Σακίδιο εκτάκτου ανάγκης

Έχω και σπινθηριστες αλλά δεν με βολεψαν ποτέ. Για να καταλάβουμε όλοι τι είναι αυτό, είναι μια μεταλλική ράβδος που αν την ξύσεις δυνατά με μια λεπίδα πετάει έναν έντονο σπινθήρα, κάτι σαν την τσακμακόπετρα του αναπτήρα αλλά πιο έντονο σπινθήρα. Έχω διαπιστώσει ότι ο αναπτήρας ο κλασσικός ο μπικ και τα αδιάβροχα σπίρτα θυελλης για εμένα δουλεύουν καλύτερα. Αδιάβροχο πόντσο έχω, αλλά στο γιλέκο. Όταν βλέπω ότι έχει καλό καιρό το αφήνω και αυτό στο αυτοκίνητο. Μαχαίρια κάποτε έκανα συλλογή, KA BAR κυρίως αλλά και μερικά BUCK. Έχω ένα MUELA στο αυτοκίνητο ( φθηνό και το πιάνει πολύ καλά το λαδακονο) αλλά πάνω μου προτιμώ να έχω ένα σουγιαδακι, λιγότερο βάρος και όγκο. Εσύ τι προτιμάς να έχεις μαζί σου για μια ώρα ανάγκης;
Σχεδόν πάντα (όχι στο κυνήγι) κουβαλάω τσαντάκι όποτε έχω μαζί μου αρκετά πράγματα. Απο μαχαίρια έχω ένα leatherman και victorinox σουγιά μεσαίο μέγεθος. Αν δεν έχω τσάντα μόνο το σουγιά. Τον έχω συνηθίσει σαν τα κλειδιά. Στο κυνήγι με το τωρινό set up έχω το victorinox soldier knife.
 
Να πούμε γενικά ότι το σακίδιο εκτάκτου ανάγκης του σπιτιού ή του αυτοκινήτου, δεν έχει σχέση με απόδραση και διαφυγή, στρατιωτικές επιχειρήσεις ,επιβίωση στην Φύση κλπ. Είναι απλά αυτό που θα αρπάξεις και θα βγεις έξω σε περίπτωση σεισμού, πλημμύρας, φωτιάς ή αυτό που θα σε βγάλει από μια δύσκολη θέση ενώ είσαι στο κυνήγι, απλά πράγματα και ρεαλιστικά δηλαδή.
Πολύ σωστά. Το set up διαφέρει ανάλογα την κατάσταση. Ξέχωρα απο το σακίδιο (οτι κι αν είναι) έγω έχω πάντα μαζί μου ένα μικρό φακό και ένα σουγιαδάκι victorinox.
 
Σχεδόν πάντα (όχι στο κυνήγι) κουβαλάω τσαντάκι όποτε έχω μαζί μου αρκετά πράγματα. Απο μαχαίρια έχω ένα leatherman και victorinox σουγιά μεσαίο μέγεθος. Αν δεν έχω τσάντα μόνο το σουγιά. Τον έχω συνηθίσει σαν τα κλειδιά. Στο κυνήγι με το τωρινό set up έχω το victorinox soldier knife.
Έτσι και εγώ, πάντα έχω μαζί μου τσαντάκι. Μικρό, μην φανταστείς. Άλλες φορές έχω εισπράξει σχόλια του τύπου τι το κουβαλάς αυτό στον πόλεμο θα πας; Και άλλες φορές πχ που έχει υπάρξει πραγματική ανάγκη για έναν φακό με κοιτάζουν με έκπληξη να βγάζω έναν. Θα γελάσεις αλλά έχω πάρει φιλοδώρημα εκατό ευρώ από κάποιον ( και δεν δεχόταν κουβέντα να μην τα πάρω) απλά επειδή έτυχε να έχω μια καρτέλα απο το συγκεκριμένο παυσίπονο που ζητούσε η σύζυγος του για τον πονοκέφαλο. Γιατί από ότι καταλαβαίνεις, ο άνθρωπος είχε χρήματα, αλλά δεν είχε αυτό που χρειαζόταν την ώρα που το χρειάζονταν και τον έβγαλα από την διαδικασία να ψάχνει ξημερώματα για φαρμακείο.
 
