Πολυάγγιστρα

Για εξήγησε Τάσο τη σχέση μείωσης των αλιευμάτων και χρήσης ψαροτροφής .
Πρώτα από όλα Σπυρο κανεις δεν ξέρει (από εμάς τουλάχιστον) τι ακριβώς περιεχουν οι ιχθυοτροφες κ κάτι συσκευασίες που έτυχε να δω δεν έγραφαν τιποτα....
Αρκετοί μιλάνε για χημικά κ αντιβιοτικά που σε μεγάλες ποσοτητες καταστρέφουν το υποβρυχιο περιβαλλον, κ χαλάνε την συσταση του θαλασσινου νερου απωθοντας τα ψάρια..
Και αν ειναι κ κλειστός ο τόπος ακομα χειρότερα.....

Προσωπικά έχω βάσιμες υποψιες ότι άθελά μου, μάλλον άθελά μας γιατί ψάρευαν κ άλλοι έτσι καταστρέψαμε έναν τόπο με την χρήση της...
Δεν μπορώ να δώσω μια λογική εξήγηση πως γίνεται σε εκείνο το σημείο να μην υπάρχει ίχνος ζωής(το βλέπω κ με την μάσκα) όταν προηγουμένως υπήρχαν διάφορα ψαρια..
Μουρμουρες,κεφαλοι,λαβράκια, τσιπουρες...

Ένα αλλο που έκανε μεγάλη εντυπωση ήταν η έντονη μυρωδιά της, όσο κ αν επλενες τα χέρια σου δεν έφευγε, δεν λεω πως είναι μια κακιά ένδειξη αυτό αλλά ισως κάτι να σημαίνει, για αυτό κ αρκετοί την δολωνουν με γάντια μιας χρήσης..

Ο αρθρογράφος που ανέφερα προηγουμενως υποστήριζε ότι αν διαλύσουμε ιχθυοτροφη σε ένα ποτηρι νερό κ το αφήσουμε στον ήλιο η σαλμονέλα δεν θα αργήσει να εμφανιστεί....

ΥΓ
Αλλά ας το δουμε και αλλιώς.....
Όταν έχουμε μια μεγάλη πληθωρα δολωμάτων κ υλικών που μπορεί να μην έχουν σχέση με την θάλασσα αλλά αποδεδειγμένα δεν τις κάνουν κακο γιατί να καταφύγουμε σε αυτές???
Τις προτιμανε λέει τα ψάρια....
Μα τα ψάρια είναι κ όπως τα μαθεις...

Εκατοντάδες συνδιασμους μπορει να κάνει ο καθένας στην ζυμη του κ να φτιάξει ένα δόλωμα κατάλληλο για όλα τα ψάρια που στοχεύει η ψαροτροφη κ ίσως να τους ειναι κ ποιο αρεστό.....

Τι είναι αυτό που θα μπορέσει να ξεπερασει την μυρωδιά κ την γευση της λιωμενης σαρδέλας????
Αλλά λίγοι κάθονται να μπουν σε αυτή την διαδικασια......
Η ακους τον άλλο κ λέει βάζω κ σαρδέλα βάζω κ ψαροτροφη (!!!)
Έχεις βάλει μέσα το κυρίως συστατικο του ζυμαριου σου που προσφερει έντονη οσμή κ γευση, το άλλο τι το θες???

Και ξαναλέω, μακάρι να είναι τόσο αθώα η ψαροτροφη όσο νομίζουν καπιοι κ να είμαι λάθος εγώ....
Οχι για εμενα, για το καλό της θάλασσας...

Θα μου πεις να ήταν μόνο η ψαροτροφη καλά θα ήταν..
Αλλά αυτό είναι στο χέρι όλων μας...
 
Πρώτα από όλα Σπυρο κανεις δεν ξέρει (από εμάς τουλάχιστον) τι ακριβώς περιεχουν οι ιχθυοτροφες κ κάτι συσκευασίες που έτυχε να δω δεν έγραφαν τιποτα....
Αρκετοί μιλάνε για χημικά κ αντιβιοτικά που σε μεγάλες ποσοτητες καταστρέφουν το υποβρυχιο περιβαλλον, κ χαλάνε την συσταση του θαλασσινου νερου απωθοντας τα ψάρια..
Και αν ειναι κ κλειστός ο τόπος ακομα χειρότερα.....

Προσωπικά έχω βάσιμες υποψιες ότι άθελά μου, μάλλον άθελά μας γιατί ψάρευαν κ άλλοι έτσι καταστρέψαμε έναν τόπο με την χρήση της...
Δεν μπορώ να δώσω μια λογική εξήγηση πως γίνεται σε εκείνο το σημείο να μην υπάρχει ίχνος ζωής(το βλέπω κ με την μάσκα) όταν προηγουμένως υπήρχαν διάφορα ψαρια..
Μουρμουρες,κεφαλοι,λαβράκια, τσιπουρες...

