Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Από έμφραξη για να πάθεις ζημιά πρέπει η έμφραξη να γίνει κοντά στη βαση
Η λογική αυτό λέει, και έτσι είναι....
Αλλά δεν είναι κ ο κανόνας....
Όταν σκίζεται το μέταλλο δεν μπορείς να υπολογίζεις πως ακριβώς θα σκιστει κ σε ποια πλευρά, και αν θα αποκοπεί κομμάτι.....
Ο φιλλιπος λέει ότι το τσοκ δεν το βρήκε.............
Δεν κινδυνευει μόνο ο χρήστης σε μια τέτοια περιπτωση....
 
Δυστηχως Στέλιο δεν συμβαίνει παντα αυτό...
Έχουν υπαρξει μέχρι κ περιπτωσεις τραυματισμών από εμφραξη στομιου..
Εξαρτάται από το "εμποδιο", αν το όπλο είναι καλοσυντηρημενο, κ σίγουρα παιζει ρόλο κ το ατσάλι γιατί όλα δεν έχουν την ίδια αντίδραση....
Είναι να μην τυχει, για αυτό κ χρειάζεται παντα προσοχη...


Και δυο ακραίες περιπτωσεις....

View attachment 41431
View attachment 41432
Φυσικά, έχεις δίκιο. Γι' αυτό κι εγώ έγραψα "συνήθως" και όχι "πάντα" !!! Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι ακριβώς θα γίνει. Είναι να μη σου τύχει !!!
Πως θα του διαμορφωσει Νικόλα σταθερη συσφιξη? Νομιζω μονο να "φανε" υλικο μπορουν εσωτερικα...Πως θα "προσθεσουν" παχος ωστα να αυξηθει η συσφιξη.?
Με διάφορους τρόπους μπορεί να δημιουργηθεί τσοκ σε κάννη κύλινδρο.
Ένας είναι αυτό που ανέφερε ο Γιάννης, διεύρυνση όλου του αυλού εκτός από ένα πολύ μικρό τμήμα στο στόμιο.
Ένας άλλος είναι το λεγόμενο jug choke ή recess choke, που είναι ένα κοίλωμα, μια διεύρυνση σε ένα μικρό τμήμα του αυλού λίγο πριν το στόμιο, με τη θεωρία ότι η στήλη των σκαγιών ανοίγει λίγο όταν μπει στο διευρυμένο τμήμα και μετά συσφίγγεται πάλι πριν την έξοδο από το στόμιο.
Άλλος τρόπος (και ο πιο συχνά χρησιμοποιούμενος σε αυτές τις περιπτώσεις, και ειδικά σε φτηνά όπλα) είναι η σύσφιξη της άκρης της κάννης με μια ειδική καλύμπρα. Αφού στερεωθεί καλά όρθια, βάζουν από πάνω "καπέλο" ένα ατσάλινο κύλινδρο που έχει στο κέντρο μια τρύπα ελαφρώς κωνική με διάμετρο από τη μια μεριά λίγο μεγαλύτερη από την εξωτερική διάμετρο της κάννης, και που στενεύει προοδετικά. Με μερικά χτυπήματα από πάνω με ένα βαρύ σφυρί "καλυμπράρουν" την άκρη της κάννης δημιουργώντας το τσοκάρισμα. Νομίζω ότι πρώτα ζεσταίνουν κιόλας το μπροστινό τμήμα της κάννης, γι' αυτό οι αμερικανοί λένε αυτό τον τρόπο "heat and beat it".
Κάπου έχει αναφέρει ο Κυπρίδημος αυτό τον τρόπο, αλλά το έχω διαβάσει και σε αμερικάνικο περιοδικό παλιά, που μάλιστα έλεγε χαρακτηριστικά στο τέλος ότι (ο οπλουργός) δίνει μετά το όπλο στον πελάτη με τη συμβουλή ... να μην το ξαναχρησιμοποιήσει για γκλίτσα !!! .sarcastic.
Έχω την εντύπωση ότι αυτό τον τρόπο εννοεί κι ο Νικόλαος Ρεντίφης, γι' αυτό έγραψα παραπάνω ότι πρέπει να αφαιρεθεί τμήμα της ρίγας. Κι επίσης είναι ο μόνος τρόπος να διαμορφώσεις όσο βαθμό τσοκ θέλεις, ακόμη και φουλ.
Με τους δυο προηγούμενους δεν υπάρχει περιθώριο για παραπάνω από 2-3 δέκατα (Skeet -IC).
Ειδικά τον πρώτο (ολική διεύρυνση του αυλού) πρoσωπικά τον απορρίπτω, και για λόγους ασφαλείας, αλλά και κόστους. Και ειδικά σε χρωμιωμένη κάννη, όπου εκτός των άλλων χάνεις και την χρωμίωση. Μόνο σε αχρωμίωτη και με σοβαρές διαβρώσεις εσωτερικά, που ούτως ή άλλως θα χρειαζόταν εσωτερική λείανση.
 
