άλλα μέλη κατά το παρελθον)....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μολύβδινα-φυσίγγια-υδροβίων.761/page-30

Καταρχήν φίλε Πασχάλη τα 34γρ δεν θεωρείται υπεργομωση για το διαμέτρημα 12...
Οι παλαιοτεροι κυνηγοί γνωρίζουν πολυ καλα ότι αυτή η γόμωση ήταν συνηθισμένη(μαζί με τα 32-33γρ) τα προηγουμενα χρόνια τόσο στα καρτερια όσο κ στα περπατητα...
Τα 30γρ ήταν "άγνωστα" σε πολλους θα τολμούσα να πω κ ποσο μάλλον τα σκοπευτικα...

Τα χρόνια περασαν κ μαζί με την άνθηση του σκοπευτηριου άλλαξαν κ οι νοοτροπίες κ οχι αδικα γιατί κ τα σκοπευτικα φυσίγγια δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν στους κυνηγοτοπους....

Κάποιοι όμως δεν επηρεάστηκαν από αυτο(προφανώς θέμα ψυχολογίας) κ εξακολουθουν να κυνηγουν την τσίχλα με την γόμωση εκείνη που ξέρουν κ κυρίως εμπιστευονται...

Εδώ είναι ένα "κομμάτι" από τον Ιορδανογλου πριν 22 χρόνια....

View attachment 84296

Και εδω από ένα άρθρο του Κοσκινα πριν 24χρ....

View attachment 84297

Και επειδή δεν υπαρχουν στάνταρ τα 28γρ μπορεί να γίνουν 24γρ κ τα 33γρ να γίνουν 34γρ για την τσίχλα...
Για τον λαγό τα 34γρ μπορει να γίνουν 32γρ κ τα 42γρ να γίνουν 52γρ σε καλυκα "3......
Κ.ο.κ.......
Ομοίως κ οι διάμετροι των σκαγίων.....

ΥΓ
Όποιος καταφέρει να πέσει για ποιους λόγους θεωρεί ιδανική την τάδε γόμωση κ το τάδε νο σκαγίων για το κάθε θήραμα που κυνηγάει θα τον παραδεχτω.........
Μπορεί να τα κάνει?? Εεε μάλλον οχι.......

Άρα ο καθένας με τις επιλογές του......
Πες μου ένα θήραμα να σου εξηγήσω τον λόγο.
 
Άρα ο καθένας με τις επιλογές του......

Τέλος! να κλειδωσει το νήμα!(joke)

Η ιδανική επιλογή είναι οτι φέρνει αποτελέσματα στον καθ ενα μας , αλλά και σε συνδιασμό με σεβασμό στο θήραμα!
Δε βάζουμε 40 γρ στη τσιχλα μήπως τη πετυχει ενα σκάγι στα 50μετρα και πέσει(τραυματισμένη στο ρέμα...)!
Δε ρίχνουμε μηδενικά στο λαγο, στα 80, μήπως του τρυπήσει ενα σκάγι το πετσί...
Το κυνηγι,δεν ειναι αγώνας σκοποβολής, ούτε μέσω επιβίωσης!
ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ!!!
 
Και βεβαίως δεν αναφέρομαι στο..σωματικο βάρος....

Με αυτά που ακουω κ διαβάζω ήθελα από καιρό να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα..
Για να σταματήσουν κ οι χλευασμοι μεταξυ των συναδέλφων πραγμα πολυ λυπηρό κ άδικο κ ιδιαίτερα όταν υπάρχει επιτυχία....

