Τα.. βάρη των θηραμάτων..

δε ηξερα οτι κυνηγας με 24χ10 την τσιχλα
εγω θυμαμαι οτι σου αρεσει το 32χ10
οταν λοιπον το 32χ8 βαζει 4 σκαγια το 32χ10 δε θα βαλει παλι 4 σκαγια στις αποστασεις (κοντινες δλδ) οπου μπορει να καταστραφει το κρεας της τσιχλας
θα βαλει πολλαπλασια σκαγια
παρολα αυτα εγω λεω οτι ουτε με το 10 ουτε με το 8 θα χαλασει η τσιχλα αν δεν συντρεχουν και αλλοι λογοι.........
32Χ10 5* και 32Χ10 3*. Βασικά χρησιμοποιώ το Ν10-11 πολλά χρόνια πριν.Δεν έβγαλα συμπεράσματα με 2-3 κουτάκια.
 
32Χ10 5* και 32Χ10 3*. Βασικά χρησιμοποιώ το Ν10-11 πολλά χρόνια πριν.Δεν έβγαλα συμπεράσματα με 2-3 κουτάκια.
με 3* αν το οπλο δεν ειναι μπενελι με 32χ10 το κανεις σουρωτηρι το πουλι στις κοντινες αποστασεις, στις οποιες μια χαρα διατρηση εχει το 10 για την τσιχλα (δε θα μεινει στο φτερωμα)
το 5* δεν το χρησιμοποιω ποτε, με το που αγορασα το οπλο το πουλησα κιολας
εγω παντως κυνηγω συστηματικα με 3* εως 4* και παλιοτερα και με 2* και 1* αναγκαστικα (τοτε εβαζα ακομα και 7αρια) κιμαδες δεν ειχα ποτε
κλαμπανια ναι πολλα παμπολλα
 
Θα συμφωνήσω για την καρπωση αρκει να μην μας γίνει εμμονη ιδέα κ θέλουμε παση θυσία να πεφτει η καθε τσίχλα που θα τουφεκαμε...
Η να κανουμε τον τάδε συνδιασμο κ να βαραμε με "κλειστά μάτια"(ισχυει κ το εχω δει..) όπως λενε κ κάποιοι συνάδελφοι....


Ο άλλος μπορεί πχ να κυνηγάει τσίχλα με 34γρ ν10 κλπ κ να κατηγορεί τον μπαρμπα που τις βαράει καθιστές στον κισσο......

Στην τσιχλα δεν εχω βρισει ποτέ όταν αστοχώ κ μπορώ να σου πω ότι μου αρέσει γιατί κατάφερε κ με ξεγέλασε ένα μικρόπουλο......
Κοντά είμαστε. Αν τύχει να διαβάσεις σχετικές αναρτήσεις μου θα καταλάβεις ότι η αντίληψή μου για την κάρπωση είναι πολύ κάτω του ορίου.
Ένας βασικότατος λόγος, όχι ο μόνος, που κυνηγάω σε δευτερο/τριτο κλασάτες περιοχές. Αρκούμαι σε μονοψήφια νούμερα.
 
Τσοκ? Με την σφικτή? Θα άλλαζε κάτι?
Και με το 4 και με το 2 αν η βολη ηταν καρακεντρο σε αποσταση μεχρι και 15 μετρα οτι και να ηταν το σκαγιο κ η γομωση,
κιμας θα γινοταν

Το λεπτο σκαγι κατ εμενα δεν δινει μεγαλυτερη διασπορα αφηνοντας κενα αλλα δινει μεγαλυτερο ευρος ωφελιμης χωρις κενα κατανομης

Για βολες 20-30 μετρων επι το πληστον ειναι αυτο που λεμε γεμιζει την τσαντα

Αυτα ΚΑΤ ΕΜΕΝΑ
Δεν ζητω να τα συμμεριστει κανενας Που διαφωνει με αυτα

Ο καθε ενας μας εχει αλλα ´´ματιά´´
 
ρε αντε .sex hard.ολοι εγω φταιω που καθομαι και μιλαω σοβαρα.yelling.
καρεοληδες.yel.
@Χάρης Π εμφανισου και συ μωρη να υποστηριξεις .hair.
Αστούς να λένε ρε ντοκ εμεις έχουμε οικολογικά όπλα ότι και νούμερα σκαγια άθικτα τα πλια ήξερε η μπενελα τι νομίζεις
Λοιπόν παλικάρια θα έχετε σακούλες
Μια για 7αρια
Μια για 8αρια
Μια για 9αρια
Και μια για 10 άρια
 
