Πλαγιόκαννο

Κανονικά έχουν! Είναι 2 διαφορετικοί μηχανισμοί. Ενώ μπορεί να είναι το σύστημα όπλισης το ίδιο, ο μηχανισμός σκανδάλης διαφέρει. Είναι λίγο πιο ξερός ο δισκάνδαλος. Το βάρος της πρώτης και της δεύτερης σκανδάλης και στους δύο μηχανισμούς κανονικά πρέπει να είναι ο ίδιος, δηλαδή πιο ελαφριά η πρώτη και πιο βαριά η δεύτερη και στους δύο μηχανισμούς. Και ενώ στο δισκάνδαλο πετυχαίνεται με μεγαλύτερη εγκοπή επαφής σκανδάλης σχαστηρίας στον μονοσκάνδαλο με πιο σκληρό ελατήριο της δεύτερης.
Εμένα θέλει περισσότερο δύναμη η πρώτη η δεξιά, ελάχιστα στο Baikal περισσότερο στο cz usa.
 
Last edited:
Μια υποψία που μπορεί να είναι και η ιδέα μου.Επειδη είμαι αριστερόχειρας έχω την πρώτη δεξιά σκανδάλη κάποια χιλιοστά δεξιότερα ,οπότε ο δείκτης πάει τεντωμενος και δεξιά , μήπως αυτό δίνει την αίσθηση ότι θέλει περισσότερο δύναμη σε σχέση με την πίσω και αριστερή που είναι πιο κοντά στον δείκτη και δεν τον αναγκάζει να πυροδοτήσει τόσο τεντωμενος .
 
Κατά την άποψή μου είτε πρόκειται για μονοσκάνδαλο είτε για δισκάνδαλο, κυνηγετικό, το βάρος έλξης της πρώτης πρέπει να είναι γύρω στις 3 λίβρες και της δεύτερης γύρω στις 4 λίβρες. Ξερές και κοφτές (χωρίς σύρσιμο και διαδρομή).
 
Στο δικό μου που είναι δισκανδαλο ίσως άγγιζε τα 3500+++ κιλά η πρωτη αν θυμάμαι καλά. Αφου με το τράβηγμα χαμηλωνε μπροστά το όπλο!
Αυτό ακριβώς που περιγράφεις μου είχε τυχει σε ένα manufrance pioneer η πρωτη σκανδάλη, η πισω ήταν οκ....
Και από λάκτισμα ακόμα το θυμάμαι....

Διορθώνεται ευκολα αλλα θέλει γνώστη κ σοβαρό οπλουργο γιατί είναι..σκανδαλη..
Μια υποψία που μπορεί να είναι και η ιδέα μου.Επειδη είμαι αριστερόχειρας έχω την πρώτη δεξιά σκανδάλη κάποια χιλιοστά δεξιότερα ,οπότε ο δείκτης πάει τεντωμενος και δεξιά , μήπως αυτό δίνει την αίσθηση ότι θέλει περισσότερο δύναμη σε σχέση με την πίσω και αριστερή που είναι πιο κοντά στον δείκτη και δεν τον αναγκάζει να πυροδοτήσει τόσο τεντωμενος .
Δεν ξερω αν το βλέπω κ εγώ έτσι επειδή είμαι αριστεροχειρας..
Αλλά ναι, η μπροστά σκανδάλη είναι λίγο πιο "σκληρη" από την πισω...
Ωστόσο δεν εχω παρατηρησει στο να επηρεάζει κάπου.. Μου είναι ανεκτή....
 
Αυτό ακριβώς που περιγράφεις μου είχε τυχει σε ένα manufrance pioneer η πρωτη σκανδάλη, η πισω ήταν οκ....
Και από λάκτισμα ακόμα το θυμάμαι....

Διορθώνεται ευκολα αλλα θέλει γνώστη κ σοβαρό οπλουργο γιατί είναι..σκανδαλη..

Δεν ξερω αν το βλέπω κ εγώ έτσι επειδή είμαι αριστεροχειρας..
Αλλά ναι, η μπροστά σκανδάλη είναι λίγο πιο "σκληρη" από την πισω...
Ωστόσο δεν εχω παρατηρησει στο να επηρεάζει κάπου.. Μου είναι ανεκτή....
Την ίδια αίσθηση έχω και γω , αν και δεξιόχειρας, με το Baikal του πατέρα μου, ωστόσο νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο ότι το δάχτυλο "βολεύεται" καλύτερα στην πίσω σκανδάλη λόγω μήκους και γι αυτό φαίνεται πιο μαλακή.
 
