Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Τα κοπτικά δεν τροχίζονται. Είναι καρβίδια.
Η άποψή μου για αυλούς και κώνους είναι σταθερή :

Όποιος είδε βελτίωση μπράβο του.
Όποιος είδε επιδείνωση συληπητήρια.
Προσωπικά δεν έχω δεί ούτε μια σοβαρή μελέτη που να καταλήγει στο οποιοδήποτε θετικό ή αρνητικό.
Αν ήταν τόσο οφθαλμοφανές όσο κάποιοι ισχυρίζονται δεν θα ήταν καθόλου δύσκολο να αποδειχθεί.
Επίσης
Αμέσως χάνεται η εγγύηση από το όπλο.
Δεν σε καλύπτει κανένας σε περίπτωση διάρρηξης κάνης.
Δεν ισχύουν οι σφραγίδες δοκιμής.

Διαλέγετε και κάνετε.

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να πιστέψω οτιδήποτε έχει αποδειχθεί από ανεξάρτητους φορείς που δεν έχουν καμία οικονομική εξάρτηση με το θέμα.
Έχει δει κανένας κάποια τέτοια μελέτη ;;;

Ακόμα και αν αποδειχθεί στο μέλλον θα προτιμήσω να αλλάξω όπλο παρά να το μετατρέψω.

Κάποιοι την βρίσκουν με τις μετατροπές.
Ας τις κάνουν αλλά να έχουν στο μυαλό τους τα παραπάνω.
Εμπειρικά νομίζω γίνεται η σύγκριση αν και πολλές φορές μπαίνει μέσα η υποκειμενικότητα "του δικού μας"

Μια δοκιμή έχει παρουσιαστεί εδώ Post in thread 'Βλητικές Δοκιμές' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/post-383900

Μια εικόνα νομίζω την παίρνουμε.
 
Αποστολή υπάρχει έρευνα με μόνο ένα δείγμα από κάθε εξεταζόμενο προϊόν;
Η μέγιστη διαφορά είναι 6 σελίδες Α4, ένα βήμα μπρος-πίσω να είσαι βγαίνει αυτή η διαφορά... Ασφαλώς και οι ενδιάμεσες διαφορές.
Το εγχείρημα είχε ωραία σκέψη, οργάνωση κι εκτέλεση μερακλήδικη, αλλά σε συμπέρασμα δε μπορεί να καταλήξει, ούτε ενδεικτική εικόνα μπορεί να δώσει.
 
Εμπειρικά νομίζω γίνεται η σύγκριση αν και πολλές φορές μπαίνει μέσα η υποκειμενικότητα "του δικού μας"

Μια δοκιμή έχει παρουσιαστεί εδώ Post in thread 'Βλητικές Δοκιμές' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/post-383900

Μια εικόνα νομίζω την παίρνουμε.
Καλέ μου φίλε εγώ δεν βλέπω απολύτως τίποτα ....

Η διάτρηση εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από την ταχύτητα στομίου, το μέγεθος, το σχήμα την σκληρότητα και το βάρος του κάθε σκαγιού.
Αν τα τελευταία θεωρήσουμε ότι είναι πανομοιότυπα (που δεν είναι) συμπεραίνουμε ότι είναι διαφορετική η ταχύτητα στομίου η οποία φυσικά είναι ρυθμίσιμη.

Τι σχέση έχει ο αυλός και ο κώνος με την ταχύτητα στομίου;
Οι ταχύτητες στομίου ακόμα και με ίδια κάνη και φυσίγγια από την ίδια παρτίδα διαφέρουν κατά ένα ποσοστό.
Μετρήθηκαν οι ταχύτητες στομίου;
Μήπως αυτές είναι υπεύθυνες για τις μικρές διαφορές στην διάτρηση;
Για να εξαλείψεις τυχαία σφάλματα κάνεις πολλές δοκιμές >15. Πόσες δοκιμές έγιναν ;

Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που μεταβάλλονται στην βλητική του λειόκανου που δεν μπορεί κανένας μας να κρατήσει όλες, εκτός από μια, μέσα σε συγκεκριμένα όρια για να βγάλει συμπέρασμα.
Έτσι βγαίνουν διάφορες φήμες που μόνο μέσα από επιστημονική μελετη και εργαστηριακές δοκιμές αποδεικνύονται μπαρούφες ή πραγματικότητα.

Δεν θα συνεχίσω, όποιος κατάλαβε ... κατάλαβε.
 