Αφορμή μου εδωσε το ποστ του @Dentist που έθιξε τα 34γρ για την τσίχλα(πραγμα που έχει ξαναγίνει κ απο άλλα μέλη κατά το παρελθον)....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μολύβδινα-φυσίγγια-υδροβίων.761/page-30

Καταρχήν φίλε Πασχάλη τα 34γρ δεν θεωρείται υπεργομωση για το διαμέτρημα 12...
Οι παλαιοτεροι κυνηγοί γνωρίζουν πολυ καλα ότι αυτή η γόμωση ήταν συνηθισμένη(μαζί με τα 32-33γρ) τα προηγουμενα χρόνια τόσο στα καρτερια όσο κ στα περπατητα...
Τα 30γρ ήταν "άγνωστα" σε πολλους θα τολμούσα να πω κ ποσο μάλλον τα σκοπευτικα...

Τα χρόνια περασαν κ μαζί με την άνθηση του σκοπευτηριου άλλαξαν κ οι νοοτροπίες κ οχι αδικα γιατί κ τα σκοπευτικα φυσίγγια δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν στους κυνηγοτοπους....

Κάποιοι όμως δεν επηρεάστηκαν από αυτο(προφανώς θέμα ψυχολογίας) κ εξακολουθουν να κυνηγουν την τσίχλα με την γόμωση εκείνη που ξέρουν κ κυρίως εμπιστευονται...

Εδώ είναι ένα "κομμάτι" από τον Ιορδανογλου πριν 22 χρόνια....

View attachment 84296

Και εδω από ένα άρθρο του Κοσκινα πριν 24χρ....

View attachment 84297

Και επειδή δεν υπαρχουν στάνταρ τα 28γρ μπορεί να γίνουν 24γρ κ τα 33γρ να γίνουν 34γρ για την τσίχλα...
Για τον λαγό τα 34γρ μπορει να γίνουν 32γρ κ τα 42γρ να γίνουν 52γρ σε καλυκα "3......
Κ.ο.κ.......
Ομοίως κ οι διάμετροι των σκαγίων.....

ΥΓ
Όποιος καταφέρει να πέσει για ποιους λόγους θεωρεί ιδανική την τάδε γόμωση κ το τάδε νο σκαγίων για το κάθε θήραμα που κυνηγάει θα τον παραδεχτω.........
Μπορεί να τα κάνει?? Εεε μάλλον οχι.......

Άρα ο καθένας με τις επιλογές του......
Πρώτα πρώτα αγαπητέ,εγώ σίγουρα ΔΕΝ χλεύασα κανέναν κυνηγό και ποτέ.Δεύτερον,φυσικά και ξέρω ότι τα 34 gr ΔΕΝ είναι πραγματική υπεργόμωση για το 12 cal. Tη λέξη ''υπεργόμωση'',κατ΄εμέ,τη χρησιμοποίησα για το κυνήγι τσίχλας τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ δλδ σχεδόν με καλοκαιρινές συνθήκες τα τελευταία χρόνια και για ένα όχι μεγάλο σε μέγεθος θήραμα...Έπειτα δε μιλάμε μόνο για το 12 cal. Yπάρχουν πολλοί ανάμεσά μας που κυνηγούν με 28 cal και το πασίγνωστο στην Ελλάδα 36άρι.Τι δλδ θα υποτιμώνται και αυτοί;ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!Το είχα γράψει:''ο καθένας με ό,τι γουστάρει και με ό,τι του ταιριάζει!''.Υ.Γ. Όταν καμμιά φορά πάω τον Οκτώβριο για τσίχλα,χρησιμοποιώ 30 gr στο δίκαννό μου αλλά επαναλαμβάνω κι αυτό είναι προσωπικό...:)
 
Τα φόρουμ φτιάχτηκαν για να διατυπώνονται οι απόψεις μας για σχετικά θέματα. Σωστά (για μένα) το άνοιξες Τάσο.
Για να καταθέσω και εγώ τη δική μου θα έλεγα ότι από την πείρα μου το ιδανικό για μένα για τη τσίχλα ήταν το 31gr με ανάμικτα σκάγια 8/9, ή 9/10. Το κακό είναι ότι είναι σπάνια και η ποιότητα αμφιλεγόμενη.
Στα 32 gr βρίσκεις αφθονία επιλογών και με Νο 9 ένα καλοφτιαγμένο σε υπερκαλύπτει.
Το 34 θεωρώ υπερβολή για τη τσίχλα, πιο αργό από τα ελαφρότερα και πλέον πολύ ακριβό.
Προσωπικά επιλέγω 30 έως max 32gr και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Έχω δοκιμάσει αρκετά και τα σκοπευτικά 28άρια, σκοτώνουν άριστα, αλλά είναι για ικανότερα από μένα χέρια...
 
