Τα.. βάρη των θηραμάτων..

Δεν θέλει πολλή ανάλυση.Μια τσίχλα που έχει 4 τραύματα από 8αρι έχει χειρότερη εικόνα από μία με τον ίδιο αριθμό τραυμάτων Ν10-Ν11.Οσο για το κιμάς θα ξαναπώ το ίδιο...δεν σε κάνει λιγότερο κυνηγό το να μην σηκώνεις το όπλο καθόλου,αντιθέτως!
Είσαι Σίγουρος? Στα 20 μέτρα η τσίχλα με το 10αρι θα γίνει σουρωτήρι! Δεν μας τα λες καλά αφεντικό!
 
Όποιο θες...
Και θα δεις που άκρη δεν θα βρουμε....
Αν ήταν έτσι τότε θα λεγαμε πχ 32γρ ν10 στην τσίχλα τέλεια και παύλα κ κόψτε το λαιμό σας....
Με τα πάντα σκοτώνεται μια τσίχλα...




Είπα κάτι τέτοιο?
Ομως αυτό το φαινόμενο υπάρχει κ δυστηχως θα εξακολουθεί να υπάρχει.....



Πράγματι τα πολυ ψιλά σκάγια δίνουν και ατσαλακωτα θηράματα ομως κάποιες φορες καταπινονται κ..αμασητα....
Δεν λεω οτι συμβαίνει παντα αλλά μην ξεχνάμε ότι έχουμε βρει κ σκάγια ν9 και 8 μέσα σε τσίχλες αλλά αυτά τουλάχιστον εντοπίζονται ευκολότερα....

Αυτό που λες για το ν8 ισχυει αλλά για να συμβεί αυτό επανειλημμένα πρεπει ο κυνηγός να είναι πολυ καλό τουφέκι ώστε να μπορει κάθε φορά να τις "κεντράρει" κ οι αποστάσεις κοντινές....


Γενικά εγώ θα προτιμουσα μια τσίχλα λίγο σακατεμενη από μια άλλη που θα χαθει τραυματισμένη στα πυκνα..
Οχι γιατι θα γίνει τροφή για τα αρπακτικά αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα αισθάνεται ένα πτηνο που δεν μπορεί να πετάξει....




Ένα ακόμα παραδειγμα για την επιλογή των φυσιγγιων καθώς κ τσοκ έχει να κάνει κ με το τι επιδιώκει ο κάθε κυνηγός...

Σίγουρα μια τσιχλοτουφεκιά στο "φτερό" παντα ειναι δυσκολη αλλά μπορεί να γίνει ευκολότερη...........

20 ευκολες τσίχλες στην τσάντα η 10 δυσκολες?

Ο καθένας επιλέγει...
Ας είμαστε ρεαλιστές. Όταν πας κυνήγι ενδιαφέρεσαι για το αποτέλεσμα και αυτό είναι η κάρπωση σε φυσιολογικά πλαίσια.
Αλλιώς δεν θα ασχολούνταν όλοι (κυνηγοί, δάσκαλοι, κατασκευαστές φυσιγγίων κλπ, κλπ) για την επιτυχία της βολής. Όπως αντίστοιχα έχουν τεθεί όρια στα θηράματα.
Γι΄ αυτό βρίζουμε όταν αστοχούμε....
Αυτό που εγώ τουλάχιστον τηρώ απαρέγκλιτα είναι η εύρεση του θηράματος. Έχω γράψει πολλές φορές ότι επιλέγω περιοχές η/και καρτέρια που η πιθανότητα απώλειας του θηράματος να ελαχιστοποιείται (καθαρό μέρος, ορατότητα).
Κατά κανόνα αυτά είναι μακράν χειρότερα από πλευράς πλήθους. Προφανώς το θήραμα επιλέγει το πυκνό και άρα εκεί είναι τα πολλά, αλλά ακόμη και με σκύλο πολλές φορές το χάνεις. Αυτό δεν το συγχωρώ.
Σίγουρα μια δύσκολη τουφεκιά σε "φουσκώνει" ικανοποίηση και αυτοπεποίθηση και είναι προτιμητέα, αλλά αυτά για την εποχή των παχιών αγελάδων. Όταν πας και ρίχνεις, δεν ρίχνεις 15-20 τουφεκιές δεν μπαίνεις σ΄αυτό το ευχάριστο δίλημμα.
(σ.σ. πέντε δεκαετίες κυνηγός δεν έχω σηκώσει ποτέ όπλο σε καθιστό θήραμα, όποια αξία κι αν είχε, με εξαίρεση τα....παιδικά μου χρόνια).
Όσον αφορά τα 10άρια η άποψή μου είναι ότι από τα 20-25 μέτρα και μετά η τσίχλα/ορτύκι θα πάρει max 3-4 σκάγια οπότε δεν μπαίνει θέμα "πιάτου". Όχι όμως πάνω από 35 μέτρα γιατί έχεις τραυματισμένα και είναι σχεδόν το ίδιο με τα χαμένα. Αμαρτία.
Με κάθε σεβασμό στις απόψεις σας.
 
