Σακίδιο εκτάκτου ανάγκης


Καλησπέρα,
Χρήσιμα όσα λέει, αν και με κούρασε η παρουσίαση του, ίσως γιατι δεν είχε (για εμένα) κάτι καινούργιο να πει. Δύο πράγματα μπορώ να παραθέσω, απο την δική μου εμπειρία και το δικό μου σακίδιο, που ίσως προσφέρουν τροφή για σκέψη σε ανθρώπους που τώρα ξεκινάνε την διαδικάσία:
1. Πακετάρετε για πάνω απο 1 άνθρωπο, ακόμα και άν είστε "εργένηδες". Το δικό μου σακίδιο έχει πράγματα (ρουχα, παπούτσια κτλ) για 2, και κάποια πράγματα είναι για 4-5.
2. Δεν χρειάζεται να ξοδέψετε με την μία 200-500 ευρώ για να στήσετε σακίδιο, και σιγά σιγά γίνεται, κάντε μια αρχή και προσθέστε όταν έχετε την άνεση.

Και ένα έξτρα:
3. Power Bank και καλώδια φόρτισης κινητού, κοντά στην κορυφή της λίστας.
 
Καλησπέρα,
Χρήσιμα όσα λέει, αν και με κούρασε η παρουσίαση του, ίσως γιατι δεν είχε (για εμένα) κάτι καινούργιο να πει. Δύο πράγματα μπορώ να παραθέσω, απο την δική μου εμπειρία και το δικό μου σακίδιο, που ίσως προσφέρουν τροφή για σκέψη σε ανθρώπους που τώρα ξεκινάνε την διαδικάσία:
1. Πακετάρετε για πάνω απο 1 άνθρωπο, ακόμα και άν είστε "εργένηδες". Το δικό μου σακίδιο έχει πράγματα (ρουχα, παπούτσια κτλ) για 2, και κάποια πράγματα είναι για 4-5.
2. Δεν χρειάζεται να ξοδέψετε με την μία 200-500 ευρώ για να στήσετε σακίδιο, και σιγά σιγά γίνεται, κάντε μια αρχή και προσθέστε όταν έχετε την άνεση.

Και ένα έξτρα:
3. Power Bank και καλώδια φόρτισης κινητού, κοντά στην κορυφή της λίστας.
Δεν χρειάζεται να ξοδέψει κάποιος 200-300 ευρώ για να έχει κάτι σε περίπτωση ανάγκης, ούτε χρειάζεται να ζυγίζει 20-30 κιλά το σακίδιο. Δεν κρίνω όποιον έχει ένα μπεργκιν στρατιωτικών προδιαγραφών, οποίος έχει καλώς το έχει. Ένα σακίδιο πλάτης ελαφρύ (7 μισή κιλά είναι αυτό στο βίντεο )με μερικά πράγματα έτοιμο να το πάρεις και να φύγεις σε μια έκτακτη ανάγκη είναι καλύτερο από το να μην έχεις τίποτα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το power bank είναι μια πολύ καλή ιδέα. Εσύ είσαι ψαγμενος και γνώστης, ξέρεις τι χρειάζεσαι και για ποιο λόγο, γι'αυτό και σου φάνηκε βαρετό το βίντεο. Το θέμα είναι να πάρει ιδέες ένας άνθρωπος που δεν έχει σκεφτεί ποτέ του να φτιάξει ένα τέτοιο σακίδιο.
 
Το κακο με τα σακιδια ειναι οτι πρεπει να τα ανανεωνεις και να τα συντησεις
Δεν μπορεις να τα φτιαξεις και να τα εχεις απλα εκει αν χρειαστουν
Υπαρχουν γμερομηνιες ληξης αποφορτισης κλπ
Εγω επειδη κανω χρηση στα πραγματα ποτε δεν καταφερα να εχω κατι ετοιμο
Προτιμω να το φτιαξω επι τοπου με οτι χριεαζετε πριν την χρηση
Εχει τα κακα του αυτο αλλα εχει και τα κακα του
Οταν ομως εισαι ατομο που ασχολειτε συνηθως εχεις οτι χρειαζετε για να μπορεσεις να το φτιαξεις σε μικρο χρονο
 
Το κακο με τα σακιδια ειναι οτι πρεπει να τα ανανεωνεις και να τα συντησεις
Δεν μπορεις να τα φτιαξεις και να τα εχεις απλα εκει αν χρειαστουν
Υπαρχουν γμερομηνιες ληξης αποφορτισης κλπ
Εγω επειδη κανω χρηση στα πραγματα ποτε δεν καταφερα να εχω κατι ετοιμο
Προτιμω να το φτιαξω επι τοπου με οτι χριεαζετε πριν την χρηση
Εχει τα κακα του αυτο αλλα εχει και τα κακα του
Οταν ομως εισαι ατομο που ασχολειτε συνηθως εχεις οτι χρειαζετε για να μπορεσεις να το φτιαξεις σε μικρο χρονο
Μια καλή ιδέα για επιθεώρηση σακίδιου ειναι έλεγχος κάθε φορά που αλλάζει η ώρα έτσι κάθε έξι μήνες θα γίνεται έλεγχος και δεν θα το ξεχνάμε ;) . Όσο για την επιτόπου σύσταση σακίδιου δεν συμφωνώ γιατί κάτι θα ξεχαστεί. Όλα έτοιμα, μαζεμένα με ηρεμία, για να τα αρπάξεις και να φύγεις σε κατάσταση πανικού, γιατί μπορεί να μην είσαι σπίτι εσύ αλλά τα παιδιά ή η σύζυγος και εκείνοι σίγουρα δεν θα ξέρουν τι να πάρουν και τι να αφήσουν.
 
