Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Η δικιά μου κάποτε, έσπασε μια φορά η ουρά και μαγκωνε η σκανδάλη κι άλλη μια φορά ένα μικρό κομμάτι του κλείστρου κι έμεινε ανοιχτό. Δεν έριξε και δυναμίτες ποτέ, αλλά κάποια φυσίγγια ήταν τότε όντως δυνατά. Όσο να ναι είχε μια ψιλοευπαθεια στο κλειστρο.
Φιλε μου η περισοτερες ζημιες σε οπλα με τσιχλοφυσιγγα εχουν γινει 30-32 γρμ
 

αν δεν υπηρχαν τα υδροβια , ο κοσμος των λειοκανων σημερα θα ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικος. Σκεφτειτε λιγο αφαιρετικα και θα βγαλετε τα σωστα συμπερασματα για το πως πρεπει να ειναι το οπλο για το κυνηγι που κανετε. Ποσο ποσοστο των εξορμησεων γινεται στα υδροβια στην Ελλαδα ; 5%; . Η τεραστια αγορα της Ducks Unlimited στην αμερικη διαστρεβλωσε την εξελιξη.
Γιατι φιλε μου οι κυνηγοι που επελεξαν τον διευρυμενο αυλο δεν ειδαν μηπως θεαματικες τουφεκιες στα τσιχλοκυνηγια τους?
Οι αυλοι αυτο απο 18,55 και ανω εχουν αποδειξει ακομα και στην χωρα μας εστω και σε αυτο μικρο ποσοστο θεαματικη υπεροχη στο αποτελεσμα. Γενικα αλλα και για εμενα προσωπικα οι αυλοι ηταν βημα κι οχι διαστρεβλωση
 
Τωρα για τα οπλα παιδια,τι να πω ισχυουν τα παραπανω. Εχουμε στην παρεα raffaello super lusso ,black eagle magnum. Οχι παιδια οι ιδιοι ανθρωποι εχουν Μ2,be diamond, σε τουφεκια στο κυνηγι δεν συγκρινονται.

Απο την αλλη δεν δικαιολογειται να ζεσταθηκε κανενα μηχανιμα σε καμια μεγαλη και σοβαρη εταιρια και να μην εχουν δει κατι οι τεχνικοι τους.

Κατι παιζει λοιπον κι αυτο που παιζει δεν ειναι μονο γα φυσιγγια αλλα και ποια καννη θα τα βαλει προσθετω εγω,μεταλλα,κατασκευη κλπ κλπ
 
Οι περισσότεροι ψάχνουν το δέντρο και χάνουν το δάσος, το 70% των κυνηγών έχουν αταίριαστο όπλο, η όπλο ακατάλληλο για τα κυνήγια που κάνουν. Άλλοι ψάχνουν για ελαφρύ όπλο να κάνουν όλα τα κυνήγια μετά παραπονιούνται ότι κλωτσάει, άλλοι ψάχνουν οπλα για ντουφεκιες στα 50 με 60 μέτρα .Η αγνοια καμια φορα σε οδηγει σε λαθος δρόμους,όλα τα οπλα σκοτώνουν καλά και το ίδιο για τον μέσο κυνηγό,δεν αμφιβάλω ότι μερικά οπλα μπορεί να έχουν καλύτερη βλητικη απόδοση λόγου καννης μετάλλων κλπ,αυτό θα εξυπηρετήσει το 10 %των κυνηγών που θα έχουν ψαχθει και παθιαστει να τελειοποιησουν το πάθος τους,για τους υπόλοιπους είναι άχρηστο. Πας για κυνήγι και βλέπεις ακριβα οπλα εξτριμ τσοκ και σου κλείνει ο άλλος το μάτι για να σημαδέψει καλυτερα λέει. Βλέπεις σουπερ μαγκνουμ και μαγκνουμ φυσίγγια τον Οκτώβρη στις φάσσες με 30βαθμούς.Ο άλλος λέει μου κάνει κλικ η μπενελι είναι άχρηστο όπλο. Πιτσιρίκος 18 χρόνων αγόρασα το black eagle έλεγα δεν θα ξαναπάρω ποτέ μπενελι 20 ντουφεκιες κανένα πουλί, οσπου μια μέρα πήγα με ένα φίλο και του το είπα ,αλλάζοντας ντουφεκια εριχνε τις τσιχλες την μια πισω απο την αλλη,εγω ημουν 1,90υψος αυτός 1,70 και το κοντακι 36 εκατοστά. Εγώ όμως ήμουν σίγουρος ότι το όπλο είναι άχρηστο.Θελω να πω Προσαρμόστε τα οπλα πάνω σας,βρείτε τα κατάλληλα φυσίγγια και όλα θα έρθουν μόνα τους,Εάν θέλετε να φτάσετε στο 100% των δυνατοτήτων σας και του οπλου, τότε θα πρέπει να έχετε άφθονο χρήμα και χρόνο με αναμφίβολα αποτελέσματα λόγω ανθρώπινου παράγοντα. Χαρείτε το κυνήγι στο μετρό του εφικτού και όχι της υπερβολής
 
