Πολυάγγιστρα

Τι να σου πω...
Παράξενο να υπάρχουν τέτοια στις θάλασσες μας κ μάλιστα σε μεγάλα μεγεθη...
Αλλά θα μου πεις ποιος μπορεί να ξέρει τι κρυβει μέσα της ολόκληρη θαλασσα...
Στην ιχθυόσκαλα της Πάτρας ανήμερα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου‼️με το που το έβγαλα κ λιιιιιγο πριν πέσει η λεπίδα στο κεφάλι του(όλα τα μουγκρια έτσι)έκοψε,ευτυχώς το πρόλαβε ήταν στα πόδια μας‼️
 
Στην ιχθυόσκαλα της Πάτρας ανήμερα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου‼️με το που το έβγαλα κ λιιιιιγο πριν πέσει η λεπίδα στο κεφάλι του(όλα τα μουγκρια έτσι)έκοψε,ευτυχώς το πρόλαβε ήταν στα πόδια μας‼️
Δηλαδή λες Γιάννη ότι αυτό στη φωτο που ανέβασα είναι μουγκρί ;
 
Δηλαδή λες Γιάννη ότι αυτό στη φωτο που ανέβασα είναι μουγκρί ;
Δεν μποΡω να διακρίνω καλά‼️το δικό μου ήταν μεγάλο κ λεπτό‼️με μύτη‼️σουβλερη‼️κ δεν είχε πτερύγιο ....εκείνο το βράδυ βγάζαμε Αντίς λογής μουγκρια....αλλά το φίδι έκανε μπαμ απ' τις κινήσεις του‼️
 
Για
Δεν μποΡω να διακρίνω καλά‼️το δικό μου ήταν μεγάλο κ λεπτό‼️με μύτη‼️σουβλερη‼️κ δεν είχε πτερύγιο ....εκείνο το βράδυ βγάζαμε Αντίς λογής μουγκρια....αλλά το φίδι έκανε μπαμ απ' τις κινήσεις του‼️
Γιάννη, η μεγάλη διαφορά αυτού του ζώου, με το μουγκρί, είναι στο ρύγχος. Είναι πολύ μυτερό και μακρύ.
 
Για

Γιάννη, η μεγάλη διαφορά αυτού του ζώου, με το μουγκρί, είναι στο ρύγχος. Είναι πολύ μυτερό και μακρύ.
Θα βοηθούσε αν το έβλεπα σε όλο το μήκος του‼️πέρασαν 30 χρόνια από τότε....μουγκρια πάντως μέχρι 70 εκατοστά έχω βγάλει....αλλά λεπτά κ άλλα πολύ χοντρά‼️
 
το χεις δοκιμασει στο ψαρεμα δλδ πιανει η μηπως τους μυριζει το γαλα καια δε τσιμπαν ? απλα ρωταω γιατι δεν ξερω και γω
Ναι ρε λέμε‼️σιγά μη τους βάλω κ κακάο για να μη τους μυρίζει‼️
Ζυμάρι τσίχλα‼️για τσιπούρες το προόριζα μεγάλους κέφαλους έπιασα‼️
1.αλευρι 1 κιλό
2.ρεγγαλευρο 1/2
3.γαλα 1 λίτρο
Αυτά έβαζα‼️
 
Θα σου πω και γω την γνωμη μου,εχοντας ψαρεψει επι σειρα ετων μπαφες μηνα Οκτωβριο που εκαναν την καθιερωμενη ετησια εμφανιση τους στα μερη μου κοπαδιαστα.

Αγκιστρια νο 7 εισαι καλα.
Εγω εβαζα αρκετα αγκιστρια στο πολυαγκιστρο,ισως και 10,αλλα σχετικα κοντα.
Το σκεπτικο μου ηταν οτι εχουν μικρο στομα,οποτε αυξανεις τις πιθανοτητες να καρφωθει καποιο και η πραξη με δικαιωσε σε σχεση με πολυαγκιστρα με λιγοτερα αγκιστρια.
Πετονια,μια καλη 0.30-0.35 και εισαι κομπλε.

Απο δολωμα,πρωτα σου προτεινω ψαροτροφη,αλλα σε μορφη σκονης και οχι "σπορακια".Ζυμωνεται πιο ευκολα.Θα την φτιαξεις σκετη με λιγο νερο,τιποτε αλλο.
Ακολούθως,οτι σου ειπε παραπανω ο Αλεξ.
Θα κρυψεις τα αγκιστρια μεσα σε μια "μπαλα" ψαροτροφης.Σε μας η ψαροτροφη δουλευει πολυ,γιατι εχει πολλα ιχθυοτροφεια η περιοχη,οποτε τα ψαρια ειναι "συνηθισμενα".Μπορει στον τοπο που ψαρευεις να μην δουλεψει.

Προσοχη ομως.Η "μπαλα" εχει ενα σεβαστο βαρος,οποτε θα πρεπει να κοιταξεις αυτο το βαρος να ειναι εντος του casting weight του καλαμιου σου (αν και εφοσον ψαρευεις με καλαμι).
Αν η "μπαλα" ξεπερνα το c.w.,τοτε μπορει να σπασει καμια πετονια στο πεταγμα ή να σπασεις κανενα στελεχος μπροστα.
Εχει συμβει ουκ ολιγες φορες.

Ενα δευτερο δολωμα που εχω δουλεψψει με εξαιρετικη επιτυχια,ειναι ο γαυρος.Τον τυλιγεις στο πολυαγκιστρο και το ριχνεις μεσα.

Κανε τις δοκιμες σου πανω σε αυτα που σου ειπαμε για αρχη και προσαρμοζεσαι αναλογως της καταστασεως.

Ενας ειναι ο κανονος που ισχυει στο ψαρεμα.Οτι δεν υπαρχουν κανονες
Οταν τα ψαρια πεινανε,θα φανε,ανεξαρτητου καιρου,δολωματος,βαθους,συνθηκων,ωρας κλπ κλπ.
Ψαρευε,ψαρευε ψαρευε και θα τα δεις ολα στην πορεια.
Φίλε οι ψαροτροφες απαγορευοντε
 
και στη τελικη σε ενα ελενχο του λιμεναρχιου τι θα κανουν θα παρουν διγμα απ τη ζυμη για αναλυση στο χημειο ....χαχαχαχ ουτε ζυμαρι απο κοκαινη να ηταν
Άμα σε δέσουν... την αγόρασα από Πακιστανό να πεις‼️
 
Back
Top