Μια καλή ιδέα για επιθεώρηση σακίδιου ειναι έλεγχος κάθε φορά που αλλάζει η ώρα έτσι κάθε έξι μήνες θα γίνεται έλεγχος και δεν θα το ξεχνάμε ;) . Όσο για την επιτόπου σύσταση σακίδιου δεν συμφωνώ γιατί κάτι θα ξεχαστεί. Όλα έτοιμα, μαζεμένα με ηρεμία, για να τα αρπάξεις και να φύγεις σε κατάσταση πανικού, γιατί μπορεί να μην είσαι σπίτι εσύ αλλά τα παιδιά ή η σύζυγος και εκείνοι σίγουρα δεν θα ξέρουν τι να πάρουν και τι να αφήσουν.
Συμφωνώ...εν μέρει.... δεν ξέρεις που θα είσαι όταν προκύψει η έκτακτη ανάγκη....τι εποχή..... κτλ άλλες οι προτεραιότητες τον Δεκέμβρη και άλλες το Μάιο....σε ρουχισμό κτλ. Τα βασικά νερό υλικά για φωτιά ένα ηλιακό power bank, καλώδια φόρτισης, φαρμακείο,δεματικα, σύρμα κάποιες κονσέρβες μπορούν να είναι ήδη σε ένα σακίδιο και απλά να προσθέτουμε τις τελευταίες πινελιές
 
Επειδή μια κονσέρβα πχ κάποια στιγμή θα λήξει, έχω βάλει μέσα στο δικό μου σακίδιο ένα πακέτο NRG 5 που θα λήξει σε είκοσι χρόνια. Οπότε μόνο μπαταρίες και νερό εμφιαλωμένο τσεκαρω και δεν μου παίρνει πάνω από δύο λεπτά ο έλεγχος
 
Το κακο με τα σακιδια ειναι οτι πρεπει να τα ανανεωνεις και να τα συντησεις
Δεν μπορεις να τα φτιαξεις και να τα εχεις απλα εκει αν χρειαστουν
Υπαρχουν γμερομηνιες ληξης αποφορτισης κλπ
Εγω επειδη κανω χρηση στα πραγματα ποτε δεν καταφερα να εχω κατι ετοιμο
Προτιμω να το φτιαξω επι τοπου με οτι χριεαζετε πριν την χρηση
Εχει τα κακα του αυτο αλλα εχει και τα κακα του
Οταν ομως εισαι ατομο που ασχολειτε συνηθως εχεις οτι χρειαζετε για να μπορεσεις να το φτιαξεις σε μικρο χρονο
Ναι Χρύσανθε επικαιροποίηση, τα χάπια ιωδίου μην ξεχάσω....
 
Backup-κινητό; MP4 και φορτιστής με USB στο survival σάκκο; Να βάλει και το λάπτοπ μαζί για να ανεβάζει φωτο και μηνυματα στο ινσταγκραμ!

Αυτό που είναι σίγουρα αναγκαίο και που στην εποχή των κινητών σχεδόν όλοι μας το ξεχνάμε είναι το φορητό ραδιοφωνο!
 
Backup-κινητό; MP4 και φορτιστής με USB στο survival σάκκο; Να βάλει και το λάπτοπ μαζί για να ανεβάζει φωτο και μηνυματα στο ινσταγκραμ!

Αυτό που είναι σίγουρα αναγκαίο και που στην εποχή των κινητών σχεδόν όλοι μας το ξεχνάμε είναι το φορητό ραδιοφωνο!
Σωστοτατος. Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα ρεύματος- μπαταρίας. Δεν υπήρχε ραδιόφωνο στο σπίτι με τόσα smartphones. Απλά στη έρευνα που έκανα βρήκα μέχρι και κατασκευής Makita (όπως τα ηλεκτρικά εργαλεία) τιμές; Όσο αντέχει η τσέπη του καθενός.
 
Σωστοτατος. Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα ρεύματος- μπαταρίας. Δεν υπήρχε ραδιόφωνο στο σπίτι με τόσα smartphones. Απλά στη έρευνα που έκανα βρήκα μέχρι και κατασκευής Makita (όπως τα ηλεκτρικά εργαλεία) τιμές; Όσο αντέχει η τσέπη του καθενός.
Κώστα δεν εχεις δει τίποτα ακόμα.. κοιτα εδώ μίας και ανέφερες τα μακιτα .

https://www.makita.ca/index2.php?event=tool&id=3494&from=accessory
 
Βαζουν ωραια πραγματακια τα LIDL καποιες φορες ,αλλα το θεμα ειναι να προλαβεις. Σε πολυ καλη τιμη το πηρες!
Ετοιμο το σακιδιο παντα .Εγω κανω συχνα εξοδους στο βουνο .αλλα αν εχω καιρο να παω κανω ενα τσεκαρισμα Αλλωστε ειναι μια ευχαριστη ενασχοληση
 
Back
Top