Ένα αλλο που έκανε μεγάλη εντυπωση ήταν η έντονη μυρωδιά της, όσο κ αν επλενες τα χέρια σου δεν έφευγε, δεν λεω πως είναι μια κακιά ένδειξη αυτό αλλά ισως κάτι να σημαίνει, για αυτό κ αρκετοί την δολωνουν με γάντια μιας χρήσης..

Ο αρθρογράφος που ανέφερα προηγουμενως υποστήριζε ότι αν διαλύσουμε ιχθυοτροφη σε ένα ποτηρι νερό κ το αφήσουμε στον ήλιο η σαλμονέλα δεν θα αργήσει να εμφανιστεί....

ΥΓ
Αλλά ας το δουμε και αλλιώς.....
Όταν έχουμε μια μεγάλη πληθωρα δολωμάτων κ υλικών που μπορεί να μην έχουν σχέση με την θάλασσα αλλά αποδεδειγμένα δεν τις κάνουν κακο γιατί να καταφύγουμε σε αυτές???
Τις προτιμανε λέει τα ψάρια....
Μα τα ψάρια είναι κ όπως τα μαθεις...

Εκατοντάδες συνδιασμους μπορει να κάνει ο καθένας στην ζυμη του κ να φτιάξει ένα δόλωμα κατάλληλο για όλα τα ψάρια που στοχεύει η ψαροτροφη κ ίσως να τους ειναι κ ποιο αρεστό.....

Τι είναι αυτό που θα μπορέσει να ξεπερασει την μυρωδιά κ την γευση της λιωμενης σαρδέλας????
Αλλά λίγοι κάθονται να μπουν σε αυτή την διαδικασια......
Η ακους τον άλλο κ λέει βάζω κ σαρδέλα βάζω κ ψαροτροφη (!!!)
Έχεις βάλει μέσα το κυρίως συστατικο του ζυμαριου σου που προσφερει έντονη οσμή κ γευση, το άλλο τι το θες???

Και ξαναλέω, μακάρι να είναι τόσο αθώα η ψαροτροφη όσο νομίζουν καπιοι κ να είμαι λάθος εγώ....
Οχι για εμενα, για το καλό της θάλασσας...

Θα μου πεις να ήταν μόνο η ψαροτροφη καλά θα ήταν..
Αλλά αυτό είναι στο χέρι όλων μας...
Δεν ξέρω τι περιέχουν αλλά στον Αργολικό κόλπο από την πλευρά του Άστρους έχουμε 3 ιχθυοτροφεία και τα ψάρια είναι χιλιάδες εκτός κλουδιων.Αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ο βυθός κάτω από τα πλυντήρια των διχτυών που είναι χορταριασμενος και νεκρός.Μπορει από πάνω να περνάνε κοπάδια ψάρια αλλά κάτω να μην σαλευει τίποτα.
 
Παιδιά δεν απαγορεύονται οι ψαροτροφες απλά κάνουν μεγάλη ζημιά όπου πετάνε μπάλες με ψαροτροφη και κάτσει στον βυθό δεν ξαναφυτρώνει τίποτα έτσι τουλάχιστον μου έχουν πει..
Σωστά στα είπαν Γιωργο. Με είχαν πάει πριν 7-8 χρόνια στον Νότιο Ευβοϊκό ανάμεσα Σκροπονέρια και Λάρυμνα για καθετή απο βάρκα και εκεί έμαθα για τον "καμμένο" βυθό κατω απο τα κλουβιά. Και γι αυτο τους αλλάζουν θέση κατα καιρούς αν φυσικα το επιτρέπει η περιοχή. Λογικό το κάψιμο. Οτι δεν φαγωθεί και όλα τα άλλα παράγωγα και Απορρίμματα που πάνε κάτω ειναι δηλητήρια. Όπως το πολύ λίπασμα ή η αχώνευτη κοπριά στα φυτά.
 
Μετά από τόσες επιτυχίες με τα surface τα wtd και τα popper αναρωτιέσαι ακόμα ;;; :D
Γενικά για όλα τα τεχνητά δολώματα έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες.....
Όμως εδώ μεταφερομαστε σε μια εντελώς διαφορετική τεχνική κ δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.....

Ζωντανό,τεχνητό η νωπό δόλωμα?
Τι είναι το καλυτερο?
Δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση, αναλόγως την τεχνικη κ τι ψάρια κυνηγάμε.....
 
Last edited:
Καλύτερα ξηρά τροφή για γάτες .yel.
Τώρα χωρίς πλακα, η κροκετα με την μυρωδιά που έχει σίγουρα θα κάνει για μαλαγρα..