Όποιο θες...
Και θα δεις που άκρη δεν θα βρουμε....
Αν ήταν έτσι τότε θα λεγαμε πχ 32γρ ν10 στην τσίχλα τέλεια και παύλα κ κόψτε το λαιμό σας....
Με τα πάντα σκοτώνεται μια τσίχλα...




Είπα κάτι τέτοιο?
Ομως αυτό το φαινόμενο υπάρχει κ δυστηχως θα εξακολουθεί να υπάρχει.....



Πράγματι τα πολυ ψιλά σκάγια δίνουν και ατσαλακωτα θηράματα ομως κάποιες φορες καταπινονται κ..αμασητα....
Δεν λεω οτι συμβαίνει παντα αλλά μην ξεχνάμε ότι έχουμε βρει κ σκάγια ν9 και 8 μέσα σε τσίχλες αλλά αυτά τουλάχιστον εντοπίζονται ευκολότερα....

Αυτό που λες για το ν8 ισχυει αλλά για να συμβεί αυτό επανειλημμένα πρεπει ο κυνηγός να είναι πολυ καλό τουφέκι ώστε να μπορει κάθε φορά να τις "κεντράρει" κ οι αποστάσεις κοντινές....


Γενικά εγώ θα προτιμουσα μια τσίχλα λίγο σακατεμενη από μια άλλη που θα χαθει τραυματισμένη στα πυκνα..
Οχι γιατι θα γίνει τροφή για τα αρπακτικά αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα αισθάνεται ένα πτηνο που δεν μπορεί να πετάξει....




Ένα ακόμα παραδειγμα για την επιλογή των φυσιγγιων καθώς κ τσοκ έχει να κάνει κ με το τι επιδιώκει ο κάθε κυνηγός...

Σίγουρα μια τσιχλοτουφεκιά στο "φτερό" παντα ειναι δυσκολη αλλά μπορεί να γίνει ευκολότερη...........

20 ευκολες τσίχλες στην τσάντα η 10 δυσκολες?

Ο καθένας επιλέγει...
Όχι φίλε μου,φυσικά και ΔΕΝ είπες.Όμως η αναφορά του Dentist σχετικά κοντά με τον χλευασμό των άλλων κυνηγών,θα μπορούσε να κάνει μερικούς απρόσεκτους να βγάλουν λάθος συμπεράσματα για μένα...
 
Δεν θέλει πολλή ανάλυση.Μια τσίχλα που έχει 4 τραύματα από 8αρι έχει χειρότερη εικόνα από μία με τον ίδιο αριθμό τραυμάτων Ν10-Ν11.Οσο για το κιμάς θα ξαναπώ το ίδιο...δεν σε κάνει λιγότερο κυνηγό το να μην σηκώνεις το όπλο καθόλου,αντιθέτως!

*Αυτές οι κοντινές ντουφεκιες χρήζουν και ψυχολογικής παρακολούθησης μπορώ να πω... ξέρεις αξαρχης ότι δεν θα μείνει τίποτα από το ζωντανό και επιδιώκεις να δείς κατακρεουργημενο θήραμα για πλάκα.
Το βλέπουμε και στα εγκλήματα.Μια σφαίρα στο κεφάλι σημαίνει επαγγελματίας.60 σφαίρες μένος και μύνημα.60 σφαίρες και πέτρα στο κεφάλι μίσος.

*Γενικά μιλάω και όχι προσωπικά.

