Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Το αυτάκι του κλείστρου μου είχε σπάσει στην βιτορια το όπλο ήταν ακόμα καινούργιο (αστοχία υλικου) αλαχθηκε και από τότε δεν ξανά δημιούργησε πρόβλημα . Ρεμί 1100 οι γνωστές εμπλοκές με φυσίγγια με χαμηλό παφυλα να φεύγουν οι πέρδικες και οι τσίχλες και ‘γώ να λέω τα 12 ευαγγελια, Μπερέτα 303 μηδένικα προβληματα απολυτως, όπλο δανεικό από θειο μου και επειδή είχε χάσει τα τσοκακια της ήταν μόνιμα βιδωμενο το τεσσαρι , αν μπορούσα να δώσω τον τίτλο σε κάποια μέχρι στιγμής θα πήγαινε σε αυτή , φυσίγγια τα πάντα όλα χωρίς να είναι μιζερη.
 
Το αυτάκι του κλείστρου μου είχε σπάσει στην βιτορια το όπλο ήταν ακόμα καινούργιο (αστοχία υλικου) αλαχθηκε και από τότε δεν ξανά δημιούργησε πρόβλημα . Ρεμί 1100 οι γνωστές εμπλοκές με φυσίγγια με χαμηλό παφυλα να φεύγουν οι πέρδικες και οι τσίχλες και ‘γώ να λέω τα 12 ευαγγελια, Μπερέτα 303 μηδένικα προβληματα απολυτως, όπλο δανεικό από θειο μου και επειδή είχε χάσει τα τσοκακια της ήταν μόνιμα βιδωμενο το τεσσαρι , αν μπορούσα να δώσω τον τίτλο σε κάποια μέχρι στιγμής θα πήγαινε σε αυτή , φυσίγγια τα πάντα όλα χωρίς να είναι μιζερη.
Συμφωνώ Κωνσταντίνε, αγορασμενη από τον Μπούσουλα το '87 με πολλές χιλιάδες φυσίγγια δεν μου έχει εμφανίσει πρόβλημα, Στις τακτικές συντηρήσεις δεν έχει χρειαστεί να αλλάξω ούτε ελατήριο. Η μόνη επέμβαση ήταν κεραμική βαφή σε βάση γιατί ψωριασε και σε κλείστρο χειριστήρια γιατί μου τη δίνουν τα μεταλλικά (ασημί).
 
Ειναι απλή λογική όσο πιο λιγα εξαρτήματα έχει ένα όπλο τόσο λιγότερες φθορές και εμπλοκές παρουσιάζει η αδράνεια δεν έχει ανταγωνισμό άρα ένα ποιοτικό όπλο με αδράνεια οχι τουρκικός φερετζές και ειδικά τα τελευταία χρόνια που βελτίωσαν λίγο αυλους και κάνες είναι μόνο του χωρίς ανταγωνισμό μπροστά άποψη μου βέβαια.
 
Ειναι απλή λογική όσο πιο λιγα εξαρτήματα έχει ένα όπλο τόσο λιγότερες φθορές και εμπλοκές παρουσιάζει η αδράνεια δεν έχει ανταγωνισμό άρα ένα ποιοτικό όπλο με αδράνεια οχι τουρκικός φερετζές και ειδικά τα τελευταία χρόνια που βελτίωσαν λίγο αυλους και κάνες είναι μόνο του χωρίς ανταγωνισμό μπροστά άποψη μου βέβαια.
Γιάννη για ποιο λες συγκεκριμένα?
 
Για το μπενελι λεω πιστεύω πως ειναι πιο αξιόπιστο και Επειδή εχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλες οι μάρκες δεν υστερεί πουθενά ούτε στο σκότωμα ούτε αν έχεις σωστό κοντακι στην ανακρουση .και ένα σίγουρα μπορεί και να το καθαρίζεις ανά τριετία και κάθε τουλάχιστον 10000 φυσίγγια για κάντο σε άλλη καραμπίνα και έλα να μου πεις το αποτέλεσμά.
 
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε μείνει από όπλο σε κυνήγι και μάλιστα ημέρα που είχε θηράματα. Εύχομαι κανένας, γιατί παιδιά πραγματικά σου έρχεται να σπάσεις το όπλο !!!!
Σε μια φάση πέταξα την remington 10μ μακρυά.
Εγώ έχω μείνει 7-8 φορές καί όχι μόνο με την rem.
Σε τέτοιες φάσεις η εκτίμηση που έχετε για το όπλο σας εκμηδενίζεται σε χρόνο dt !!!!


Για μένα η κορυφή είναι συνώνυμο της αξιοπιστίας.
Όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
Άμα σε έπαιρνε ο Jim Corbett μαζί του μια μέρα, τι θα διάλεγες απ΄ τον οπλοβαστό; :rolleyes:

 
Όταν έψαχνα για όπλο κοίταξα μόνο ένα πράγμα ... ποια όπλα ρίχνουν δεκάδες χιλιάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες φυσίγγια χωρίς ή με ελάχιστα προβλήματα.
Κατέληξα στην Μ2 μόνο από αυτό ... (3-gunners κτλ ... παίζει βέβαια και promotion αλλά κανένας κορυφαίος αθλητής δεν θα παίξει την νίκη του για να κάνει promo στον κάθε κατασκευαστή)
Ελπίζω να μην μετανιώσω ...
Έχει και αυτή χαζά λάθη τα οποία τα έχω επισημάνει ...

Η αξιοπιστία ενός μοντέλου για εμένα δεν τελειώνει στην κουβέντα που θα μου πει ο γνωστός, ο ξάδερφος ή ο λαγάς-γουρουνοκυνηγός που ρίχνει 30 φυσίγγια την σαιζόν άρα 3000 φυσίγγια στα 100 χρόνια.
Στα 3000 φυσίγγια (100 χρόνια) κανένα όπλο δεν πρέπει να πάθει τίποτα ,,,, πόσο μάλλον όταν συντηρείται σωστά.

Η αξιοπιστία δεν μετριέται με τα χρόνια ... μετριέται με την ποσότητα των πυρομαχικών που έχουν κάψει όπλα του ίδιου μοντέλου χωρίς να παρουσιάσουν προβλήματα.

ps
@konstantinos
Μπερέτα 303 του πατέρα μου ... μηδενικά προβλήματα αλλά όχι πολλά φυσίγγια ...
 
Παιδιά εγώ όσα όπλα και να είχα μου έχουν τύχει εμπλοκές ακόμα και με την 302 παρόλο πού είμαι σχολαστικος στο καθάρισμα μόνο μπενελι δεν μου έχει κάνει ποτέ και μιλάμε για 2000 φυσίγγια κάποιες φορές μέχρι τις 5 Νοεμβρίου και μια 121μοντεφρεντο ενος θείου μου καθορίστηκε μετά απι 5 χρόνια είχε ρίξει ανω τις 25000 φυσίγγια και εκανε τσακ ειχε πιασει λασπη μέσα και κόλλησε η βελόνα σκουπιστικε και συνέχισε τι να λέμε τώρα
 
Καλημέρα στην παρέα...Να θυμίσω και καποια περιπτωση σε αρθρο του Κυπρίδημου που καποιος ρωτησε γιά τις benelli πόσο αντεχουν γιατι ηθελε να αγορασει μια πολύ χρησιμοποιημένη και του απάντησε οτι οι Benelli που νοικιάζονται στην Αργεντινή μετά απο 1,5 εκατομμύριο φυσιγγια πωλούνται στην εντόπια αγορά για καινουρια θητεία.
 
Back
Top