Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Καλησπέρα, έχω μια stoeger m3k και έχω ρίξει περίπου 2000 φυσίγγια 28gr. Τον τελευταίο καιρό όταν είμαι με άδεια θαλαμη και γεμάτη αποθήκη, πατάω το μεταλλικό κουμπακι δίπλα στην σκανδαλη για να πάρει φυσιγγι πάνω από την γλώσσα και όταν τραβάω το κλείστρο πίσω για να τοποθετήσει φυσιγγι στην θαλαμη αυτό κολλάει κάπου στην μέση και το κλείστρο μένει πίσω μέχρι να το οθησω λίγο εγώ μπροστά για να επανέλθει αυτόματα. Σαν να κολλάει κάπου. Αυτό το κάνει με γεμάτη αποθήκη συνήθως. Αν το τραβήξω και το αφήσω απότομα συνήθως δεν κολλάει. Σας έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο και πως αντιμετοπιζετε; σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


SmartSelect_20220710-174629_Gallery.jpg

SmartSelect_20220710-172415_Gallery.jpg
 
Καλησπέρα, έχω μια stoeger m3k και έχω ρίξει περίπου 2000 φυσίγγια 28gr. Τον τελευταίο καιρό όταν είμαι με άδεια θαλαμη και γεμάτη αποθήκη, πατάω το μεταλλικό κουμπακι δίπλα στην σκανδαλη για να πάρει φυσιγγι πάνω από την γλώσσα και όταν τραβάω το κλείστρο πίσω για να τοποθετήσει φυσιγγι στην θαλαμη αυτό κολλάει κάπου στην μέση και το κλείστρο μένει πίσω μέχρι να το οθησω λίγο εγώ μπροστά για να επανέλθει αυτόματα. Σαν να κολλάει κάπου. Αυτό το κάνει με γεμάτη αποθήκη συνήθως. Αν το τραβήξω και το αφήσω απότομα συνήθως δεν κολλάει. Σας έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο και πως αντιμετοπιζετε; σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


View attachment 51244

View attachment 51245
Το πρωτο πραγμα που θα κανεις καθαρισε το πολυ καλά και μετα λάδωσε το σωστα (οχι πολυ λαδι και εκει που πρεπει). Δωσε προσοχη στην ουρα της καννης. Κοιτα αν κινειται ελευθερα η γλωσσα που ανεβαζει φυσιγγι ή σκαλωνει πουθενα. Καθαρισε και λαδωσε και τη σκανδαλοθηκη εννοειται. Επισης δοκιμασε και με αλλα φυσιγγια αλλης μαρκας και με διαφορετικο μηκος παφυλα.
 
Το πρωτο πραγμα που θα κανεις καθαρισε το πολυ καλά και μετα λάδωσε το σωστα (οχι πολυ λαδι και εκει που πρεπει). Δωσε προσοχη στην ουρα της καννης. Κοιτα αν κινειται ελευθερα η γλωσσα που ανεβαζει φυσιγγι ή σκαλωνει πουθενα. Καθαρισε και λαδωσε και τη σκανδαλοθηκη εννοειται. Επισης δοκιμασε και με αλλα φυσιγγια αλλης μαρκας και με διαφορετικο μηκος παφυλα.
Σας ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς έχω δοκιμάσει με 4 διαφορετικά είδη φυσιγγίων και κάνει το ίδιο. Όσον αφορά το καθάρισμα το έχω καθαρίσει πάρα πολύ καλά 2 φορές με βγαλμένη σκανδαλη και μετά από λιγο το κάνει ξανά. Δεν το κάνει συνέχεια και όταν το κάνω πιο απότομα το τράβηγμα λειτουργεί κανονικά... φοβάμαι μήπως η γλώσσα που σηκώνει το φυσιγγι έχει πρόβλημα. Στις βολές δεν κάνει εμπλοκή καθόλου.
 