Πέρα από την πλάκα που είμαι πρώτος εδώ μέσα...μας διαβάζουν και νέα παιδιά που μπορεί να πάρουν κάτι από τον καθένα μας ξεχωριστά.
Διαφωνώ σε πολλά, γιατί στην πράξη έχω διαπιστώσει διαφορετικά πράγματα.
Στην ιδια απόσταση με το ιδιο τσοκ η ιδια τσίχλα όταν θα παρει 4 οχταρια σκάγια θα παρει 15 δεκαρακια η εντεκαρακια σκάγια, δε θα παρει παλι 4.
Αρα αυτο που λες ειναι ατοπο.
Εχω κυνηγήσει συστηματικά με 9,5αρια και 10αρια κι ακομη περισσότερο συστηματικά με 8αρια.
Δεν ηταν η διάμετρος του σκαγιού κείνη που κατέστρεφε το κρέας, ηταν η πυκνότητα της τουφεκιάς.
οσον αφορά στις κοντινές τουφεκιές, ας ορισουμε τι εννοούμε κοντινή τουφεκιά.
κοντινή τουφεκιά θεωρώ αυτή απο τα 15 εως 25 μετρα.
κάτω από τα 15 μετρα δε μπορώ να τουφεκίσω τσίχλα, γτ δεν ειναι στο στυλ μου οι μπηχτές τουφεκιές.
μια χαρά όμως εχουν γινει σουρωτήρι τσίχλες στα 20 και 25 μετρα με Ρουμελιωτη 30γρ νο10 όταν τις έβαζα κέντρο, όπως εχουν γινει και με 32γρ νο7 μπορναγκι (για να πιασω τα δυο ""ακρα"" Νο σκαγιών τσίχλας)
όπως έπεφταν ζωντανές με στραβοσημαδεμα και με νο7 και με νο10.
γτ και το νο7 πρεπει να πλήξει ζωτικο σημείο δε σε σωζει η χονδρότερη διάμετρος (δε συμφωνώ με τη φιλοσοφία να αρπάξει ενα σκάγι και θα πεσει)
αρα για μενα, αυτο που εχω δει στο πεδίο ειναι οτι η διάμετρος του σκαγιού σε σχέση με την ""ιστικη καταστροφή"" στο θήραμα δεν εχει ευθεία αναλογία.
Υπεισέρχονται κι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα.
Στα 15χρ που κυνηγάω με πυροβόλο είναι μονοψήφιες οι φορές που κιμάς κυριολεκτικά έχει γίνει πουλί(2-3 θυμάμαι μόνο), είναι αρκετές αυτές που έχει πάρει πολλά σκάγια, αλλά η βρώση του συνεχίζει να είναι κομπλέ.
Εξάλλου με Μπενέλι κυνηγάω, πόσα ρημαδοσκάγια να καρφώσω στην τσιχλίτσα με τη σκορπιάρα???????
 
Στην ιδια απόσταση με το ιδιο τσοκ η ιδια τσίχλα όταν θα παρει 4 οχταρια σκάγια θα παρει 15 δεκαρακια η εντεκαρακια σκάγια, δε θα παρει παλι 4.
Αρα αυτο που λες ειναι ατοπο.
Άτοπο είναι όταν θεωρήσουμε τα γραμμάρια στάνταρ και αλλάξουμε το νούμερο αλλά και 10 να πάρει που δεν θα πάρει... πάλι ατόφια θα είναι.
*Από την στιγμή που βρήκες το euromix φονικό έχεις τα θεματακια σου.
 
οι μπερετακηδες που γελανε για τη μπενελι μου θα τους ευχηθω καταλληλως την τσικνοπεμπτη που ερχεται για τις καπνιαρες τους
Να περάσεις της πανσετες από την κάνη της benelli της νοστιμιζει.
 
Άτοπο είναι όταν θεωρήσουμε τα γραμμάρια στάνταρ και αλλάξουμε το νούμερο αλλά και 10 να πάρει που δεν θα πάρει... πάλι ατόφια θα είναι.
δε ηξερα οτι κυνηγας με 24χ10 την τσιχλα
εγω θυμαμαι οτι σου αρεσει το 32χ10
οταν λοιπον το 32χ8 βαζει 4 σκαγια το 32χ10 δε θα βαλει παλι 4 σκαγια στις αποστασεις (κοντινες δλδ) οπου μπορει να καταστραφει το κρεας της τσιχλας
θα βαλει πολλαπλασια σκαγια
παρολα αυτα εγω λεω οτι ουτε με το 10 ουτε με το 8 θα χαλασει η τσιχλα αν δεν συντρεχουν και αλλοι λογοι.........
 
δε ηξερα οτι κυνηγας με 24χ10 την τσιχλα
εγω θυμαμαι οτι σου αρεσει το 32χ10
οταν λοιπον το 32χ8 βαζει 4 σκαγια το 32χ10 δε θα βαλει παλι 4 σκαγια στις αποστασεις (κοντινες δλδ) οπου μπορει να καταστραφει το κρεας της τσιχλας
θα βαλει πολλαπλασια σκαγια
παρολα αυτα εγω λεω οτι ουτε με το 10 ουτε με το 8 θα χαλασει η τσιχλα αν δεν συντρεχουν και αλλοι λογοι.........
Με τη μοντι ρε ντοκτορ τι κιμά να κάνεις βρε πασά μου 😂
 
Είσαι Σίγουρος? Στα 20 μέτρα η τσίχλα με το 10αρι θα γίνει σουρωτήρι! Δεν μας τα λες καλά αφεντικό!
Δεν θα γινει φιλε
Ουτε με 24 γρ ουτε με 25 ουτε με 28 γρ ουτε με 32!

