Πλαγιόκαννο

Ξέρω ότι σας σπάω τα @@ αλλά 100+ χρόνια τεχνογνωσία με τους ίδιους ουσιαστικά μηχανισμούς, με αρχική τιμή >2k€, με κανένα ουσιαστικά κινούνενο κομμάτι στην τουφεκιά και να βγάζουν βλάβες ή να είναι αλλοίθωρα, ... sorry παίδες, δεν θα ψωνίσω.
Καλά δε σου βάλαμε και το μαχαίρι στο λαιμό για να πάρεις...😆😆😆
 
Τα σίγουρα ;
.sarcastic.
Απλά όταν ακούω για προβλήματα σε απλούστατους και πανάκριβους μηχανισμούς, εεε βγάζω σπυριά.
Όλα τα μηχανικά σύνολα έχουν και τις πιθανότητες αστοχίας...
Ποιο όπλο οποιασδήποτε κατηγορίας...καραμπίνες, δίκαννα, ποζε, μονοκαννα...δεν έχουν βγάλει προβλήματα;

Οι πάγκοι των οπλουργων γεμάτοι παντος είδους καραμπινες είναι...
 
Οι πάγκοι των οπλουργων γεμάτοι παντος είδους καραμπινες είναι...
Ναι αλλά έχουν το 1/2 τουλάχιστον της τιμής συν ότι έχουν πιο πολύπλοκους μηχανισμούς.

Ας πάρουν benelli να μην πάνε σε οπλουργούς :)

Δεν θα με χάλαγε πάντως ένα SOx για ψηλωμένους φασιανούς.
.my man.
 
Ναι αλλά έχουν το 1/2 τουλάχιστον της τιμής συν ότι έχουν πιο πολύπλοκους μηχανισμούς.

Ας πάρουν benelli να μην πάνε σε οπλουργούς :)

Δεν θα με χάλαγε πάντως ένα SOx για ψηλωμένους φασιανούς.
.my man.
Πιο πολυπλοκους μπορεί...πιο εύκολα εφαρμοσιμοι όμως...
Μηχανισμούς και εκεί με ίδια λειτουργία πάνω από 50 χρόνια...

Και μπορεί να έχουν μισή τιμή (2/3 θα έλεγα) από ένα δίκαννο αλλά και εκεί πληρώνουμε πολύ παραπάνω στη σχέση τιμης/κόστος υλικών-κόστος κατασκευής...άρα και κει κωτσο μας πιάνουν...δεν υπάρχει σωτηρία...😄😄😄
 
Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, ( έτσι θέλω να πιστεύω, ίσως και να μην είναι σωστό) ,ή γνήσια ελληνική τρέλα πολεμάει την σωφροσυνη. Στα καλά καθούμενα παράτησαν σπίτια και περιουσίες για να ξανακερδισουν την τοπ μοντελ Ελένη και κάτι Βρησηιδες, Χρυσηιδες κλπ. Έπειτα ο Οδυσσέας όπου τον ξερναγε το κύμα έβρισκε κάτι σούπερ γκόμενές χαρμανιασμενες, αλλά αυτός εκεί, ξαλαφρωνε λίγο και φτου κι απτην αρχή να πάει πίσω στην Πηνελόπη ,που μετά τοσα χρόνια θα είχε σταφιδιασει, αλλά το πείσμα, γαιδουρινο. Ήρθε μετά ο Ξέρξης με την μισή Ασία μαζί με ελέφαντες, τυρανοσαυρους, τσίρκο μεντρανο κλπ, από όπου πέρασαν άφηναν πίσω καμένη γη, όπως οι κυβερνήσεις μας, και οι άλλοι οι Σπαρτιατες τους κόψανε τον δρόμο, χτενιζοντουσαν λέει και αλοιφοντουσαν με αντηλιακά σαν να βρισκονταν στην Μύκονο. Την μισή Ρούμελη του έταξε ο τουρκος του Καραϊσκάκη για να δώσουν τα χέρια, και εκείνος του εδωσε τον πουλο. Αφού πηδηξε ότι καλό έπαιζε σε Χόλιγουντ, μπολιγουντ κλπ ο Ωνάσης και ενώ τα πιπίνια φτανανε κολυμπώντας στον σκορπιο, όπως περνάνε την Μάγχη οι επενδυτές, αυτός τους έριχνε ένα στα όρθια και τις παντρευε ,όπως την Γκρέις Κελλυ με τον μονεγασκο, και ο ίδιος πιστός στο κόλλημα του με την Τζακυ, και ας ήξερε ότι βάζει έτσι το κεφάλι του στον τορβα. Και εσείς τώρα θέλετε να πείσετε όλους εμάς τους αρωστους ότι δεν είναι πρέπον να δίνετε τόσα για ένα παλιοσιδερο, δεν είναι σωστό..... Όχι ρε μάγκες θα κάνουμε ότι γουστάρουμε.
 