Σακίδιο πλάτης πάντα μαζί στο κυνήγι.Απο πριόνι σπαστό, ψαλίδι κλαδέματος, μαχαίρια, φακούς,κουτί πρώτων βοηθειών και μετά τα πιο σοβαρά.
Αλατι-πιπερι-ριγανη
Παξιμαδια-καρυδια-τσαπελες
Τσίπουρο και ανάλογα τώρα...
Λουκάνικα,χοιρινό λαιμό,πρόβατο.
 
Σακίδιο πλάτης πάντα μαζί στο κυνήγι.Απο πριόνι σπαστό, ψαλίδι κλαδέματος, μαχαίρια, φακούς,κουτί πρώτων βοηθειών και μετά τα πιο σοβαρά.
Αλατι-πιπερι-ριγανη
Παξιμαδια-καρυδια-τσαπελες
Τσίπουρο και ανάλογα τώρα...
Λουκάνικα,χοιρινό λαιμό,πρόβατο.
και τα προφυλαχτικα ξεχασες φιλεεεε δεν ξερης τι θα σου τυχηηηηη μπωρη να παθης φουιτττττ .yel. ;)
 
Σακίδιο πλάτης πάντα μαζί στο κυνήγι.Απο πριόνι σπαστό, ψαλίδι κλαδέματος, μαχαίρια, φακούς,κουτί πρώτων βοηθειών και μετά τα πιο σοβαρά.
Αλατι-πιπερι-ριγανη
Παξιμαδια-καρυδια-τσαπελες
Τσίπουρο και ανάλογα τώρα...
Λουκάνικα,χοιρινό λαιμό,πρόβατο.
Σωστό σε βρίσκω, πρόσθεσε χαρτί υγείας και προφυλακτικά και είσαι jet.

Ps
Με πρόλαβε ο Σάκης :)
 
Έτσι και εγώ, πάντα έχω μαζί μου τσαντάκι. Μικρό, μην φανταστείς. Άλλες φορές έχω εισπράξει σχόλια του τύπου τι το κουβαλάς αυτό στον πόλεμο θα πας; Και άλλες φορές πχ που έχει υπάρξει πραγματική ανάγκη για έναν φακό με κοιτάζουν με έκπληξη να βγάζω έναν. Θα γελάσεις αλλά έχω πάρει φιλοδώρημα εκατό ευρώ από κάποιον ( και δεν δεχόταν κουβέντα να μην τα πάρω) απλά επειδή έτυχε να έχω μια καρτέλα απο το συγκεκριμένο παυσίπονο που ζητούσε η σύζυγος του για τον πονοκέφαλο. Γιατί από ότι καταλαβαίνεις, ο άνθρωπος είχε χρήματα, αλλά δεν είχε αυτό που χρειαζόταν την ώρα που το χρειάζονταν και τον έβγαλα από την διαδικασία να ψάχνει ξημερώματα για φαρμακείο.
Ερώτηση: Ποιο είναι το καλύτερο πολυεργαλείο?
Απάντηση: Αυτό που έχεις πάντα πάνω σου.
Μερικές φορές κάτι πολύ ασήμαντο αποδεικνύεται σωτήριο.
 
Κρεμάς το όπλο άδειο ανάποδα και τέλος :D
Πέρα από την πλάκα και το προφυλακτικό στην κάνη και το ανάποδο κρέμασμα είναι επικίνδυνα.

Το πρώτο γιατί μπορεί να ξεχαστείς και να τουφεκίσεις. (Φυσικά ποτέ δεν έχω βάλει προφυλακτικό στην κάνη :) )

Το δεύτερο για τον ίδιο λόγο όταν η κάνη χτυπήσει σε κανέναν βράχο και φράξει το στόμιο ή γιατί μπορεί να σου πάρει χώματα ή λάσπες.
Έχω χτυπήσει πολλές φορές την κάνη σε βράχια όταν το κρεμάω ανάποδα.
Δεν αναφέρω την εκπυρσοκρότηση από τυχαίο λόγο (πχ κλαρί) που μπορεί να σου κόψει στεγνά κανένα πόδι.
Σε δρόμο είναι ΣΧΕΤΙΚΑ οκ, αλλά ο νους σου πρέπει να είναι πάντα στο που βλέπει το στόμιο.
Πάντα άδειασμα (τουλάχιστον την θαλάμη) στο ανάποδο κρέμασμα όταν περπατάτε σε δύσβατο μέρος (αδειάστε πάντα, για ασφάλεια).

