Σακίδιο εκτάκτου ανάγκης

Όπως λέει η παροιμία, των φρονιμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν μαγειρεύουν. Έτσι, αν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να εγκαταλείψουμε το σπίτι μας εκτάκτως, τι θα έπρεπε να πάρουμε μαζί μας; Σίγουρα δεν προλαβαίνουμε να πάρουμε πολλά πράγματα, όμως ένα σακίδιο έτοιμο με βασικά είδη σε μια προκαθορισμένη θέση κοντά στην πόρτα, θα κάνει τα πράγματα ευκολότερα μέχρι να επιστρέψουμε ξανά στην άνεση της οικίας μας. Εδώ θα ανταλλάσουμε απόψεις και ιδέες για το τι πρέπει να περιλαμβάνει, αυτό το σακίδιο.
 
Επίσης ίσως θα ήταν καλή ιδέα να υπάρχει ένα σακίδιο με λίγο διαφορετική φιλοσοφία στη διαμόρφωση του, στο αυτοκίνητο μας. Πολλοί συνάδελφοι κυνηγοί ταξιδεύουν πολλά χιλιόμετρα σε μέρη που πάνε πρώτη φορά προς αναζήτηση νέου κυνηγότοπου. Πολλά μπορούν να πάνε στραβά, όπως το να χαλάσει το αυτοκίνητο, να χάσουμε κάποιο σκύλο και να πρέπει να διανυκτερεύσουμε εκεί περιμένοντας τον να γυρίσει, κάτι που σίγουρα δεν είχαμε προγραμματίσει να συμβεί και πολλά άλλα.
 
Ωραίο το θέμα που άνοιξες αγαπητέ Κώστα. Αφορά το χόμπι του prepping φαντάζομαι.
Εσύ ασχολείσαι με αυτό το χόμπι;
Σε ευχαριστώ συνάδελφε. Ναι λίγο πολύ με απασχολεί αυτό το θέμα αρκετά χρόνια και μέσα από την αναζήτηση έχω μάθει αρκετά πράγματα που δεν γνώριζα και έχω απορρίψει αλλά ως μη ρεαλιστικά. Το ενδιαφέρον μου ξεκίνησε μέσα από την θητεία μου στον ΕΣ και αργότερα σκέφτηκα ότι και στην πολιτική ζωή, η προετοιμασία και η προνοητικότητα μπορεί να με βγάλει από αρκετή ταλαιπωρία και όντως υπήρξαν φορές που αυτό με βοήθησε.
 
Αν μιλάμε για επιβίωση κοιτάμε 4 βασικά πράγματα: νερό, φαγητό, κατάλυμα, φωτιά. Το πώς τα καλύπτουμε και σε ποιο βαθμό ποικίλει.
Πολύ σωστός. Εγώ θα προσθέσω και τη σηματοδοσια γιατί όσο και να μας φαίνεται απίθανο σενάριο μπορεί να πρέπει να κάνουμε αίσθητη την ακριβή τοποθεσία μας σε σωστικά συνεργεία.
 
Το πρώτο και το κυριότερο κατάλυμα, αυτό που θα καθορίσει αν θα πάθουμε υποθερμία και αν θα αντέξουμε ώρες εκτεθειμένοι σε ακραίες καιρικές συνθήκες όσο και να φαίνεται παράξενο, είναι τα ρούχα που φοράμε. Γι'αυτό πρώτα από όλα θεωρώ ότι χρειάζεται να επενδύσουμε σε σωστά μελετημένα ρούχα και άρβυλα. Αυτά θα τα φοράμε έτσι κ αλλιώς και ευτυχώς δεν είναι κάτι που μπορούμε να ξεχάσουμε στο σπίτι.
 
Όσο αφορά το σακίδιο εκτάκτου ανάγκης για το σπίτι, είναι ενδεικτικό το βίντεο που έβαλα με τον Ευτύχη Μπλέτσα. Κατά την κρίση του ο καθένας μπορεί να προσθέσει ή και να αφαιρέσει πράγματα που θεωρεί περιττά. Δεν είναι λίγες οι φορές που η αγάπη μας για ένα αντικείμενο μας κάνει να το παρακάνουμε. Έτσι υπάρχουν πολλοί που σε ένα σακίδιο βάζουμε μέσα 5-6 μαχαίρια- σουγιάδες ή 5-6 φακούς. Με γνώμονα πάντα να μην κουβαλάμε πράγματα που απλά πιάνου χώρο και προσθέτουν βάρος, είναι κάτι που θα πρέπει συνειδητά να αποφύγουμε και να επικρατήσει η λογική.
 