Ποιά Φυσική και αηδίες! Στην Ελλάδα απαγορεύεται η διόπτρα διότι αυξάνει το βεληνεκές του όπλου!
Αυξάνει το βεληνεκές της όρασης σου όχι του όπλου μη νομίζεις ότι δεν ξέρουν ότι γράφουν μαλάκια απλά δεν τους ενδιαφέρει αφού δεν τους πιέζει κανείς έτσι αρκεί να πούμε κάτι για δικαιολογία.
 
Αμφιταλαντευτηκα αν θα έπρεπε να κάνω αυτό το ποστ που έχει άμεσα σχέση με προηγούμενο στη σελίδα 186 της ενότητας πλαγιοκαννο.Να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχει κανενα θέμα ρεβάνς η κάποιας μομφής.Η Ιστορία έχει ως εξής.Μου στέλνει προσωπικό μηνυμα συμφορμιτης αν μπορώ να του αντιγράψω σε dvd η στικάκι το κυνήγι τρυγονιου στη Ν.Αφρικη.Εγω έψαξα στο υπόγειο σε μια προθήκη που έχω διπλά dvd και για μεγάλη ευχαρίστηση υπήρχε.Του γράφω αλλά και τηλεφωνικά αν θέλει να το στείλω με έξοδα δικά του πόρτα πόρτα.Μου λέει στείλτο απλό για να μην χρεωθώ κούριερ.Παω κι εγώ στο ταχυδρομείο και το στέλνω με έξοδα δικά του , γράφοντας τα στοιχεία μου αν δεν παραληφθεί να είμαι εγγυητής έναντι των ΕΛΤΑ για τα μεταφορικά . Τελικά αρνήθηκε να το παραλάβει γιατί του φάνηκαν ακριβά τα 11,20 που ζητούσαν τα ΕΛΤΑ και έτσι γύρισε πάλι σε μένα . Επειδή κάποιοι μπορεί να πουν ότι για ένα ευτελές dvd που δίνεται δωρεάν με κυνηγετικά περιοδικά 11,20€ είναι πάρα πολλά δεν υποχρέωσα κανέναν να του το χαρίσω, δεν προτίθεμαι να πληρώσω εγώ τα μεταφορικά για το δώρο που μου ζήτησε κάποιος γιατί δεν είμαι νονός του και το συγκεκριμένο dvd απαντάει με αποδείξεις ότι το πλάγιο baikal μονοσκανδαλο είναι αξιόπιστο μετά από 500-1000 φυσίγγια στον ήλιο της Αφρικής είχε μια δυσκολία να ανοίξει , κάτι που μπορεί να το παθαίνουν τα Beretta μετα από συνεχόμενες βολές στο σκοπευτήριο .Και όχι τα baikal με αυτοματισμούς έχουν θέματα, γιατί έτσι είπε κάποιος που του είπε ένας δεύτερος που του είχε πει ένας τρίτος.Αυτο και μόνο έχει μεγάλη αξία για τον υποψήφιο αγοραστή . Επειδή τα παντελόνια τα τιμάμε και σαν εγγυητής είμαι και καλοπληρωτης η απόδειξη στη φωτογραφία.Συγνωμη για το κατεβατο συνήθως είμαι λακωνικός καί αν νομίζει η διαχείριση ότι προσβαλω κάποιον ας πράξει όπως πρέπει. IMG_20230520_093709.jpg
 
Το κυνήγι δεν είναι σκοποβολή να το μετράμε με το σκορ, ούτε δουλειά ή επιχείρηση να τη μετράμε με το κόστος/κέρδος...

