Πολυάγγιστρα

χαχαχ ειμαι ψειρας ...
οχι ενταξι απλα θελω να κανω το καλυτερο και οχι το μετριο γιατι δε θελω να ριχνω τα πολυαγκιστρα μου και να τσιμπαν τα ψαρια κια να μην πιανοντε η να χαλαν τα εργαλεια δε ξερω αν το σκεφτωμε σωστα αλλα δεκτη η γνωμη για τα ετοιμα.
Τα έτοιμα μια χαρά είναι κ δεν ξέρω πως γίνεται αλλά σε αγκιστρωνουν για πλάκα...πιο αιχμηρά από τα άλλα ,αλλά κ πιο ευαίσθητα ‼️οπότε πενσακι οπωσδήποτε....άντε αμολα κ αναμένουμε πικτσιουρς‼️
 
Τα έτοιμα μια χαρά είναι κ δεν ξέρω πως γίνεται αλλά σε αγκιστρωνουν για πλάκα...πιο αιχμηρά από τα άλλα ,αλλά κ πιο ευαίσθητα ‼️οπότε πενσακι οπωσδήποτε....άντε αμολα κ αναμένουμε πικτσιουρς‼️
εγινε θα παω και θα ανεβασω καμια φωτο αν πιασω....
αν οχι δεν πειραζει καλα να ειμαστε
 
και μετα απο πολυ προσπαθια βρηκα το ιδανικο αγκιστρι VMC 9749 PS κοντολεμο παραγαδισιο 14αρι και γερο και μυτερο και ανοιχτη νουλα θα παω να δοκιμασω αυτα φιλε πριν φυγουν τα ψαρια ;) ;)
Στις μέρες μας η κάθε τεχνική έχει κ το αγκιστρι της....
Άλλη δουλειά το παραγαδισιο κ άλλη το αγκιστρι του πολυαγκιστρου.....
Δεν λεω πως δεν θα παρεις ψάρια με αυτά...
Αλλα μόλις τυλίξεις τις σαρδελες σου κ συγκρίνεις θα καταλάβεις τι εννοώ.........

χαχαχ ειμαι ψειρας ...
οχι ενταξι απλα θελω να κανω το καλυτερο και οχι το μετριο γιατι δε θελω να ριχνω τα πολυαγκιστρα μου και να τσιμπαν τα ψαρια κια να μην πιανοντε η να χαλαν τα εργαλεια δε ξερω αν το σκεφτωμε σωστα αλλα δεκτη η γνωμη για τα ετοιμα.
Καλυτερα κ μέτρια δεν υπάρχουν...
Και το καλυτερο αγκιστρι του κόσμου να παρεις δεν σημαίνει πως δεν θα έχεις απώλειες ψαριών......
Τα έτοιμα μια χαρά είναι κ δεν ξέρω πως γίνεται αλλά σε αγκιστρωνουν για πλάκα...πιο αιχμηρά από τα άλλα ,αλλά κ πιο ευαίσθητα ‼️οπότε πενσακι οπωσδήποτε....άντε αμολα κ αναμένουμε πικτσιουρς‼️
Πολυ κοφτερά αγκιστρια στα ετοιματζηδικα τα έχουν τα uno, τα είχα τσεκάρει σε ένα φίλο που ψαρευε με αυτά....

Αν προτιμας τα έτοιμα μην περνεις τα πολυ φθηνά γιατί οι πετονιες είναι κακής ποιότητας κ οι κόμποι τους λύνονται για πλακα.... Άχρηστα τελείως......
 
Πωπω τι γράψατε ρε !!! ... η εκγυκλοπαίδεια του πολυάγγιστρου !!! :D
Γιώργο το πολυαγκιστρο πολλοί το θεωρουν παιδικό εργαλείο που έχει σαν στόχο τους κεφαλους...
Δεν είναι όμως έτσι τα πραγματα...