Δοκιμασμενο

Εδω (αν θυμαμαι σωστα)με ολυμπια 25 γρ ν 10(baby).Εαν οχι με αυτο τοτε ειναι με ολυμπια 24γρ ν 9μιση
- φωτο (2022) οχι φετινη
 

Attachments

  • 51897E1B-A94E-43A5-AC3E-1D082629ED45.jpeg
    51897E1B-A94E-43A5-AC3E-1D082629ED45.jpeg
    525,2 KB · Προβολές: 32
Ας είμαστε ρεαλιστές. Όταν πας κυνήγι ενδιαφέρεσαι για το αποτέλεσμα και αυτό είναι η κάρπωση σε φυσιολογικά πλαίσια.
Αλλιώς δεν θα ασχολούνταν όλοι (κυνηγοί, δάσκαλοι, κατασκευαστές φυσιγγίων κλπ, κλπ) για την επιτυχία της βολής. Όπως αντίστοιχα έχουν τεθεί όρια στα θηράματα.
Γι΄ αυτό βρίζουμε όταν αστοχούμε....
Αυτό που εγώ τουλάχιστον τηρώ απαρέγκλιτα είναι η εύρεση του θηράματος. Έχω γράψει πολλές φορές ότι επιλέγω περιοχές η/και καρτέρια που η πιθανότητα απώλειας του θηράματος να ελαχιστοποιείται (καθαρό μέρος, ορατότητα).
Κατά κανόνα αυτά είναι μακράν χειρότερα από πλευράς πλήθους. Προφανώς το θήραμα επιλέγει το πυκνό και άρα εκεί είναι τα πολλά, αλλά ακόμη και με σκύλο πολλές φορές το χάνεις. Αυτό δεν το συγχωρώ.
Σίγουρα μια δύσκολη τουφεκιά σε "φουσκώνει" ικανοποίηση και αυτοπεποίθηση και είναι προτιμητέα, αλλά αυτά για την εποχή των παχιών αγελάδων. Όταν πας και ρίχνεις, δεν ρίχνεις 15-20 τουφεκιές δεν μπαίνεις σ΄αυτό το ευχάριστο δίλημμα.
(σ.σ. πέντε δεκαετίες κυνηγός δεν έχω σηκώσει ποτέ όπλο σε καθιστό θήραμα, όποια αξία κι αν είχε, με εξαίρεση τα....παιδικά μου χρόνια).
Όσον αφορά τα 10άρια η άποψή μου είναι ότι από τα 20-25 μέτρα και μετά η τσίχλα/ορτύκι θα πάρει max 3-4 σκάγια οπότε δεν μπαίνει θέμα "πιάτου". Όχι όμως πάνω από 35 μέτρα γιατί έχεις τραυματισμένα και είναι σχεδόν το ίδιο με τα χαμένα. Αμαρτία.
Με κάθε σεβασμό στις απόψεις σας.
Να συμπληρώσω/διευκρινίσω:
Τα 10άρια τα χρησιμοποιώ μόνο με μαλλινόταπα/μισόταπα και 4* για αραίωση της βολής, όχι για βελτίωση της σκόπευσης.
 
Ας είμαστε ρεαλιστές. Όταν πας κυνήγι ενδιαφέρεσαι για το αποτέλεσμα και αυτό είναι η κάρπωση σε φυσιολογικά πλαίσια.
Αλλιώς δεν θα ασχολούνταν όλοι (κυνηγοί, δάσκαλοι, κατασκευαστές φυσιγγίων κλπ, κλπ) για την επιτυχία της βολής. Όπως αντίστοιχα έχουν τεθεί όρια στα θηράματα.
Γι΄ αυτό βρίζουμε όταν αστοχούμε....
Θα συμφωνήσω για την καρπωση αρκει να μην μας γίνει εμμονη ιδέα κ θέλουμε παση θυσία να πεφτει η καθε τσίχλα που θα τουφεκαμε...
Η να κανουμε τον τάδε συνδιασμο κ να βαραμε με "κλειστά μάτια"(ισχυει κ το εχω δει..) όπως λενε κ κάποιοι συνάδελφοι....


Ο άλλος μπορεί πχ να κυνηγάει τσίχλα με 34γρ ν10 κλπ κ να κατηγορεί τον μπαρμπα που τις βαράει καθιστές στον κισσο......

Στην τσιχλα δεν εχω βρισει ποτέ όταν αστοχώ κ μπορώ να σου πω ότι μου αρέσει γιατί κατάφερε κ με ξεγέλασε ένα μικρόπουλο......
 
Δεν θα γινει φιλε
Ουτε με 24 γρ ουτε με 25 ουτε με 28 γρ ουτε με 32!

Δοκιμασμενο

Εδω (αν θυμαμαι σωστα)με ολυμπια 25 γρ ν 10(baby).Εαν οχι με αυτο τοτε ειναι με ολυμπια 24γρ ν 9μιση
- φωτο (2022) οχι φετινη
Τσοκ? Με την σφικτή? Θα άλλαζε κάτι?
 
Back
Top