Αυτό ακριβώς που περιγράφεις μου είχε τυχει σε ένα manufrance pioneer η πρωτη σκανδάλη, η πισω ήταν οκ....
Και από λάκτισμα ακόμα το θυμάμαι....

Διορθώνεται ευκολα αλλα θέλει γνώστη κ σοβαρό οπλουργο γιατί είναι..σκανδαλη..

Δεν ξερω αν το βλέπω κ εγώ έτσι επειδή είμαι αριστεροχειρας..
Αλλά ναι, η μπροστά σκανδάλη είναι λίγο πιο "σκληρη" από την πισω...
Ωστόσο δεν εχω παρατηρησει στο να επηρεάζει κάπου.. Μου είναι ανεκτή....
Το έφτιαξα Τάσο και είναι πενα τώρα!
 
Και την πατησα σε λαγό και είπα το φτιάχνω.....
Ερχόταν καμαρωτος και του ρίχνω την πρωτη (4*) καμιά 25 μετρα, μια χαρά μπουκωμενο και μου έφυγε μπροστά του και γκαζαρει,το μυαλό μου στον πατερα μου "ποιος τον ακουει τώρα",,,,,αγχώνομαι,,, το δευτερο δίπλα του μόλις με προσπερνά, (δεν τον άφησα να κάνει παραπερα), ωστόσο βλεπω οτι του έχω σπασει το ένα μπροστινο ποδι, κατηφοριτσα ο δρόμος στροφή με λαγκαδακι και ανηφοριτσα, προλαβαινω ξαναγεμιζω, δε θυμάμαι όμως σε πιο τσοκ, 2* ή 4* με ένα 5αρι του Ρουμελιώτη (δεν είχα ασχοληθεί με ιδιογομωση ακόμα), μόλις ξαναφανε απέναντι έφαγε και το τρίτο και ίσιωσε!!! .tired.IMG_20201011_103118.jpg
IMG_20201011_111346_1.jpg
Ο πατερας!!!
 
Και την πατησα σε λαγό και είπα το φτιάχνω.....
Ερχόταν καμαρωτος και του ρίχνω την πρωτη (4*) καμιά 25 μετρα, μια χαρά μπουκωμενο και μου έφυγε μπροστά του και γκαζαρει,το μυαλό μου στον πατερα μου "ποιος τον ακουει τώρα",,,,,αγχώνομαι,,, το δευτερο δίπλα του μόλις με προσπερνά, (δεν τον άφησα να κάνει παραπερα), ωστόσο βλεπω οτι του έχω σπασει το ένα μπροστινο ποδι, κατηφοριτσα ο δρόμος στροφή με λαγκαδακι και ανηφοριτσα, προλαβαινω ξαναγεμιζω, δε θυμάμαι όμως σε πιο τσοκ, 2* ή 4* με ένα 5αρι του Ρουμελιώτη (δεν είχα ασχοληθεί με ιδιογομωση ακόμα), μόλις ξαναφανε απέναντι έφαγε και το τρίτο και ίσιωσε!!! .tired.View attachment 72398
View attachment 72400
Ο πατερας!!!
ωραιο δικανακι φιλε αριστοοοο,,και τα σκυλακιασου λαμποκοπανεεεε .shake hands. ;)
 
Και την πατησα σε λαγό και είπα το φτιάχνω.....
Ερχόταν καμαρωτος και του ρίχνω την πρωτη (4*) καμιά 25 μετρα, μια χαρά μπουκωμενο και μου έφυγε μπροστά του και γκαζαρει,το μυαλό μου στον πατερα μου "ποιος τον ακουει τώρα",,,,,αγχώνομαι,,, το δευτερο δίπλα του μόλις με προσπερνά, (δεν τον άφησα να κάνει παραπερα), ωστόσο βλεπω οτι του έχω σπασει το ένα μπροστινο ποδι, κατηφοριτσα ο δρόμος στροφή με λαγκαδακι και ανηφοριτσα, προλαβαινω ξαναγεμιζω, δε θυμάμαι όμως σε πιο τσοκ, 2* ή 4* με ένα 5αρι του Ρουμελιώτη (δεν είχα ασχοληθεί με ιδιογομωση ακόμα), μόλις ξαναφανε απέναντι έφαγε και το τρίτο και ίσιωσε!!! .tired.View attachment 72398
View attachment 72400
Ο πατερας!!!
Ωραίο το δικαννάκι σου Αρίστο. Εχει εναλλασόμενα τσοκ?
 
Κατέχω το συγκεκριμένο πλαγιοκαννο . Είναι κατασκευασμενο προφανώς απο κάποια βιοτεχνία στο Saint Etienne. Όσο και αν έψαξα στο google, δεν βρήκα τίποτα σχετικό με την συγκεκριμένη βιοτεχνία ( j.gaucher.) το μόνο κάποια όπλα με κινητά ουραϊα 22lr, flobert...κτλ.. γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες για την συγκεκριμένη εταιρία? Για εγκυκλοπαιδικους λόγους περισσότερο.
 

