Σακίδιο εκτάκτου ανάγκης

Είμαι Χαλκίδα ,σε μωραρο κατάκτηση του φεης,μένω από τσιγάρα κατεβαίνω,το κινητό το άφησα εκεί τη διεύθυνση ούτε καν....κ αρχίζω να ψάχνω για περίπτερο ....κατέληξα λιμάνι τσιγάρα βρήκαμε αλλά τον δρόμο επιστροφής μετά από 2 ώρες και.....μέρα νύχτα στη Χαλκίδα χάνομαι χωρίς ελπίδα❓❓❓πως λέει το άσμα.....ούτε καν μπουφάν δεν είχα πάρει μαζί ,άσε φοβερή εμπειρία στα 40‼️
Είδες λοιπόν; Άμα βαραγες πισαχναρο θα τον έβρισκες το δρόμο αλλά είχες επικεντρωθεί στη φερμα και την πάτησες.cofee. Ωραίος πάντως.shake hands.
 
Ταμπον λέει ο φίλος μου ο Γιώργος. Σωστοτατος! Για όσους δεν το γνωρίζουν το ταμπον άμα το ανοίξεις γίνεται προσάναμμα, έχει άλλη χρήση; ( Εκτός από την προφανή για την οποία κατασκευάστηκε) Φωτοβολίδες δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και τις φοβάμαι να σου πω την αλήθεια για πυρκαγιά στο δάσος.
Μπορεί να λειτουργήσει ως αιμοστατικό....με πίεση
 
Ταμπον λέει ο φίλος μου ο Γιώργος. Σωστοτατος! Για όσους δεν το γνωρίζουν το ταμπον άμα το ανοίξεις γίνεται προσάναμμα, έχει άλλη χρήση; ( Εκτός από την προφανή για την οποία κατασκευάστηκε) Φωτοβολίδες δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και τις φοβάμαι να σου πω την αλήθεια για πυρκαγιά στο δάσος.
Επισης καθαριζει και την καννη. Ασύμφορο ομως
 
Είμαι Χαλκίδα ,σε μωραρο κατάκτηση του φεης,μένω από τσιγάρα κατεβαίνω,το κινητό το άφησα εκεί τη διεύθυνση ούτε καν....κ αρχίζω να ψάχνω για περίπτερο ....κατέληξα λιμάνι τσιγάρα βρήκαμε αλλά τον δρόμο επιστροφής μετά από 2 ώρες και.....μέρα νύχτα στη Χαλκίδα χάνομαι χωρίς ελπίδα❓❓❓πως λέει το άσμα.....ούτε καν μπουφάν δεν είχα πάρει μαζί ,άσε φοβερή εμπειρία στα 40‼️
Θα περασω αυριο απο Χαλκιδα.
Για δωσε λεπτομερειες:cool:
 
Ταμπον λέει ο φίλος μου ο Γιώργος. Σωστοτατος! Για όσους δεν το γνωρίζουν το ταμπον άμα το ανοίξεις γίνεται προσάναμμα, έχει άλλη χρήση; ( Εκτός από την προφανή για την οποία κατασκευάστηκε) Φωτοβολίδες δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και τις φοβάμαι να σου πω την αλήθεια για πυρκαγιά στο δάσος.
Αν είσαι στα όρια ας καει και το δάσος....
 
Θα περασω αυριο απο Χαλκιδα.
Για δωσε λεπτομερειες:cool:
Σούπερ η Χαλκίδα ως πόλη αλλά, χωρίς κινητό μην ξεμυτισεις ρούπι....zerο δόμηση ,όπου γουστάρουν χτίζουν....εγώ όταν διαπίστωσα το χάσιμο....διένυα μια απόσταση ενός χιλιομέτρου κ ξαναγυρναγα πίσω κ ξανά μάνα το ίδιο προς άλλη κατεύθυνση...είχα φτάσει στα όρια ,ευτυχώς καβάλησα τον πανικό....διατήρησα την ψυχραιμία κ το ξαναβρήκα στην τελευταία απεγνωσμένη προσπάθεια,,,,το τσαρδι‼️χωρίς πλάκα βιώνεις ένα συγκλονιστικό συναίσθημα
 
Είχα ένα συγκυνηγό πριν χρόνια που σε κάθε πρωινή εξόρμηση έπρεπε να κάνει τη δουλειά του στο βουνό. Απαραίτητο αξεσουάρ του μικρού σακιδίου του ήταν λοιπόν το χαρτί υγείας που έπιανε το 1/3 του σακιδίου του. Και του έλεγα να κόψει τον πρωινό καφέ, αυτός δε με άκουγε.

Για όσους από εσάς έχουν παρόμοια προβλήματα σας παρουσιάζω το νέο σας γκάτζετ: χαρτί υγείας σε μέγεθος ασπιρίνης!