Λοιπόν...το κάθε "εργαλείο" έχει λόγο που έχει φτιαχτεί.Ανοίγοντας μια συλλογή με μύτες κατσαβιδιου αν παρατηρήσετε καλά θα δείτε τις διαφορές, κάποιοι παίρνουν την PH2 και την χρησιμοποιούν παντού.Βιδωνουν?Ναι!Βιδωνουν σωστά?Η απάντηση είναι όχι...Πάμε τώρα στη συλλογή φυσιγγίων που έχουμε.Πολλα τα νούμερα, πολλά τα γραμμάρια.Το θέμα είναι η σωστή επιλογή για την χρήση που τα θέλουμε.Ο Χρυσός κανόνας ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ είναι... θήραμα-τσοκ-αποσταση.Θα μου πει κάποιος στο κυνήγι δεν υπάρχουν αποστάσεις και έχει δίκιο εν μέρει αλλά...Στις μαύρες οι αποστάσεις είναι κοντινές, όταν ξημερώσει μέχρι 35+.Άρα υπάρχει ένα δεδομένο και μιλάω για καρτέρι.Μιλαω για την τσίχλα γιατί είναι το θήραμα που τραβάει τις περισσότερες ντουφεκιες με διαφορά.Αν ξεκινήσει κάποιος με 5*Ν11 και μετά 3* Ν10 και ο διπλανός του με 3* Ν8 διασποράς και μετά με Ν8 συγκεντρωτηρα θα έχουν τα ίδια αποτελέσματα.Η διάφορα θα φανεί αν μαδησουν στο τέλος του κυνηγιού τα θηράματα.Ο πρώτος θα έχει θηράματα για βρώση ενώ ο δεύτερος θα έχει θεματακια.Το ότι πέφτει το θήραμα δεν έχει να λέει τίποτα.Αν ακούσω κάποιον να λέει...έχω 28γρ Ν10 τον θεωρώ γνώστη ,αν ακούσω κάποιον να λέει 24γρ 7,5 ή 36γρ Ν7 μπορεί να αλλάξω και καρτέρι.Ο ένας είναι υβρίδιο κυνηγός σκοπευτηρίου και ο άλλος άρπα κόλλας.Ειμαι καθαρά κυνηγός,δεν ρίχνω 250 φυσίγγια στο σκοπευτήριο τα ΣΚ και πάω που και που για καμία τσίχλα με τα φυσίγγια που μου έχουν μείνει.Τα ΣΚ τα περνάω στους κυνηγότοπους και τα φυσίγγια μου είναι μετρημένα με καλές καρπωσεις.Με ενδιαφέρει το φυσίγγι να έχει σωστή κατανομή (γραμμάρια-νουμερο) ώστε να πάρω μια καθαρή άμεση καταβολή με το θήραμα να είναι σε θέση να μαγειρευτεί για να το μοιραστώ με τους φίλους μου σε ένα τραπέζι.Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κυνηγάω ζωντανές από σεβασμό στο θήραμα και μόνο.Δεν μετράω ποτέ,δεν έχω πουλιαστρα,δεν βγάζω ποσοστά.Σηκωνομαι από το ζεστό κρεβάτι μου μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα για να γεμίσω εικόνες.Τα κρεοπωλεία ανοίγουν 4 ώρες μετά.
 