Άλλος τρόπος (και ο πιο συχνά χρησιμοποιούμενος σε αυτές τις περιπτώσεις, και ειδικά σε φτηνά όπλα) είναι η σύσφιξη της άκρης της κάννης με μια ειδική καλύμπρα. Αφού στερεωθεί καλά όρθια, βάζουν από πάνω "καπέλο" ένα ατσάλινο κύλινδρο που έχει στο κέντρο μια τρύπα ελαφρώς κωνική με διάμετρο από τη μια μεριά λίγο μεγαλύτερη από την εξωτερική διάμετρο της κάννης, και που στενεύει προοδετικά. Με μερικά χτυπήματα από πάνω με ένα βαρύ σφυρί "καλυμπράρουν" την άκρη της κάννης δημιουργώντας το τσοκάρισμα. Νομίζω ότι πρώτα ζεσταίνουν κιόλας το μπροστινό τμήμα της κάννης, γι' αυτό οι αμερικανοί λένε αυτό τον τρόπο "heat and beat it".
Κάπου έχει αναφέρει ο Κυπρίδημος αυτό τον τρόπο, αλλά το έχω διαβάσει και σε αμερικάνικο περιοδικό παλιά, που μάλιστα έλεγε χαρακτηριστικά στο τέλος ότι (ο οπλουργός) δίνει μετά το όπλο στον πελάτη με τη συμβουλή ... να μην το ξαναχρησιμοποιήσει για γκλίτσα !!! .sarcastic.
Έχω την εντύπωση ότι αυτό τον τρόπο εννοεί κι ο Νικόλαος Ρεντίφης, γι' αυτό έγραψα παραπάνω ότι πρέπει να αφαιρεθεί τμήμα της ρίγας. Κι επίσης είναι ο μόνος τρόπος να διαμορφώσεις όσο βαθμό τσοκ θέλεις, ακόμη και φουλ.

Εύγε αγαπητέ Στέλιο! Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ...

Aναφέρομαι, φυσικά, στο πώς είναι δυνατό κι εφικτό μια κάννη μούφα, δηλ. με σύσφιγξη κυλίνδρου (δηλ. μηδενική) στο στόμιο, να μετατραπεί και να αποκτήσει μια πιο στενή σύσφιγξη μέχρι και φουλ τσοκ, δηλ. πλήρη σύσφιγξη στο στόμιό της...!

Παραθέτω, λοιπόν, αυτούσια και την αντίστοιχη αναφορά/απάντηση του Νικήτα Κυπρίδημου που είναι δημοσιευμένη στο πλαίσιο ενός σχετικού άρθρου του ιδίου, το οποίο απαντάει σε σχετική ερώτηση αναγνώστη:

"Συνάδελφος κυνηγός-δημοσιογράφος πήρε μια παλιά καραμπίνα και έκοψε το τσοκ. Μετά πήρε ένα κωνικό καλούπι και πυρακτώνοντας το στόμιο της κάννης και βάζοντας το καλούπι στο στόμιο, με μια σφυριά έδινε μια κύρτωση των χειλιών του στομίου προς τα μέσα. Η τεχνική αντνακλάται και στον τίτλο του άρθρου Heat Ιt and Beat It, πυράκτωσε το και δώσ’του σφυριά, σε ελεύθερη μετάφραση.
Μετά την κύρτωση-σύσφιξη του στομίου, ο συνάδελφος έκανε δοκιμαστικές βολές στον πίνακα για να δει την απόδοση αυτού του πρωτόγονου τσοκαρίσματος.
Η απόδοση ήταν όμοια με αυτή των παράλληλων εργοστασιακών τσοκ! Και αυτή η απόδοση διατηρήθηκε από το πιο ελαφρύ “τσοκάρισμα” δια σφυριάς έως το φουλ τσοκ."