τα ποσοστα ειναι ακριβως αυτα που αναμενουμε και θεωρητικα. οι δοκιμες γινονται με ν6 αρα με το ν9 εχεις χασει 7-10%.
ΥΓ Το ν9 ειναι αποτελεσματικο μεχρι 32μ , γιατι δοκιμαζεις στα 36,5;
Σίγουρα χανω 7-10% με τα ψιλότερα σκάγια; Τα ν.6 ειναι πάντως αρκετά λιγότερα απο τα ν.9 οποτε δεν γνωριζω αν θα μπουν περισσοτερα στον κύκλο. Βεβαια δεν παραμορφωνονται τοσο τα ν6 αλλα μονο μια δοκιμη θα δειξει.
ΥΓ: Ισως εχεις δικιο για το εννιαρακι απλα κυριως αυτο χρησιμοποιώ και νομιζω πως αν οχι πάντα τα καταφερνει στα 36 μετρα... Μια που το ανέφερες, εκατσα και εψαξα αυτα τα δύο πινακακια, θεωρητικά στα 36 το ν9 μέτρα εχει ικανοποιητική ενεργεια για καταβολή τσίχλας αλλα καμμια φορά η θεωρία πέφτει έξω.
Σκέφτομαι να το γυρίσω σε Ν8.5. για να ειναι λίγο πιο allaround...
Screenshot_2020-12-05-10-07-56-211_com.miui.gallery.jpgIMG_20201205_101758.jpg
 
Πρώτοι πρέπει να ρίχνεις εκεί που πρέπει και με το φυσιγγι πιυ έχεις ανακαλύψει οτι ταιριάζει καλύτερα στο όπλο σου τώρα όσο για ΤΙΣ κάνες ατελείωτες η κουβέντες ένα πιστεύω ούτε δύο ίδια όπλα με ίδιο πυρομαχικο δεν βγάζουν ίδιες τουφεκιές με τίποτα το έχω διαπιστώσει και με ακριβα όπλα και σε σταθερό στόχο κάθε κάνη είναι μοναδική ταπεινή μου άποψη γι'αυτό ακούμε και για τα ίδια όπλα τελειως διαφορετικές απόψεις όσο αναφορά τη βλητικη τους ικανοτητα .
 
