Μολύβδινα φυσίγγια υδροβίων

Τα ποιο πολλα βίντεο που έχω δει 32γρ γράφουν στα σχόλια
Σωστα..
Εχουν τυχει βέβαια κ βιντεακια με 36γρ αλλά δεν είναι τόσο συνηθισμένα....

Από ότι φαίνεται ακολουθουν την παράδοση που κρατάει από την εποχή της Σοβιετικής Ένωσης κ του μπρουτζινου καλυκα..
Αυτό το είδαμε κ στα φυσίγγια που εισήχθησαν στην χώρα μας Αzot, Baikal κλπ που σπάνια ξεπερνούσαν αυτη την γομωση...

Έχουν ομοιώματα όμως κ ετσι δεν κάνουν οριακές βολές (χωρις αυτό να είναι κανόνας)...


Κάποτε κ "εμεις" με λίγα γραμμαρια κάναμε όλα μας τα κυνηγια, κ μην ξεχνάμε κ τα χρόνια του cal.16....
Αργότερα αυξήθηκαν οι γομωσεις, ήρθε κ η μαγκνουμιτιδα κ κάπου ξεφυγαμε...
 
Σωστα..
Εχουν τυχει βέβαια κ βιντεακια με 36γρ αλλά δεν είναι τόσο συνηθισμένα....

Από ότι φαίνεται ακολουθουν την παράδοση που κρατάει από την εποχή της Σοβιετικής Ένωσης κ του μπρουτζινου καλυκα..
Αυτό το είδαμε κ στα φυσίγγια που εισήχθησαν στην χώρα μας Αzot, Baikal κλπ που σπάνια ξεπερνούσαν αυτη την γομωση...

Έχουν ομοιώματα όμως κ ετσι δεν κάνουν οριακές βολές (χωρις αυτό να είναι κανόνας)...


Κάποτε κ "εμεις" με λίγα γραμμαρια κάναμε όλα μας τα κυνηγια, κ μην ξεχνάμε κ τα χρόνια του cal.16....
Αργότερα αυξήθηκαν οι γομωσεις, ήρθε κ η μαγκνουμιτιδα κ κάπου ξεφυγαμε...
Πολύ σωστά φιλε και οι περισοτεροι αναγόμωση σε ριγμενους πλαστικούς κάλυκες , αλλά τους παραδέχομαι σε πατέντες βυσματωσης.
 
Πολύ σωστά φιλε και οι περισοτεροι αναγόμωση σε ριγμενους πλαστικούς κάλυκες , αλλά τους παραδέχομαι σε πατέντες βυσματωσης.
Εγω για άλλο πραγμα τους παραδεχομαι...

Παρά πολλα τα βιντεο που τους δειχνουν να κυνηγάνε ότι κυνηγιεται στην χώρα τους με "παλιά" και..απαξιωμενα δικαννα (που φέρουν στενούς αυλους)..
Από ότι φαίνεται δεν έχουν επηρεαστεί όσο....εμείς....

Όταν στην χώρα μας λίγοι καταδέχονται αυτά τα όπλα.....
...Βλέπω αυτή την κοπελα κ την θαυμάζω......


 
Εγω για άλλο πραγμα τους παραδεχομαι...

Παρά πολλα τα βιντεο που τους δειχνουν να κυνηγάνε ότι κυνηγιεται στην χώρα τους με "παλιά" και..απαξιωμενα δικαννα (που φέρουν στενούς αυλους)..
Από ότι φαίνεται δεν έχουν επηρεαστεί όσο....εμείς....

Όταν στην χώρα μας λίγοι καταδέχονται αυτά τα όπλα.....
...Βλέπω αυτή την κοπελα κ την θαυμάζω......


 
Καλή χρονιά σε όλους.εχει δοκιμάσει κάποιος πρόσφατα το lambro demi; Έχω πολλά χρόνια να το ρηξβ και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι
Κύριοι μιας και αναφερόμαστε στα demi του Θεοδωρίδη το JK6 στα 40 γραμμάρια γεμισμένο με JK3 σε διάφανο πλαστικό έχει σταματήσει;;;
 
Καλή χρονιά σε όλους.εχει δοκιμάσει κάποιος πρόσφατα το lambro demi; Έχω πολλά χρόνια να το ρηξβ και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ταχογράφησα τα demi τον Οκτώβριο με καλό καιρό, και ΑΠΟΓΟΗΤΕΎΤΗΚΑ. Όχι γιατί είναι αργά για 40γρ,
αλλά να σου πλασάρει ότι έχουν V0=420 και εσύ να μετράς με το ζόρι 1 από τα 5 που έρειξα (V1.5mtrs) να φτάνει τα 375, σε ξενερώνει... Στον αντίποδα, εντυπωσιάστηκα από τα MG2 Mythos 40gr, με καλό καιρό το ξαναλέω, βγάζανε σταθερά από 413-418 στο V1.5
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ταχογράφησα τα demi τον Οκτώβριο με καλό καιρό, και ΑΠΟΓΟΗΤΕΎΤΗΚΑ. Όχι γιατί είναι αργά για 40γρ,
αλλά να σου πλασάρει ότι έχουν V0=420 και εσύ να μετράς με το ζόρι 1 από τα 5 που έρειξα (V1.5mtrs) να φτάνει τα 375, σε ξενερώνει... Στον αντίποδα, εντυπωσιάστηκα από τα MG2 Mythos 40gr, με καλό καιρό το ξαναλέω, βγάζανε σταθερά από 413-418 στο V1.5
Για ρίξε τώρα στο κυνήγι και τα 2 και πες. Μου με πιο εντυπωσιάστηκες? Τον Οκτώβριο, Νοέμβρη τα demi θεριζανε σε ν5.
 