Και σε αλλα οπλα γινοταν αυτο μετρημενη καννη 18,51 1100
Συνήθως από όσο ξέρω χρησιμοποιούν σαπουνελαιο για να μην καίγεται το μαχαίρι.
Το μαχαίρι όσο σκληρό και αν είναι, ακόμη και να έχει πάνω του "διαμάντι " αμβλυνεται και θέλει τρόχισμμα (Αν παίρνει τροχισμα) ή πέταμα και αντικατάσταση.
Μιας και είπαμε για benelli , έχω ακούσει πως υπάρχουν με άυλο 18.5 έως 18.3. Αυτά τα δέκατα τα θεωρώ τεράστια διακύμανση.
Προφανώς διακυμανσεις θα υπάρχουν και σε άλλες εταιριες. Βέβαια ανάλογα τα standards Ίσως κάποιες να είναι πιο αυστηρές? Δεν το γνωρίζω αυτό και κρατώ επιφύλαξη γιατί είναι όπλα μαζικής παραγωγής άρα και λίγο λαχείο.

Στο θέμα benelli μιας και με ρωτήσατε, έχω κυνηγήσει 1 2 φορές άρα συμπέρασμα δεν έχω. Έχω φίλους που κυνηγάμε παρέα.
Με τα όπλα στα μέτρα τους όσο επιτρέπουν οι φλατζες, να πω την αλήθεια πότε δεν είδα γεμάτο σκότωμα.Πεφτουν τα θηράματα όταν ρίχνουν σωστά απλά ειδικά στις βολες με την περιφερια ,τα ζωντανά είναι αρκετά.
Καθαρά προσωπική άποψη, μακάρι να κάνω λάθος και να μην ισχύει αλλά αυτό έχω δει
Οχι απολυτο δίκιο εχεις ετσι ειναι και το λενε και πολλοι, δεν το παραδεχονται ορκισμενοι στην εταιρια
 
Για όσουν ξέρουν αγγλικά ...

https://www.randywakeman.com/TheGrandLieofBackBoring.htm

https://www.randywakeman.com/FooledandFooledAgainByShotgunBoreDiameters.htm

https://www.randywakeman.com/The_Mysterious_Lengthened_and_Elongated_Forcing Cone.htm

Και το βιογραφικό
https://www.randywakeman.com/about.htm

Δεν τον θεοποιώ αλλά αν έχετε άλλα άρθρα από ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ή ΒΛΗΤΙΚΟΥΣ ή απλά ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ με το θέμα που να μην έχουν οικονομική εξάρτηση και να ισχυρίζονται τα αντίθετα θα τα διαβάσω με ευχαρίστηση.

Και ένα εμαιλ που του έστειλα συνημμένο.
 

Attachments

  • IMG_20201206_134308.jpg
    IMG_20201206_134308.jpg
    121,8 KB · Προβολές: 25
Last edited:
Πολυχρονοι οι εορτάζοντες πιστεύω ακράδαντα ότι καμία κάνη δεν είναι ίδια με Την άλλη όπως υπάρχει και υπάρχει διαφορά μεταξύ των φυσιγγιων και σε αυτο φταίει η μαζική παραγωγή κάθε επαγγελματική μηχανή γεμίζει από 2200 έως 2500 χιλιάδες φυσίγγια ανά ώρα αλλά και κάθε μερικές χιλιάδες θέλει έλεγχο αν βρείτε να κάνει κάποιος γομωτης τον έλεγχο στη Ελλάδα τρυπηστε μου τη μύτη που λένε παραπέρα η μπενελι έχω διαβάσει πριν βγάλει την power bowr έκανε δοκιμές χιλιάδες φυσίγγια για να βρει τον καταλληλότερο αυλό και κατέληξε στον 18.35 για αδράνεια πού γι'αυτή τη κάνη δίνει και πιστοποιητικό βλητικης απόδοσης τώρα αν ο κάθε ένας αντι να μάθει να ρίχνει πάντα με τον ίδιο τρόπο να φτιάξει σωστό κοντακι και να βρει σωστό φυσιγγι προσπαθεί να φτιάξει κώνο και να αγοράσει τσοκ για να καρδισει 5% όταν μονίμως έχε χαμένο το 60% απο τα υπόλοιπα και να βγάλει λάθος τους βλητικους και τα μηχανήματα των εκατομμυρίων ευρώ και τις δεκάδες μελέτες των κατασκευαστών και μετρήσεις με όργανα που δε τα έχουμε δει ούτε στον ύπνο μας μπορεί να κάνει και να λέει ότι θέλει έχω γχ γνωρίσει κυριολεκτικά δολοφονους που πάνε δίπλα και ψάχνουν να δουνωμε τιι ριχνουν και βλεπουν το πολυ απλό και απειραχτο όπλο με μαμά τσοκ και σωστό φυσιγγι και δεν λενε μπραβο στο μάγκα που είναι πισω από το κοντακι ψαχνουν να πάρουν το ίδιο όπλο με τα ίδια φυσίγγια.
 
