Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Σκέψου σε ίδιες γεμισιες με άλλο βυσμα και είχα αυξομειωσεις έως και 20%.τωρα αν θες αυξηση της συγκεντρωσης σε benelli θα προτεινα και ένα kicks που μαζευει τα περιφερειακά
Ηλία συμφωνώ σε όσα γράφεις,θα πω όμως πως υπάρχουν μάρκες επώνυμες πρωτοκλασάτες με καννες που σε πίνακες δοκιμασμένα πράγματα,τουλάχιστον από μένα,βγάζουν πολύ πιο σκόρπιες κατανομές από benelli...
Ξανά λέω δοκιμές σε χαρτιά που έχω κάνει με φίλους πολύ συχνά και έχω δει κάννες που πραγματικά ζηλεύουν τις συγκεντρώσεις των benelli..
Και πάντα κάννες εργοστασιακές...
 
Ηλία συμφωνώ σε όσα γράφεις,θα πω όμως πως υπάρχουν μάρκες επώνυμες πρωτοκλασάτες με καννες που σε πίνακες δοκιμασμένα πράγματα,τουλάχιστον από μένα,βγάζουν πολύ πιο σκόρπιες κατανομές από benelli...
Ξανά λέω δοκιμές σε χαρτιά που έχω κάνει με φίλους πολύ συχνά και έχω δει κάννες που πραγματικά ζηλεύουν τις συγκεντρώσεις των benelli..
Και πάντα κάννες εργοστασιακές...
Αν και βγαίνουμε οφτοπικ, τα ποσοστά είναι μια χαρά που αναφέρει ο gianblo για μαμά κάννη, ένα απλό μαμά εσωτερικό LM (3,5* μετρημένο αναφέρει) στα 36,5μ με 8-9 σκάγια.
Κι από μια κάννη που τρώει "πέτρες" για την απόδοση της...
Έχουμε δει και χειρότερα από άλλες πολύ(δια)φημισμένες με ίδια και χαμηλότερα ποσοστά, σε πιο κοντινή απόσταση και με πιο σφιχτό τσοκ...
 
Ηλία συμφωνώ σε όσα γράφεις,θα πω όμως πως υπάρχουν μάρκες επώνυμες πρωτοκλασάτες με καννες που σε πίνακες δοκιμασμένα πράγματα,τουλάχιστον από μένα,βγάζουν πολύ πιο σκόρπιες κατανομές από benelli...
Ξανά λέω δοκιμές σε χαρτιά που έχω κάνει με φίλους πολύ συχνά και έχω δει κάννες που πραγματικά ζηλεύουν τις συγκεντρώσεις των benelli..
Και πάντα κάννες εργοστασιακές...
Εννοείται γίνεται να έχει σχέση η πρωτη κάννη που θα τρυπήσει το μηχάνημα με την δέκατη που θα έχει όντως ζεσταθεί και μειωθεί η απόδοση του? Είχα μπενελι Τάκη, εχω δει καλυτερες στο χαρτί Κάννες, εχω δει και χειρότερες. Αν σου κόβει το μυαλό και ψαχτεις με όλα τα όπλα μπορείς να σκοτώσεις καλά αμα δεν είναι ελαττωματικά!
 
Σκέψου σε ίδιες γεμισιες με άλλο βυσμα και είχα αυξομειωσεις έως και 20%.τωρα αν θες αυξηση της συγκεντρωσης σε benelli θα προτεινα και ένα kicks που μαζευει τα περιφερειακά
Συγνώμη για το οφ τοπικ αλλα δεν κατάφερα να μεταφερω το μηνυμα μου στο σωστό τοπικ παραθέτωντας ταυτόχρονα και το σχόλιο του Ηλία...Ο Z2m μου φανηκε καλός, ο vz23 και ο ηλιόπουλος αλλα αυτός πλεον δεν θα βρίσκεται. Με αυτόν μετρησα το μεγαλύτερο πλήθος σκαγιων στον κύκλο, 312 στα +-608. Αληθεια το κικς μαζεύει ΚΑΙ τα περιφερειακά; Το φοβαμαι γιατι δεν εχω ακριβως κοντάκι στα μέτρα μου και ειναι αυστηρό τσοκ.
 
