Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

αν δεν υπηρχαν τα υδροβια , ο κοσμος των λειοκανων σημερα θα ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικος. Σκεφτειτε λιγο αφαιρετικα και θα βγαλετε τα σωστα συμπερασματα για το πως πρεπει να ειναι το οπλο για το κυνηγι που κανετε. Ποσο ποσοστο των εξορμησεων γινεται στα υδροβια στην Ελλαδα ; 5%; . Η τεραστια αγορα της Ducks Unlimited στην αμερικη διαστρεβλωσε την εξελιξη.
Ποιά χαρακτηριστικά ενός όπλου δηλαδή επηρρέασε ;
Πως θα ήταν ο κόσμος των λειόκανων σήμερα;
 
Ποιά χαρακτηριστικά ενός όπλου δηλαδή επηρρέασε ;
Πως θα ήταν ο κόσμος των λειόκανων σήμερα;
Μεγαλη συζητηση, αλλα magnum γομωσεις , διευρυμενοι αυλοι, τσοκ χχχφουλ και συστηματα απορροφησης λακτισματος στο οπλο του ΜΕΣΟΥ κυνηγου δεν θα υπηρχαν , εκτος και αν τα επελεγε και τα πληρωνε λογω τρελας του
 
Μεγαλη συζητηση, αλλα magnum γομωσεις , διευρυμενοι αυλοι, τσοκ χχχφουλ και συστηματα απορροφησης λακτισματος στο οπλο του ΜΕΣΟΥ κυνηγου δεν θα υπηρχαν , εκτος και αν τα επελεγε και τα πληρωνε λογω τρελας του
Έχεις δίκιο.
 
Εννοείται γίνεται να έχει σχέση η πρωτη κάννη που θα τρυπήσει το μηχάνημα με την δέκατη που θα έχει όντως ζεσταθεί και μειωθεί η απόδοση του? Είχα μπενελι Τάκη, εχω δει καλυτερες στο χαρτί Κάννες, εχω δει και χειρότερες. Αν σου κόβει το μυαλό και ψαχτεις με όλα τα όπλα μπορείς να σκοτώσεις καλά αμα δεν είναι ελαττωματικά!
Ηλία,εννοείται πως όλα τα όπλα σκοτώνουν.
Αλλού είναι το θέμα,επειδή υπάρχει η προκατάληψη για τις benelli όσοι δεν είχαν η έχουν τέτοια όπλα μπερδεύονται από τα σχόλια μας και πιστεύουν πως οι benelli για να σκοτωσουν θέλουν βελτίωση..
Έτσι λοιπόν ήρθα να τονίσω τα όσα σου έγραψα,με άπειρες δοκιμές πάντα,με διάφορα όπλα και συνθήκες..
Με λίγα λόγια οι κάννες των benelli πάντα βρίσκονται σε υψηλά ποσοστά συγκεντρώσεων σε σχέση με τον ανταγωνισμό...
 
Και για μενα ψήφος στην Benelli αλλα οσον αφορά τις βλητικές επιδόσεις που αναφέρεις, με 3άρι mobile μαμά τσοκ(μετρημένο 3.5* με παχύμετρο) και 20°C στα 36.5μ. μου βγάζει 47 ως 54% με ν.8 και 9 σκάγια... Πολύ χαμηλότερα ποσοστά απο τουφεκιές που βλέπω εδώ στο φορουμ... Παρολα αυτά δεν νομίζω οτι ειναι τοσο σοβαρό προβλημα.
τα ποσοστα ειναι ακριβως αυτα που αναμενουμε και θεωρητικα. οι δοκιμες γινονται με ν6 αρα με το ν9 εχεις χασει 7-10%.
ΥΓ Το ν9 ειναι αποτελεσματικο μεχρι 32μ , γιατι δοκιμαζεις στα 36,5;
 
Ηλία,εννοείται πως όλα τα όπλα σκοτώνουν.
Αλλού είναι το θέμα,επειδή υπάρχει η προκατάληψη για τις benelli όσοι δεν είχαν η έχουν τέτοια όπλα μπερδεύονται από τα σχόλια μας και πιστεύουν πως οι benelli για να σκοτωσουν θέλουν βελτίωση..
Έτσι λοιπόν ήρθα να τονίσω τα όσα σου έγραψα,με άπειρες δοκιμές πάντα,με διάφορα όπλα και συνθήκες..
Με λίγα λόγια οι κάννες των benelli πάντα βρίσκονται σε υψηλά ποσοστά συγκεντρώσεων σε σχέση με τον ανταγωνισμό...
Τακη μου εδωσες αφορμη να πω κατι που ειχα σκεφτει απο χρονια. Ο πατερας μου αγορασε μπενελι το 1975 πανακριβη τοτε και το χωριο τον αντιμετωπιζε σαν να πηρε Πορσε. Ηταν ακριβα και το συστημα λειτ. εντυπωσιακο και μονο πολυ οπλοφιλοι εβαζαν το χερι βαθεια στην τσεπη και τα επαιρναν , οι αλλοι βολευονταν με αεριων , ρωσικα δικανα κλπ. Σαν οπλοφιλοι λοιπον συνεχισαν να ψαχνοντε πως να βελτιωσουν και πως το ενα και πως το αλλο , ενω οι υπολοιποι απλα σκοτωναν και πιστεψαν οτι για να τρωγονται τοσο οι μπενελαδες με τα ρουχα τους , δεν θα σκοτωνουν τα οπλα τους.
Εγω πηρα 303 το 1985 , απο τοτε κυνηγαω μονο με αυτα τα δυο και το ιδιο σκοτωνουν. Οπλουργου φατσα δεν εχω δει. Η 303 εχει mobile τσοκ , αλλα η 123 εχει 70 θαλαμη και δυο κανες 71* και 65****.
 