Σίγουρα χανω 7-10% με τα ψιλότερα σκάγια; Τα ν.6 ειναι πάντως αρκετά λιγότερα απο τα ν.9 οποτε δεν γνωριζω αν θα μπουν περισσοτερα στον κύκλο. Βεβαια δεν παραμορφωνονται τοσο τα ν6 αλλα μονο μια δοκιμη θα δειξει.
ΥΓ: Ισως εχεις δικιο για το εννιαρακι απλα κυριως αυτο χρησιμοποιώ και νομιζω πως αν οχι πάντα τα καταφερνει στα 36 μετρα... Μια που το ανέφερες, εκατσα και εψαξα αυτα τα δύο πινακακια, θεωρητικά στα 36 το ν9 μέτρα εχει ικανοποιητική ενεργεια για καταβολή τσίχλας αλλα καμμια φορά η θεωρία πέφτει έξω.
Σκέφτομαι να το γυρίσω σε Ν8.5. για να ειναι λίγο πιο allaround...
View attachment 19480View attachment 19481
Οταν λεω μειον 7-10 % εννοω ποσοστο συγκεντρωσης ή ας πουμε μικροτερο κυκλο τουφεκιας (δεν ειναι ακριβως ετσι , αλλα στα χοντρα αραιωνει τοσο η περιφερια που πρακτικα μειωνεται ο κυκλος τουφεκιας)
ν9 χρησιμοποιω και γω στις τσιχλες. Ναι ειναι δραστικο στα 35μ αλλα μπαινουν πλεον πολλοι παραγοντες που πιθανον να μειωσουν αυτη τη δραστικοτητα.(οι πινακες ειναι θεωριτικοι και μου αρεσουνε), οπως ποσο καλογεμισμενο ειναι το φυσιγγι, ποιοτητασκαγιων, υγρασια -υψομετρο, βαθμος ποιοτητα τσοκ. Αυτα ολα φερνουν ρισκο στο ν9 στα 35μ , το οποιο πρακτικα μηδενιζεται μεχρι τα 32, αυτο εννοουσα. Εχω υπολογισει για ολα τα θηραματα μεχρι ποια αποσταση το ψιλοτερο δυνατο σκαγι , εστω ενα θα τους κανει ζημια.(και με το ψιλοτερο δυνατο θα παρουν πανω απο ενα σιγουρα)
Υπαρχει ομως ενας πολυ σημαντικος λογος που ολοι χρησιμοποιουν ν8 στην τσιχλα . Δεν ξερουν να σκοπευουν (να προσκοπευουν) και το ν8 χρειαζεται μικροτερη προσκοπευση και βελτιωνει σημαντικα τις επιτυχιες. Τουλαχιστον πεφτουν και τα κυνηγανε ζωντανα . Εγω απογευματινο και περπατητο 4* 32γ ν9, περασματα καρτερι ολη μερα και υγρασια 3* 33-34γ ν8
 
Γιατι φιλε μου οι κυνηγοι που επελεξαν τον διευρυμενο αυλο δεν ειδαν μηπως θεαματικες τουφεκιες στα τσιχλοκυνηγια τους?
Οι αυλοι αυτο απο 18,55 και ανω εχουν αποδειξει ακομα και στην χωρα μας εστω και σε αυτο μικρο ποσοστο θεαματικη υπεροχη στο αποτελεσμα. Γενικα αλλα και για εμενα προσωπικα οι αυλοι ηταν βημα κι οχι διαστρεβλωση
η οπτικη ειναι θεμα κλιμακας . φυσικα και εφεραν ελαχιστη βελτιωση, αλλα αφορα εσενα και τους λιγους "τρελους" με τη λεπτομερια. Εφτιαξαν εσας και διαστρεβλωσαν την ολη εικονα. Ειναι δυσκολο να το αναλυσω αλλο.
 
η οπτικη ειναι θεμα κλιμακας . φυσικα και εφεραν ελαχιστη βελτιωση, αλλα αφορα εσενα και τους λιγους "τρελους" με τη λεπτομερια. Εφτιαξαν εσας και διαστρεβλωσαν την ολη εικονα. Ειναι δυσκολο να το αναλυσω αλλο.
Να σαι καλα,οι κατεχοντες και οι κυνηγοι αυτων των θηραματων το βλεπουν και δε μπορω να καταλαβω κατεχεις και κανεις τα κυνηγια αυτα και βγαζεις τετοια αποψη?
 