@gvp9000 η δοκιμή αυτή πάντως είχε εχέγγυα να αποκλείσει αστάθμητους παράγοντες, όπως τα φυσίγγια, γιατί ήταν γεμιστά ένα ένα όμοια στο χέρι, ίδια χρονική στιγμή δοκιμής, φαντάζομαι ακρίβεια στην απόσταση βολής (πιθανώς απ' την ίδια ακριβώς θέση σε Σταντ) , όμοιοι πακοι χαρτιού.
Εγώ στέκομαι μόνο στο στατιστικό σφάλμα.
Οκ και τσοκ με τσοκ διαφέρει, αλλά αν το ένα 3* ήταν 5/10 και το άλλο 4/10 ή 5,5/10 δε θα έκανε μάλλον;; μετρήσιμη διαφορά σε ταχύτητα στομίου και διάτρηση.
Δοκιμή από κυνηγούς προς κυνηγούς, μακάρι να είχαμε ερευνητές στην Ελλάδα (εδώ δεν έχουμε τράπεζα δοκιμών...)
Αν από δύο όπλα είχαμε 6 δοκιμές (τρεις βολές έκαστο) θα παίρναμε μια ιδέα.
Με περισσότερες όπως λες φτάνεις στο επιθυμητό και βλέπεις και την απόκριση κάθε κάννης στις επαναλαμβανόμενες βολές
 
Last edited:
@gvp9000 η δοκιμή αυτή πάντως είχε εχέγγυα να αποκλείσει αστάθμητους παράγοντες, όπως τα φυσίγγια, γιατί ήταν γεμιστά ένα ένα όμοια στο χέρι, ίδια χρονική στιγμή δοκιμής, φαντάζομαι ακρίβεια στην απόσταση βολής (πιθανώς απ' την ίδια ακριβώς θέση σε Σταντ) , όμοιοι πακοι χαρτιού.
Εγώ στέκομαι μόνο στο στατιστικό σφάλμα.
Οκ και τσοκ με τσοκ διαφέρει, αλλά αν το ένα 3* ήταν 5/10 και το άλλο 4/10 ή 5,5/10 δε θα έκανε μάλλον;; μετρήσιμη διαφορά σε ταχύτητα στομίου και διάτρηση.
Δοκιμή από κυνηγούς προς κυνηγούς, μακάρι να είχαμε ερευνητές στην Ελλάδα (εδώ δεν έχουμε τράπεζα δοκιμών...)
Αν από δύο όπλα είχαμε 6 δοκιμές (τρεις βολές έκαστο) θα παίρναμε μια ιδέα.
Με περισσότερες όπως λες φτάνεις στο επιθυμητό και βλέπεις και την απόκριση κάθε κάννης στις επαναλαμβανόμενες βολές
Έτσι είναι Βασίλη.
Εγώ πλέον δεν κάνω σχεδόν καθόλου δοκιμές. Η μοναδική που έκανα ήταν για να δω αν το καινούργιο μου όπλο ρίχνει ίσια.

Έχω βρεί 2-3 φυσίγγια που μου άρεσαν στο προηγούμενο όπλο και χρησιμοποιώ μόνο αυτά και στο καινούργιο.
Είμαι σίγουρος ότι αν ψάξω θα βρώ "καλύτερα" φυσίγγια, "καλύτερα" τσοκ, "καλύτερα" όπλα ως προς την διάτρηση και κατανομή.
Δεν μπαίνω όμως σε αυτή την διαδικασία.

Ξέρω που τουφεκάω και αν πρέπει να πέσει το θήραμα ή όχι.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι τέλειος σκοπευτής.
Σημαίνει ότι ακριβώς γράφω.
Ξέρω που ρίχνω.

Με 5-10 φυσίγγια on target και in range θα καταλάβω με μεγάλη βεβαιότητα αν κάτι άλλαξε στο φυσίγγι.