Τα ωραιότερα κυνήγια με τα δικά μου στάνταρ τα έχω κάνει με δικαννο και επαναληπτική καραμπίνα ,30 γρ σκάγια νούμερο 9. Όμως κ καθένας μας έχει τις προσωπικές του προτιμήσεις οπότε όλα αποδεκτά. Το πιο τραβηγμένο που έχω ακούσει είναι μάγκνουμ φυσίγγι στην τσίχλα
 
Last edited:
Τα ωραιότερα κυνήγια με τα δικά μου στάνταρ τα έχω κάνει με δικαννο και επαναληπτική καραμπίνα ,30 γρ σκάγια νούμερο 9. Όμως κ καθένας μας έχει τις προσωπικές του προτιμήσεις οπότε όλα αποδεκτά. Το πιο τραβηγμένο που έχω ακούσει είναι μάγκνουμ φυσίγγι στην τσίχλα
Ναι, συμφωνώ. Έχω δει σε καρτέρια αρκετές φορές κάλυκες 36 gr και άνω. Όπως επίσης έχω ακούσει ντουφεκιές "φουρνέλα".
Στα δίκαννά μου χρησιμοποιούσα σχεδόν αποκλειστικά 30άρια νο 9.
Στις καραμπίνες βάζω και 32 gr στο πολύ κρύο και υγρασία που χοντραίνω τα σκάγια.
 
Εγώ δε θα μείνω τόσο στο βάρος φυσιγγιού, αλλά στην ποιότητα. Τα καλύτερα κυνήγια τσίχλας τα τελευταία χρόνια κι όχι πιο παλιά τα έχω κάνει με 32 γρ νο8, όμως υπήρχαν και φυσίγγια σ αυτό το βάρος σκαγιων που ήταν για κλωτσιές. Δεν είχα ποτέ στο μυαλό μου 28 γρ δεν τα εμπιστευόμουν ποτέ, απο δώ διάβαζα τα δούλευαν πολλοί, δοκίμασα ποιοτικά 28 αρια με 8,5 νούμερο σκάγια και ειδικά με το ποζέ μου άρεσαν πολύ, που τα έριξα και φέτος αρκετά με την καραμπίνα. Προχωρώντας όμως αν κάνει χειμώνα φέτος θα ξαναπάω στα 32 8 αρια ή 9αρια που έχω εμπιστοσύνη. Στα τρυγόνια δεν μου πάει το χέρι να βάλω τα 28 αρια ψυχολογικά κυρίως αφού ξέρω οτι θα πάνε καλά κι έτσι προτιμώ 32 και πάλι ν8. Στα ορτύκια επειδή τυχαίνει να τα κυνηγάω μόνο αν πέσουν ενώ εχω πάει για τρυγόνια, βάζω διασποράς 9 αρια 30 ή 32 γρ γιατί δεν αλλάζω τσοκ στο όπλο. Για φάσσες έχω να πάω κάποια χρόνια τώρα αλλά χρησιμοποιούσα 36 ή 40 γρ 6 αρια.
 