Οι περισσότεροι ψάχνουν το δέντρο και χάνουν το δάσος, το 70% των κυνηγών έχουν αταίριαστο όπλο, η όπλο ακατάλληλο για τα κυνήγια που κάνουν. Άλλοι ψάχνουν για ελαφρύ όπλο να κάνουν όλα τα κυνήγια μετά παραπονιούνται ότι κλωτσάει, άλλοι ψάχνουν οπλα για ντουφεκιες στα 50 με 60 μέτρα .Η αγνοια καμια φορα σε οδηγει σε λαθος δρόμους,όλα τα οπλα σκοτώνουν καλά και το ίδιο για τον μέσο κυνηγό,δεν αμφιβάλω ότι μερικά οπλα μπορεί να έχουν καλύτερη βλητικη απόδοση λόγου καννης μετάλλων κλπ,αυτό θα εξυπηρετήσει το 10 %των κυνηγών που θα έχουν ψαχθει και παθιαστει να τελειοποιησουν το πάθος τους,για τους υπόλοιπους είναι άχρηστο. Πας για κυνήγι και βλέπεις ακριβα οπλα εξτριμ τσοκ και σου κλείνει ο άλλος το μάτι για να σημαδέψει καλυτερα λέει. Βλέπεις σουπερ μαγκνουμ και μαγκνουμ φυσίγγια τον Οκτώβρη στις φάσσες με 30βαθμούς.Ο άλλος λέει μου κάνει κλικ η μπενελι είναι άχρηστο όπλο. Πιτσιρίκος 18 χρόνων αγόρασα το black eagle έλεγα δεν θα ξαναπάρω ποτέ μπενελι 20 ντουφεκιες κανένα πουλί, οσπου μια μέρα πήγα με ένα φίλο και του το είπα ,αλλάζοντας ντουφεκια εριχνε τις τσιχλες την μια πισω απο την αλλη,εγω ημουν 1,90υψος αυτός 1,70 και το κοντακι 36 εκατοστά. Εγώ όμως ήμουν σίγουρος ότι το όπλο είναι άχρηστο.Θελω να πω Προσαρμόστε τα οπλα πάνω σας,βρείτε τα κατάλληλα φυσίγγια και όλα θα έρθουν μόνα τους,Εάν θέλετε να φτάσετε στο 100% των δυνατοτήτων σας και του οπλου, τότε θα πρέπει να έχετε άφθονο χρήμα και χρόνο με αναμφίβολα αποτελέσματα λόγω ανθρώπινου παράγοντα. Χαρείτε το κυνήγι στο μετρό του εφικτού και όχι της υπερβολής
Εσυ θα εδινε την 350,που διαβασα σε προηγουμενες σελιδες τι εγραφες,για μια μπενελλι ?στα μετρα σου και οι δυο
 
Εσυ θα εδινε την 350,που διαβασα σε προηγουμενες σελιδες τι εγραφες,για μια μπενελλι ?στα μετρα σου και οι δυο
Έχω δύο μπενελι m1 και 123 και δεν τα πουλάω γιατί μου κάνουν τα κέφια και τα κυνηγώ και τα δύο όπως κυνηγώ και την 350 αλλά αν θες περισσότερη ανάλυση η350 είναι οπλαρα γιατί μου κάθεται καλύτερα στην σκοπευση, είναι ένα με το σώμα μου.αντιθετως η Μ1 είναι το ίδιο βλητικα όπως και η 123 αλλά παρόλο που έχω κάνει διορθώσεις δεν μου κουμπωνουν όπως η 350
 
Δεν ξερω παντως φιλε που απαντησες ετσι ποσοι ειναι αυτοι που ψαχνουν διαρκως φυσιγγια ...το στανταρακι ειναι οτι ειναι αέναη διαδικασια γι αυτους και ειναι κατοχοι συγκεκριμενων οπλων,συγκεκριμενης εταιριας.

Και στον κυνηγοτοπο και στα διαφορα sites οποιος εκανε το βημα να μεταπηδησει σε διευρυμενο αυλο η εστο 18,55 18,6 εχει παρατησει ολα τα προηγουμενα οπλα.
Ποια ειναι η διαφορα?προηγουμένως δεν ηξερε ,δεν ειχε κυνηγησει,δεν ειχε δει τιποτα.ήλπιζε στις δυνατοτητες που θα δοσει καποιο φυσιγγι που εχει βρει .μετα ομως ουτε προβληματισμοι ουτε θεματα,δεν ειναι κανενα πανεπιστημιο να ξερει να επομιζει σωστα καποιος για να εκφερει γνωμη.

Ειναι ενας πολυ καλος φιλος που ειναι και πολυ γνωστος στο fb. Κυνηγουσε με μια franchi χρονια και πηρε μια sx3 απο κεινες τις κοκκινες. Οταν τον ειχα ρωτησει τι εκανε με το κοντακι ουτε μπορουσενα καταλαβει τι του λεω ,ουτε το ειχε πειραξει ουτε και το ηθελε.ναι,σημαδευει με το ενα ματι οκ... αυτος ομως οχι απλα μικρη διαφορα βλεπει στην αποδοση ακομα και με τα ιδια φυσιγγια αλλα και θεαματικη. Ειναι αρκετα γνωστος και τα βιντεο απο την καρπωση τα λενε ολα.ετσι για το παραδειγμα...
 