Να συμπληρώσω/διευκρινίσω:
Τα 10άρια τα χρησιμοποιώ μόνο με μαλλινόταπα/μισόταπα και 4* για αραίωση της βολής, όχι για βελτίωση της σκόπευσης.
Δλδ αν πας μακριά για φάσσες και όλη μέρα έρθει ΜΟΝΟ μία στο δέντρο όπου περιμένεις,δεν θα της ρίξεις; .think.Εγώ θα την τουφεκίσω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! :)
 
Πιστεύω ότι καπου μπερδευόμαστε γιατί δεν έχουμε μια εικόνα για το τι ακριβώς εννοουμε....

Ναι το 10αρακι την κάνει σουρωτήρι αλλά μαδιεται ευκολα κ είναι ατόφιο κρέας...
Με τα χοντροτερα σκάγια βλεπεις ενα θήραμα γεμάτο κουμπότρυπες κ καμια φορα μαζί με τα πουπουλα αφαιρείς κ το κρέας...

Και κανονικα θα επρεπε να υπάρχει στο εμπόριο πληθωρα απο 24γρ κ 28γρ ν10....
Για να μην είμαστε αναγκασμένοι (όσοι δεν γεμίζουμε) να επιλέγουμε "βαρύτερες" γομωσεις σε αυτό το νουμερο μιας κ τα σκάγια ειναι ηδη αρκετά κ στις "χαμηλές" γομωσεις....
Ευτυχώς τουλάχιστον βρίσκει κανείς ευκολα 30γρ...
 
Δλδ αν πας μακριά για φάσσες και όλη μέρα έρθει ΜΟΝΟ μία στο δέντρο όπου περιμένεις,δεν θα της ρίξεις; .think.Εγώ θα την τουφεκίσω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! :)
Ναι, και το έχω δοκιμάσει. Και σε τρυγόνι και πρασινοκέφαλο.
Βέβαια και τα δύο κατέληξαν στη τσάντα, αλλά τους έδωσα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν το δικό τους όπλο. Τη φυγή.
Δύσκολο να το πιστέψεις, αλλά έτσι είναι.
Αντιλήψεις.....
 
32Χ10 5* και 32Χ10 3*. Βασικά χρησιμοποιώ το Ν10-11 πολλά χρόνια πριν.Δεν έβγαλα συμπεράσματα με 2-3 κουτάκια
Πριν καμια 10αρια χρονια,εριξα αρκετα φυσιγγια σε νο 10..Απο 28 μεχρι 32γρ...
Παρα πολλα τραυματισμενα...
Συμφορουμιτης,εριχνε 11 και 12..Τα ιδια χαλια και χειροτερα...
Με 9αρια και 8αρια,ειδαμε αλλο εργο..
Τι να πω..Αν σε εχουν βολεψει..
Μιλαμε παντα για εργοστασιακα φυσιγγια...
Εχω την εντυπωση οτι εσυ γεμιζεις δικα σου...
 
Πιστεύω ότι καπου μπερδευόμαστε γιατί δεν έχουμε μια εικόνα για το τι ακριβώς εννοουμε....

Ναι το 10αρακι την κάνει σουρωτήρι αλλά μαδιεται ευκολα κ είναι ατόφιο κρέας...
Με τα χοντροτερα σκάγια βλεπεις ενα θήραμα γεμάτο κουμπότρυπες κ καμια φορα μαζί με τα πουπουλα αφαιρείς κ το κρέας...

Και κανονικα θα επρεπε να υπάρχει στο εμπόριο πληθωρα απο 24γρ κ 28γρ ν10....
Για να μην είμαστε αναγκασμένοι (όσοι δεν γεμίζουμε) να επιλέγουμε "βαρύτερες" γομωσεις σε αυτό το νουμερο μιας κ τα σκάγια ειναι ηδη αρκετά κ στις "χαμηλές" γομωσεις....
Ευτυχώς τουλάχιστον βρίσκει κανείς ευκολα 30γρ...
Η αγορά προσαρμόζεται στη ζήτηση.
 
