Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Φίλιππε όπως είπαν οι περισσότεροι, το όπλο είναι ένα εργαλείο που κάνουμε το χόμπι μας. Σήμερα είναι αυτό, αύριο θα ναι άλλο μεθαύριο άλλο κ.ο.κ. Λογικό είναι να στεναχωρηθείς.Το πιο σημαντικό είναι η σωματική μας ακεραιότητα σε τέτοιες περιπτώσεις, η οποία κρέμεται σε μια κλωστή. Ευτυχώς έσπασε μπροστά η κάννη. Κάποιες φορές δεν πάει το μυαλό μας στο τι μπορεί να γίνει. Δές το θετικά όσο μπορείς και πές οτι έγινε,έγινε ευκαιρία να αλλάξω όπλο! Ξέρω ακριβά ειναι τα όπλα, τα λεφτά δεν είναι μαρουλόφυλλα, αλλά καλά να μαστε και τα υπόλοιπα όλα γίνονται!
 
Γείτονα αφού δεν έγινε κάτι χειρότερο όλα καλά θα την βρεις την άκρη
Ρώτα και κανέναν άλλο οπλουργο προς Ασπρόπυργο μεριά στην πλατεία ;)
Περαστικά και στον Θείο γρήγορη επάνοδο !!!!
Συμφωνώ κι επαυξάνω για οπλουργό προς Ασπροπυργο! Εξαιρετικός!
 
Ιδού και η κάννη.View attachment 41386
Μην στενοχωριεσαι για τα σιδερα.....καθε εμπειρια καλη ή κακη ειναι εμπειρια....το παθημα γινεται μαθημα!! Για μενα πηγαινε την σε οπλουργο να σου βαλει εξωτερικα τσοκ και τοτε εαν δεν σου αρεσει κοιτας αλλη λυση....
 
Ιδού και η κάννη.View attachment 41386
Φίλιππα να μην στεναχωριέσαι. Να θυμάσαι ότι τα σίδερα φτιάχνονται, η άνθρωποι όχι. Ξέρω πώς είναι γιατί είχα ανοίξει το πρώτο δίκανο του πατέρα μου από αλχημείες όταν ειμουν πιτσιρικάς.:)
 
Αν θέλεις να με ακούσεις πήγαινε κόψε την κανη απλά με λίγα χρήματα βάλε σκόπευτρο και κυνηγά την έτσι κύλινδρο ένας μήνας έχει μείνει με ένα καλό φυσιγγακια και με κύλινδρο είσαι μια χαρά .Και μέχρι την επόμενη σεζόν βλέπεις ψάχνεις μην πνίγεται σημασία έχει ότι δεν συνέβηκε κάτι χειρότερο όχι σε εσένα δεν θα μπορούσε θα μπορούσε όμως αν ήταν κάποιος δίπλα κοντά σου .Όλα για μας είναι
 
Καλησπερα σε ολους τους τσιχλαδες. Πιστευω Κυριακη - Δευτερα και σημερα να περασατε καλα. Εγω παλι απο Σαββατο που εχουμε να μιλησουμε ειμαι σκασμενος. Σημερα ενιωσα καλυτερα και γι'αυτο γραφω.
Ξεκινωντας την Κυριακη το πρωι με τον πατερα μου ειπαμε να τραβηξουμε προς Θηβα και οπου βρουμε μερος χωρις χιονια να κατσουμε. Απο το υψος της Ριτσωνας το χιονι ηταν πολυ. Θηβα - Αλιαρτος παρα πολυ. Λιβαδεια - Δαυλεια αρκετο κι ετσι φτασαμε στο Μοδι. Αφου βγηκαμε απο το αμαξι κι ακουσαμε μερικες ντουφεκιες, ετοιμαστηκαμε για να παμε να πιασουμε κανα καρτερακι μπας και ριξουμε καμια ντουφεκια. Περνωντας μια ρεματια απο την μια εγω και απο την αλλη ο πατερας μου και περνωντας απο κατι ελιες, μαγκωνει το ποδι μου σε ενα βατο και δεν καταλαβα για ποτε μετρησα το εδαφος. Σηκωνομαι, πιανω το οπλο , το κοιταω και το καθαριζω μπροστα στην καννη καθως ειχε χωμα. Βαζω το δαχτυλο μπροστα και μεσα στην καννη και την χτυπαω για να φυγει εαν εχει κατι μεσα και συνεχιζω.
''Η ΜΑ......Α ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ''. Στην επομενη ντουφεκια τα αφτια μου βουιζαν για ενα λεπτο. Η καννη ειχε ανοιξει ολη μπροστα. την κοιταγα και δεν το πιστευα. Ακουγωντας με ο πατερας μου να ριχνω κατι γαλλικα, περναει απο την απεναντι πλευρα και κοιτωντας τι εχει γινει δεν μου μιλησε καθολου. Πραγματικα βουρκωσα απο τα νευρα μου. Ουτε για το οπλο, ουτε για το κυνηγι, αλλα για την ηλιθιοτητα του μυαλου μου. Προσπαθω να καταλαβω τι με επιασε και δεν κοιταξα το οπλο να δω τι εχει γινει. Γιατι τι υποτιμησα τοσο. Ειναι δυνατον να υποτιμησεις ποτε ενα οπλο?
Φυγαμε αμεσως κι οταν γυρισαμε σπιτι μαθαινω οτι ο θειος μου πηγε νοσοκομειο το προηγουμενο βραδυ . Τον κρατησαν μεσα καθως ειχε κορονοιο και ειχε φλεγμονη στον πνευμονα.
Την Δευτερα γιναμε ''μυλος'' στην δουλεια με τα αφεντικα και σημερα πηρα πρωτα εναν οπλουργο τηλ και μου ειπε οτι το μονο που μπορει να κανει ειναι να την κανουμε με εξωτερικα τσοκ - 120 ευρω περιπου. Πηρα τηλεφωνο και την BERETTA HELLAS και μου ειπε οτι καινουργια απο Ιταλια εχει 570 ΕΥΡΩ. Ταμπλας. Γελασα και του ειπα οτι το οπλο το ειχα παρει πριν 7 χρονια 890 ευρω και πως γινεται μονο η καννη να κανει 570 και μου ειπε οτι η επομενη παρτιδα με OUTLANDER A300 που θα ερθει Ελλαδα θα εχουν πανω απο 1000 ευρω. Την αναλογη αυξηση θα εχουν και τα παρεμφερει. Τωρα ψαχνω να βρω καμια μεταχειρισμενη αλλιως θα δειξει.....
Καλα να περνατε και οσο μπορειτε να βγαινετε. Ενας μηνας εμεινε........
Καταλαβαίνω ότι τα έχεις βάλει με τον εαυτό σου αλλά αν καταλάβεις την τύχη που είχες εκείνη την στιγμή θα το προσπεράσεις.
Το πάθημα μάθημα και κοιτάμε μπροστά!Μα και εσύ Μπερέτα?Αυτές σκάνε πιο γρήγορα και από σαμπάνιες...
 