Και ορίστε και ολόκληρο το ενδιαφέρον άρθρο-απάντηση του Νικήτα Κυπρίδημου, στο οποίο εμπεριέχεται το ανωτέρω, συγκεκριμένο εδάφιο, το οποίο είναι άμεσα σχετιζόμενο με το θέμα μας...

http://oplognosia.com/?p=11058
 
Last edited:
και αυτογεμη σε άλλον του φάγε λίγο το κεφάλι ένα κομμάτι από το κλείστρο από φυσίγγι ιδιογομωσης με λάθος στη μπαρούτι...
Το έχω δει και εγώ αυτό ... ξάδελφος της γυναίκας μου... διπλή δόση SIPE....hair.

Υ.Γ: στο χέρι γεμίζω , τρεις φορές την ζυγίζω ...το μικρό μου(τι μικρό 16 είναι!) το Μαράκι μου είναι "αετός", παρακολουθεί πολλές φορές, (τα έχει πιάσει όλα!!!)...μου λέει ... ξαναζύγισε...:)
 
Έχω δύο φιλαράκια πού θέλοντας να κοντινουν τις κάννες τους, τις έκοψαν και βάλανε εξωτερικά τσοκ, δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
και εγώ την έχω κόψει. από 76 cm full chock την έκανα 61 cm με εξωτερικά τσοκ.
όπως ξέρουμε το μήκος της κάνης δεν επηρεάζει την βολή αλλά μόνο την σκόπευση. η βολή επηρεάζεται από το τσοκάρισμα.
επιπλέον επειδή στην καραμπίνα έχουμε και 10 cm ακόμα λόγω μηχανισμού ανεβάσματος των φυσιγγίων στη θαλάμη σε σύγκριση με τα σουπερποζέ, αυτό το "πρόβλημα" στην σκόπευση αυτομάτως δεν υφίσταται.

που να μπλέκει τώρα με διανοίξεις κανών και άλλα.. κόψιμο η πιο σωστή λύση.

Υ.Γ Στην Αστυνομία το πήραν χαμπάρι ότι έχει αλλάξει το μήκος του όπλου στην δεύτερη αναννέωαη. κανένα πρόβλημα...διόρθωσαν το αναγραφόμενο μήκος και όλα καλά.
 
και εγώ την έχω κόψει. από 76 cm full chock την έκανα 61 cm με εξωτερικά τσοκ.
όπως ξέρουμε το μήκος της κάνης δεν επηρεάζει την βολή αλλά μόνο την σκόπευση. η βολή επηρεάζεται από το τσοκάρισμα.
επιπλέον επειδή στην καραμπίνα έχουμε και 10 cm ακόμα λόγω μηχανισμού ανεβάσματος των φυσιγγίων στη θαλάμη σε σύγκριση με τα σουπερποζέ, αυτό το "πρόβλημα" στην σκόπευση αυτομάτως δεν υφίσταται.

που να μπλέκει τώρα με διανοίξεις κανών και άλλα.. κόψιμο η πιο σωστή λύση.

Υ.Γ Στην Αστυνομία το πήραν χαμπάρι ότι έχει αλλάξει το μήκος του όπλου στην δεύτερη αναννέωαη. κανένα πρόβλημα...διόρθωσαν το αναγραφόμενο μήκος και όλα καλά.
Δε σου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση του οπλουργου που έκανε την μετατροπή;
 
Γιατί, απαγορεύεται να την κάνεις μόνος σου;
Υποτίθεται ότι η μετατροπή γίνεται λόγω ανεπανορθωτης βλάβης και η καννη κόβεται στο νόμιμο μήκος ..... για την εργασία αυτή ο οπλουργος υπογράφει υπεύθυνη δήλωση η οποία συνοδεύει το δελτίο κατοχής του όπλου μέχρι τη λήξη του δελτίου κατοχής. Μετά στην ανανέωση μπαίνει στο φάκελο του κατόχου του όπλου και μένει στο αρχείο της αστυνομίας... Τώρα αν εσύ μπορείς να το κάνεις μόνος σου και οπλουργος σου δώσει υπεύθυνη δήλωση....(χρειάζεται να πιστοποιηθεί η μετατροπή από αδειοδοτημένο οπλουργο)
Συγνώμη για το off topic....αν πιστεύουν οι διαχειριστές ότι πρέπει ας μεταφερθούν τα μηνύματα στο αντίστοιχο....
 