 
Όπως διαπιστώθηκε, μπορεί κάποιος να αποκλειστεί ακόμα και στην Αττική οδό για πάνω από 24 ώρες... Πρέπει να ενημερωνόμαστε, να προνοουμε και να προετοιμαζόμαστε, γιατί όσα χρήματα και να υπάρχουν στην τράπεζα, τη στιγμή της αλήθειας ίσως και να μην μπορούν να μας ξελασπωσουν..
 
Όπως διαπιστώθηκε, μπορεί κάποιος να αποκλειστεί ακόμα και στην Αττική οδό για πάνω από 24 ώρες... Πρέπει να ενημερωνόμαστε, να προνοουμε και να προετοιμαζόμαστε, γιατί όσα χρήματα και να υπάρχουν στην τράπεζα, τη στιγμή της αλήθειας ίσως και να μην μπορούν να μας ξελασπωσουν..
Ποια χρήματα ρε συ??? .sarcastic.
 
Ευτυχώς εμείς δεν ζούμε σε συνθήκες Ουκρανίας, όμως μετά τα capital controls και τα lockdown θεωρώ πως πρέπει να σκεφτόμαστε λίγο διαφορετικά. Θυμάμαι να περπατώ στην Αθήνα και να πέφτει το μάτι μου σε μπαλκόνια που κυριολεκτικά είχαν κολώνες από κωλοχαρτα. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί ο κόσμος το θεώρησε τόσο σημαντικό όμως τέτοιες σπασμωδικές κινήσεις δημιούργησαν ελλείψεις σε κάποια αγαθά. Να προβλέπουμε, να προνοουμε και να μην λειτουργούμε σπασμωδικά και σε κατάσταση πανικού κάθε φορά που συμβαίνει κάτι.
 
Θυμάμαι να περπατώ στην Αθήνα και να πέφτει το μάτι μου σε μπαλκόνια που κυριολεκτικά είχαν κολώνες από κωλοχαρτα. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί ο κόσμος το θεώρησε τόσο σημαντικό
Το χαρτί υγείας είναι ογκώδες. Επίσης είναι φτηνό και δεν έχεις αναστολές στην αγορά του. Αν πάρεις λοιπόν 10 πακέτα μακαρόνια αυτά θα χωρέσουν στο ντουλάπι, κανένας δε θα τα δει, κανένας δε θα τα σχολιάσει. Αν πάρεις 5 συσκευασίες χαρτιών υγείας αυτές θα πιάνουν όγκο και θα κάνουν εντύπωση όπου και αν τις βάλεις. Επίσης τότε είχαν πει στον κόσμο ότι έχουμε επιδημία λοίμωξης του αναπνευστικού. Όταν κάποιος έχει λοίμωξη του αναπνευστικού, δηλαδή συνάχι, μύξες, καταρροή, τότε χρειάζεται πολύ χαρτί. Στο γραφείο παίρνεις χαρτομάντηλα για να είσαι ευπρεπής, αλλά στο σπίτι χαρτί υγείας για το συνεχές φύσημα της μύτης σου.

Παρότι εγώ δεν πήρα καθόλου χαρτί υγείας εκείνη την εποχή διότι είχα από πριν, το βρίσκω τελείως φυσιολογικό ο κόσμος να πήρε.
 
Last edited:
Το χαρτί υγείας είναι ογκώδες. Επίσης είναι φτηνό και δεν έχεις αναστολές στην αγορά του. Αν πάρεις λοιπόν 10 πακέτα μακαρόνια αυτά θα χωρέσουν στο ντουλάπι, κανένας δε θα τα δει, κανένας δε θα τα σχολιάσει. Αν πάρεις 5 συσκευασίες χαρτιών υγείας αυτές θα πιάνουν όγκο και θα κάνουν εντύπωση όπου και αν τις βάλεις. Επίσης τότε είχαν πει στον κόσμο ότι έχουμε επιδημία λοίμωξης του αναπνευστικού. Όταν κάποιος έχει λοίμωξη του αναπνευστικού, δηλαδή συνάχι, μύξες, καταρροή, τότε χρειάζεται πολύ χαρτί. Στο γραφείο παίρνεις χαρτομάντηλα για να είσαι ευπρεπής, αλλά στο σπίτι χαρτί υγείας για το συνεχές φύσημα της μύτης σου.

Παρότι εγώ δεν πήρα καθόλου χαρτί υγείας εκείνη την εποχή διότι είχα από πριν, το βρίσκω τελείως φυσιολογικό ο κόσμος να πήρε.
Δεν έχεις και άδικο για το θέμα της καταρροής ,να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί έτσι, απλά μου είχε κάνει εντύπωση τότε και αναρωτιόμουν γιατί τέτοια υπερβολή.
 
Back
Top