Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Ετσι ναι θα συμφωνήσω ολα ειναι πιθανα..
Εμενα η αδεια μου γραφει μηκος καννης και μαλιστα λάθος, διοτι ο τρομπας μετρησε και την ουρα....
Εν συνεχεια εγω θέλοντας να βαλω σπειρωμα για εξωτερικα τσοκ, εκοψα στον Παπατσαρουχα και 5-6 ποντους την καννη...
Στην ανανεωση τωρα σε 3-4 χρονια αντε να βγει ακρη!.sarcastic.
Κανένα πρόβλημα Στέφανε θα βγει άκρη. Και εγώ πήρα από κάποιον ένα όπλο που έλεγε στην άδεια ότι έχει 76εκ κάννη διότι όπως λες μετρήσαν την ουρά. Το πήγα στην ασφάλεια με το μέτρο μαζί μου, τους έδειξα τί λέει η παλιά άδεια, είδαμε τον αριθμό της κάννης, μετρήσαμε μαζί την κάννη σωστά αυτή τη φορά και η καινούργια άδεια βγήκε διορθωμένη.
 
Καλησπερα σε ολους τους τσιχλαδες. Πιστευω Κυριακη - Δευτερα και σημερα να περασατε καλα. Εγω παλι απο Σαββατο που εχουμε να μιλησουμε ειμαι σκασμενος. Σημερα ενιωσα καλυτερα και γι'αυτο γραφω.
Ξεκινωντας την Κυριακη το πρωι με τον πατερα μου ειπαμε να τραβηξουμε προς Θηβα και οπου βρουμε μερος χωρις χιονια να κατσουμε. Απο το υψος της Ριτσωνας το χιονι ηταν πολυ. Θηβα - Αλιαρτος παρα πολυ. Λιβαδεια - Δαυλεια αρκετο κι ετσι φτασαμε στο Μοδι. Αφου βγηκαμε απο το αμαξι κι ακουσαμε μερικες ντουφεκιες, ετοιμαστηκαμε για να παμε να πιασουμε κανα καρτερακι μπας και ριξουμε καμια ντουφεκια. Περνωντας μια ρεματια απο την μια εγω και απο την αλλη ο πατερας μου και περνωντας απο κατι ελιες, μαγκωνει το ποδι μου σε ενα βατο και δεν καταλαβα για ποτε μετρησα το εδαφος. Σηκωνομαι, πιανω το οπλο , το κοιταω και το καθαριζω μπροστα στην καννη καθως ειχε χωμα. Βαζω το δαχτυλο μπροστα και μεσα στην καννη και την χτυπαω για να φυγει εαν εχει κατι μεσα και συνεχιζω.
''Η ΜΑ......Α ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ''. Στην επομενη ντουφεκια τα αφτια μου βουιζαν για ενα λεπτο. Η καννη ειχε ανοιξει ολη μπροστα. την κοιταγα και δεν το πιστευα. Ακουγωντας με ο πατερας μου να ριχνω κατι γαλλικα, περναει απο την απεναντι πλευρα και κοιτωντας τι εχει γινει δεν μου μιλησε καθολου. Πραγματικα βουρκωσα απο τα νευρα μου. Ουτε για το οπλο, ουτε για το κυνηγι, αλλα για την ηλιθιοτητα του μυαλου μου. Προσπαθω να καταλαβω τι με επιασε και δεν κοιταξα το οπλο να δω τι εχει γινει. Γιατι τι υποτιμησα τοσο. Ειναι δυνατον να υποτιμησεις ποτε ενα οπλο?
Φυγαμε αμεσως κι οταν γυρισαμε σπιτι μαθαινω οτι ο θειος μου πηγε νοσοκομειο το προηγουμενο βραδυ . Τον κρατησαν μεσα καθως ειχε κορονοιο και ειχε φλεγμονη στον πνευμονα.
Την Δευτερα γιναμε ''μυλος'' στην δουλεια με τα αφεντικα και σημερα πηρα πρωτα εναν οπλουργο τηλ και μου ειπε οτι το μονο που μπορει να κανει ειναι να την κανουμε με εξωτερικα τσοκ - 120 ευρω περιπου. Πηρα τηλεφωνο και την BERETTA HELLAS και μου ειπε οτι καινουργια απο Ιταλια εχει 570 ΕΥΡΩ. Ταμπλας. Γελασα και του ειπα οτι το οπλο το ειχα παρει πριν 7 χρονια 890 ευρω και πως γινεται μονο η καννη να κανει 570 και μου ειπε οτι η επομενη παρτιδα με OUTLANDER A300 που θα ερθει Ελλαδα θα εχουν πανω απο 1000 ευρω. Την αναλογη αυξηση θα εχουν και τα παρεμφερει. Τωρα ψαχνω να βρω καμια μεταχειρισμενη αλλιως θα δειξει.....
Καλα να περνατε και οσο μπορειτε να βγαινετε. Ενας μηνας εμεινε........
Καλημερα.το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να αναψεις ενα κερι πουδεν επαθες κατι.Παμε τωρα στο τεχνικο κομματι περα απο την καννη πρεπει να γινει τεχνικος ελενχος σε ολο το οπλο,κυριως στην ουρα της καννης που κλειδωνει το κλειστρο,κοιταξεις κλειστρο ,κλειδι κλειστρου( καβαλαρης) ουρα κλειστρου,πλαινο ελασμα απελευθερωσης.κλπ .Εαν ολα ειναι οκ τοτε προχωρας στην.επισκευη της καννης.Εαν η εξ διαμετρος ειναι πανω απο 18.70 και ο αυλος μεχρι 18,40 μπορεις να βαλεις τσοκ thinwall 1 της gemini ,briley Εαν ο αυλος ειναι 18.5 με την.ιδια παντα εξ διαμ βαζεις τα gemini2 αυτα τα τσοκ ειναι 7cm προσωπο με.την.καννη και αυτα που εξεχουν 2cm Μην ασχοληθεις με τhinwall true choke γιατι ειναι μπελαλιδικα στην καθαριοτητα .Μαμα τσοκ το βλεπω δυσκολο γιατι θελεις πανω απο 22χιλ εξ διαμετρος σε μηκος 7ποντους
 