Λοιπόν...το κάθε "εργαλείο" έχει λόγο που έχει φτιαχτεί.Ανοίγοντας μια συλλογή με μύτες κατσαβιδιου αν παρατηρήσετε καλά θα δείτε τις διαφορές, κάποιοι παίρνουν την PH2 και την χρησιμοποιούν παντού.Βιδωνουν?Ναι!Βιδωνουν σωστά?Η απάντηση είναι όχι...Πάμε τώρα στη συλλογή φυσιγγίων που έχουμε.Πολλα τα νούμερα, πολλά τα γραμμάρια.Το θέμα είναι η σωστή επιλογή για την χρήση που τα θέλουμε.Ο Χρυσός κανόνας ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ είναι... θήραμα-τσοκ-αποσταση.Θα μου πει κάποιος στο κυνήγι δεν υπάρχουν αποστάσεις και έχει δίκιο εν μέρει αλλά...Στις μαύρες οι αποστάσεις είναι κοντινές, όταν ξημερώσει μέχρι 35+.Άρα υπάρχει ένα δεδομένο και μιλάω για καρτέρι.Μιλαω για την τσίχλα γιατί είναι το θήραμα που τραβάει τις περισσότερες ντουφεκιες με διαφορά.Αν ξεκινήσει κάποιος με 5*Ν11 και μετά 3* Ν10 και ο διπλανός του με 3* Ν8 διασποράς και μετά με Ν8 συγκεντρωτηρα θα έχουν τα ίδια αποτελέσματα.Η διάφορα θα φανεί αν μαδησουν στο τέλος του κυνηγιού τα θηράματα.Ο πρώτος θα έχει θηράματα για βρώση ενώ ο δεύτερος θα έχει θεματακια.Το ότι πέφτει το θήραμα δεν έχει να λέει τίποτα.Αν ακούσω κάποιον να λέει...έχω 28γρ Ν10 τον θεωρώ γνώστη ,αν ακούσω κάποιον να λέει 24γρ 7,5 ή 36γρ Ν7 μπορεί να αλλάξω και καρτέρι.Ο ένας είναι υβρίδιο κυνηγός σκοπευτηρίου και ο άλλος άρπα κόλλας.Ειμαι καθαρά κυνηγός,δεν ρίχνω 250 φυσίγγια στο σκοπευτήριο τα ΣΚ και πάω που και που για καμία τσίχλα με τα φυσίγγια που μου έχουν μείνει.Τα ΣΚ τα περνάω στους κυνηγότοπους και τα φυσίγγια μου είναι μετρημένα με καλές καρπωσεις.Με ενδιαφέρει το φυσίγγι να έχει σωστή κατανομή (γραμμάρια-νουμερο) ώστε να πάρω μια καθαρή άμεση καταβολή με το θήραμα να είναι σε θέση να μαγειρευτεί για να το μοιραστώ με τους φίλους μου σε ένα τραπέζι.Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κυνηγάω ζωντανές από σεβασμό στο θήραμα και μόνο.Δεν μετράω ποτέ,δεν έχω πουλιαστρα,δεν βγάζω ποσοστά.Σηκωνομαι από το ζεστό κρεβάτι μου μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα για να γεμίσω εικόνες.Τα κρεοπωλεία ανοίγουν 4 ώρες μετά.
Ααααααυτό!!!
 
Εγώ δε θα μείνω τόσο στο βάρος φυσιγγιού, αλλά στην ποιότητα. Τα καλύτερα κυνήγια τσίχλας τα τελευταία χρόνια κι όχι πιο παλιά τα έχω κάνει με 32 γρ νο8, όμως υπήρχαν και φυσίγγια σ αυτό το βάρος σκαγιων που ήταν για κλωτσιές. Δεν είχα ποτέ στο μυαλό μου 28 γρ δεν τα εμπιστευόμουν ποτέ, απο δώ διάβαζα τα δούλευαν πολλοί, δοκίμασα ποιοτικά 28 αρια με 8,5 νούμερο σκάγια και ειδικά με το ποζέ μου άρεσαν πολύ, που τα έριξα και φέτος αρκετά με την καραμπίνα. Προχωρώντας όμως αν κάνει χειμώνα φέτος θα ξαναπάω στα 32 8 αρια ή 9αρια που έχω εμπιστοσύνη. Στα τρυγόνια δεν μου πάει το χέρι να βάλω τα 28 αρια ψυχολογικά κυρίως αφού ξέρω οτι θα πάνε καλά κι έτσι προτιμώ 32 και πάλι ν8. Στα ορτύκια επειδή τυχαίνει να τα κυνηγάω μόνο αν πέσουν ενώ εχω πάει για τρυγόνια, βάζω διασποράς 9 αρια 30 ή 32 γρ γιατί δεν αλλάζω τσοκ στο όπλο. Για φάσσες έχω να πάω κάποια χρόνια τώρα αλλά χρησιμοποιούσα 36 ή 40 γρ 6 αρια.
Η ποιότητα των φυσιγγίων σίγουρα είναι η κορυφαία προτεραιότητα. Το κακό είναι ότι το καταλαβαίνεις εκ των υστέρων.
Επίσης η κατανομή που μπορείς να τσεκάρεις. Τη διατρητικότητα πιο δύσκολα.
Προσωπικά μου έχει μείνει αλησμόνητη η εικόνα της κατανομής με τα μαλλινόταπα Δορκάς 2001 32 gr.
Στα 33 (μετρημένα) μέτρα με 10άρια σκάγια με Baikal S.P. και 4*, στον πίνακα 1Χ1 μέτρο δεν χωρούσε πουθενά ούτε σπίνος.
Λες και τα είχες βάλει με το χέρι. Σκούπα !
σ.σ. Για τσιχλοκότσυφα και ορτύκια η αναφορά.
 