Σωστα..
Εχουν τυχει βέβαια κ βιντεακια με 36γρ αλλά δεν είναι τόσο συνηθισμένα....

Από ότι φαίνεται ακολουθουν την παράδοση που κρατάει από την εποχή της Σοβιετικής Ένωσης κ του μπρουτζινου καλυκα..
Αυτό το είδαμε κ στα φυσίγγια που εισήχθησαν στην χώρα μας Αzot, Baikal κλπ που σπάνια ξεπερνούσαν αυτη την γομωση...

Έχουν ομοιώματα όμως κ ετσι δεν κάνουν οριακές βολές (χωρις αυτό να είναι κανόνας)...


Κάποτε κ "εμεις" με λίγα γραμμαρια κάναμε όλα μας τα κυνηγια, κ μην ξεχνάμε κ τα χρόνια του cal.16....
Αργότερα αυξήθηκαν οι γομωσεις, ήρθε κ η μαγκνουμιτιδα κ κάπου ξεφυγαμε...
Σωστά. Όταν εγώ πήγαινα στο Δημοτικό υπήρχαν ακόμη όπλα 16 cal και οι κυνηγοί που τα είχαν πήγαιναν για ΟΛΑ τα θηράματα.Αυτό παρά τα φυσίγγια των 28 gr μολύβδου που είχαν...Δεν τους έλεγε κανένας: ''πού πας ρε Καραμήτρο με φυσίγγια της μιας ουγγιάς;''.Τότε θεωρούνταν φυσικό!!.think.
 
Για ρίξε τώρα στο κυνήγι και τα 2 και πες. Μου με πιο εντυπωσιάστηκες? Τον Οκτώβριο, Νοέμβρη τα demi θεριζανε σε ν5.
Έτσι όπως είναι τώρα οι συνθήκες, βάζω 36γρ μέσα και το διπλοσκέφτομαι, αν θα κουμπώσω ντεπονακι μετά. Ομολογώ ότι το Demi το είχα δοκιμάσει πέρσι σε κυνήγι φάσσας, γιατί μάζευα δεδομένα για το τι θα πάρω στα υδρόβια εξωτερικό (πριν τις μετρήσεις) και παράπονο δεν είχα, ΑΛΛΑ, με ντουφεκιές που δε ξεπερνούσαν τα 30μ και πολύ light καιρό. Κατέληξα να παίρνω τα PM 40gr και 38gr της NSI μαζί με τα MG2 38 & 40. Προσωπική άποψη πάντα, μου άρεσαν τα MG2 στους -2 και full υγρασια παρά της NSI που είχαν και Tecna μέσα. Ξαναλέω, προσωπική άποψη και μόνο
 
Για ρίξε τώρα στο κυνήγι και τα 2 και πες. Μου με πιο εντυπωσιάστηκες? Τον Οκτώβριο, Νοέμβρη τα demi θεριζανε σε ν5.
Τα mg2 mythos 40 gr δοκιμασμένα σε συνθήκες χειμώνα -2 βαθμούς και αποστάσεις 35 - 45 μ. Πολύ ωραία σκοτώματα. Βέβαια, όλα αυτά πρίν 3 χρόνια. Τώρα δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει. Έχω πάντως 5 κασετίνες των 10 φυσιγγίων ακόμη.
 
Σωστά. Όταν εγώ πήγαινα στο Δημοτικό υπήρχαν ακόμη όπλα 16 cal και οι κυνηγοί που τα είχαν πήγαιναν για ΟΛΑ τα θηράματα.Αυτό παρά τα φυσίγγια των 28 gr μολύβδου που είχαν...Δεν τους έλεγε κανένας: ''πού πας ρε Καραμήτρο με φυσίγγια της μιας ουγγιάς;''.Τότε θεωρούνταν φυσικό!!.think.
Που να δεις μουρμούρα που τρωω απο κάποιους, οταν τους λεω, πως κυνηγω τη μπεκάτσα με 30 & 31gr..... 😅 .sarcastic.
 
Που να δεις μουρμούρα που τρωω απο κάποιους, οταν τους λεω, πως κυνηγω τη μπεκάτσα με 30 & 31gr..... 😅 .sarcastic.
Tι μουρμούρα φίλε μου; Ο καθένας με ό,τι γουστάρει και με ό,τι του ταιριάζει.Πολλοί γνωστοί μου κυνηγούν τσίχλα στα περάσματα του Οκτωβρίου με 34 gr! Για μένα είναι υπεργόμωση...Ρώτησα έναν,πρώην αστυνομικό και μεγάλον στα χρόνια,και μου απάντησε με ύφος αυθεντίας:''δεν θέλει αποτυχίες στο κυνήγι!''. Δλδ φάσσα με τι θα κυνηγήσει,με magnum 52 gr; .big smile..hair.
 
Back
Top