Πολυάγγιστρα

Έχουμε στα νερά μας θαλάσσια φίδια;
Για χρόνια το γκουγκλαρα χωρίς αποτέλεσμα,ώσπου 30αρισε ο ανεψιός μου κ το βρήκε‼️ο παππούς‼️ μας είχε πει ότι, αν σας χτύπαγε με τη μύτη θα μας άφηνε παράλυτους‼️τώρα ,να ήπιε κάνα καλό τσιγάρο να μην ήπιε,ποιος ξέρει‼️
 
Τα παραμαλλακια συνήθως χρησιμοποιούνται σε πολυαγκιστρα με ψωμί γιατί το ψωμί μεσα στο νερό φουσκώνει κ κρυβει τα αγκιστρια..
Κάποιοι τα βάζουν κ στην ζυμη γιατί μόλις το ψάρι τρώει το αγκιστρι "πετάγεται"...

Εγώ παντα χρησιμοποιω χωρίς παραμαλλακια δεμένα απευθείας για να υπάρχει κάποια κόντρα όταν τρώει το ψάρι κ εφόσον έχουμε τυλίξει σωστά το δόλωμα, συν ότι κερδίζεις σε αντοχή......

Το ψωμί του τοστ το κόβω με ψαλίδι σε μακρόστενα κομματακια αφαιρώντας την κόρα που υπαρχει περιμετρικα...
Την ψυχα του ψωμιού (που πρεπει να είναι φρέσκο) την κόβω χωρίς να την πιεζω, καλυτερα ειναι να την κόβεις με τα δόντια σου για να είναι αφράτη.....
Οσο ψαρευεις τα κλείνεις σε νάιλον σακουλα να μην περναει αέρας κ οχι μέσα στον ήλιο γιατί ξερενεται κ τρίβει.....


Κανείς την βολή σου κ το αφήνεις να ψαρευει μόνο του...
Το συρόμενo buldo προτιματε από το σταθερό γιατί αν φυσάει αερακι απομακρυνονται τα δολώματα από αυτό......
Η αλλιώς μια λευκή μπομπαρδα.....


Φουρνο η τηγάνι ροδέλες....
Και στα καρβουνα ψητη γίνεται αλλά έτσι δεν έχω δοκιμάσει....

Όσο κακομουτσουνη είναι κ όσο την σιχαίνονται ορισμένοι άλλο τόσο νόστιμη είναι......
φιλε θα τα φτιαξω ολα τα πολυαγκιστρα χωρεις παραμαλα απευθιας δεμενα προμιθευτικα σημερα ακομα λιγα αγκιστρακια ισια 1144 mustad σε νουμερο 6 και mustad 39853 σε νουμερο 6 παλι και σε 2 και εχω και 1144 σε νουμερο 4 αν βρεις χρονο μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου περιπου τι αρματωσιες να φτιαξω με αυτα δλδ ποσα αγκιστρια στη καθε μια και σε τι αποσταση και για τι ψαρια κανουν ευχαριστω φιλε ;)
 
Για χρόνια το γκουγκλαρα χωρίς αποτέλεσμα,ώσπου 30αρισε ο ανεψιός μου κ το βρήκε‼️ο παππούς‼️ μας είχε πει ότι, αν σας χτύπαγε με τη μύτη θα μας άφηνε παράλυτους‼️τώρα ,να ήπιε κάνα καλό τσιγάρο να μην ήπιε,ποιος ξέρει‼️
Σαν ένα γέροντα που μου έλεγε ιστορίες για τα πυροφάνια του...
Μόλις ανάβω την ασετυλινη κοιτάω κ τι να δω?
Μια τεράστια σμερνα ίσαμε το μπουτι μου(!) χαχαχα....
Χεστηκα πάνω μου, εσβησα την λάμπα κ βγήκα εξω τρέχοντας.........
 
Εδώ η γειτόνισσα μου πήγαιναν και μάζευαν μιας γνωστής της τα καρύδια.Εκεί που ήταν όλες μαζί(μόνο γυναίκες) ξαφνικά λέει είδε ένα σαν ζώο με κέρατα.Χεστήκαμε και ούτε ξαναπήγαμε χρήστο μου λέει....Καταραμένο μέρος, υπάρχουν μου λέει...
 
Για χρόνια το γκουγκλαρα χωρίς αποτέλεσμα,ώσπου 30αρισε ο ανεψιός μου κ το βρήκε‼️ο παππούς‼️ μας είχε πει ότι, αν σας χτύπαγε με τη μύτη θα μας άφηνε παράλυτους‼️τώρα ,να ήπιε κάνα καλό τσιγάρο να μην ήπιε,ποιος ξέρει‼️
https://en.wikipedia.org/wiki/Serpent_eel

Αυτό υπάρχει, αν και σπάνιο είναι καλό να το γνωρίζουμε γιατί είναι πολύ επικίνδυνο ...
https://fishbase.mnhn.fr/Summary/SpeciesSummary.php?ID=1745&AT=Dikenli+yılanbalığı
 
φιλε θα τα φτιαξω ολα τα πολυαγκιστρα χωρεις παραμαλα απευθιας δεμενα προμιθευτικα σημερα ακομα λιγα αγκιστρακια ισια 1144 mustad σε νουμερο 6 και mustad 39853 σε νουμερο 6 παλι και σε 2 και εχω και 1144 σε νουμερο 4 αν βρεις χρονο μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου περιπου τι αρματωσιες να φτιαξω με αυτα δλδ ποσα αγκιστρια στη καθε μια και σε τι αποσταση και για τι ψαρια κανουν ευχαριστω φιλε ;)
Τα έχουμε ξαναπεί τις προαλλες ρε Τζιμ για τα πολυαγκιστρα.. Δεν αλλάξει κάτι...