Λασκαρησε το τσοκ και εσκασε η καννη?...μην μου λες τετοια και στη montefeltro ολο λασκαρει!
αλεξη φιλε να σφιγγεις το τσοκ με το κλειδι ,και να κανεις τακτικο ελεγχο,πχ την ωρα που ψαχνει καποιος απο την παρεα μια τσιχλα αδειασε το οπλο και τσεκαρε το τσοκ .Παντα να σφιγγεις το τσοκ με το κλειδι και οχι με το δακτυλο που κανει πολυς κοσμος
 
αλεξη φιλε να σφιγγεις το τσοκ με το κλειδι ,και να κανεις τακτικο ελεγχο,πχ την ωρα που ψαχνει καποιος απο την παρεα μια τσιχλα αδειασε το οπλο και τσεκαρε το τσοκ .Παντα να σφιγγεις το τσοκ με το κλειδι και οχι με το δακτυλο που κανει πολυς κοσμος
Την εχω δωσει στον πατερα μου πλεον.....αλλα οσες φορες και να την εσφιγγα με το κλειδι...παλι ξεβιδωνε....δεν ξερω εαν κανει να βαλω λιγη loctite
 
Την εχω δωσει στον πατερα μου πλεον.....αλλα οσες φορες και να την εσφιγγα με το κλειδι...παλι ξεβιδωνε....δεν ξερω εαν κανει να βαλω λιγη loctite
οχι κολλα αλεξη ,μπορεις να βαλεις ειδικο γρασσο για τσοκ
 
Την εχω δωσει στον πατερα μου πλεον.....αλλα οσες φορες και να την εσφιγγα με το κλειδι...παλι ξεβιδωνε....δεν ξερω εαν κανει να βαλω λιγη loctite

Όχι loctite Alex, θα μένουν υπολείματα στα σπειρώματα.
Καθαρίζουν μεν αλλά όχι καλά.
Άσε που αν βάλεις λάθος loctite θα χρειαστείς οξυγόνα :)

Στην 1187 μια φορά έβαλα απλά το τσοκ και δεν το βίδωσα καθόλου ... το ξέχασα.
Στην επόμενη τουφεκιά έπεσε 5-6 μ μπροστά και το έψαχνα :)

2 συμπεράσματα
1. Εκείνη την ημέρα είχε τσίχλες
2. Η 1187 είναι οπλάρα (από κανη τουλάχιστον)

ps
Μην το κάνει κανένας, αν και νομίζω ότι χρειάζεται να ξεβιδώσει πολύ για να συμβεί πχ το μισό ....
 
