Αλληλεπίθετο vs Πλαγιόκαννο vs Αυτογεμές

άρα και κει κωτσο μας πιάνουν...δεν υπάρχει σωτηρία...😄😄😄
+1
Γι αυτό κυνηγάμε με ένα όπλο μέχρι να παραδώσει πνεύμα.
Γιατί όλα κάποια στιγμή θα παραδώσουν, αν τα χρησιμοποιούμε.
Ερώτηση ... το πλάγιο τι πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με ένα sp ?
 
+1
Γι αυτό κυνηγάμε με ένα όπλο μέχρι να παραδώσει πνεύμα.
Γιατί όλα κάποια στιγμή θα παραδώσουν, αν τα χρησιμοποιούμε.
Ερώτηση ... το πλάγιο τι πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με ένα sp ?
Τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα είναι υποκειμενικά Βασίλη. Εκείνο που μετράει κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι ότι στο πλαγιόκαννο υπερτερεί η παράδοση σαν το γνήσιο κυνηγετικό όπλο. Το βλέπω και στον εαυτό μου. Ενώ κυνηγούσα 40 χρόνια με σουπερποζέ κυρίως και με καραμπίνες τώρα είμαι σε αναζήτηση πλαγιόκαννου. Δεν λέω ότι θα βελτιωθώ σαν κυνηγός η ότι θα έχω καλύτερη κάρπωση αλλά θα το ευχαριστιέμαι περισσότερο.
 
+1
Γι αυτό κυνηγάμε με ένα όπλο μέχρι να παραδώσει πνεύμα.
Γιατί όλα κάποια στιγμή θα παραδώσουν, αν τα χρησιμοποιούμε.
Ερώτηση ...το πλάγιο τι πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με ένα sp ?
Συμφωνώ...και όπως είπε και ο μπατιρης ο Λουκάς...πως τα λεφτά (όπλα) σου οσο ζεις αν δεν τα φας (λιώσεις), όταν πεθάνεις θα τα φάνε (λιώσουν) κάποιοι άλλοι...

Τώρα πλάγιο-πόζε...το πλάγιο έχει πιο ευρεία σκοπευτικη εικόνα και ειναι πιο βολικό στο "χούφτωμα" των καννών...κυριολεκτικά οι κάννες βρίσκονται μεσα στην παλάμη...βολεύει την γρήγορη προταση του όπλου προς τον στοχο και τις ενστικτωδεις βολές...
Γιαυτό προτείνεται ως το καταλληλοτερο μπεκατσοντουφεκο και ως το καταλληλοτερο όπλο, σε δισκανδαλο ραβδωτο, για τους επαγγελματίες κυνηγούς PH αγρίων ζώων στην Αφρική, που θέλουν δυο σιγουρες, γρήγορες βολές σε ένα άγριο ζώο που επιτίθεται προκειμένου να σώσουν τη ζωή του άστοχου πελάτη τους...
Πανω από ολα βέβαια ειναι, τι βολεύει τον καθένα...
 
Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, ( έτσι θέλω να πιστεύω, ίσως και να μην είναι σωστό) ,ή γνήσια ελληνική τρέλα πολεμάει την σωφροσυνη. Στα καλά καθούμενα παράτησαν σπίτια και περιουσίες για να ξανακερδισουν την τοπ μοντελ Ελένη και κάτι Βρησηιδες, Χρυσηιδες κλπ. Έπειτα ο Οδυσσέας όπου τον ξερναγε το κύμα έβρισκε κάτι σούπερ γκόμενές χαρμανιασμενες, αλλά αυτός εκεί, ξαλαφρωνε λίγο και φτου κι απτην αρχή να πάει πίσω στην Πηνελόπη ,που μετά τοσα χρόνια θα είχε σταφιδιασει, αλλά το πείσμα, γαιδουρινο. Ήρθε μετά ο Ξέρξης με την μισή Ασία μαζί με ελέφαντες, τυρανοσαυρους, τσίρκο μεντρανο κλπ, από όπου πέρασαν άφηναν πίσω καμένη γη, όπως οι κυβερνήσεις μας, και οι άλλοι οι Σπαρτιατες τους κόψανε τον δρόμο, χτενιζοντουσαν λέει και αλοιφοντουσαν με αντηλιακά σαν να βρισκονταν στην Μύκονο. Την μισή Ρούμελη του έταξε ο τουρκος του Καραϊσκάκη για να δώσουν τα χέρια, και εκείνος του εδωσε τον πουλο. Αφού πηδηξε ότι καλό έπαιζε σε Χόλιγουντ, μπολιγουντ κλπ ο Ωνάσης και ενώ τα πιπίνια φτανανε κολυμπώντας στον σκορπιο, όπως περνάνε την Μάγχη οι επενδυτές, αυτός τους έριχνε ένα στα όρθια και τις παντρευε ,όπως την Γκρέις Κελλυ με τον μονεγασκο, και ο ίδιος πιστός στο κόλλημα του με την Τζακυ, και ας ήξερε ότι βάζει έτσι το κεφάλι του στον τορβα. Και εσείς τώρα θέλετε να πείσετε όλους εμάς τους αρωστους ότι δεν είναι πρέπον να δίνετε τόσα για ένα παλιοσιδερο, δεν είναι σωστό..... Όχι ρε μάγκες θα κάνουμε ότι γουστάρουμε.
Είπαμε ....... Τα λάθη,τα πάθη και τα γούστα πληρώνονται..........
Πέρα από την πλάκα δεν μπορεί να υπάρξει καμία σύγκριση σε τίποτε μεταξύ καραμπίνας και δικανου....
Σε ζυγισμα, σε αίσθηση στα χέρια,σε απόδοση σε ομορφιά ...... Είναι μέρα με τη νύχτα..... Πλην όμως κάποιος που δεν έχει την αρρώστια και δεν έχει κυνηγήσει αρκετά με ένα καλό δίκανο , δεν μπορεί να το καταλάβει......
 
Είπαμε ....... Τα λάθη,τα πάθη και τα γούστα πληρώνονται..........
Πέρα από την πλάκα δεν μπορεί να υπάρξει καμία σύγκριση σε τίποτε μεταξύ καραμπίνας και δικανου....
Σε ζυγισμα, σε αίσθηση στα χέρια,σε απόδοση σε ομορφιά ...... Είναι μέρα με τη νύχτα..... Πλην όμως κάποιος που δεν έχει την αρρώστια και δεν έχει κυνηγήσει αρκετά με ένα καλό δίκανο , δεν μπορεί να το καταλάβει......
Μην εισαι απολυτος.
Και τα δυο (δικανο και αυτογεμες) χρησιμοποιουνται για τον ιδιο σκοπο. Σε πολλα κυνηγια, το προβαδισμα το εχουν, θελουμε δε θελουμε, τα αυτογεμη.
 
Συμφωνώ...και όπως είπε και ο μπατιρης ο Λουκάς...πως τα λεφτά (όπλα) σου οσο ζεις αν δεν τα φας (λιώσεις), όταν πεθάνεις θα τα φάνε (λιώσουν) κάποιοι άλλοι...