Καταλαβαίνω όμως και αυτούς που ψάχνονται συνέχεια γιατί και εγώ στα 25 μου πήγαινα στα οπλοπωλεία και ζητούσα 3 φυσίγγια από κάθε μάρκα.
Μετά αναστέναζαν οι τενεκέδες :)
Τι συμπέρασμα έβγαλα μετά από όλες αυτές τις δοκιμές.
Αυτό που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε συνέχεια.

Ταίριασμα όπλου σώματος.
Σωστή σκόπευση.
Πολλά φυσίγγια σε θηράματα.
Δοκιμές φυσιγγίων και όχι όπλων.

Όλα τα άλλα είναι θεωρητικά για να βγάλουμε την καραντίνα και να πάμε για κανένα κυνήγι. ;)
 
Last edited:
Αποστολή υπάρχει έρευνα με μόνο ένα δείγμα από κάθε εξεταζόμενο προϊόν;
Η μέγιστη διαφορά είναι 6 σελίδες Α4, ένα βήμα μπρος-πίσω να είσαι βγαίνει αυτή η διαφορά... Ασφαλώς και οι ενδιάμεσες διαφορές.
Το εγχείρημα είχε ωραία σκέψη, οργάνωση κι εκτέλεση μερακλήδικη, αλλά σε συμπέρασμα δε μπορεί να καταλήξει, ούτε ενδεικτική εικόνα μπορεί να δώσει.
Στατιστικά συμφωνώ οτι με μια τουφεκια ακρη δεν βγαινει. Το έβαλα μον ο και μονο για να παρουμε μια ιδεα. Τωρα αν ηταν 35 Cm εμπρος ή πισω δεν μπορω να το ξερω γιατι δεν ημουν παρων.
Τα κοπτικά δεν τροχίζονται. Είναι καρβίδια και επίσης αλλάζουν οι διαστάσεις τους.
Η άποψή μου για αυλούς και κώνους είναι σταθερή :

Όποιος είδε βελτίωση μπράβο του.
Όποιος είδε επιδείνωση συληπητήρια.
Προσωπικά δεν έχω δεί ούτε μια σοβαρή μελέτη που να καταλήγει στο οποιοδήποτε θετικό ή αρνητικό.
Αν ήταν τόσο οφθαλμοφανές όσο κάποιοι ισχυρίζονται δεν θα ήταν καθόλου δύσκολο να αποδειχθεί.
Επίσης
Αμέσως χάνεται η εγγύηση από το όπλο.
Δεν σε καλύπτει κανένας σε περίπτωση διάρρηξης κάνης.
Δεν ισχύουν οι σφραγίδες δοκιμής.

Διαλέγετε και κάνετε.

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να πιστέψω οτιδήποτε έχει αποδειχθεί από ανεξάρτητους φορείς που δεν έχουν καμία οικονομική εξάρτηση με το θέμα.
Έχει δει κανένας κάποια τέτοια μελέτη ;;;

Ακόμα και αν αποδειχθεί στο μέλλον θα προτιμήσω να αλλάξω όπλο παρά να το μετατρέψω.

Κάποιοι την βρίσκουν με τις μετατροπές.
Ας τις κάνουν αλλά να έχουν στο μυαλό τους τα παραπάνω.
Βασίλη δε νομιζω οτι θελουμε να κανουμε συγκριση πριν και μετα απο ενα ΄΄πειραγμενο ΄΄ όπλο αλλα να συγκρίνουμε μαμα τουφεκια αν εχουν διαφορες μεταξυ τους. Ουτε εγω θα εμπαινα στην διαδικασια να διευρυνω τον κώνο για τους λόγους που είπες παραπάνω. Για αυτο προτίμησα τουφεκι που εχει απο την μανα του μεγαλο κώνο και δεν σου κρυβω οτι διαφορες ειδα. Βλητικο σταθμο δεν εχω να το αποδείξω για αυτο οπως λες και εσυ , το αποτελεσμα φαινεται στην πράξη.
 
Έχει πάρει φίλος την Velosity με το ρυθμιζόμενο κοντακι, φοβερή κάνη με 70 χιλ θαλαμη, εσυ φίλε έχεις εμπειρία με τέτοιο όπλο ;
Την ίδια έχω επωμισει Δημήτρη αλλά μόνο ξέρες επωμισεις χωρίς να την έχω ριξει, προσωπικό γούστο πάντα βέβαια χωρίς να κατακρίνω μου φάνηκε στιβαρή αλλά και συνάμα αγαρμπη και βαρειά στο ζύγισμα στα χερια. Είμαι της φιλοσοφιας ενός οπλου all around που λένε και αυτή δεν μου δίνει αυτή την αίσθηση προσωπικά σε αντιθεση με την αδελφουλα της l4s . Με tribore δεν έτυχε να κυνηγήσω ποτέ μιας και δεν είχε κάποιος γνωστός μόνο μερικές τουφεκιές με το Elos n2 στο σκοπευτηριο σε μακρινά πιατάκια αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα έτσι.
 