Μια και το είπες θα σου συστήσω την πραγματικη εγκυκλοπαίδεια.....
Γιαννης Παπαθανασίου, ένα όνομα μια ιστορία σε αυτό το ψάρεμα.... Μετρ του είδους....
Το εργαλείο αυτό το έχει παει σε άλλο επίπεδο, κ πραγματικα δεν υπάρχει ψάρι που να μην έχει πεσει στα αγκιστρια του....

https://psarema.natexmedia.gr/arthra-arthrografoi/papathanasiou-giannis
 
Γιώργο το πολυαγκιστρο πολλοί το θεωρουν παιδικό εργαλείο που έχει σαν στόχο τους κεφαλους...
Δεν είναι όμως έτσι τα πραγματα...

Μια και το είπες θα σου συστήσω την πραγματικη εγκυκλοπαίδεια.....
Γιαννης Παπαθανασίου, ένα όνομα μια ιστορία σε αυτό το ψάρεμα.... Μετρ του είδους....
Το εργαλείο αυτό το έχει παει σε άλλο επίπεδο, κ πραγματικα δεν υπάρχει ψάρι που να μην έχει πεσει στα αγκιστρια του....

https://psarema.natexmedia.gr/arthra-arthrografoi/papathanasiou-giannis
Μπράβο Τάσο!.love.

Παλιός φίλος ο Γιάννης... από το Night Fishing!;)
 
γεια σας φιλοι κατα διαστιματα γυριζουν κατι τρελα κομματια απο μπαφες κεφαλοι θερια και πελαγισια κοματια μιλαμε 3κιλα και αναμικτα κιλου πηγα και αγορασα κατι maruto 8αρακια παπαγαλε και μια 30αρα μισινα αορατη αλασκα φιλοι εκανα καλη αγορα εσεις τι μου προτινετε για τη συλληψη τους και τι δωλομα?? ακουω τις συμβουλες σας ευχαριστω
 
γεια σας φιλοι κατα διαστιματα γυριζουν κατι τρελα κομματια απο μπαφες κεφαλοι θερια και πελαγισια κοματια μιλαμε 3κιλα και αναμικτα κιλου πηγα και αγορασα κατι maruto 8αρακια παπαγαλε και μια 30αρα μισινα αορατη αλασκα φιλοι εκανα καλη αγορα εσεις τι μου προτινετε για τη συλληψη τους και τι δωλομα?? ακουω τις συμβουλες σας ευχαριστω
πολυαγκιστρο με ψωμι το βραδυ.
 
γεια σας φιλοι κατα διαστιματα γυριζουν κατι τρελα κομματια απο μπαφες κεφαλοι θερια και πελαγισια κοματια μιλαμε 3κιλα και αναμικτα κιλου πηγα και αγορασα κατι maruto 8αρακια παπαγαλε και μια 30αρα μισινα αορατη αλασκα φιλοι εκανα καλη αγορα εσεις τι μου προτινετε για τη συλληψη τους και τι δωλομα?? ακουω τις συμβουλες σας ευχαριστω
Φτιάχνεις 3 πολυαγκιστρα κοντά με 6 αγκίστρια το κάθε ένα.Τα δένεις και τα 3 σε στριφτάρι μαύρο.Καρουλι 0,35-0,40.Φτιαχνεις μια ζύμη...
Τριμμένη φρυγανιά.
Ρεγγαλευρο.
Μια κονσέρβα σαρδέλες σε λάδι.
Όσο αλεύρι παίρνει.
Ηλιέλαιο.
Η ζύμη να είναι σφιχτή και να μην διαλύεται εύκολα.Ντυνεις όλα τα αγκίστρια με ζύμη φτιάχνοντας μια μικρή μπάλα.Κρατας μια ποσότητα από την ζύμη και ρίχνεις 5 χούφτες άμμο της περιοχής και ανακατεβεις για μαλάγρα καλά.Μαλαγρωνεις τουλάχιστον μισή ώρα και πάνω στην φρενίτιδα πετάς.Αν ρίξεις στην αρχή και αρχίσουν οι κόντρες νωρίς αντίο οι υπόλοιπες.Δεν πήγαν τυχαία 3 κιλά η μία.Αποχη από μπετονια για να μην καρφώνεται το πολυαγκιστρο.
 