Το κυνήγι είναι μεράκι, είναι έρωτας...άρα δεν υπάρχει λογική...υπάρχει γούστο, πάθος, απόλαυση...ότι μας φτιάχνει περισσότερο προκειμένου να το βιωσουμε και να το ζήσουμε στον υπέρτατο βαθμό...

Τα πάθη, τα λάθη και τα γούστα πληρώνονται...

Οταν έρθει η ώρα του τελικού απολογισμού σίγουρα θα μετανιωσουμε γιαυτά που δεν κάναμε όχι γιαυτά που κάναμε...

Πάρτε και κυνηγηστε με ότι σας φτιάχνει και ευχαριστεί περισσότερο...η ζωή είναι μικρή και απρόβλεπτη...
 
Αμφιταλαντευτηκα αν θα έπρεπε να κάνω αυτό το ποστ που έχει άμεσα σχέση με προηγούμενο στη σελίδα 186 της ενότητας πλαγιοκαννο.Να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχει κανενα θέμα ρεβάνς η κάποιας μομφής.Η Ιστορία έχει ως εξής.Μου στέλνει προσωπικό μηνυμα συμφορμιτης αν μπορώ να του αντιγράψω σε dvd η στικάκι το κυνήγι τρυγονιου στη Ν.Αφρικη.Εγω έψαξα στο υπόγειο σε μια προθήκη που έχω διπλά dvd και για μεγάλη ευχαρίστηση υπήρχε.Του γράφω αλλά και τηλεφωνικά αν θέλει να το στείλω με έξοδα δικά του πόρτα πόρτα.Μου λέει στείλτο απλό για να μην χρεωθώ κούριερ.Παω κι εγώ στο ταχυδρομείο και το στέλνω με έξοδα δικά του , γράφοντας τα στοιχεία μου αν δεν παραληφθεί να είμαι εγγυητής έναντι των ΕΛΤΑ για τα μεταφορικά . Τελικά αρνήθηκε να το παραλάβει γιατί του φάνηκαν ακριβά τα 11,20 που ζητούσαν τα ΕΛΤΑ και έτσι γύρισε πάλι σε μένα . Επειδή κάποιοι μπορεί να πουν ότι για ένα ευτελές dvd που δίνεται δωρεάν με κυνηγετικά περιοδικά 11,20€ είναι πάρα πολλά δεν υποχρέωσα κανέναν να του το χαρίσω, δεν προτίθεμαι να πληρώσω εγώ τα μεταφορικά για το δώρο που μου ζήτησε κάποιος γιατί δεν είμαι νονός του και το συγκεκριμένο dvd απαντάει με αποδείξεις ότι το πλάγιο baikal μονοσκανδαλο είναι αξιόπιστο μετά από 500-1000 φυσίγγια στον ήλιο της Αφρικής είχε μια δυσκολία να ανοίξει , κάτι που μπορεί να το παθαίνουν τα Beretta μετα από συνεχόμενες βολές στο σκοπευτήριο .Και όχι τα baikal με αυτοματισμούς έχουν θέματα, γιατί έτσι είπε κάποιος που του είπε ένας δεύτερος που του είχε πει ένας τρίτος.Αυτο και μόνο έχει μεγάλη αξία για τον υποψήφιο αγοραστή . Επειδή τα παντελόνια τα τιμάμε και σαν εγγυητής είμαι και καλοπληρωτης η απόδειξη στη φωτογραφία.Συγνωμη για το κατεβατο συνήθως είμαι λακωνικός καί αν νομίζει η διαχείριση ότι προσβαλω κάποιον ας πράξει όπως πρέπει. View attachment 72275
Ανήκουστο φίλε μου.
 
Τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα είναι υποκειμενικά Βασίλη. Εκείνο που μετράει κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι ότι στο πλαγιόκαννο υπερτερεί η παράδοση σαν το γνήσιο κυνηγετικό όπλο. Το βλέπω και στον εαυτό μου. Ενώ κυνηγούσα 40 χρόνια με σουπερποζέ κυρίως και με καραμπίνες τώρα είμαι σε αναζήτηση πλαγιόκαννου. Δεν λέω ότι θα βελτιωθώ σαν κυνηγός η ότι θα έχω καλύτερη κάρπωση αλλά θα το ευχαριστιέμαι περισσότερο.
Και εγώ με πλάγιο κοκοροτούφεκο κυνηγούσα αρκετά χρόνια ... μετά χάλασα 🤣
 
Αμφιταλαντευτηκα αν θα έπρεπε να κάνω αυτό το ποστ που έχει άμεσα σχέση με προηγούμενο στη σελίδα 186 της ενότητας πλαγιοκαννο.Να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχει κανενα θέμα ρεβάνς η κάποιας μομφής.Η Ιστορία έχει ως εξής.Μου στέλνει προσωπικό μηνυμα συμφορμιτης αν μπορώ να του αντιγράψω σε dvd η στικάκι το κυνήγι τρυγονιου στη Ν.Αφρικη.Εγω έψαξα στο υπόγειο σε μια προθήκη που έχω διπλά dvd και για μεγάλη ευχαρίστηση υπήρχε.Του γράφω αλλά και τηλεφωνικά αν θέλει να το στείλω με έξοδα δικά του πόρτα πόρτα.Μου λέει στείλτο απλό για να μην χρεωθώ κούριερ.Παω κι εγώ στο ταχυδρομείο και το στέλνω με έξοδα δικά του , γράφοντας τα στοιχεία μου αν δεν παραληφθεί να είμαι εγγυητής έναντι των ΕΛΤΑ για τα μεταφορικά . Τελικά αρνήθηκε να το παραλάβει γιατί του φάνηκαν ακριβά τα 11,20 που ζητούσαν τα ΕΛΤΑ και έτσι γύρισε πάλι σε μένα . Επειδή κάποιοι μπορεί να πουν ότι για ένα ευτελές dvd που δίνεται δωρεάν με κυνηγετικά περιοδικά 11,20€ είναι πάρα πολλά δεν υποχρέωσα κανέναν να του το χαρίσω, δεν προτίθεμαι να πληρώσω εγώ τα μεταφορικά για το δώρο που μου ζήτησε κάποιος γιατί δεν είμαι νονός του και το συγκεκριμένο dvd απαντάει με αποδείξεις ότι το πλάγιο baikal μονοσκανδαλο είναι αξιόπιστο μετά από 500-1000 φυσίγγια στον ήλιο της Αφρικής είχε μια δυσκολία να ανοίξει , κάτι που μπορεί να το παθαίνουν τα Beretta μετα από συνεχόμενες βολές στο σκοπευτήριο .Και όχι τα baikal με αυτοματισμούς έχουν θέματα, γιατί έτσι είπε κάποιος που του είπε ένας δεύτερος που του είχε πει ένας τρίτος.Αυτο και μόνο έχει μεγάλη αξία για τον υποψήφιο αγοραστή . Επειδή τα παντελόνια τα τιμάμε και σαν εγγυητής είμαι και καλοπληρωτης η απόδειξη στη φωτογραφία.Συγνωμη για το κατεβατο συνήθως είμαι λακωνικός καί αν νομίζει η διαχείριση ότι προσβαλω κάποιον ας πράξει όπως πρέπει. View attachment 72275
Ξεφτίλα ... απλά.
Άστο να περάσει ... πάμε παρακάτω.
 
Back
Top