Νά ρωτήσω από την σειρά 300 άκουσα ότι το ποίο πετυχημένο μοντέλο είναι η 304 ισχύει?
Δεν ισχύει,παρόλο που ήταν πολύ καλό όπλο με καλό ζύγισμα δεν κατάφερε να καθιερωθεί όπως η 302 303 ,σε 20 30 χρόνια θεωρώ πως η urika 2 θα έχει την φήμη της 302 303 και πιστεύω πως συνολικά ήταν καλυτερο όπλο από της προηγούμενες.
 
Η 304 διόρθωσε το κλειστρο και δεν έσπαγε όταν το πσρακανες είναι ίσως από τις πιο καλοζυγισμενες καραμπινες που έχουν βγει και πολύ ελαφριά για την εποχή της αερίων όπλο δεν υπάρχει με αυτό το βάρος και 66 η 71 κάνη είναι η καλύτερη της σειράς αλλά μόνο 70άρα θαλαμη και αυτό την έφαγε και το ότι πραγματικά αξίζει σε αυτή τη χώρα δεν ξέρουμε να το εκτιμούμε κάτι ανάλογο κάνουμε και με τα αυτοκίνητα
 
Η 304 διόρθωσε το κλειστρο και δεν έσπαγε όταν το πσρακανες είναι ίσως από τις πιο καλοζυγισμενες καραμπινες που έχουν βγει και πολύ ελαφριά για την εποχή της αερίων όπλο δεν υπάρχει με αυτό το βάρος και 66 η 71 κάνη είναι η καλύτερη της σειράς αλλά μόνο 70άρα θαλαμη και αυτό την έφαγε και το ότι πραγματικά αξίζει σε αυτή τη χώρα δεν ξέρουμε να το εκτιμούμε κάτι ανάλογο κάνουμε και με τα αυτοκίνητα
Έτσι λέγεται όντως ,εγώ προσωπικά μιας και όλη η φαμίλια μου αλλά και πολλοί φίλοι κυνηγοί είχαν στα χέρια τους 303 ποτέ δεν είδα σπάσιμο κλείστρου ,όμως ναι ακούγεται αυτό το πρόβλημα ,ας μην ξεχνάμε όμως ότι μιλάμε για εποχές που φυσιγγαρες θεωρούνταν τα δυνατά φυσίγγια και ο παράγοντας συντήρηση όπλου δεν γνωρίζουμε σε αυτούς που έσπασαν πόσο ρόλο έπαιξε .
 
Όπως προείπαν οι συνάδελφοι παραπάνω 70 άρα θαλαμη άριστο ζύγισμα , το όπλο του κυνηγού φερμας περισσότερο σαν φιλοσοφία (όχι ότι δεν κάνει για αλλά κυνηγια) . Κυκλοφόρησε μαζί με την 390 και τα δυο μοντέλα είχαν αλλαξει το σχήμα της βάσης από το κυρτό στο σκαλάκι που λεν μερικοι, η μαγκνουμ θαλαμη του ενός ίσως θεωρήθηκε ατού και υποσκελισε τις πωλήσεις του αλλου.
 
Η 304 διόρθωσε το κλειστρο και δεν έσπαγε όταν το πσρακανες είναι ίσως από τις πιο καλοζυγισμενες καραμπινες που έχουν βγει και πολύ ελαφριά για την εποχή της αερίων όπλο δεν υπάρχει με αυτό το βάρος και 66 η 71 κάνη είναι η καλύτερη της σειράς αλλά μόνο 70άρα θαλαμη και αυτό την έφαγε και το ότι πραγματικά αξίζει σε αυτή τη χώρα δεν ξέρουμε να το εκτιμούμε κάτι ανάλογο κάνουμε και με τα αυτοκίνητα
Η 303 διόρθωσε αυτό το πρόβλημα που είχε η 302 .
 