Καλησπέρα, έχω μια stoeger m3k και έχω ρίξει περίπου 2000 φυσίγγια 28gr. Τον τελευταίο καιρό όταν είμαι με άδεια θαλαμη και γεμάτη αποθήκη, πατάω το μεταλλικό κουμπακι δίπλα στην σκανδαλη για να πάρει φυσιγγι πάνω από την γλώσσα και όταν τραβάω το κλείστρο πίσω για να τοποθετήσει φυσιγγι στην θαλαμη αυτό κολλάει κάπου στην μέση και το κλείστρο μένει πίσω μέχρι να το οθησω λίγο εγώ μπροστά για να επανέλθει αυτόματα. Σαν να κολλάει κάπου. Αυτό το κάνει με γεμάτη αποθήκη συνήθως. Αν το τραβήξω και το αφήσω απότομα συνήθως δεν κολλάει. Σας έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο και πως αντιμετοπιζετε; σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


View attachment 51244

View attachment 51245
Να υποθέσω ότι στο κάνει και στο άδειασμα του όπλου με αυτό τον σωστό τρόπο .Αν ναι στο κάνει σε όλα τα φυσίγγια της αποθήκης;
 
Last edited:
Να υποθέσω ότι στο κάνει και στο άδειασμα του όπλου με αυτό τον σωστό τρόπο .Αν ναι στο κάνει σε όλα τα φυσίγγια της αποθήκης;
Στο άδειασμα δεν το έχω δοκιμάσει. Τα βγάζω με το χέρι συνήθως. Το κάνει 2 στις 10 φορές στο πρώτο φυσιγγι που θα μπει στην γλώσσα με άδεια κάνη και θα τραβήξω κλείστρο. Το κάνει με όλα τα φυσίγγια. Το έχω γεμίσει από 3 διαφορετικά κουτια.
 
Στο άδειασμα δεν το έχω δοκιμάσει. Τα βγάζω με το χέρι συνήθως. Το κάνει 2 στις 10 φορές στο πρώτο φυσιγγι που θα μπει στην γλώσσα με άδεια κάνη και θα τραβήξω κλείστρο. Το κάνει με όλα τα φυσίγγια. Το έχω γεμίσει από 3 διαφορετικά κουτια.
Όλα εννοούσα αυτά που είναι στην αποθήκη κατά το άδειασμα .Μήπως έχει δημιουργηθεί κάποιο γρεζι ,να το πήγαινες σε κάποιον οπλουργο;Να ξέρεις ότι το άδειασμα με τον απελευθερωτή και τραβώντας το κλείστρο είναι πιο σωστό .
 
Όλα εννοούσα αυτά που είναι στην αποθήκη κατά το άδειασμα .Μήπως έχει δημιουργηθεί κάποιο γρεζι ,να το πήγαινες σε κάποιον οπλουργο;Να ξέρεις ότι το άδειασμα με τον απελευθερωτή και τραβώντας το κλείστρο είναι πιο σωστό .
Όχι δεν γίνεται σε όλα. Στο πρώτο συνήθως. Θα το πάω σε οπλουργο αυτή την εβδομάδα! Αν μάθω τι είναι θα ενημερώσω για να το έχετε υπόψη σας.
 
Όχι δεν γίνεται σε όλα. Στο πρώτο συνήθως. Θα το πάω σε οπλουργο αυτή την εβδομάδα! Αν μάθω τι είναι θα ενημερώσω για να το έχετε υπόψη σας.
Εαν το.οδηγας το κλειστρο με το χερι ειναι λογικο να σου κολαει .ασε το κλειστρο με την ορμη του ρλατηριου
 
Όχι δεν γίνεται σε όλα. Στο πρώτο συνήθως. Θα το πάω σε οπλουργο αυτή την εβδομάδα! Αν μάθω τι είναι θα ενημερώσω για να το έχετε υπόψη σας.
να το πας στον οπλουργο να σου φυγει η ιδεα αλλα η σωστη λειτουργεια ολλων των κλειστρων ειναι να δουλευουν οπως οταν τουφεκας ,δηλαδη να ανοιγουν και να κλεινουν αποτομα και βιαια!!!γιαυτο ποτε μην κλεινεις κληστρο μαλακα με το χερι !!! ιδιος σε περιστροφικο με ασφαλεια !!
 