Βασίλη δε νομιζω οτι θελουμε να κανουμε συγκριση πριν και μετα απο ενα ΄΄πειραγμενο ΄΄ όπλο αλλα να συγκρίνουμε μαμα τουφεκια αν εχουν διαφορες μεταξυ τους. Ουτε εγω θα εμπαινα στην διαδικασια να διευρυνω τον κώνο για τους λόγους που είπες παραπάνω. Για αυτο προτίμησα τουφεκι που εχει απο την μανα του μεγαλο κώνο και δεν σου κρυβω οτι διαφορες ειδα. Βλητικο σταθμο δεν εχω να το αποδείξω για αυτο οπως λες και εσυ , το αποτελεσμα φαινεται στην πράξη.
Μην με τσιγκλάτε ... :)

Ούτε εγώ έχω βλητικό σταθμό ... αλλά και αυτοί που έχουν δεν μπορούν να στοιχειοθετήσουν διαφορές, αυτό είναι το θέμα (ούτε από μαμά τουφεκιά ούτε από μπαμπά !!!).
Έτσι λέει τουλάχιστον ο Αμερικάνος παραπάνω.
Ο άνθρωπος αυτός δεν είναι τυχαίος.
Κοτσάρει και την υπογραφή του σε κάθε τι που γράφει.
Πιστεύω δε ότι έχει πολύ περισσότερη εμπειρία και γνώση από τους περισσότερους εδώ μέσα.
Έχω ακούσει άπειρες κοτσάνες (κατ' εμένα πάντα) πράγματα που αντιβαίνουν στους νόμους της κινητικής και της δυναμικής από φτασμένους και κορυφαίους ειδικούς Έλληνες και ξένους.
Από αυτόν δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι "οφθαλμοφανές λάθος".
Το ότι προωθεί συγκεκριμένα όπλα είναι δεδομένο.
Το ότι αντιμπενελάκιας (και καλά κάνει και είναι για τους λόγους που εξηγεί) είναι δεδομένο.
Το ότι διαφορετικά όπλα έχουν διαφορετικές βλητικές συμπεριφορές με το ίδιο φυσίγγι είναι επίσης δεδομένο.
Αν αλλάξεις το φυσίγγι τα πράγματα μπορεί να έρθουν τούμπα.
Εσύ μπορεί να είδες διαφορά με τον κώνο και πράγματι είδες ... αυτό δεν σημαίνει ότι την διαφορά την έκανε ο κώνος ή ο αυλός ή ότι μπορεί να φανταστείς ...
Την έκανε ο συνδυασμός φυσιγγίου - κάνης και μπράβο σου που ψάχτηκες και βρήκες αυτόν τον συνδυασμό και έχεις καλύτερη συγκέντρωση και διάτρηση από το προηγούμενο-α όπλα σου !!!

Τελικά το κορυφαίο αυτογεμές είναι αυτό που κατέχει ο καθένας μας αυτή τη στιγμή ... έτσι όλοι είμαστε ευχαριστημένοι :)
 
Την ίδια έχω επωμισει Δημήτρη αλλά μόνο ξέρες επωμισεις χωρίς να την έχω ριξει, προσωπικό γούστο πάντα βέβαια χωρίς να κατακρίνω μου φάνηκε στιβαρή αλλά και συνάμα αγαρμπη και βαρειά στο ζύγισμα στα χερια. Είμαι της φιλοσοφιας ενός οπλου all around που λένε και αυτή δεν μου δίνει αυτή την αίσθηση προσωπικά σε αντιθεση με την αδελφουλα της l4s . Με tribore δεν έτυχε να κυνηγήσω ποτέ μιας και δεν είχε κάποιος γνωστός μόνο μόνο μερικές τουφεκιές με το Elos n2 στο σκοπευτηριο σε μακρινά πιατάκια αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα έτσι.
Για μένα είναι το καλύτερο αυτογεμές η xlr5 που έχει περάσει απ τα χέρια μου. Τους λόγους τους έχω πολλές φορές γράψει εδώ. Αν είχα μια αμφιβολία θα ήταν για τη λειτουργία της, αλλά αποδείχτηκε άψογη σχεδόν 12 χρόνια τώρα. Όντως είναι όπως το είπες λίγο...άγαρμπη μάλλον μπροστοβαρη, αλλά όταν είσαι ικανοποιημένος γενικά, ούτε αυτό θα ήθελα να αλλάξει.
 