Να συμπληρώσω ότι αν το μήκος της κάννης που απομένει είναι κάτω από το νόμιμο......50 εκ ή το συνολικό μήκος του όπλου είναι κάτω από 1 μέτρο....η κάννη είναι άχρηστη.... αλλά μπορεί πάλι να γίνουν πασα και να μπει εξωτερικό τσοκ....
 
Last edited:
Εύγε αγαπητέ Στέλιο! Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ...

Aναφέρομαι, φυσικά, στο πώς είναι δυνατό κι εφικτό μια κάννη μούφα, δηλ. με σύσφιγξη κυλίνδρου (δηλ. μηδενική) στο στόμιο, να μετατραπεί και να αποκτήσει μια πιο στενή σύσφιγξη μέχρι και φουλ τσοκ, δηλ. πλήρη σύσφιγξη στο στόμιό της...!

Παραθέτω, λοιπόν, αυτούσια και την αντίστοιχη αναφορά/απάντηση του Νικήτα Κυπρίδημου που είναι δημοσιευμένη στο πλαίσιο ενός σχετικού άρθρου του ιδίου, το οποίο απαντάει σε σχετική ερώτηση αναγνώστη:

"Συνάδελφος κυνηγός-δημοσιογράφος πήρε μια παλιά καραμπίνα και έκοψε το τσοκ. Μετά πήρε ένα κωνικό καλούπι και πυρακτώνοντας το στόμιο της κάννης και βάζοντας το καλούπι στο στόμιο, με μια σφυριά έδινε μια κύρτωση των χειλιών του στομίου προς τα μέσα. Η τεχνική αντνακλάται και στον τίτλο του άρθρου Heat Ιt and Beat It, πυράκτωσε το και δώσ’του σφυριά, σε ελεύθερη μετάφραση.
Μετά την κύρτωση-σύσφιξη του στομίου, ο συνάδελφος έκανε δοκιμαστικές βολές στον πίνακα για να δει την απόδοση αυτού του πρωτόγονου τσοκαρίσματος.
Η απόδοση ήταν όμοια με αυτή των παράλληλων εργοστασιακών τσοκ! Και αυτή η απόδοση διατηρήθηκε από το πιο ελαφρύ “τσοκάρισμα” δια σφυριάς έως το φουλ τσοκ."


Και ορίστε και ολόκληρο το ενδιαφέρον άρθρο-απάντηση του Νικήτα Κυπρίδημου, στο οποίο εμπεριέχεται το ανωτέρω, συγκεκριμένο εδάφιο, το οποίο είναι άμεσα σχετιζόμενο με το θέμα μας...

http://oplognosia.com/?p=11058
Δεν γνωριζα οτι υπαρχει αυτη η διαδικασία...
Πολυ ενδιαφερουσα η τοποθετηση του Κυπριδημου...και με βαζει σε σκεψεις διοτι εδω περα πολυ συχνα "διυλιζουμε τον κωνωπα" σχετικα με την ακριβεια των τσοκ, και ουσιαστικά με σφυριες φτιαχνει σταθερο τσοκαρισμα με ιδια αποδοση....
Οσο ζεις μαθαινεις μπράβο..
 
Εδώ δεν ζήτησαν την υπεύθυνη δήλωση.....θα ψάξουν για το τσοκ.....
Ετσι ναι θα συμφωνήσω ολα ειναι πιθανα..
Εμενα η αδεια μου γραφει μηκος καννης και μαλιστα λάθος, διοτι ο τρομπας μετρησε και την ουρα....
Εν συνεχεια εγω θέλοντας να βαλω σπειρωμα για εξωτερικα τσοκ, εκοψα στον Παπατσαρουχα και 5-6 ποντους την καννη...
Στην ανανεωση τωρα σε 3-4 χρονια αντε να βγει ακρη!.sarcastic.
 
Back
Top