Τώρα πλάγιο-πόζε...το πλάγιο έχει πιο ευρεία σκοπευτικη εικόνα και ειναι πιο βολικό στο "χούφτωμα" των καννών...κυριολεκτικά οι κάννες βρίσκονται μεσα στην παλάμη...βολεύει την γρήγορη προταση του όπλου προς τον στοχο και τις ενστικτωδεις βολές...
Γιαυτό προτείνεται ως το καταλληλοτερο μπεκατσοντουφεκο και ως το καταλληλοτερο όπλο, σε δισκανδαλο ραβδωτο, για τους επαγγελματίες κυνηγούς PH αγρίων ζώων στην Αφρική, που θέλουν δυο σιγουρες, γρήγορες βολές σε ένα άγριο ζώο που επιτίθεται προκειμένου να σώσουν τη ζωή του άστοχου πελάτη τους...
Πανω από ολα βέβαια ειναι, τι βολεύει τον καθένα...
Μικρότερη επιφάνεια ανοίγματος αρα γεμίζει κ αδειάζει πιο γρηγορα....
Για τον ίδιο λόγο αν ο κυνηγος είναι αναγκασμενος να κάθετε καθιστός μέσα στην φυλαχτρα του, δεν τον δυσκολεύει κατά το άνοιγμα κ το κλεισιμο του όπλου....
Όταν πνεουν πλευρικοι άνεμοι δεν παρουσιάζει μεγάλη "κόντρα" κατά την στιγμή του swing....

Και αφου είπες για την μπεκάτσα..
Θα το ξαναπω...
(Αν κ όπως σωστα είπες στο τέλος εξαρτάται τι βολευει τον καθενα)

Δεν πρέπει να λείπει από τα χέρια του φανατικου μπεκατσοκυνηγου.....
 
Μην εισαι απολυτος.
Και τα δυο (δικανο και αυτογεμες) χρησιμοποιουνται για τον ιδιο σκοπο. Σε πολλα κυνηγια, το προβαδισμα το εχουν, θελουμε δε θελουμε, τα αυτογεμη.
Το ποιο από τα δύο έχει το προβάδισμα το ορίζουμε εμείς ανάλογα τη σκοπιά που βλέπουμε το κυνήγι και το θήραμα όπως και το χόμπι μας.........
Το ότι το δίκανο είναι αμιγώς κυνηγετικό όπλο και η καραμπίνα η αυτογεμες γέννημα της πολεμικής βιομηχανίας,αυτό από μόνο του τα λέει όλα!!!!
 
Αν υπήρχε καραμπίνα ( αυτογεμης ή επαναληπτική), με μήκος βάσης τέτοιο που με ίδιο μήκος κάννης με ένα ποζε να είχε συνολικό μήκος μέχρι 5 εκατοστά μακρύτερο, θα την προτιμούσα . Και σε συνδυασμό με ένα κοντοκαννο ελαφρύ πλαγιοκανο θα με κάλυπτε σε όλα τα κυνήγια με σκάγια. Οι καραμπινες όμως έχουν 9 με 15 εκατοστά μεγαλύτερο μήκος και ακόμη μεγαλύτερος στροφορμες λόγω κακής κατανομής βάρους.
 
Παρότι κυνηγούσα χρόνια με πλαγιόκαννο και μου αρέσουν αρκετά σαν τουφέκια διαπίστωσα ότι με βολεύουν καλύτερα τα αλληλεπίθετα, έχω και μια παραξενιά να μην χουφτώνω τις κάννες και κατά την επόμιση, σκόπευση και κατά το άνοιξε κλείσε.
Στα συν του πλαγίου σε αντίθεση με τα αλληλεπίθετα βάζω. Ποιοτικότερη κατασκευή στα ίδια χρήματα. Ποιο ελαφριά οπλοκατασκευή στο ίδιο μήκος καννών αν αυτό είναι θεμιτό. Πολύ καλύτερο ζύγισμα με μήκη καννών έως 71εκ. Πιο γρήγορο όπλο κατά την επόμιση. Πολύ πιο ξεκούραστο στο πολύωρο κουβάλημα και λιγότερη ενόχληση στο χέρι και στον όμο όταν το ακουμπάμε. Πιο αρμονική γεωμετρία του μηχανισμού σε όπλα με μηχανισμό Holland and Holland.
Και είμαι αντίθετος σε μία μπούρδα που λέγεται και λέγεται: Δεν είναι πιο παραδοσιακό από ότι ένα αλληλεπίθετο!!!
 