Είδες ... κάτι χρήσιμο προέκυψε από τις πρωινές μ@λακίες ;)

ps
Για τους νέους τα λέω, εσύ τα ξέρεις ...
 
Έχω χτυπήσει πολλές φορές την κάνη σε βράχια όταν το κρεμάω ανάποδα.
Εμείς οι ψηλοί δεν έχουμε τέτοια θέματα.Ειχα δει έναν παίδαρο κάποτε που το είχε κρεμάσει ανάποδα και η κάννη ήταν σαν μονο'ι'νο στο χώμα.
 
Πέρα από την πλάκα και το προφυλακτικό στην κάνη και το ανάποδο κρέμασμα είναι επικίνδυνα.

Το πρώτο γιατί μπορεί να ξεχαστείς και να τουφεκίσεις. (Φυσικά ποτέ δεν έχω βάλει προφυλακτικό στην κάνη :) )

Το δεύτερο για τον ίδιο λόγο όταν η κάνη χτυπήσει σε κανέναν βράχο και φράξει το στόμιο ή γιατί μπορεί να σου πάρει χώματα ή λάσπες.
Έχω χτυπήσει πολλές φορές την κάνη σε βράχια όταν το κρεμάω ανάποδα.
Δεν αναφέρω την εκπυρσοκρότηση από τυχαίο λόγο (πχ κλαρί) που μπορεί να σου κόψει στεγνά κανένα πόδι.
Σε δρόμο είναι ΣΧΕΤΙΚΑ οκ, αλλά ο νους σου πρέπει να είναι πάντα στο που βλέπει το στόμιο.
Πάντα άδειασμα (τουλάχιστον την θαλάμη) στο ανάποδο κρέμασμα όταν περπατάτε σε δύσβατο μέρος (αδειάστε πάντα, για ασφάλεια).

Είδες ... κάτι χρήσιμο προέκυψε από τις πρωινές μ@λακίες ;)

ps
Για τους νέους τα λέω, εσύ τα ξέρεις ...
Πρώτον τα προφυλακτικά για να γνωρίζετε οι στρατιωτικοί τα κουβαλούν επειδή μπορεί να γίνουν εύκολα ασκοί για νερό.... και δεύτερο κάλυμμα για την κάννη.... ακόμη και να χρειαστεί να πυροδοτήσει το όπλο δεν σκάει η κάννη.... υπάρχει διαφυγή αερίων....
 
Πρώτον τα προφυλακτικά για να γνωρίζετε οι στρατιωτικοί τα κουβαλούν επειδή μπορεί να γίνουν εύκολα ασκοί για νερό.... και δεύτερο κάλυμμα για την κάννη.... ακόμη και να χρειαστεί να πυροδοτήσει το όπλο δεν σκάει η κάννη.... υπάρχει διαφυγή αερίων....
Βασίλη αν είναι για να κουβαλάνε νερό να τα πάρουν με ουδέτερη γεύση, γιατί αν τα πάρουν με γεύση φρούτων το νερό θα γίνει φρουτοποτό! .yel. .yel. .yel.
 
Είμαι στρατιωτικός 30 χρόνια και ποτέ δεν χρησιμοποίησα προφυλακτικό στην κάννη ούτε σαν ασκό νερου. Ιδίως σαν ασκό νερου. Δεν είναι δυνατόν να επιχειρείς και να έχεις μαζί προφυλακτικά και όχι παγούρι.
 