Τελικά το κορυφαίο αυτογεμές είναι αυτό που κατέχει ο καθένας μας αυτή τη στιγμή .

Για μενα αυτο που εγραψε ο φιλος ο Βασιλης τα λεει ΟΛΑ.
Υπαρχουν διαφορετικα γουστα και προτιμησεις.....τι αλλο να πω....ο ενας κοβει φλεβες ακουγοντας
Καζαντζιδη....και ο αλλος Μητροπανο....ποιος ειναι ο καλυτερος δεν εχει σημασια.....σημασια εχει
τι αρεσει στον καθε εναν μας . Απλα πραγματα!!! ;)
 
Για μένα είναι το καλύτερο αυτογεμές η xlr5 που έχει περάσει απ τα χέρια μου. Τους λόγους τους έχω πολλές φορές γράψει εδώ. Αν είχα μια αμφιβολία θα ήταν για τη λειτουργία της, αλλά αποδείχτηκε άψογη σχεδόν 12 χρόνια τώρα. Όντως είναι όπως το είπες λίγο...άγαρμπη μάλλον μπροστοβαρη, αλλά όταν είσαι ικανοποιημένος γενικά, ούτε αυτό θα ήθελα να αλλάξει.
Οποτε Τάσο εσυ την βρήκες την Ιθακη. Αυτό είναι το ζητούμενο και μόνο το σύνολο του όπλου να ικανοποιεί τον ιδιοκτήτη του .
 
Τελικά το κορυφαίο αυτογεμές είναι αυτό που κατέχει ο καθένας μας αυτή τη στιγμή .

Για μενα αυτο που εγραψε ο φιλος ο Βασιλης τα λεει ΟΛΑ.
Υπαρχουν διαφορετικα γουστα και προτιμησεις.....τι αλλο να πω....ο ενας κοβει φλεβες ακουγοντας
Καζαντζιδη....και ο αλλος Μητροπανο....ποιος ειναι ο καλυτερος δεν εχει σημασια.....σημασια εχει
τι αρεσει στον καθε εναν μας . Απλα πραγματα!!! ;)
Κάποιοι όμως δεν έχουν ησυχία κύριε Νίκο και δεν επαναπαυονται με όσα διάβασαν από αρθρα , στα καφενεία ,,στα στέκια , δοξασίες από παλαιοτερους και ψάχνουν αυτό το κάτι παραπάνω αν υπάρχει ? Αλλά το ψαχνουν.
 
Ισχύει επίσης ότι όταν κρατάς για πολλά χρόνια ένα αυτογεμές, ενώ μπορείς από οικονομικής άποψης να πάρεις καινούριο, ε τότε μάλλον βρήκες αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο. Άπειρα τα παραδείγματα που πουλήθηκαν όπλα για ενα καινούριο και τελικά δεν ήταν σωστή κίνηση!
 
Κάποιοι όμως δεν έχουν ησυχία κύριε Νίκο και δεν επαναπαυονται με όσα διάβασαν από αρθρα , στα καφενεία ,,στα στέκια , δοξασίες από παλαιοτερους και ψάχνουν αυτό το κάτι παραπάνω αν υπάρχει ? Αλλά το ψαχνουν.

Nαι συμφωνω....η αναζητηση για το καλυτερο.....καλη ειναι....αλλα....αλλο το ενα ομως...και αλλο το αλλο...
εννοω...και λεω για τον εαυτο μου....οτι και να λεει ο καθε ενας ....την Beretta μου δεν την αλλαζω..
ακομα και αν μου ταξουν λαγους και πετραχηλια.... για μενα ειναι το καλυτερο οπλο!! ;)
 
Nαι συμφωνω....η αναζητηση για το καλυτερο.....καλη ειναι....αλλα....αλλο το ενα ομως...και αλλο το αλλο...
εννοω...και λεω για τον εαυτο μου....οτι και να λεει ο καθε ενας ....την Beretta μου δεν την αλλαζω..
ακομα και αν μου ταξουν λαγους και πετραχηλια.... για μενα ειναι το καλυτερο οπλο!! ;)

Χρόνια σου πολλά Νίκο με υγεία και ότι άλλο επιθυμείς. Ποια Μπερέτα έχεις ?
 
Back
Top