Για την διαφήμιση μιλάω.
Ήμουν μικρό παιδί όταν την έβλεπα ...
Ναι κατάλαβα αυτές μας φάγανε :rolleyes:.
Θυμάμαι στα περιοδικά του τότε Breda astro και astrolux η aries με τις δίχρωμες βάσεις , οι μπερετα 304 και 390 και μετεπειτα η 391 που μπορώ να πω ότι είχα και ψυχωση με αυτή .sarcastic.. Τελικά βολευτηκα με μια βιτορια γιατί μέχρι εκεί εφταναν τα βαλαντια δεν το μετάνιωσα ομως.
 
Τελικά βολευτηκα με μια βιτορια
Διάβασε εδώ.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Λειόκαννα-Όπλα.842/page-6#post-471226

Αυτό το σκηνικό δεν το έχω ξαναδεί στην ζωή μου και τα όπλα δούλευαν ακόμα.
Όλες vitoria.
Από το ένα έβγαλα ένα κομμάτι ξύλο μέσα από τον μηχανισμό.
Δεν το πίστευα ότι δούλευαν !!!!
 
Ηλία,εννοείται πως όλα τα όπλα σκοτώνουν.
Αλλού είναι το θέμα,επειδή υπάρχει η προκατάληψη για τις benelli όσοι δεν είχαν η έχουν τέτοια όπλα μπερδεύονται από τα σχόλια μας και πιστεύουν πως οι benelli για να σκοτωσουν θέλουν βελτίωση..
Έτσι λοιπόν ήρθα να τονίσω τα όσα σου έγραψα,με άπειρες δοκιμές πάντα,με διάφορα όπλα και συνθήκες..
Με λίγα λόγια οι κάννες των benelli πάντα βρίσκονται σε υψηλά ποσοστά συγκεντρώσεων σε σχέση με τον ανταγωνισμό...
Θα μου επιτρέψεις με τις δικές μου δοκιμές να έχω δει σαν κανόνα το αντίθετο αλλά έχει να κάνει σε τι κάννη εχεις πεσει, κατά την άποψη μου το θεμα ειναι οτι με την κρυογεννη επεξεργασία δεν έχει ελαστικοτητα η κάννη αλλά μιλαμε για διάφορες το 2-3% , μακάρι να είχαμε ανάγκη αυτό το ποσοστο και οι σκοπευτικες μας δεξιότητες να είναι εκεί που έπρεπε!
 
Διάβασε εδώ.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Λειόκαννα-Όπλα.842/page-6#post-471226

Αυτό το σκηνικό δεν το έχω ξαναδεί στην ζωή μου και τα όπλα δούλευαν ακόμα.
Όλες vitoria.
Από το ένα έβγαλα ένα κομμάτι ξύλο μέσα από τον μηχανισμό.
Δεν το πίστευα ότι δούλευαν !!!!
Μετά φταίνε τα όπλα οι μάρκες κτλ
 
Όπως προείπαν οι συνάδελφοι παραπάνω 70 άρα θαλαμη άριστο ζύγισμα , το όπλο του κυνηγού φερμας περισσότερο σαν φιλοσοφία (όχι ότι δεν κάνει για αλλά κυνηγια) . Κυκλοφόρησε μαζί με την 390 και τα δυο μοντέλα είχαν αλλαξει το σχήμα της βάσης από το κυρτό στο σκαλάκι που λεν μερικοι, η μαγκνουμ θαλαμη του ενός ίσως θεωρήθηκε ατού και υποσκελισε τις πωλήσεις του αλλου.
Τρομερή σκανδάλη αυτο το όπλο, κ σε σχήμα κ σε βάρος κ αίσθηση
 
Όλα τα όπλα σκοτώνουν
Όλα τα φυσιγγια σκοτωνουν
Οι καιρικές συνθήκες είναι αυτές που διαμορφώνουν σκαμπανεβάσματα....
Η δική μου γνώμη είναι ότι όλοι οι χειριστές δεν σκοτώνουν, όπλα κ φυσίγγια είναι όλα ίδια
 
Έτσι λέγεται όντως ,εγώ προσωπικά μιας και όλη η φαμίλια μου αλλά και πολλοί φίλοι κυνηγοί είχαν στα χέρια τους 303 ποτέ δεν είδα σπάσιμο κλείστρου ,όμως ναι ακούγεται αυτό το πρόβλημα ,ας μην ξεχνάμε όμως ότι μιλάμε για εποχές που φυσιγγαρες θεωρούνταν τα δυνατά φυσίγγια και ο παράγοντας συντήρηση όπλου δεν γνωρίζουμε σε αυτούς που έσπασαν πόσο ρόλο έπαιξε .
Η δικιά μου κάποτε, έσπασε μια φορά η ουρά και μαγκωνε η σκανδάλη κι άλλη μια φορά ένα μικρό κομμάτι του κλείστρου κι έμεινε ανοιχτό. Δεν έριξε και δυναμίτες ποτέ, αλλά κάποια φυσίγγια ήταν τότε όντως δυνατά. Όσο να ναι είχε μια ψιλοευπαθεια στο κλειστρο.
 
Ετσι πιστεύω και εγώ η καλύτερη μπερετα μέχρι που βγήκε η οπτιμα είναι η 304 ζυγισμ κόψιμο για να μπαίνει καλύτερα στο μάτι και βάρος και η οπτιμα μόνο και μόνο καλυτερης τουφεκιας όχι τίποτα άλλο διότι εγώ μαγκουν ούτε. Σεμι δε Ρίχνω ποτέ γι'αυτό οι απόψεις είναι προσωπικές πάντα αν κυνηγουσαμε χήνες αποκλειστικά θα Ήταν αλλιώς
 
Back
Top