IMG_20221025_145851.jpgκαλησπέρα σας. Εχω το εξής θέμα με τη μ2 speed.. Πήρα άλλο συνδετήρα για τη κάνη με την αποθήκη και ενώ το έχω σφυξει όσο δε πάει με τις τουφεκιές πηγαίνει μπροστά. Δηλαδή γλιστράει δεν είναι σταθερό.. Τι να κάνω; Έβγαλα το μαμά γιατί ήταν κοκινο κ με ενοχλούσε. Εκείνο εφάρμοζε στην πατουρα της κάνης. Όχι τίποτα άλλο μου χάραξε και η κάνη τώρα.
 
View attachment 58709καλησπέρα σας. Εχω το εξής θέμα με τη μ2 speed.. Πήρα άλλο συνδετήρα για τη κάνη με την αποθήκη και ενώ το έχω σφυξει όσο δε πάει με τις τουφεκιές πηγαίνει μπροστά. Δηλαδή γλιστράει δεν είναι σταθερό.. Τι να κάνω; Έβγαλα το μαμά γιατί ήταν κοκινο κ με ενοχλούσε. Εκείνο εφάρμοζε στην πατουρα της κάνης. Όχι τίποτα άλλο μου χάραξε και η κάνη τώρα.
Σφίξτο τελείως μπροστά στην πατούρα.
Βάλε από κάτω κομμάτια λάστιχο.
Σφίξε καλά.

Σκέψεις είναι δεν το έχω δοκιμάσει.
 
Σφίξτο τελείως μπροστά στην πατούρα.
Βάλε από κάτω κομμάτια λάστιχο.
Σφίξε καλά.

Σκέψεις είναι δεν το έχω δοκιμάσει.
Το έχω σφυξει όσο δε πάει τέρμα.. Αλλά γλιστράει το ατιμο. Ισως πάρω το μαμά και το βάψω μαύρο με σπρέι. Αλλά θα έχει κ βάρος παραπάνω γ αυτό το έχω αλλάξει
 
Καλησπερα παιδες, εχω ερωτηση.... Παρατηρησα οτι στο πλαγιοκαννο μου , ανοιγωντας το , η δεξια βελονα εξεχει περισσοτερο απ την αριστερη. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα. Το εχετε ξανασυναντησει αυτο? Παιζει να χει σπασει?
 
IMG_20230918_165838.jpg Για πείτε ρε παιδιά,τι μπορώ να κάνω με αυτά τα βαθουλώματα..έχει και γδαρσίματα σαν να το έκανες με ξυράφι αλλά δε φαίνονται στη φωτό. Την έβγαλε ο πατέρας μου που δε ξέρει πολλά από κινητά και φωτό.
 
View attachment 79444 Για πείτε ρε παιδιά,τι μπορώ να κάνω με αυτά τα βαθουλώματα..έχει και γδαρσίματα σαν να το έκανες με ξυράφι αλλά δε φαίνονται στη φωτό. Την έβγαλε ο πατέρας μου που δε ξέρει πολλά από κινητά και φωτό.
Αν είναι επιφανειακό το βαθούλωμα επανέρχεται εύκολα με το σίδερο και κερί.....ο Γιάννης είναι πιο ειδικός να σου απαντήσει..... αν δε σε ενοχλεί στην επωμιση άφησε το και στο τέλος της σεζόν το κάνεις ένα φρεσκαρισμα....
 
View attachment 79444 Για πείτε ρε παιδιά,τι μπορώ να κάνω με αυτά τα βαθουλώματα..έχει και γδαρσίματα σαν να το έκανες με ξυράφι αλλά δε φαίνονται στη φωτό. Την έβγαλε ο πατέρας μου που δε ξέρει πολλά από κινητά και φωτό.
Mανο,πρέπει να τριφτει το κοντάκι,να φουσκώσουν τα βουλιαγματα κι όπου υπάρχει έλλειμμα ξύλου να αποκατασταθεί (με χαρμάνι ξύλου και κόλλας η με κομμάτι ξύλου που θα φυτευτεί-κολληθει).
Αν θέλεις ομοιομορφία,πρέπει να γίνει και όμοιο φινίρισμα της πάπιας.
Καλό είναι να ελεγχθούν τα ξύλα για τυχόν ραγισματα που συνήθως,μετά από πεσιματα η χτυπήματα,εμφανίζονται στον άξονα των "νερών" του ξύλου.
 
Back
Top