Οπως ακριβως στο ειπε ο Αλεξ συμφωνω απολυτα με ενα αν προυποθεση
Ζητανε να φανε;
Αν ναι τοτε αυτο που λεει ο Αλεξ
Αν οχι τοτε μοναγγιατρο μεγαλο παραγαδισιο με μπουλτο (η εαν κυκλοφορουν χαμηλα με φελο οπως στο απικο και μια πολυ μικρη φακη βαριδακι) στην μεση του υψους που θα ψαρεψεισ
και ψυχα απο φρατζολα φρεσκα αφου το χεις πασπαλισει με το ρεγγολαδο που ειπε ο αλεξ
Μην το πατησεις στο αγγιστρι να ειναι οσο πιο φυσικο γινεται
 
Φτιάχνεις 3 πολυαγκιστρα κοντά με 6 αγκίστρια το κάθε ένα.Τα δένεις και τα 3 σε στριφτάρι μαύρο.Καρουλι 0,35-0,40.Φτιαχνεις μια ζύμη...
Τριμμένη φρυγανιά.
Ρεγγαλευρο.
Μια κονσέρβα σαρδέλες σε λάδι.
Όσο αλεύρι παίρνει.
Ηλιέλαιο.
Η ζύμη να είναι σφιχτή και να μην διαλύεται εύκολα.Ντυνεις όλα τα αγκίστρια με ζύμη φτιάχνοντας μια μικρή μπάλα.Κρατας μια ποσότητα από την ζύμη και ρίχνεις 5 χούφτες άμμο της περιοχής και ανακατεβεις για μαλάγρα καλά.Μαλαγρωνεις τουλάχιστον μισή ώρα και πάνω στην φρενίτιδα πετάς.Αν ρίξεις στην αρχή και αρχίσουν οι κόντρες νωρίς αντίο οι υπόλοιπες.Δεν πήγαν τυχαία 3 κιλά η μία.Αποχη από μπετονια για να μην καρφώνεται το πολυαγκιστρο.
...βρε Κουμπάρε, εσύ είσαι μάστορας! .very funny. .sarcastic.
 
γεια σας φιλοι κατα διαστιματα γυριζουν κατι τρελα κομματια απο μπαφες κεφαλοι θερια και πελαγισια κοματια μιλαμε 3κιλα και αναμικτα κιλου πηγα και αγορασα κατι maruto 8αρακια παπαγαλε και μια 30αρα μισινα αορατη αλασκα φιλοι εκανα καλη αγορα εσεις τι μου προτινετε για τη συλληψη τους και τι δωλομα?? ακουω τις συμβουλες σας ευχαριστω
Eιναι στο βυθό η ψηλά?
 
Φτιάχνεις 3 πολυαγκιστρα κοντά με 6 αγκίστρια το κάθε ένα.Τα δένεις και τα 3 σε στριφτάρι μαύρο.Καρουλι 0,35-0,40.Φτιαχνεις μια ζύμη...
Τριμμένη φρυγανιά.
Ρεγγαλευρο.
Μια κονσέρβα σαρδέλες σε λάδι.
Όσο αλεύρι παίρνει.
Ηλιέλαιο.
Η ζύμη να είναι σφιχτή και να μην διαλύεται εύκολα.Ντυνεις όλα τα αγκίστρια με ζύμη φτιάχνοντας μια μικρή μπάλα.Κρατας μια ποσότητα από την ζύμη και ρίχνεις 5 χούφτες άμμο της περιοχής και ανακατεβεις για μαλάγρα καλά.Μαλαγρωνεις τουλάχιστον μισή ώρα και πάνω στην φρενίτιδα πετάς.Αν ρίξεις στην αρχή και αρχίσουν οι κόντρες νωρίς αντίο οι υπόλοιπες.Δεν πήγαν τυχαία 3 κιλά η μία.Αποχη από μπετονια για να μην καρφώνεται το πολυαγκιστρο.
φιλε καλο ακουγετε θα αντεξουν τετια ψαρια τα μικρα αγκιστρακια 8αρια
 