Αν θέλεις να με ακούσεις πήγαινε κόψε την κανη απλά με λίγα χρήματα βάλε σκόπευτρο και κυνηγά την έτσι κύλινδρο ένας μήνας έχει μείνει με ένα καλό φυσιγγακια και με κύλινδρο είσαι μια χαρά .Και μέχρι την επόμενη σεζόν βλέπεις ψάχνεις μην πνίγεται σημασία έχει ότι δεν συνέβηκε κάτι χειρότερο όχι σε εσένα δεν θα μπορούσε θα μπορούσε όμως αν ήταν κάποιος δίπλα κοντά σου .Όλα για μας είναι
Το σκεφτηκα κι εγω Γιαννη ( για καποιον διπλα μου). Το τσοκ και το σκοπευτρο που ειχα επανω δεν τα βρηκα πουθενα. Δεν ξερω καν που μπορει να πηγε το τσοκ.

Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια. Για οπλουργο στον Ασπροπυργο δεν ηξερα. Θα ψαχτω ομως.
 
Καταλαβαίνω ότι τα έχεις βάλει με τον εαυτό σου αλλά αν καταλάβεις την τύχη που είχες εκείνη την στιγμή θα το προσπεράσεις.
Το πάθημα μάθημα και κοιτάμε μπροστά!Μα και εσύ Μπερέτα?Αυτές σκάνε πιο γρήγορα και από σαμπάνιες...
:D:D:DΑ ρε Αλεξ, εισαι απιστευτος, ολα τα λεφτα. Σ' ευχαριστω πολυ.
ΥΓ. Πραγματι, πολυ τυχερος.
 
:D:D:DΑ ρε Αλεξ, εισαι απιστευτος, ολα τα λεφτα. Σ' ευχαριστω πολυ.
ΥΓ. Πραγματι, πολυ τυχερος.
Φίλιππα αν θέλεις βάλε τσοκ εσωτερικά colonial arms Thin Wall στον Ανδρέα τον Κούρκουλο.Εχει και εσω και εσω-εξω.
Αν δει την κάννη θα σου πει.
 
Το σκεφτηκα κι εγω Γιαννη ( για καποιον διπλα μου). Το τσοκ και το σκοπευτρο που ειχα επανω δεν τα βρηκα πουθενα. Δεν ξερω καν που μπορει να πηγε το τσοκ.

Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια. Για οπλουργο στον Ασπροπυργο δεν ηξερα. Θα ψαχτω ομως.
Λιάκος Κωνσταντίνος, εξαιρετικός.
 
Λιάκος Κωνσταντίνος, εξαιρετικός.
Είναι πολύ καλός αλλά μπορεί να πας τη κανη τώρα και να την πάρεις την επόμενη σεζόν έχει πολύ δουλειά ο Λιάκος και πολύ αναμονή εγώ θα του πάω μια κανη την άνοιξη .
 