Άκου κ αυτο...
Ένας Άγγλος έτρωγε γατοτροφή κονσέρβα πανω στο ψωμί του....
Το πιστευεις μωρέ????

Και εχω ακουσει κ για άλλους που τις τρώνε...
Ανωμαλια που έχει ο κοσμάκης...

Βάλε μια κουταλιά μερεντάρα πανω να σε δει ο θεος.....
 
Τώρα χωρίς πλακα, η κροκετα με την μυρωδιά που έχει σίγουρα θα κάνει για μαλαγρα..

Άκου κ αυτο...
Ένας Άγγλος έτρωγε γατοτροφή κονσέρβα πανω στο ψωμί του....
Το πιστευεις μωρέ????

Και εχω ακουσει κ για άλλους που τις τρώνε...
Ανωμαλια που έχει ο κοσμάκης...

Βάλε μια κουταλιά μερεντάρα πανω να σε δει ο θεος.....
Στο Φαληράκι της Ρόδου μια φορά ξημερώματα είδα Άγγλο να δαγκώνει το παπούτσι του με μανία.Εχουν τα θεματακια τους...
 
Τώρα χωρίς πλακα, η κροκετα με την μυρωδιά που έχει σίγουρα θα κάνει για μαλαγρα..

Άκου κ αυτο...
Ένας Άγγλος έτρωγε γατοτροφή κονσέρβα πανω στο ψωμί του....
Το πιστευεις μωρέ????

Και εχω ακουσει κ για άλλους που τις τρώνε...
Ανωμαλια που έχει ο κοσμάκης...

Βάλε μια κουταλιά μερεντάρα πανω να σε δει ο θεος.....
Ο μακροβιοτερος σκυλος ετρωγε γατοτροφη
Αυτο ελεγε ενα αρθρο που ειχα διαβασει
Και ξερω και αλλον ενα τυπο με σκυλια που τα βγαζει 3-4 φορες την βδομαδα και ταιζει γατοτροφη
Τωρα αληθεια ψεματα εγω δεν το ρισκαρω
 
Στο Φαληράκι της Ρόδου μια φορά ξημερώματα είδα Άγγλο να δαγκώνει το παπούτσι του με μανία.Εχουν τα θεματακια τους...
Πως κανεις ετσι και εσυ μωρε.very funny. μπορει να τον στενευε το παπούτσι και να ήθελε να ανοίξει τρυπα για το δαχτυλο.sarcastic.
 
Με πολιαγγιστρο με ψωμη και τυρι σήμερα για κεφαλουσ δεν με ήθελε με τίποτα βγάζω με τησ Προτεσ ριξιεσ δύο καλά καμία 300 γραμμάρια ωραία λέω θα φάμε καλά σήμερα....εκεί που κοίταζα τα νερά βλέπω κάτι τέρατα να μπενουν από την θάλασσα στην μπούκα τησ λίμνης όπου είχα ρίξει την μπόμπα!!!! ( Τοπική ονομασία για το πολυαγκηστρο). Μετά από λίγο ορμάνε πανό πιάνετε ο ενασ ήταν κοντά στο 1,5 κιλό μου σπάει τα φρένα παό να τον φερο σιγά σιγά να τον κουρασο αλλά ο πουστισ τα έκοψε ολλα :mad: τα μάζεψα και εφειγα ( το καλάμι με τον μηχανισμό ήταν από τα lidl ο μηχανισμός πάει κράτησε 15 χρόνια??? )
 
Με πολιαγγιστρο με ψωμη και τυρι σήμερα για κεφαλουσ δεν με ήθελε με τίποτα βγάζω με τησ Προτεσ ριξιεσ δύο καλά καμία 300 γραμμάρια ωραία λέω θα φάμε καλά σήμερα....εκεί που κοίταζα τα νερά βλέπω κάτι τέρατα να μπενουν από την θάλασσα στην μπούκα τησ λίμνης όπου είχα ρίξει την μπόμπα!!!! ( Τοπική ονομασία για το πολυαγκηστρο). Μετά από λίγο ορμάνε πανό πιάνετε ο ενασ ήταν κοντά στο 1,5 κιλό μου σπάει τα φρένα παό να τον φερο σιγά σιγά να τον κουρασο αλλά ο πουστισ τα έκοψε ολλα :mad: τα μάζεψα και εφειγα ( το καλάμι με τον μηχανισμό ήταν από τα lidl ο μηχανισμός πάει κράτησε 15 χρόνια??? )
τα καλααα ψαρια θελουνε και τα καλα εργαλειαααα φιλεμου ηλιαααα ;) την αλη φωρα βαλε συρματοσχινοοοο.yel.
 
Back
Top