φ
Οπως ακριβως στο ειπε ο Αλεξ συμφωνω απολυτα με ενα αν προυποθεση
Ζητανε να φανε;
Αν ναι τοτε αυτο που λεει ο Αλεξ
Αν οχι τοτε μοναγγιατρο μεγαλο παραγαδισιο με μπουλτο (η εαν κυκλοφορουν χαμηλα με φελο οπως στο απικο και μια πολυ μικρη φακη βαριδακι) στην μεση του υψους που θα ψαρεψεισ
και ψυχα απο φρατζολα φρεσκα αφου το χεις πασπαλισει με το ρεγγολαδο που ειπε ο αλεξ
Μην το πατησεις στο αγγιστρι να ειναι οσο πιο φυσικο γινεται
φιλε δε ξερω με τι τρεφωντε σιγουρα κατι τρωνε και αυτα δε μπορει ναμην τρεφωντε με τιποτα αλλα ειναι παμπονηρα
 
ειναι ρηχα νερα δλδ μεχρι δυο τρια μετρα το πολυ πολλες φορες τα βρισκεις πατο αλλες αφρο αλλες στη μεση βοσκουν ομως στα πολυ ρηχα 1 μετρο νερο
Όταν είναι στον αφρό και τα βλέπεις δεν θα φάνε ότι και να πετάξεις δοκίμασε αφρωτο πολυάγκιστρο με το σκληρό κομμάτι του ψωμιού με τσιμπιριδα η ψάρεψε τους απικο με μποφόρ
 
φ

φιλε δε ξερω με τι τρεφωντε σιγουρα κατι τρωνε και αυτα δε μπορει ναμην τρεφωντε με τιποτα αλλα ειναι παμπονηρα
7αρια καλύτερα.Θα βαρεθείς να βγάζεις αγκίστρια από πάνω της.Οταν σουλατσαρουν οι μπάφες είναι πάνω,για να τραφούν πατώνουν.Εσυ καθορίζεις το βάθος.ΔΕΝ τρώνε όλες τις μέρες πάντως να ξέρεις.Σε αυτό το σύστημα θα δείς και άλλα ψάρια να καρφώνονται.
 
7αρια καλύτερα.Θα βαρεθείς να βγάζεις αγκίστρια από πάνω της.Οταν σουλατσαρουν οι μπάφες είναι πάνω,για να τραφούν πατώνουν.Εσυ καθορίζεις το βάθος.ΔΕΝ τρώνε όλες τις μέρες πάντως να ξέρεις.Σε αυτό το σύστημα θα δείς και άλλα ψάρια να καρφώνονται.
δλδ τρωνε μονο πατω ενο αφρο δε πιανοντε και με τι δωλομα θα τις πιασω πατω εχω ακουσει για αφρο ψωμι αλλα για πατω τι μπορει. να τρωει
 
Όταν είναι στον αφρό και τα βλέπεις δεν θα φάνε ότι και να πετάξεις δοκίμασε αφρωτο πολυάγκιστρο με το σκληρό κομμάτι του ψωμιού με τσιμπιριδα η ψάρεψε τους απικο με μποφόρ
τσιμπιριδα τι ειναι αυτο φιλε?
αααα??? δλδ πιαοντε καλυτερα με κορα απο οτι με ψυχα?
 
Back
Top