Attachments

  • 20230618_133936.jpg
    20230618_133936.jpg
    193,9 KB · Προβολές: 55
  • 20230618_133833.jpg
    20230618_133833.jpg
    332,5 KB · Προβολές: 55
@Lavrentis πρέπει να είναι "παππούς" του BRETON GAUCHER. Στην Ελλάδα τα φέρνει ο Παπαδάκης,έχω ρίξει μ ένα 410 κινητού ουραίου με κάνη "τύπου" σιγαστήρα...
Βρήκα σαν ιστορία τα κάτωθι:
 

Attachments

  • Screenshot_2023-06-18-16-31-17-65_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2023-06-18-16-31-17-65_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    45,3 KB · Προβολές: 17
  • Screenshot_2023-06-18-16-31-02-01_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2023-06-18-16-31-02-01_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    139,8 KB · Προβολές: 17
@Lavrentis πρέπει να είναι "παππούς" του BRETON GAUCHER. Στην Ελλάδα τα φέρνει ο Παπαδάκης,έχω ρίξει μ ένα 410 κινητού ουραίου με κάνη "τύπου" σιγαστήρα...
Βρήκα σαν ιστορία τα κάτωθι:
Σε ευχαριστώ Δημήτρη.
 
@Lavrentis πρέπει να είναι "παππούς" του BRETON GAUCHER. Στην Ελλάδα τα φέρνει ο Παπαδάκης,έχω ρίξει μ ένα 410 κινητού ουραίου με κάνη "τύπου" σιγαστήρα...
Βρήκα σαν ιστορία τα κάτωθι:
το ξερω ειχε ενας φιλος μου το 410 με σιγαστηρα και κινητο ουρεο , με μια χοντρη κανη που λειτουργουσε υποτηθετε σαν σιγαστηρα , αλλα εκανε θορυβο σχεδον κανονικα οπως ολα τα 36αρια (410) , και το χειροτερα για εμενα ,οτι τα αδεια φυσιγγια ηταν αχρηστα για επαναγεμιση , γιατι φουσκωναν πολυ , και δεν χωρουσαν , ουτε στην καλιμπρα του 410
 
Κατέχω το συγκεκριμένο πλαγιοκαννο . Είναι κατασκευασμενο προφανώς απο κάποια βιοτεχνία στο Saint Etienne. Όσο και αν έψαξα στο google, δεν βρήκα τίποτα σχετικό με την συγκεκριμένη βιοτεχνία ( j.gaucher.) το μόνο κάποια όπλα με κινητά ουραϊα 22lr, flobert...κτλ.. γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες για την συγκεκριμένη εταιρία? Για εγκυκλοπαιδικους λόγους περισσότερο.
Ένα φλομπερ είχε ο αδερφός μου αυτής της μάρκας, και το είχε αγοράσει ακριβούτσικα σε σύγκριση με άλλα φλόμπερ που κυκλοφορούσαν το 1994. 40.000 δραχμές όταν άλλα είχαν 17-20.000
 
Παιδια, οποιος γνωριζει ας μας πει 2 πληροφοριες...

Ενας φιλος ενδιαφερεται για ενα πλάγιο Simson το οποιο ειναι απο μη κυνηγο κ είναι ακομη αδουλευτο στην κυριολεξια...πηγε το ειδε, αλλα δε γραφει ουτε τσοκαρισμα πουθενα, ούτε αυλούς...
Επισης μου είπε πως κάνει ενα "S" στη μπάσκουλα και εχει "μάγουλο" στο κοντάκι,έχει περαστά κλειδιά, επισης αν θυμαμαι καλα, φερει σφραγίδα 1200bar...αυτά.
Ψαχνει κ δε μπορει να βρει πληροφοριες κ εγω δε γνωριζω να τον βοηθησω...

Θέλει να μάθει:
Αυλούς, τσοκάρισμα, μήκος θαλάμης και έτος κατασκευής...
 
...

Θέλει να μάθει:
Αυλούς, τσοκάρισμα, μήκος θαλάμης και έτος κατασκευής...
Τι απάντηση ακριβώς περιμένεις, χωρίς καμία πληροφορία?
Ας βγάλει φωτογραφίες όλα τα σύμβολα και τους αριθμούς από βάση, καννες και ξυστό, και σίγουρα θα βρεθούν όλα, εφόσον είναι αδουλευτο (δεν έχουν σβήσει) και γνήσιο simson..
 
Back
Top