Παρότι κυνηγούσα χρόνια με πλαγιόκαννο και μου αρέσουν αρκετά σαν τουφέκια διαπίστωσα ότι με βολεύουν καλύτερα τα αλληλεπίθετα, έχω και μια παραξενιά να μην χουφτώνω τις κάννες και κατά την επόμιση, σκόπευση και κατά το άνοιξε κλείσε.
Στα συν του πλαγίου σε αντίθεση με τα αλληλεπίθετα βάζω. Ποιοτικότερη κατασκευή στα ίδια χρήματα. Ποιο ελαφριά οπλοκατασκευή στο ίδιο μήκος καννών αν αυτό είναι θεμιτό. Πολύ καλύτερο ζύγισμα με μήκη καννών έως 71εκ. Πιο γρήγορο όπλο κατά την επόμιση. Πολύ πιο ξεκούραστο στο πολύωρο κουβάλημα και λιγότερη ενόχληση στο χέρι και στον όμο όταν το ακουμπάμε. Πιο αρμονική γεωμετρία του μηχανισμού σε όπλα με μηχανισμό Holland and Holland.
Και είμαι αντίθετος σε μία μπούρδα που λέγεται και λέγεται: Δεν είναι πιο παραδοσιακό από ότι ένα αλληλεπίθετο!!!
Συμφωνώ με αυτα που γράφεις μια συμπλήρωση μόνο...
Στις ανώτερης-ανώτατης κατηγορίας τιμής οπλοκατασκευές...στα "χειροποίητα" που λέμε...ισχύει η αυξημένη τιμή των αλληλεπίθετων σε σχέση με τα πλαγιόκαννα, στην ίδια ποιότητα πάντα...
Στις μικρομεσαίας κατηγορίας τιμής οπλοκατασκευές...αυτή που μπορούμε να φθάσουμε οι περισσότεροι...ισχύει το αντίθετο...

Τώρα όσο αφορά το παραδοσιακό...φαίνεται στα μάτια του Έλληνα (και του Ευρωπαίου) κυνηγού ως πιο παραδοσιακό γιατί μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '70 το 90% των κυνηγών χρησιμοποιουσαν πλαγιόκαννα...Η εικόνα του πατέρα ή του παππού και των λοιπών κυνηγών του χωριού με ένα πλαγιόκαννο στον ώμο και ένα το πολύ δύο σκυλιά στο χέρι, έχει μείνει ως παιδικό βίωμα...αυτός πιστεύω είναι ο λόγος που το έχουμε συνδέσει με την κυνηγετική μας παράδοση...
Στην Αμερική έχουν την επαναληπτική καραμπίνα ως παραδοσιακό...
Σε 1-2 γενιές μπορεί το παραδοσιακό στο μυαλό τον τότε κυνηγών να συνδέεται με την εικόνα ενός αυτογεμους...
 
Last edited:
Αν υπήρχε καραμπίνα ( αυτογεμης ή επαναληπτική), με μήκος βάσης τέτοιο που με ίδιο μήκος κάννης με ένα ποζε να είχε συνολικό μήκος μέχρι 5 εκατοστά μακρύτερο, θα την προτιμούσα . Και σε συνδυασμό με ένα κοντοκαννο ελαφρύ πλαγιοκανο θα με κάλυπτε σε όλα τα κυνήγια με σκάγια. Οι καραμπινες όμως έχουν 9 με 15 εκατοστά μεγαλύτερο μήκος και ακόμη μεγαλύτερος στροφορμες λόγω κακής κατανομής βάρους.
Λευτέρη το έχεις αναφέρει αρκετές φορές αλλά δεν έχω καταλάβει το μειονέκτημα του μεγάλου μήκους βάσης ή το πλεονέκτημα του μικρού μήκους.
Για την στροφορμή είναι ?
 
