Σακίδιο εκτάκτου ανάγκης

Σε ευχαριστώ.Στο τρυπακι μπήκα μετά από κάποιους σοβαρούς σεισμούς που έγιναν στην περιοχή το 2014.Ο θεός να βάλει το χέρι του να μην ξυπνήσει το ρήγμα της Αταλάντης,διαφορετικά θα αλλάξει ο χάρτης.Δεν μου αρέσει να το λέω αυτό αλλά είναι η αλήθεια.
Έτσι φίλε. Μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε Δεν μπορεί κανένα κράτος, να έχει μια λύση για κάθε πρόβλημα που θα προκύψει. Πρέπει και ο πολίτης να μην κοιμάται όρθιος.
 
Έτσι φίλε. Μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε Δεν μπορεί κανένα κράτος, να έχει μια λύση για κάθε πρόβλημα που θα προκύψει. Πρέπει και ο πολίτης να μην κοιμάται όρθιος.
Σε ευχαριστώ και πάλι.......γιατί με λένε παράξενο πού σκέφτομαι έτσι... και το κακο είναι οτι κοντεύω να το πιστέψω.🤣
 
Ωραίος ο Γιώργος!Και εγώ για μεγάλο σκεφτόμουνα αλλά το μετάνιωσα για αυτό και μόνο το λόγο ότι είναι πολύ βαρύ για ένα άτομο και ίσως να μην μπορώ να πάρω αμαξι και αν χρειαστεί να ξεφορτωθείς κάτι και για ευελιξία και ταχύτητα πρέπει να πετάξεις όλα τα πράγματα.Αν εξαιρέσεις το κυνήγι για σάκο εκτάκτου ανάγκης ο δικός μου χωράει πολύ πράγμα ακόμα μέχρι 20κιλα συνολικά. Εχω ένα παρόμοιο σακίδιο με υπνοσακο φαγητό και τα σχετικά μέσα, περίπου στα 7 κιλά για την γυναίκα μου, ένα επιπλέον χειρός για μένα με την σκηνή και κάποια ρούχα.
 
Σε ευχαριστώ και πάλι.......γιατί με λένε παράξενο πού σκέφτομαι έτσι... και το κακο είναι οτι κοντεύω να το πιστέψω.🤣
Και εμένα έτσι Μ λέει η γυναίκα μου αλλά δεν μιλάμε για πολεμικές καταστάσεις, υπάρχουν και τα φυσικά φαινόμενα όπου μπορεί να φανεί χρήσιμο!!!
 
Και εμένα έτσι Μ λέει η γυναίκα μου αλλά δεν μιλάμε για πολεμικές καταστάσεις, υπάρχουν και τα φυσικά φαινόμενα όπου μπορεί να φανεί χρήσιμο!!!
Έπρεπε να έβλεπες τα την απορία της κυρας όταν της ζήτησα ένα πακέτο σερβιέτες για να το βάλω στο σάκο😀
 
Έπρεπε να έβλεπες τα την απορία της κυρας όταν της ζήτησα ένα πακέτο σερβιέτες για να το βάλω στο σάκο😀
Άσε Γιώργη Ευρώπη γίναμε!!!!! Εμένα η γυναίκα μου τεντώθηκε στο γέλιο όταν της ζήτησα ταμπόν!!!!ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!
 
Εχω ενα τετοιο στο αμαξι .Μια φορα χρειαστηκε
Εγώ είχα το πρώτο που δείχνει, το πτυσσόμενο. Το έκανα ανταλλαγή με ένα κασμαδακι μπελοτα, ενός φίλου. Σήμερα παρήγγειλα ένα καινούργιο. Αντίγραφο του cold steel με 20 ευρώ.
 
Εγώ είχα το πρώτο που δείχνει, το πτυσσόμενο. Το έκανα ανταλλαγή με ένα κασμαδακι μπελοτα, ενός φίλου. Σήμερα παρήγγειλα ένα καινούργιο. Αντίγραφο του cold steel με 20 ευρώ.
Καλα εκανες .Μια φορα να χρειαστει φτανει
 
Σακίδιο εκτάκτου ανάγκης με ή χωρίς συνοδευτικό όπλο;

Γιατί;

Και τί όπλο: μαχαίρι, μαγκούρα(*), γκλίτσα, τσεκούρι, σπρευ πιπεριού, σφεντόμα, τόξο, βαλίστρα, λειόκαννο, ραβδωτό, πιστόλι/περίστροφο, ...