Είμαι στρατιωτικός 30 χρόνια και ποτέ δεν χρησιμοποίησα προφυλακτικό στην κάννη ούτε σαν ασκό νερου. Ιδίως σαν ασκό νερου. Δεν είναι δυνατόν να επιχειρείς και να έχεις μαζί προφυλακτικά και όχι παγούρι.
Στο Κιτ επιβίωσης δεν έχεις;
 
Πολλα πραγματα στην επιβιωση στην διαβιωση αλλα και στην εκτακτη αναγκη εχουν καταντησει υπερβολη
ακριβως γιατι ειναι μια νεα αγορα που εχει πλασαριστει
σε συναρτηση του ´´back to nature” μοτο που ειναι πιασαρικο και πουλαει και του οτι πολλοι που δεν ειχαν ποτε επαφη με την φυση , θελοντας να ακολουθησουν τα υοθετουν και ετσι πολλα πραγματα αχρειαστα εχοφν κυκλοφορησει

Βλεπεις υπερφορτωμενα σακιδια με καθε λογης αξεσουαρ
Αλλα να μην μπορουν να προσανατολιστουν κλπ

Βλεπω κοσμο στο βουνο στα μονοπατια σαν μοντελο με
Λογης λογης σακιδια κλπ αλλα να μην ξερει να εκτιμησει τον κινδυνο
Ουτε καν να εχει ενα πλανο ωια τον τοπο που εχει ερθει στο μυαλο του
Ο αλλος ηταν στο χωματοδρομο
Με ρωτουσε εαν ηταν εκεινο το μονόπατι της φυσης
Και εαν βγαινει στο ταδε χωριο
Εναμιση ωρα πριν νυκτωσει
Και με βροχη να ερχετε
Λετε να ηξερε τι ειχε στο σακιδιο και πως να το χρησιμοποιησει;
Δεν νομιζω εφοσον δεν ειχε καν την ιδεα να μελετησει απο πριν τον τοπο και να κερει οτι ειχε να κανει 12 χιλιομετρα δυσκολο τεραιν που ξεκινουσε χωρις να ξερει που καταληγει
 
Είμαι στρατιωτικός 30 χρόνια και ποτέ δεν χρησιμοποίησα προφυλακτικό στην κάννη ούτε σαν ασκό νερου. Ιδίως σαν ασκό νερου. Δεν είναι δυνατόν να επιχειρείς και να έχεις μαζί προφυλακτικά και όχι παγούρι.
Το προφυλακτικό υπάρχει στο Κιτ επιβίωσης των ειδικών δυνάμεων, φυσικά δεν είναι αυτό που φαντάζονται τα παιδιά εδώ, είναι προφυλακτικό χωρίς λιπαντικά, επιβραδυντικά, ραβδώσεις κουκίδες γεύσεις κλπ. Υπάρχει για μεταφορά νερού σε κατάσταση επιβίωσης και διαφυγής. Όταν δηλαδή έχεις απολέσει το μπεργκιν και ότι σε βαραίνει και απλά έχεις ( στην καλύτερη περίπτωση) μόνο το Κιτ επιβίωσης. Η χρήση του έχει ως εξής. Το βάζεις στην κάλτσα σου και το γεμίζεις νερό. Μπορεί να πάρει ένα λίτρο το δένεις κόμπο και η κάλτσα το προστατεύει από το να ακουμπήσει κάπου και να διαλυθεί. Φυσικά δεν είναι ο ιδανικός τρόπος να μεταφέρει κάνεις νερό. Απλά είναι καλά συσκευασμένο σε μέγεθος και βάρος που επιτρέπει να μπει στο Κιτ επιβίωσης. Και όταν μιλάμε για ένα τέτοιο Κιτ μην φανταστεί κανείς ότι είναι κάτι ογκώδες. Χωράνε όλα τα πράγματα που περιέχει μέσα σε ένα μεταλλικό κουτάκι από καραμέλες πχ ή μεταλλικό κουτάκι από πουρακια, τσιγάρα κλπ. Για τόσο μικρό όγκο και βάρος μιλάμε. Ειναι δύσκολο να φανταστεί κάποιος γιατί χρειάζεται κάτι τέτοιο ένας στρατιώτης στη τσέπη του αλλά ισχύει.
 
Back
Top