Παίζει ρόλο στο ποσό ανοίγουν τα δυο χέρια το ένα από το άλλο όταν κρατάς το όπλο τα δικανα γενικά λόγο του μικρού μηχανισμού τους βολεύουν ολους στο που θα το κρατήσουν στην παπια ενώ η καραμπίνα όσο ποιο μακριά μηχανισμό έχει τόσο ποιο μακριά έχεις το αριστερό χέρι με αποτέλεσμα μερικούς με λίγο ποιο κοντά χέρια να τους δυσκολεύει.
 
Δεν γνωρίζω τι γίνονταν στην Ευρώπη αλλά όσο αφορά την χώρα μας σαφώς κ το πλαγιοκαννο είναι το παραδοσιακοτερο όπλο κυνηγίου, κ αν θα βάζαμε κ το κοκκοροντουφεκο μέσα τότε...............

Και αυτό δεν μας το λένε μόνο οι παλαιοτεροι που το έζησαν......
Αρκεί να ανατρέξουμε στα παλια κυνηγετικα συγγράμματα(περιοδικα,βιβλια)εκείνης της εποχής κ να δουμε κ τις φωτο που τα πλαισιώνουν κ θα το διαπιστώσουμε(αραιά κ που μπορεί να δείτε κ καμιά καραμπίνα συνήθως auto 5 κ σπανιοτερα ποζέ),το ίδιο κ αν διαβάσουμε της "ερωτησεις-απαντησεις" γυρω απο θέματα όπλων κ βλητικης...
Η τότε κυριαρχία αυτου του οπλου δεν νομίζω ότι χωραει αμφισβήτηση.....

Ο καθένας όταν ακουει την λέξη "κυνηγος" μπορεί να σκέφτεστε διάφορα.....
Καλο οπλο, καλά φυσίγγια,καλά ρουχα, καλο αμάξι, καλά σκυλιά.....
Αν θα προσπαθουσα να το κάνω εικόνα θα φανταζόμουν εναν συνάδελφο κ πρωτιστως Φυσιολατρη που θα περιδιαβαινε τα βουνά κ δάση έχοντας κρεμασμένο στον ώμο του ένα πλαγιοκαννο.....

ΥΓ
Οσο για το κράτημα του ποτε δεν με βόλεψε να πιάνω (και) "σίδερο" αγκαλιαζοντας τις καννες,
Βέβαια κάτι τέτοιο μου το επιτρέπει η παπια του οπλου μου....
 
Last edited:
Για εμένα αν και έχω μια εξαιρετική καραμπίνα από άποψη βάρους και ζυγίσματος, το καλύτερο είναι ένα δίκανο προτιμώ το SP με ψηλή βάση όπως το 525 που κου έρχεται παρά πολύ καλά αλλά και με ένα πλάγιο baikal που κυνηγούσα μόλις το συνήθισα μου άρεσε κι αυτό αρκετά. Κάποια στιγμή θα πάρω ένα σούπερ ποζε πάλι αλλά επειδή έχω λόγο ακριβά γούστα δεν το βλέπω στο άμεσο μέλλον. Προς το παρών πρέπει να καταφέρω τον θείο μου να μου δώσει το beretta 426 νομίζω,που το έχει από το 1982 και είναι σε παρά πολύ καλή κατάσταση μιας και δεν το χρησιμοποιεί για χρόνια τον βολεύει το μονόκανο στης τσίχλες λόγο βάρους δεν μπορεί να το κουβαλάει ποια λόγο ηλικίας.
 
Λευτέρη το έχεις αναφέρει αρκετές φορές αλλά δεν έχω καταλάβει το μειονέκτημα του μεγάλου μήκους βάσης ή το πλεονέκτημα του μικρού μήκους.
Για την στροφορμή είναι ?
Τα σημεία συνκράτησης του όπλου Βασίλη,το ζύγισμα και κατά επέκταση η στροφορμή.....
 
Εχει γρηγοροτερο swing που λένε και οι Άγγλοι
Δεν είναι καλό πάντα ... πχ καρτέρι.