Πριν καμια 10αρια χρονια,εριξα αρκετα φυσιγγια σε νο 10..Απο 28 μεχρι 32γρ...
Παρα πολλα τραυματισμενα...
Συμφορουμιτης,εριχνε 11 και 12..Τα ιδια χαλια και χειροτερα...
Με 9αρια και 8αρια,ειδαμε αλλο εργο..
Τι να πω..Αν σε εχουν βολεψει..
Μιλαμε παντα για εργοστασιακα φυσιγγια...
Εχω την εντυπωση οτι εσυ γεμιζεις δικα σου...
Εσύ χωρίς πλάκα πρέπει να κοιτάξεις τα μέτρα στο κοντάκι σου, κάτι δεν πάει καλά.
Τo Cheddite tordo γεμίζω σε Ν10, σιγά το ειδικό σεταπ.
 
Εσύ χωρίς πλάκα πρέπει να κοιτάξεις τα μέτρα στο κοντάκι σου, κάτι δεν πάει καλά.
Τo Cheddite tordo γεμίζω σε Ν10, σιγά το ειδικό σεταπ.
Στο ποζε διαμορφωσα το κοντακι,γιατι ηταν μακρυ...
Στην καραμπινα,δεν ειχα ποτε θεμα σκοπευτικά...
To μονα φυσιγγια που μου δημιουργησαν προβλημα,ηταν τα APE και ακολουθως,σε αρκετα μεγαλο βαθμο τα nsi formula 32gr...
Πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα???
 
Στο ποζε διαμορφωσα το κοντακι,γιατι ηταν μακρυ...
Στην καραμπινα,δεν ειχα ποτε θεμα σκοπευτικά...
To μονα φυσιγγια που μου δημιουργησαν προβλημα,ηταν τα APE και ακολουθως,σε αρκετα μεγαλο βαθμο τα nsi formula 32gr...
Πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα???
32Χ10 έχει ντουφεκια σκόνη.Δεν περνάει μπαμπουρας όχι τσίχλα.Αpe δεν έχω ρίξει για να βγάλω άποψη, άνετα φόρτωνα ένα καράβι 206 formula 32gr.
 
32Χ10 έχει ντουφεκια σκόνη.Δεν περνάει μπαμπουρας όχι τσίχλα.Αpe δεν έχω ρίξει για να βγάλω άποψη, άνετα φόρτωνα ένα καράβι 206 formula 32gr.
Το φορμουλα δν σκοτωνε καθιστα τσιχλοκοτσυφα στα 20 μετρα με 3αρι τσοκ...
Εσκαγε η τουφεκια πανως τους και εφευγαν ανενοχλητα...
Με τα 10αρια,πολλα τραυματισμενα....
Μολις αλλαζα νο γινοταν δουλεια...
Δεν αλλαζα ουτε οπλο,ουτε τσοκ ουτε τροπο κυνηγιου...
Πριν 6-7 χρονια,που πηγαινα αρκετα συχνα σκοπευτηριο,εριχνα 2 πουλες με ποσοστο πανω απο 40/50...
Δεν θεωρω οτι εχει το κοντακι θεματα...
Τεσπα,οπως εχει βολευτει ο καθενας...
Το 8αρακι το ευχαριστηθηκα αυτες τις μερες,σε οτι τουφεκιστηκε με αξιωσεις...
 
Τα ωραιότερα κυνήγια με τα δικά μου στάνταρ τα έχω κάνει με δικαννο και επαναληπτική καραμπίνα ,30 γρ σκάγια νούμερο 9. Όμως κ καθένας μας έχει τις προσωπικές του προτιμήσεις οπότε όλα αποδεκτά. Το πιο τραβηγμένο που έχω ακούσει είναι μάγκνουμ φυσίγγι στην τσίχλα
Ελα πες, απο πιο νησί ηταν αυτός;;;; .cofee. .yelling.
 
Είχανε και στο χωριό έναν που μπήκε στο καφενείο και φόρτωσε Κόνδορα 5αρια γιατί δεν έπεφταν οι τσίχλες, άστο...
Ξέρω άτομο που κυνηγάει περπατητο, με Beccacia, ραβδωτο τσοκ και η χαμηλότερη γόμωση του είναι τα 36γρ
 
Back
Top