(*) Με την μαγκούρα κυνηγούσαν παλιά στα χωριά και λαγούς! Εξ ου και το όνομα αυτής λαγούσα! (περιοχή Καλαβρύτων, Αρκαδία)

ΥΓ: Η ερώτησή μου αφορά τον ελληνικό χώρο που δεν έχει δάση όπως αυτά στα Καρπάθια Όρη αλλά μπορεί ανά πάσα στιγμή να συμβεί ένας μεγάλος σεισμός και να βρεθούμε χειμωνιάτικα σε αλάνες με άλλους ταλαίπωρους που θα είναι και αυτοί κάτω από την πίεση της επιβίωσης.
 
Σακίδιο εκτάκτου ανάγκης με ή χωρίς συνοδευτικό όπλο;

Γιατί;

Και τί όπλο: μαχαίρι, μαγκούρα(*), γκλίτσα, τσεκούρι, σπρευ πιπεριού, σφεντόμα, τόξο, βαλίστρα, λειόκαννο, ραβδωτό, πιστόλι/περίστροφο, ...

(*) Με την μαγκούρα κυνηγούσαν παλιά στα χωριά και λαγούς! Εξ ου και το όνομα αυτής λαγούσα! (περιοχή Καλαβρύτων, Αρκαδία)

ΥΓ: Η ερώτησή μου αφορά τον ελληνικό χώρο που δεν έχει δάση όπως αυτά στα Καρπάθια Όρη αλλά μπορεί ανά πάσα στιγμή να συμβεί ένας μεγάλος σεισμός και να βρεθούμε χειμωνιάτικα σε αλάνες με άλλους ταλαίπωρους που θα είναι και αυτοί κάτω από την πίεση της επιβίωσης.
Μαχαίρι -τσεκούρι- πτυσσόμενο πριόνι, κάποιο από αυτά ή και όλα μαζί είναι βασικά αντικείμενα για ένα σακίδιο έκτακτης ανάγκης νομίζω. Το κομμάτι όπλο όμως στην Ελλάδα περιορίζεται αυστηρά από τη νομοθεσία, οπότε δεν υπάρχει θέση για κάτι τέτοιο. Θεωρητικά μιλώντας όμως ναι, το όπλο είτε είναι μια καλή σφεντόνα ή ένα αεροβόλο πιστόλι ή ότι άλλο που θα χωρούσε να πακεταριστει και θα βοηθουσε στη συλλογή τροφής θα ήταν καλό να υπάρχει. Τα πυροβόλα όπλα νομίζω ότι ξεφεύγουν από τη λογική του σάκου έκτακτης ανάγκης, αλλά κάθε άποψη δεκτή.
 
Μαχαίρι -τσεκούρι- πτυσσόμενο πριόνι, κάποιο από αυτά ή και όλα μαζί είναι βασικά αντικείμενα για ένα σακίδιο έκτακτης ανάγκης νομίζω. Το κομμάτι όπλο όμως στην Ελλάδα περιορίζεται αυστηρά από τη νομοθεσία, οπότε δεν υπάρχει θέση για κάτι τέτοιο. Θεωρητικά μιλώντας όμως ναι, το όπλο είτε είναι μια καλή σφεντόνα ή ένα αεροβόλο πιστόλι ή ότι άλλο που θα χωρούσε να πακεταριστει και θα βοηθουσε στη συλλογή τροφής θα ήταν καλό να υπάρχει. Τα πυροβόλα όπλα νομίζω ότι ξεφεύγουν από τη λογική του σάκου έκτακτης ανάγκης, αλλά κάθε άποψη δεκτή.
Λογικά συμφωνώ μαζί σου.

... αλλά στην περίπτωση εκτακτης αναγκης "παύουν" να ισχύουν οι νόμοι της κοινωνίας και μπαίνουν σε ισχύ οι νόμοι της ζούγλας / οι νόμοι της επιβίωσης. Τροφή δεν βρίσκεις μόνο στο περιβάλλον αλλά και στα σακίδια των άλλων. Επιβίωση σημαίνει και αυτοάμυνα. Φαντάσου να σε έχει πετύχει η κατάρα του Μοντεζούμα και κάποιος να βάλει χέρι στα αποθέματά σου σε κωλόχαρτο.:eek:
 
μια καλή σφεντόνα ή ένα αεροβόλο πιστόλι ή ότι άλλο που θα χωρούσε να πακεταριστει και θα βοηθουσε στη συλλογή τροφής θα ήταν καλό να υπάρχει.
Βάλε 3 κιλά κοψίδια στον σάκο και κανένα μπουκάλι τσίπουρο και το πρόβλημα πάει. 🤣
😍 😍 😍
 
Back
Top