Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Δεν απαντώ σε υποθετικές ερωτήσεις :)

Εξαρτάται από το κυνήγι ...
Καλημέρα συνάδελφε, το είπα μεταξύ σοβαρού και αστείου, προς επίρρωση στο θέμα της αξιοπιστίας που έθεσες.

Ο μακαρίτης κυνηγούσε τίγρεις στην Ινδία στα χρόνια της αποικιοκρατίας, και μάλιστα αυτές που αποδεδειγμένα είχαν εθιστεί στην ανθρώπινη σάρκα.

Τον καλούσαν σε διάφορες περιοχές για να κυνηγήσει και να σκοτώσει ζώα, που ήταν ο φόβος και ο τρόμος των κατοίκων.

Κυνηγούσε με μια καραμπίνα κινητού ουραίου και ένα δισκάνδαλο πλαγιόκαννο.

Φαντάζομαι ότι ούτε και ο ίδιος θα ήθελε να κουβαλά μαζί του κάποιο σιδερικό που θα τροφοδοτούσε με φυσίγγι ανάλογα με τα γούστα του!
 
Δεν νομίζω να υπάρχει μεγαλύτερη δοκιμασία για ένα όπλο σαν αυτή ,χιλιάδες φυσιγγια την ημέρα φανταστείτε τι ρίχνουν όλο τον χρόνο ?
Πραγματικά δεν υπάρχει μεγαλύτερη δοκιμασία.

Τα πυρομαχικά μετράνε, όχι τα χρόνια κατοχής του όπλου.
 
Καλημέρα συνάδελφε, το είπα μεταξύ σοβαρού και αστείου, προς επίρρωση στο θέμα της αξιοπιστίας που έθεσες.

Ο μακαρίτης κυνηγούσε τίγρεις στην Ινδία στα χρόνια της αποικιοκρατίας, και μάλιστα αυτές που αποδεδειγμένα είχαν εθιστεί στην ανθρώπινη σάρκα.

Τον καλούσαν σε διάφορες περιοχές για να κυνηγήσει και να σκοτώσει ζώα, που ήταν ο φόβος και ο τρόμος των κατοίκων.

Κυνηγούσε με μια καραμπίνα κινητού ουραίου και ένα δισκάνδαλο πλαγιόκαννο.

Φαντάζομαι ότι ούτε και ο ίδιος θα ήθελε να κουβαλά μαζί του κάποιο σιδερικό που θα τροφοδοτούσε με φυσίγγι ανάλογα με τα γούστα του!
Το κατάλαβα !!!!
Γι' αυτό και εγώ έχω γράψει πολλές φορές ότι το benelli click είναι η ντροπή των benelli ή καλύτερα των αδράνειας.

Να σου βγει το καπρί μπροστά σου μέσα στο πυκνό και να του πεις "sorry αφλογιστία" ξαναβγές για να σου ρίξω. :)
 
Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει τον λόγο που κατέβασε ρολά η Remington.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Προβληματικά-όπλα-βλάβες-φθορές-κλπ.524/page-3#post-484934

Στο "θέμα 4" το όπλο εκσφενδονίστηκε σε παρακείμενο χωράφι και οι φίλοι που είχαμε πάει μαζί κυνήγι ξεσκίστηκαν στο γέλιο.

Πωλείται 1187 με σχισμένη βάση και δώρο 1 πακέτο βασικά ηλεκτρόδια :) :) :)

Το όπλο αυτό ζήτημα να είχε ρίξει 15-20 χιλιάδες φυσίγγια.
 
Πραγματικά δεν υπάρχει μεγαλύτερη δοκιμασία.

Τα πυρομαχικά μετράνε, όχι τα χρόνια κατοχής του όπλου.
Για να είμαστε όμως ρεαλιστικοι Βασίλη ένας μέσος Έλληνας κυνηγός που και ποτέ θα ρίξει όλες αυτές τις τουφεκιές; Ούτε στο σκοπευτήριο και κυνήγι (για όσους είναι τυχεροί να έχουν κάποιο σκοπευτήριο κοντά τους ) ούτε ο τσίχλας με τα σημερινά δεδομενα ;
Απο την άλλη να θέσω και το ερώτημα τι θα ταλαιπωρήσει περίσοτερο ένα όπλο 50 τουφεκιές με νορμαλ φυσιγγια η 2 τουφεκιές με φυσίγγι που δεν ξέρει ποσά bars θα δώσει ακόμα και ο πατέρας και η μάνα που το έφτιαξε?
 
Για να είμαστε όμως ρεαλιστικοι Βασίλη ένας μέσος Έλληνας κυνηγός που και ποτέ θα ρίξει όλες αυτές τις τουφεκιές; Ούτε στο σκοπευτήριο και κυνήγι (για όσους είναι τυχεροί να έχουν κάποιο σκοπευτήριο κοντά τους ) ούτε ο τσίχλας με τα σημερινά δεδομενα ;
Απο την άλλη να θέσω και το ερώτημα τι θα ταλαιπωρήσει περίσοτερο ένα όπλο 50 τουφεκιές με νορμαλ φυσιγγια η 2 τουφεκιές με φυσίγγι που δεν ξέρει ποσά bars θα δώσει ακόμα και ο πατέρας και η μάνα που το έφτιαξε?
Για το πρώτο ... έτσι είναι αλλά τα τεστ αντοχής πρέπει να γίνονται σε extreme και ρεαλιστικές συνθήκες και όχι σε μέσες και εργαστηριακές.