Η 304 διόρθωσε το κλειστρο και δεν έσπαγε όταν το πσρακανες είναι ίσως από τις πιο καλοζυγισμενες καραμπινες που έχουν βγει και πολύ ελαφριά για την εποχή της αερίων όπλο δεν υπάρχει με αυτό το βάρος και 66 η 71 κάνη είναι η καλύτερη της σειράς αλλά μόνο 70άρα θαλαμη και αυτό την έφαγε και το ότι πραγματικά αξίζει σε αυτή τη χώρα δεν ξέρουμε να το εκτιμούμε κάτι ανάλογο κάνουμε και με τα αυτοκίνητα
Με 70αρα θαλαμη εβγαιναν και τα προηγουμενα μοντελα και με θαλαμες μαγκνουμ πχ 302 303.
Τα μοντελα αυτα ειχαν πουλησει τοσο πολυ τα προγουμενα χρονια που το νεο που εδοσε η beretta την εποχη της κυκλοφοριας της 304,τελικα δεν ηταν η 304 αλλα η 390(ειχαν βγει μαζι).περα απο τα θετικα στοιχεια που για ορισμενους ηταν το ζυγισμα και το σκαλοπατι στην βαση ,το στην εποχη το εφερε η 390 στο κοινο που αναζητουσε κατι καινουργιο. 390 βασικο οπλο ανταγωνισμου με benelli sbe 1 ,την εποχη εκεινη,οπλο για καρτερι και σκοπευτηριο (ειδικη βιδα για εμπροσθιο.βαρος ,μακρυετρος κωνος συναρμογης,νεα μερη στο συστημα αεριων που δεν ειχαν τα προηγουμενα μοντελα) ο ευρωπαιος κυνηγος οπαδος της beretta δεν αφησε την 304 για 390 μονο για την θαλαμη,αλλα ναι για το νεο στα οπλα για την οστορια της εταιριας αλλά και τιμηθηκε παρα πολυ απο ευρωπαιους και αμερικανους φυσικα βαλτοκυνηγους...

Τωρα...εκεινη την εποχη να ειχες αγορασμενη 5 χρονια πριν την 303 και να επαιρνες 304...ελαχιστοι κυνηγοι αλλα δεν ελυνε και κατι αυτο.δεν εδινε κατι παραπανω απο μια πιο καλοζυγισμενη 302.
 
Δεν ειναι μονο η θαλαμη λοιπον. Αλλο καπακι παπιας κοινο στη μια για ζυγισμα στην αλλη,μακρυτερος κωνος αχρωμιοτος στη μια χρωμιομενος στην αλλη, νεο συστημα με νεο ελατηριο που δε μπορω να καταλαβω τι εξυπηρετουσε( μην ξεχναμε οτι η διαφήμιση για την 390 την εποχη εκεινη ηταν shoots all εξου και το Α390st δηλαδη spara tuto στα ιταλικα. ) ελατηριο το οποιο υποσχοταν απροβληματιστη λειτουργια με ολες τις γομωσεις χωρις παραπερα ρυθμισεις .Αλλο ζυγισμα ,αλλα ξυλα ,αλλος σχεδιασμος στην παπια αλλο παχος...πολλα διαφορετικα πραματα.
 
Browning maxus .ξεχασα το γιατι.λεπτο καλοζυγισμενος φιλικο στον μεσο κυνηγο,τοσο στον καρτερτζη οσο και στον φερματζη,στον κυνηγο του περπατητου

Σκοτωνει τα παντα και δεν διαλεγει φυσιγγια στις διαφορες καιρικες μεταπτωσεις.

Διατρησεις και δυναμη στις μακρυνες τουφεκιες

Ενα πολυ εξυπνο συστημα αεριων.ενα μονο πιστονι κρυβει μεσα του μηχανισμο που αλλα οπλα το εχουν στο ήμισυ τους σαν ολοκληρο συστημα αεριων.


Εμενα χρονια τωρα με κέρδισε και βολευτηκα με μια επαναληπτικη mossberg ... δυσκολα την αλλαζω αλλα το πως καρφωνει τα μακρυνα υδροβια ακομα και τις πιο παγωμενες ημερες που αλλες τουφεκιες απο γνωστα οπλα ειναι κατω του μετριου,με κανει να μην μετανιωνω ποτε που παλι κατι τετοιο θα επελεγα
 
αν δεν υπηρχαν τα υδροβια , ο κοσμος των λειοκανων σημερα θα ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικος. Σκεφτειτε λιγο αφαιρετικα και θα βγαλετε τα σωστα συμπερασματα για το πως πρεπει να ειναι το οπλο για το κυνηγι που κανετε. Ποσο ποσοστο των εξορμησεων γινεται στα υδροβια στην Ελλαδα ; 5%; . Η τεραστια αγορα της Ducks Unlimited στην αμερικη διαστρεβλωσε την εξελιξη.
 
Back
Top