Όταν χρησιμοποιείς ψωμί κ ιδιαίτερα την μέρα μην βάζεις αγκιστρια μαυρα, καφε, μπλε κλπ, μόνο νικελ...
Στα ψαροδολια δεν υπαρχει προβλημα,κ στην ζυμη εννοείται το ίδιο γιατι τα αγκιστρια βρίσκονται εντός....

ΥΓ
Θα σου φυγουν οι μπάρες, ασε τις ερωτήσεις..
Τα βασικά τα ξέρεις.....
Περιμένουμε φωτο με ψαρουκλα...
 
Τα έχουμε ξαναπεί τις προαλλες ρε Τζιμ για τα πολυαγκιστρα.. Δεν αλλάξει κάτι...

Όταν χρησιμοποιείς ψωμί κ ιδιαίτερα την μέρα μην βάζεις αγκιστρια μαυρα, καφε, μπλε κλπ, μόνο νικελ...
Στα ψαροδολια δεν υπαρχει προβλημα,κ στην ζυμη εννοείται το ίδιο γιατι τα αγκιστρια βρίσκονται εντός....

ΥΓ
Θα σου φυγουν οι μπάρες, ασε τις ερωτήσεις..
Τα βασικά τα ξέρεις.....
Περιμένουμε φωτο με ψαρουκλα...
ενταξι φιλε ευχαριστω για την βοηθια θα ρθει και φωτο συντομα πιστευω :):):)
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Serpent_eel

Αυτό υπάρχει, αν και σπάνιο είναι καλό να το γνωρίζουμε γιατί είναι πολύ επικίνδυνο ...
https://fishbase.mnhn.fr/Summary/SpeciesSummary.php?ID=1745&AT=Dikenli+yılanbalığı
Ααααααυτά το μπουρδέλο ήταν‼️‼️‼️‼️γύρω στο 1.5 μέτρο με αυτή τη μύτη‼️μιλάμε για δύναμη,στο καρούλι μείναν μόνο 2 στροφές πετονιάς‼️‼️‼️‼️μπράβο ρε Τζωρτζ‼️
Σαν να βλέπω τον παππού,ξαναμανα‼️γκουρλωμενα μάτια,που ρε το βρήκατε αυτό ❓αυτό είναι μέσα στις ξερές κ ούτε με δίχτυα δε πιάνεται‼️
Αν σας χτύπαγε με τη μύτη θα σας άφηνε παράλυτους‼️
Τρώγεται παππού❓(εγώ)φιδ ρε θα φας❓
 
Ααααααυτά το μπουρδέλο ήταν‼️‼️‼️‼️γύρω στο 1.5 μέτρο με αυτή τη μύτη‼️μιλάμε για δύναμη,στο καρούλι μείναν μόνο 2 στροφές πετονιάς‼️‼️‼️‼️μπράβο ρε Τζωρτζ‼️
Σαν να βλέπω τον παππού,ξαναμανα‼️γκουρλωμενα μάτια,που ρε το βρήκατε αυτό ❓αυτό είναι μέσα στις ξερές κ ούτε με δίχτυα δε πιάνεται‼️
Αν σας χτύπαγε με τη μύτη θα σας άφηνε παράλυτους‼️
Τρώγεται παππού❓(εγώ)φιδ ρε θα φας❓
Τι να σου πω...
Παράξενο να υπάρχουν τέτοια στις θάλασσες μας κ μάλιστα σε μεγάλα μεγεθη...
Αλλά θα μου πεις ποιος μπορεί να ξέρει τι κρυβει μέσα της ολόκληρη θαλασσα...
 
Δύο διαφορετικοί άνθρωποι μου είπαν ότι το καλοκαίρι είδαν φίδι στις ίδιες θάλασσες .
Μάλλον τυφλίτης, πολλές φορές φίδια της ξηράς πέφτουν στη θάλασσα και κολυμπάνε... δεν αποκλείεται όμως να υπάρχει και κανένα θαλασσινό σαν αυτά της Αυστραλίας :)
 
Ο τυφλιτης δεν είναι έτσι, ούτε έχει αυτό το μεγεθος
Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είναι τυφλίτης.

Λίγο που το έψαξα (από φίδια δεν ξέρω) μοιάζει με Εφιό.

Επειδή στο πολυάγκιστρο μπορεί να πιαστεί αυτό το "χελοειδές" που αναφέρθηκε, καλό είναι να γνωρίζουμε ότι δεν είναι σίγουρα ακίνδυνο...
 
Back
Top