Για το δεύτερο δεν το συζητάω. Και το 1 φυσίγγι μπορεί να καταστρέψει το όπλο ή να του κάνει ζημιά.
 
Για το πρώτο ... έτσι είναι αλλά τα τεστ αντοχής πρέπει να γίνονται σε extreme και ρεαλιστικές συνθήκες και όχι σε μέσες και εργαστηριακές.

Για το δεύτερο δεν το συζητάω. Και το 1 φυσίγγι μπορεί να καταστρέψει το όπλο ή να του κάνει ζημιά.
Γιαυτο πολλές εταιρείες οργανώνουν ταξίδια εκεί για δοκιμές στα νέα μοντέλα τους
 
Όλη η ελίτ των αρθρογράφων της Αμερικής για δοκιμή οπλου.
Που βρίσκουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτά τα κυνήγια πχ όπλα που χρησιμοποιούνται φυσίγγια που ρίχνονται κανέναν ανεπίσημο πίνακα αξιοπιστίας όπλων ... κτλ

Ας είναι και από αρθρογράφους, θα το υποστώ...
 
Που βρίσκουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτά τα κυνήγια πχ όπλα που χρησιμοποιούνται φυσίγγια που ρίχνονται κανέναν ανεπίσημο πίνακα αξιοπιστίας όπλων ... κτλ

Ας είναι και από αρθρογράφους, θα το υποστώ...
Παλιότερα είχα βρει ένα πολύ ωραίο βιντεάκι με τον υπεύθυνο του Lodge για τα όπλα και εξηγούσε πολλά πράγματα και την στιβαρότητα αυτών και τι είχαν περάσει μέχρι τότε . Ο οπλοβαστος με benelli montefeltro, beretta urica , και beretta silver pigeon όλα cal20 . Μάρεσε γιατί ήταν ειλικρινείς και όχι για κάποια πληρωμένη καταχωρηση , το βίντεο ήταν μετά το πέρας της ημέρας και αφού καθάριζαν τα όπλα , εξηγούσε γιατί και πως επέλεξαν αυτά τα μοντέλα . Δυστυχώς όσο και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να το βρω.
 
Benelli super black eagle 1 αγορασμένη το 1992. Συντήρηση μόνο στα ελατήρια. Αλλάχθηκαν μία φορά.,τα συμπεράσματα δικά σας.
Φιλε φιλικα το λεω αυτο δε λεει κατι και ο θειος μου εχει μια ρεμι ποτε εμπλοκη ποτε δεν εσπασε κατι ποτε δε χρειαστικε κατι ποτε δε βγηκε απο το κουτι της αχαχαχαχαχαχαχα
 
Που βρίσκουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτά τα κυνήγια πχ όπλα που χρησιμοποιούνται φυσίγγια που ρίχνονται κανέναν ανεπίσημο πίνακα αξιοπιστίας όπλων ... κτλ

Ας είναι και από αρθρογράφους, θα το υποστώ...
Ρε φιλε και μενα αν με πανε εκει πληρωμενα δωματια αφρικανικα σαλαμια τσαμπα οπλο τσαμπα φυσεκια και φοτο σε περιοδικο και μου δινανε σφρντονα ε τι λες να ελεγα οτι δε βαραει καλα ???
 
Το κατάλαβα !!!!
Γι' αυτό και εγώ έχω γράψει πολλές φορές ότι το benelli click είναι η ντροπή των benelli ή καλύτερα των αδράνειας.

Να σου βγει το καπρί μπροστά σου μέσα στο πυκνό και να του πεις "sorry αφλογιστία" ξαναβγές για να σου ρίξω. :)
Βάστα Τούρκο να γεμίσω!
 
Που βρίσκουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτά τα κυνήγια πχ όπλα που χρησιμοποιούνται φυσίγγια που ρίχνονται κανέναν ανεπίσημο πίνακα αξιοπιστίας όπλων ... κτλ

Ας είναι και από αρθρογράφους, θα το υποστώ...
Εδώ Βασίλη υπάρχουν μερικές πκηροφοριες
https://www.jjcaceria.com.ar/argentina-dove-hunting-tips/
 
Και για μενα ψήφος στην Benelli αλλα οσον αφορά τις βλητικές επιδόσεις που αναφέρεις, με 3άρι mobile μαμά τσοκ(μετρημένο 3.5* με παχύμετρο) και 20°C στα 36.5μ. μου βγάζει 47 ως 54% με ν.8 και 9 σκάγια... Πολύ χαμηλότερα ποσοστά απο τουφεκιές που βλέπω εδώ στο φορουμ... Παρολα αυτά δεν νομίζω οτι ειναι τοσο σοβαρό προβλημα.
 
Και για μενα ψήφος στην Benelli αλλα οσον αφορά τις βλητικές επιδόσεις που αναφέρεις, με 3άρι mobile μαμά τσοκ(μετρημένο 3.5* με παχύμετρο) και 20°C στα 36.5μ. μου βγάζει 47 ως 54% με ν.8 και 9 σκάγια... Πολύ χαμηλότερα ποσοστά απο τουφεκιές που βλέπω εδώ στο φορουμ... Παρολα αυτά δεν νομίζω οτι ειναι τοσο σοβαρό προβλημα.
Θεωρώ πως αμα ψαχτεις λίγο με τα βύσματα θα δεις και καλυτερες συγκεντρώσεις!
 
Back
Top