Τα σημεία συνκράτησης του όπλου Βασίλη,το ζύγισμα και κατά επέκταση η στροφορμή.....
Δεν υπάρχει ζυγισμένο όπλο, μόνο ζυγισμένο όπλο σε κάποια χέρια.
Έτσι είχαμε πει παλιότερα Βαγγέλη και συμφωνώ με αυτό.

Παίζει ρόλο στο ποσό ανοίγουν τα δυο χέρια το ένα από το άλλο όταν κρατάς το όπλο τα δικανα γενικά λόγο του μικρού μηχανισμού τους βολεύουν ολους στο που θα το κρατήσουν στην παπια ενώ η καραμπίνα όσο ποιο μακριά μηχανισμό έχει τόσο ποιο μακριά έχεις το αριστερό χέρι με αποτέλεσμα μερικούς με λίγο ποιο κοντά χέρια να τους δυσκολεύει.
Δεν νομίζω ότι είναι αυτό Παναγιώτη, αν και συμφωνώ για κάποιον με κοντά χέρια ... δεν έχω δει όμως κανέναν.

Για εμένα στο δίλημμα Αλληλεπίθετο vs Πλαγιόκαννο vs Αυτογεμές ψηφίζω ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ αυτογεμές βασικά λόγω κόστους, σε οποιοδήποτε κυνήγι.
Το δίκανο υπερτερεί μόνο στο διπλό τσοκ αν έχει διπλή σκανδάλη.

Τα περί ζυγισμάτων, μηκών βάσης κτλ οκ δεκτά αλλά η ουσία είναι πως αισθάνεσαι το όπλο πάνω σου για το κυνήγι που το προορίζεις.
Οι συμβιβασμοί θεωρώ ότι είναι δεδομένοι σε όλα τα όπλα, εκτός αν έχουμε ένα για το κάθε κυνήγι.
 
Δεν είναι καλό πάντα ... πχ καρτέρι.


Δεν υπάρχει ζυγισμένο όπλο, μόνο ζυγισμένο όπλο σε κάποια χέρια.
Έτσι είχαμε πει παλιότερα Βαγγέλη και συμφωνώ με αυτό.


Δεν νομίζω ότι είναι αυτό Παναγιώτη, αν και συμφωνώ για κάποιον με κοντά χέρια ... δεν έχω δει όμως κανέναν.

Για εμένα στο δίλημμα Αλληλεπίθετο vs Πλαγιόκαννο vs Αυτογεμές ψηφίζω ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ αυτογεμές βασικά λόγω κόστους, σε οποιοδήποτε κυνήγι.
Το δίκανο υπερτερεί μόνο στο διπλό τσοκ αν έχει διπλή σκανδάλη.

Τα περί ζυγισμάτων, μηκών βάσης κτλ οκ δεκτά αλλά η ουσία είναι πως αισθάνεσαι το όπλο πάνω σου για το κυνήγι που το προορίζεις.
Οι συμβιβασμοί θεωρώ ότι είναι δεδομένοι σε όλα τα όπλα, εκτός αν έχουμε ένα για το κάθε κυνήγι.
Δεν είναι έτσι Βασίλη.......ζυγισμένη καραμπίνα δεν υπάρχει...... Δίκανα πολλά και διάφορα....... Κοίτα όσους ασχολούνται στην Ευρώπη με σκοπευτικά αθλήματα ..... Έχεις δει πουθενά καραμπίνα?????? Γιατί άραγε????? Το σωστό όπλο ζυγίζει στους πείρους των κλειδιών ίσως και λίγο ποιο μπροστά ...... Πιάσε την καραμπίνα σου να δεις που ζυγίζει.......... Αν τώρα εσύ θεωρείς ότι μια καραμπίνα σε βολεύει στο ζύγισμα δικό σου καπέλο....... Δεν είναι όμως το σωστό........
 
Back
Top