Γιώργο, όταν γλίστρησα και γέμισε η κάννη χιόνι έψαχνα σαν και σένα να φτιάξω βέργα από κανα δέντρο και σκέφτηκα από τότε να παίρνω μαζί μου την βέργα καθαρισμού, αλλά ποτέ δεν το τήρησα! Φίλιππε σημασία φίλε έχει ότι είσαι καλά, όλα τα άλλα διορθώνονται!
Κλαρί από πουρναρι και το άγιο κωλόχαρτο που είπαμε και πιό πριν ότι πάντα πρέπει να έχουμε κοντά έτσι την γλύτωσα
Αλλά έχεις δίκιο μία βέργα σπαστή τι χώρο πιάνει μέσα στο γιλέκο
 
Με αφορμή το περιστατικό του Φίλιππα. Το 95 είχα απολιθει απο φαντάρος φοράω το τζακετ του στρατού και πάω για πέρασμα το χάραμα για υδρόβια. Όταν ξημέρωσε συνάντησα ένα χωριανό και κοβεντιαζαμε με τα όπλα στον ώμο στο δικό μου όπλο δεν είχα βάλει ασφάλεια, και το όπλο επισοκροτισε διπλά στο αυτί του γιατί είχε πιαστεί η σκανδάλη στο κουμπί της μέσης που είχαν τα τζακετ εξωτερικά. Απο τότε ότι τζακετ και να έχω αφερουνται ότι υπάρχει εξωτερικά. Γιατί άμα θέλει το κακό δεν αργεί να γίνει. Και απο τότε σκέφτομαι 10 φορές τη στραβή 1 μια την καλή.
 
Κλαρί από πουρναρι και το άγιο κωλόχαρτο που είπαμε και πιό πριν ότι πάντα πρέπει να έχουμε κοντά έτσι την γλύτωσα
Αλλά έχεις δίκιο μία βέργα σπαστή τι χώρο πιάνει μέσα στο γιλέκο
H βέργα η σπαστη είναι χρήσιμη..
Αλλά το κωλοχαρτο τι να το κάνεις?? .yel.
Οι παλιοι που ήταν σχεδόν όλοι μέρα στα χωραφια, ελιές, επερναν κωλοχαρτα μαζί τους?
Στρογγυλές πετρες, κ κανα φυλλο...
Εμείς οι κυνηγοί δεν κολλάμε σε τέτοιες λεπτομέρειες χαχαχα
 
...Επρεπε ομως να το φανταστω και να το ελεγξω γιατι δεν ειναι ουτε καλαμι για ψαρεμα, ουτε κανενα πεταχταρι. Ειναι οπλο....
Φιλε με 120 ευρω πηρες ενα καλο μαθημα για να μη σου ξανασυμβει στο μελλον.;)
Σκεψου ποσοι ειναι ατυχοι και βγαινουν με απωλειες (πχ κομενο δαχτυλο)
Μακαρι οι ζημιες να ειναι μονο στα αψυχα αντικειμενα.
Ολα καλα!
 
Συμφωνώ κι επαυξάνω για οπλουργό προς Ασπροπυργο! Εξαιρετικός!
Εγώ πήγα ένα πλάγιο Aya και ανέβασε το κοντάκι και το έφερε στα μέτρα μου, έβαλε επίσης κ ένα πέλμα 1.5cm. Για τις εργασίες αυτες μου πήρε 70 ευρώ. Λογική τιμή θεωρώ. Μετά από 1-2 χρόνια πήγα μια ES 100 για να αλλάξει ελατήρια. Μου πήρε 50ευρω και την καθάρισε κιόλας λέει. 3 κομμάτια είναι όλο τ όπλο και θεωρώ τα 50 κοροϊδία για ένα ελατήριο που μετά βίας θα κοστίζει 5-10ευρω.
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια. Για οπλουργο στον Ασπροπυργο δεν ηξερα. Θα ψαχτω ομως.

www.oplourgeio-liakos.gr/δουλειεσ-μασ-c-54.html

el-gr.facebook.com/oplourgeio.liakos.66

Όλα καλά Φίλιππα! Μην στενοχωριέσαι καθόλου! Το αυτογεμές πήγαινέ το στον Λιάκο και απλά κάνε ό,τι σου προτείνει...! Τα 'χει όλα... "βούτυρο στο ψωμάκι του"...!!!
 
Last edited:
www.oplourgeio-liakos.gr/δουλειεσ-μασ-c-54.html

el-gr.facebook.com/oplourgeio.liakos.66

Όλα καλά Λιάκο! Μην στενοχωριέσαι καθόλου! Το αυτογεμές πήγαινέ το στον Λιάκο και απλά κάνε ό,τι σου προτείνει...! Τα 'χει όλα... "βούτυρο στο ψωμάκι του"...!!!
Και ευβοιώτης καταγωγή απο ροβιές! Τα παίζει στα δάχτυλα τα όπλα ο μάστορας!
 
Back
Top