Έχω δύο μπενελι m1 και 123 και δεν τα πουλάω γιατί μου κάνουν τα κέφια και τα κυνηγώ και τα δύο όπως κυνηγώ και την 350 αλλά αν θες περισσότερη ανάλυση η350 είναι οπλαρα γιατί μου κάθεται καλύτερα στην σκοπευση, είναι ένα με το σώμα μου.αντιθετως η Μ1 είναι το ίδιο βλητικα όπως και η 123 αλλά παρόλο που έχω κάνει διορθώσεις δεν μου κουμπωνουν όπως η 350
Ναι αλλο ρωτησα και το πηγαινα στο θεμα αποδοση καννης αλλα οκ...
 
Ναι αλλο ρωτησα και το πηγαινα στο θεμα αποδοση καννης αλλα οκ...
Διαφορα απόδοσης έχω δει σε διάφορα οπλα που είχα και για κάποιους λόγους τα πούλησα, τώρα διαφορά βλέπω σε μιαl4s sporting που έχω αλλά δεν μπορώ να βγάλω οριστικά συμπεράσματα γιατί χαμηλοντουφεκαει παρόλο που άλλαξα φλατζες πέλμα και πρέπει να πάει σε οπλουργο.Αλλα είμαι πεπεισμένος ότι είναι καλύτερη βλητικα από μεμονωμένες απίστευτα μακρινές ντουφεκιες της απελπισίας λόγω έλλειψης θηραμάτων.Στο τέλος της χρονιάς εάν ανοίξει και το έχω φέρει στα μέτρα μου θα είμαι σίγουρος εάν υπερέχει.Σε γενικες γραμμές ομως πιστεύω για τον μέσο κυνηγό οπως είμαι εγώ και έχοντας αλλάξει δεκάδες οπλα ένα καλό φυσίγγι και ένα καλό και αξιόπιστο όπλο είναι αρκετό,αλλά οι περισσότεροι ανικανοποίητοι γαρ ψάχνουμε το τέλειο επι ματαιο
 
Last edited:
Απο την αλλη δεν δικαιολογειται να ζεσταθηκε κανενα μηχανιμα σε καμια μεγαλη και σοβαρη εταιρια και να μην εχουν δει κατι ο
Καλημερα κ. Δημήτρη.

Όπως το σκέφτομαι, βάζει ο υπάλληλος στο μηχάνημα κοπής του αυλού της κάννης ένα νέο πανάκριβο κοπτικο.
Η πρώτη κάννη θα βγει ας πούμε 18.5.
Η διαδικασία προχωράει και κόβονται κάνες. Η τελευταία κάννη που θα κοπεί πριν αλλαχθεί το κοπτικο θα είναι δέκατα ή χιλιοστά του χιλιοστού πιο στενή. Αυτό θα γίνει γιατί το μαχαίρι από το κοψε κοψε αρχίζει και αμβλυνεται και μικραίνει σε διάσταση. Άρα αφαιρεί λιγότερο μέταλλο.

Τώρα δε ξέρω αν αυτά τα κοπτικο τροχιζονται και κατά πόσο το τρόχισμα επηρεάζει την κάννη.
Σκέψεις κάνω.
 
Δε μπορω να το δεχτω προσωπικα ,συνηθως χρησιμοποιουν νερο προκειμενου να αποφευχθει οτιδηποτε,αν και οι θερμοκρασιες που αναπτύσσονται απο τις τριβες ειναι μεγαλες,κατ εμενα οχι τετοιες που μπορουν να προκαλεσουν καποια ζημεια.

Ως εκει παει ο νους μας αλλα απ οσο θυμαμαι στην συζητηση πιο πανω λογο εγινε για οπλα συγκεκριμενης εταιριας.

Δεν.ξερω αν εχετε δει διαφορες απο καννη σε καννη σε οπλα αλλων.εταιριων
 
Καλημερα κ. Δημήτρη.

Όπως το σκέφτομαι, βάζει ο υπάλληλος στο μηχάνημα κοπής του αυλού της κάννης ένα νέο πανάκριβο κοπτικο.
Η πρώτη κάννη θα βγει ας πούμε 18.5.
Η διαδικασία προχωράει και κόβονται κάνες. Η τελευταία κάννη που θα κοπεί πριν αλλαχθεί το κοπτικο θα είναι δέκατα ή χιλιοστά του χιλιοστού πιο στενή. Αυτό θα γίνει γιατί το μαχαίρι από το κοψε κοψε αρχίζει και αμβλυνεται και μικραίνει σε διάσταση. Άρα αφαιρεί λιγότερο μέταλλο.