Όσο αφορά το σακίδιο αυτοκινήτου θα αναφέρω τι έχω επιλέξει εγώ να έχω μαζί μου και θα χαρώ να διαβάσω και τις δικές σας απόψεις. Μια αλλαξια ρούχα εσώρουχα και κάλτσες. Προσάναμμα και δύο αναπτήρες, 15 μέτρα τριχιά, ένα ζευγάρι δερμάτινα γάντια εργασίας, έναν καλά ακονισμενο σουγιά, έναν δυνατό φακό και έξτρα μπαταρίες, ένα καλά ακονισμενο μικρό τσεκούρι, ομπρέλα, δύο στικ χημικό φωτισμό, μια αλουμινένια καραβανα, ένα αλουμινένιο ποτήρι, καφέ, ζάχαρη, δύο μεγάλα μπουκάλια νερό, μερικές κονσέρβες και ένα μικρό φαρμακείο κυρίως για περιποίηση τραύματων και εγκαυμάτων και τέλος λίγα χρήματα ( 50 €) και ένα μικρό σαπουνακι. Αυτά δεν τα πειράζω ποτέ απλά έλεγχο αν είναι όλα εντάξει και αν χρειάζεται κάνω αντικατάσταση σε μπαταρίες και τρόφιμα.
 
Δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά αν τύχει και σε αφήσει το αυτοκίνητο στα κατσαβραχα, που θα βρεις ATM η μαγαζί ανοικτό;
Η Ελλαδα ειναι τοσο μικρη και πυκνοκατοικημενη χωρα, που ποτε δεν εισαι μακρυτερα απο 2-3 ωρες περπατημα απο καποιο χωριο
 
Η Ελλαδα ειναι τοσο μικρη και πυκνοκατοικημενη χωρα, που ποτε δεν εισαι μακρυτερα απο 2-3 ωρες περπατημα απο καποιο χωριο
Σωστοτατος. Δύο τρείς ώρες περπάτημα σε μια ωραία μέρα είναι εφικτό να γίνει. Σε δυσμενείς συνθήκες; Προτιμώ να ταλαιπωρηθω λιγότερο σε κάθε περίπτωση. Δεν είναι βάρος αυτά που έχω στο αυτοκίνητο ούτε πιάνει χώρο μια τσάντα με αυτά τα πράγματα. Γλυτώνεις χρόνο και απίστευτη ταλαιπωρία.
 
Last edited:
Όσο αφορά το σακίδιο αυτοκινήτου θα αναφέρω τι έχω επιλέξει εγώ να έχω μαζί μου και θα χαρώ να διαβάσω και τις δικές σας απόψεις. Μια αλλαξια ρούχα εσώρουχα και κάλτσες. Προσάναμμα και δύο αναπτήρες, 15 μέτρα τριχιά, ένα ζευγάρι δερμάτινα γάντια εργασίας, έναν καλά ακονισμενο σουγιά, έναν δυνατό φακό και έξτρα μπαταρίες, ένα καλά ακονισμενο μικρό τσεκούρι, ομπρέλα, δύο στικ χημικό φωτισμό, μια αλουμινένια καραβανα, ένα αλουμινένιο ποτήρι, καφέ, ζάχαρη, δύο μεγάλα μπουκάλια νερό, μερικές κονσέρβες και ένα μικρό φαρμακείο κυρίως για περιποίηση τραύματων και εγκαυμάτων και τέλος λίγα χρήματα ( 50 €) και ένα μικρό σαπουνακι. Αυτά δεν τα πειράζω ποτέ απλά έλεγχο αν είναι όλα εντάξει και αν χρειάζεται κάνω αντικατάσταση σε μπαταρίες και τρόφιμα.
Αυτό δεν είναι σακίδιο Κώστα, αυτό είναι στρατιωτικό λουκάνικο.
Στο αυτοκίνητο έχω ένα μικρό σακίδιο με μια αλλαξιά πλήρη.
Επίσης μόνιμα υπάρχουν:
Χαρτί υγείας (βασικό), φαρμακείο, μαχαίρι, σχοινί, 2 καρέκλες ψαρέματος, λάδια, δολώματα ψεύτικα, στάντ καλαμιών, λάστιχο, κλειδιά γερμανικά, βίδες ανοξείδωτες, φορτιστές, σακούλες σκουπιδιών και τροφίμων, πένσα, κόφτης, κατσαβίδια, φακοί και άλλη σαβούρα που δεν θυμαμαι τώρα.
Στο πορτμπαγκάζ δεν χωράει ούτε βαλιτσάκι :)

Από το σπίτι μόνο τα κλειδιά του αυτοκινήτου, το πορτοφόλι και το τηλέφωνο.
 