Η ποιότητα των φυσιγγίων σίγουρα είναι η κορυφαία προτεραιότητα. Το κακό είναι ότι το καταλαβαίνεις εκ των υστέρων.
Επίσης η κατανομή που μπορείς να τσεκάρεις. Τη διατρητικότητα πιο δύσκολα.
Προσωπικά μου έχει μείνει αλησμόνητη η εικόνα της κατανομής με τα μαλλινόταπα Δορκάς 2001 32 gr.
Στα 33 (μετρημένα) μέτρα με 10άρια σκάγια με Baikal S.P. και 4*, στον πίνακα 1Χ1 μέτρο δεν χωρούσε πουθενά ούτε σπίνος.
Λες και τα είχες βάλει με το χέρι. Σκούπα !
σ.σ. Για τσιχλοκότσυφα και ορτύκια η αναφορά.
Το θυμάμαι αυτό το φυσίγγι, το είχα ρίξει κατα διαστήματα σε ορτύκια, δυστυχώς όπως ολα τα ωραία έτσι κι αυτά τελείωσαν!
 
Πες μου ένα θήραμα να σου εξηγήσω τον λόγο.
Όποιο θες...
Και θα δεις που άκρη δεν θα βρουμε....
Αν ήταν έτσι τότε θα λεγαμε πχ 32γρ ν10 στην τσίχλα τέλεια και παύλα κ κόψτε το λαιμό σας....
Με τα πάντα σκοτώνεται μια τσίχλα...



Πρώτα πρώτα αγαπητέ,εγώ σίγουρα ΔΕΝ χλεύασα κανέναν κυνηγό και ποτέ.
Είπα κάτι τέτοιο?
Ομως αυτό το φαινόμενο υπάρχει κ δυστηχως θα εξακολουθεί να υπάρχει.....


Μιλαω για την τσίχλα γιατί είναι το θήραμα που τραβάει τις περισσότερες ντουφεκιες με διαφορά.Αν ξεκινήσει κάποιος με 5*Ν11 και μετά 3* Ν10 και ο διπλανός του με 3* Ν8 διασποράς και μετά με Ν8 συγκεντρωτηρα θα έχουν τα ίδια αποτελέσματα.Η διάφορα θα φανεί αν μαδησουν στο τέλος του κυνηγιού τα θηράματα.Ο πρώτος θα έχει θηράματα για βρώση ενώ ο δεύτερος θα έχει θεματακια.Το ότι πέφτει το θήραμα δεν έχει να λέει τίποτα.
Πράγματι τα πολυ ψιλά σκάγια δίνουν και ατσαλακωτα θηράματα ομως κάποιες φορες καταπινονται κ..αμασητα....
Δεν λεω οτι συμβαίνει παντα αλλά μην ξεχνάμε ότι έχουμε βρει κ σκάγια ν9 και 8 μέσα σε τσίχλες αλλά αυτά τουλάχιστον εντοπίζονται ευκολότερα....