Καλημερα.το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να αναψεις ενα κερι πουδεν επαθες κατι.Παμε τωρα στο τεχνικο κομματι περα απο την καννη πρεπει να γινει τεχνικος ελενχος σε ολο το οπλο,κυριως στην ουρα της καννης που κλειδωνει το κλειστρο,κοιταξεις κλειστρο ,κλειδι κλειστρου( καβαλαρης) ουρα κλειστρου,πλαινο ελασμα απελευθερωσης.κλπ .Εαν ολα ειναι οκ τοτε προχωρας στην.επισκευη της καννης.Εαν η εξ διαμετρος ειναι πανω απο 18.70 και ο αυλος μεχρι 18,40 μπορεις να βαλεις τσοκ thinwall 1 της gemini ,briley Εαν ο αυλος ειναι 18.5 με την.ιδια παντα εξ διαμ βαζεις τα gemini2 αυτα τα τσοκ ειναι 7cm προσωπο με.την.καννη και αυτα που εξεχουν 2cm Μην ασχοληθεις με τhinwall true choke γιατι ειναι μπελαλιδικα στην καθαριοτητα .Μαμα τσοκ το βλεπω δυσκολο γιατι θελεις πανω απο 22χιλ εξ διαμετρος σε μηκος 7ποντους
Το ξερω Βαγγελη και σ'ευχαριστω πολυ. Εκανα εναν ελεγχο και δεν ειδα κατι. Μετα την ντουφεκια, το φυσιγγι το τραβηξε κανονικα επανω. Την ανοιξα την επομενη και δεν ειδα κατι. Φυσικα και θα την δει και ο οπλουργος. Θα δω τι θα μου πει και αναλογως θα πραξω. Να περνας καλα και παλι ευχαριστω.
 
Ψαχνω για ελατηριο πεταλουδας απο chapuis c 35 . Ο Κυργιας πηρε εδω κ 2 χρονια την αντιπροσωπεια κ δεν εχει φερει ακομα ανταλακτικα .hair.

Ο προηγουμενος αντιπροσωπος ο Ασπρογερακας εχει διαφορα ανταλακτικα αλλα οχι αυτο που ψαχνω .

Καμια ιδεα που μπορω να βρω η καποιον οπλουργο που να κανει ελατηρια;;;
 
Ψαχνω για ελατηριο πεταλουδας απο chapuis c 35 . Ο Κυργιας πηρε εδω κ 2 χρονια την αντιπροσωπεια κ δεν εχει φερει ακομα ανταλακτικα .hair.

Ο προηγουμενος αντιπροσωπος ο Ασπρογερακας εχει διαφορα ανταλακτικα αλλα οχι αυτο που ψαχνω .

Καμια ιδεα που μπορω να βρω η καποιον οπλουργο που να κανει ελατηρια;;;
σου εχει σπασει? μπορεις να βγαλεις μια φωτο?
 
Και μενα ετσι μου φανηκε αλλα δεν βρηκα κοματι
Πας εκει που κατασκευαζουν ελατηρια με αυτο το κομματι και σου βγαζει ενα ιδιο κατι τις μεγαλυτερο και επειτα κοβωντας αν χρειαστει θα βρεις το σωστο μηκος.....η πιο φτηνη λυση!!!
 
Πας εκει που κατασκευαζουν ελατηρια με αυτο το κομματι και σου βγαζει ενα ιδιο κατι τις μεγαλυτερο και επειτα κοβωντας αν χρειαστει θα βρεις το σωστο μηκος.....η πιο φτηνη λυση!!!
Αυτο θα κανω Ηρακλη ευχαριστω
 
Back
Top