Όσο αφορά το σακίδιο αυτοκινήτου θα αναφέρω τι έχω επιλέξει εγώ να έχω μαζί μου και θα χαρώ να διαβάσω και τις δικές σας απόψεις. Μια αλλαξια ρούχα εσώρουχα και κάλτσες. Προσάναμμα και δύο αναπτήρες, 15 μέτρα τριχιά, ένα ζευγάρι δερμάτινα γάντια εργασίας, έναν καλά ακονισμενο σουγιά, έναν δυνατό φακό και έξτρα μπαταρίες, ένα καλά ακονισμενο μικρό τσεκούρι, ομπρέλα, δύο στικ χημικό φωτισμό, μια αλουμινένια καραβανα, ένα αλουμινένιο ποτήρι, καφέ, ζάχαρη, δύο μεγάλα μπουκάλια νερό, μερικές κονσέρβες και ένα μικρό φαρμακείο κυρίως για περιποίηση τραύματων και εγκαυμάτων και τέλος λίγα χρήματα ( 50 €) και ένα μικρό σαπουνακι. Αυτά δεν τα πειράζω ποτέ απλά έλεγχο αν είναι όλα εντάξει και αν χρειάζεται κάνω αντικατάσταση σε μπαταρίες και τρόφιμα.
Θα σου πρότεινα να προσθέσεις ένα μαχαίρι σταθερής λεπίδας (mora bushcraft black φτηνό και πάρα πολύ καλό) και έναν σπινθηριστή αντί για δεύτερο αναπτήρα. Επίσης ένα αδιάβροχο tarp ή ένα πόντζο.
 
Θα σου πρότεινα να προσθέσεις ένα μαχαίρι σταθερής λεπίδας (mora bushcraft black φτηνό και πάρα πολύ καλό) και έναν σπινθηριστή αντί για δεύτερο αναπτήρα. Επίσης ένα αδιάβροχο tarp ή ένα πόντζο.
Έχω και σπινθηριστες αλλά δεν με βολεψαν ποτέ. Για να καταλάβουμε όλοι τι είναι αυτό, είναι μια μεταλλική ράβδος που αν την ξύσεις δυνατά με μια λεπίδα πετάει έναν έντονο σπινθήρα, κάτι σαν την τσακμακόπετρα του αναπτήρα αλλά πιο έντονο σπινθήρα. Έχω διαπιστώσει ότι ο αναπτήρας ο κλασσικός ο μπικ και τα αδιάβροχα σπίρτα θυελλης για εμένα δουλεύουν καλύτερα. Αδιάβροχο πόντσο έχω, αλλά στο γιλέκο. Όταν βλέπω ότι έχει καλό καιρό το αφήνω και αυτό στο αυτοκίνητο. Μαχαίρια κάποτε έκανα συλλογή, KA BAR κυρίως αλλά και μερικά BUCK. Έχω ένα MUELA στο αυτοκίνητο ( φθηνό και το πιάνει πολύ καλά το λαδακονο) αλλά πάνω μου προτιμώ να έχω ένα σουγιαδακι, λιγότερο βάρος και όγκο. Εσύ τι προτιμάς να έχεις μαζί σου για μια ώρα ανάγκης;
 
Να πούμε γενικά ότι το σακίδιο εκτάκτου ανάγκης του σπιτιού ή του αυτοκινήτου, δεν έχει σχέση με απόδραση και διαφυγή, στρατιωτικές επιχειρήσεις ,επιβίωση στην Φύση κλπ. Είναι απλά αυτό που θα αρπάξεις και θα βγεις έξω σε περίπτωση σεισμού, πλημμύρας, φωτιάς ή αυτό που θα σε βγάλει από μια δύσκολη θέση ενώ είσαι στο κυνήγι, απλά πράγματα και ρεαλιστικά δηλαδή.
 
Back
Top