Αυτό που λες για το ν8 ισχυει αλλά για να συμβεί αυτό επανειλημμένα πρεπει ο κυνηγός να είναι πολυ καλό τουφέκι ώστε να μπορει κάθε φορά να τις "κεντράρει" κ οι αποστάσεις κοντινές....


Γενικά εγώ θα προτιμουσα μια τσίχλα λίγο σακατεμενη από μια άλλη που θα χαθει τραυματισμένη στα πυκνα..
Οχι γιατι θα γίνει τροφή για τα αρπακτικά αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα αισθάνεται ένα πτηνο που δεν μπορεί να πετάξει....



Προσωπικά μου έχει μείνει αλησμόνητη η εικόνα της κατανομής με τα μαλλινόταπα Δορκάς 2001 32 gr.
Στα 33 (μετρημένα) μέτρα με 10άρια σκάγια με Baikal S.P. και 4*, στον πίνακα 1Χ1 μέτρο δεν χωρούσε πουθενά ούτε σπίνος.
Λες και τα είχες βάλει με το χέρι. Σκούπα !
σ.σ. Για τσιχλοκότσυφα και ορτύκια η αναφορά.
Ένα ακόμα παραδειγμα για την επιλογή των φυσιγγιων καθώς κ τσοκ έχει να κάνει κ με το τι επιδιώκει ο κάθε κυνηγός...

Σίγουρα μια τσιχλοτουφεκιά στο "φτερό" παντα ειναι δυσκολη αλλά μπορεί να γίνει ευκολότερη...........

20 ευκολες τσίχλες στην τσάντα η 10 δυσκολες?

Ο καθένας επιλέγει...
 
Λοιπόν...το κάθε "εργαλείο" έχει λόγο που έχει φτιαχτεί.Ανοίγοντας μια συλλογή με μύτες κατσαβιδιου αν παρατηρήσετε καλά θα δείτε τις διαφορές, κάποιοι παίρνουν την PH2 και την χρησιμοποιούν παντού.Βιδωνουν?Ναι!Βιδωνουν σωστά?Η απάντηση είναι όχι..
Μάστορας ! .....Δεν χρειάστηκε να διαβασω το υπόλοιπο...
 
Σίγουρα μια τσιχλοτουφεκιά στο "φτερό" παντα ειναι δυσκολη αλλά μπορεί να γίνει ευκολότερη...........

20 ευκολες τσίχλες στην τσάντα η 10 δυσκολες?

Ο καθένας επιλέγει...
Να πάει να επιλέξει δύσκολα δισκάκια γιατί ο γύψος δεν τραυματίζεται και δεν ανήκει στην πανίδα που οφείλουμε όλοι μας να διαχειριστούμε τώρα για να την παραδώσουμε στους επόμενους.ΞΕΚΑΘΑΡΑ!
 
Να πάει να επιλέξει δύσκολα δισκάκια γιατί ο γύψος δεν τραυματίζεται και δεν ανήκει στην πανίδα που οφείλουμε όλοι μας να διαχειριστούμε τώρα για να την παραδώσουμε στους επόμενους.ΞΕΚΑΘΑΡΑ!
Καλά... Κάτι είπες τώρα!
Να σε στείλω να τα πεις σε κάμποσους?Να χεις να τσακώνεσαι...
Ουτε καν πάνε,κάποιοι,να τις ψάξουν!!!!
Απλά να πέσει τους ενδιαφέρει! Λες κ είναι επιβλαβή...
Αλλά αυτό δεν αφορά το "βλητικό" κομμάτι του θέματος,αλλά το ηθικό και το παιδείας!
Τουφεκιά μακρινή και στο διάβολο το πουλί,με ότι μέσο, κάννη,φυσιγγι να ναι!
Κ άμα τουφεκισεις κοντά σε χλευάζουν(στη 🐦 μου,αλλά λέμε τώρα...)!
 