Τώρα δε ξέρω αν αυτά τα κοπτικο τροχιζονται και κατά πόσο το τρόχισμα επηρεάζει την κάννη.
Σκέψεις κάνω.
Παλια αναγραφοταν ο αυλος υπηρχαν καννες 18,5 της benelli. Αυτο δεν εχει να κανει βεβαια...μαζικη παραγωγη
 
Δε μπορω να το δεχτω προσωπικα ,συνηθως χρησιμοποιουν νερο προκειμενου να αποφευχθει οτιδηποτε,αν και οι θερμοκρασιες που αναπτύσσονται απο τις τριβες ειναι μεγαλες,κατ εμενα οχι τετοιες που μπορουν να προκαλεσουν καποια ζημεια.

Ως εκει παει ο νους μας αλλα απ οσο θυμαμαι στην συζητηση πιο πανω λογο εγινε για οπλα συγκεκριμενης εταιριας.

Δεν.ξερω αν εχετε δει διαφορες απο καννη σε καννη σε οπλα αλλων.εταιριων
Συνήθως από όσο ξέρω χρησιμοποιούν σαπουνελαιο για να μην καίγεται το μαχαίρι.
Το μαχαίρι όσο σκληρό και αν είναι, ακόμη και να έχει πάνω του "διαμάντι " αμβλυνεται και θέλει τρόχισμμα (Αν παίρνει τροχισμα) ή πέταμα και αντικατάσταση.
Μιας και είπαμε για benelli , έχω ακούσει πως υπάρχουν με άυλο 18.5 έως 18.3. Αυτά τα δέκατα τα θεωρώ τεράστια διακύμανση.
Προφανώς διακυμανσεις θα υπάρχουν και σε άλλες εταιριες. Βέβαια ανάλογα τα standards Ίσως κάποιες να είναι πιο αυστηρές? Δεν το γνωρίζω αυτό και κρατώ επιφύλαξη γιατί είναι όπλα μαζικής παραγωγής άρα και λίγο λαχείο.

Στο θέμα benelli μιας και με ρωτήσατε, έχω κυνηγήσει 1 2 φορές άρα συμπέρασμα δεν έχω. Έχω φίλους που κυνηγάμε παρέα.
Με τα όπλα στα μέτρα τους όσο επιτρέπουν οι φλατζες, να πω την αλήθεια πότε δεν είδα γεμάτο σκότωμα.Πεφτουν τα θηράματα όταν ρίχνουν σωστά απλά ειδικά στις βολες με την περιφερια ,τα ζωντανά είναι αρκετά.
Καθαρά προσωπική άποψη, μακάρι να κάνω λάθος και να μην ισχύει αλλά αυτό έχω δει
 
Τα κοπτικά δεν τροχίζονται. Είναι καρβίδια και επίσης αλλάζουν οι διαστάσεις τους.
Η άποψή μου για αυλούς και κώνους είναι σταθερή :

Όποιος είδε βελτίωση μπράβο του.
Όποιος είδε επιδείνωση συληπητήρια.
Προσωπικά δεν έχω δεί ούτε μια σοβαρή μελέτη που να καταλήγει στο οποιοδήποτε θετικό ή αρνητικό.
Αν ήταν τόσο οφθαλμοφανές όσο κάποιοι ισχυρίζονται δεν θα ήταν καθόλου δύσκολο να αποδειχθεί.
Επίσης
Αμέσως χάνεται η εγγύηση από το όπλο.
Δεν σε καλύπτει κανένας σε περίπτωση διάρρηξης κάνης.
Δεν ισχύουν οι σφραγίδες δοκιμής.

Διαλέγετε και κάνετε.

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να πιστέψω οτιδήποτε έχει αποδειχθεί από ανεξάρτητους φορείς που δεν έχουν καμία οικονομική εξάρτηση με το θέμα.
Έχει δει κανένας κάποια τέτοια μελέτη ;;;

Ακόμα και αν αποδειχθεί στο μέλλον θα προτιμήσω να αλλάξω όπλο παρά να το μετατρέψω.

Κάποιοι την βρίσκουν με τις μετατροπές.
Ας τις κάνουν αλλά να έχουν στο μυαλό τους τα παραπάνω.
 
Last edited:
Back
Top