Ο πρώτος θα έχει θηράματα για βρώση ενώ ο δεύτερος θα έχει θεματακια.
Αν έχεις όρεξη να συνεχίσεις να γράφεις σοβαρά ανέλυσε το λίγο αυτό, γιατί εγώ δεν το έχω δει να μου συμβαίνει. Όσα έχουν γίνει κιμάς ήταν ανεξαρτήτως μεγέθους σκαγιων κεντροτουφεκιες σε κοντινές αποστάσεις.
 
Να πάει να επιλέξει δύσκολα δισκάκια γιατί ο γύψος δεν τραυματίζεται και δεν ανήκει στην πανίδα που οφείλουμε όλοι μας να διαχειριστούμε τώρα για να την παραδώσουμε στους επόμενους.ΞΕΚΑΘΑΡΑ!
Μα δεν μίλησα για τραυματισμούς η για βολές μεγάλων αποστάσεων.......
Είναι γνωστό πως τα πολυ ψιλά σκαγια αυξάνουν κατα πολυ τις πιθανοτητες επιτυχίες....
Αν έχεις όρεξη να συνεχίσεις να γράφεις σοβαρά ανέλυσε το λίγο αυτό, γιατί εγώ δεν το έχω δει να μου συμβαίνει. Όσα έχουν γίνει κιμάς ήταν ανεξαρτήτως μεγέθους σκαγιων κεντροτουφεκιες σε κοντινές αποστάσεις.
Η αλήθεια είναι πως με το ν10 (οπως κ με το ν11) εχω δει τσίχλες γεματες τραυματα σε τουφεκιές του περπατητού αλλά ποτέ "ξεσκισμένες"...
Χαίρεσαι να μαδάς που λέμε...
Τις "βελονιάζουν" αλλά δεν τις χαλάνε..

Βεβαια δεν λέμε για τουφεκιές "μπούκα φωτιά"(που έλεγαν κ οι παλαιοι) γιατί εκει ότι κ να έχεις δεν θα βρει παπάς να θάψει....

Από αυτα που εχω δει τα χοντροτερα σκάγια κάνουν μεγαλυτερη ζημιά αν πανε μαζεμένα......
 
Last edited:
Αν έχεις όρεξη να συνεχίσεις να γράφεις σοβαρά ανέλυσε το λίγο αυτό, γιατί εγώ δεν το έχω δει να μου συμβαίνει. Όσα έχουν γίνει κιμάς ήταν ανεξαρτήτως μεγέθους σκαγιων κεντροτουφεκιες σε κοντινές αποστάσεις.
Δεν θέλει πολλή ανάλυση.Μια τσίχλα που έχει 4 τραύματα από 8αρι έχει χειρότερη εικόνα από μία με τον ίδιο αριθμό τραυμάτων Ν10-Ν11.Οσο για το κιμάς θα ξαναπώ το ίδιο...δεν σε κάνει λιγότερο κυνηγό το να μην σηκώνεις το όπλο καθόλου,αντιθέτως!

*Αυτές οι κοντινές ντουφεκιες χρήζουν και ψυχολογικής παρακολούθησης μπορώ να πω... ξέρεις αξαρχης ότι δεν θα μείνει τίποτα από το ζωντανό και επιδιώκεις να δείς κατακρεουργημενο θήραμα για πλάκα.
Το βλέπουμε και στα εγκλήματα.Μια σφαίρα στο κεφάλι σημαίνει επαγγελματίας.60 σφαίρες μένος και μύνημα.60 σφαίρες και πέτρα στο κεφάλι μίσος.

*Γενικά μιλάω και όχι προσωπικά.

Πέρα από την πλάκα που είμαι πρώτος εδώ μέσα...μας διαβάζουν και νέα παιδιά που μπορεί να πάρουν κάτι από τον καθένα μας ξεχωριστά.
 
Back
Top