Πλαγιόκαννο

Μελέτες υπάρχουν Σπύρο ... αντιγραφή των αμερικάνικων ... θέληση δεν υπάρχει.
Πάρε ένα τηλ στην ΚΣΕ και ρώτα τους γιατί δεν γίνονται προσπάθειες για τα πλανούρια και τις σφυρίχτρες.
Σίγουρα θα γελάσεις με την καρδιά σου...
Δυστυχώς Βασίλη...έτσι είναι...
Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό σε πράγματα που στο εξωτερικό εφαρμόζονται από τη δεκαετία του '70...
Αυτά θα έπρεπε να τα απαιτήσουμε να εφαρμοστούν αυτόματα...ατσάλινα στους υδροβιότοπους=πλανούρια+φυσητος κράχτης για ορθολογικο κυνήγι...
Όπως λες...μάλλον δεν έπεσε καν σαν πρόταση στο τραπέζι...
 
Δυστυχώς Βασίλη...έτσι είναι...
Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό σε πράγματα που στο εξωτερικό εφαρμόζονται από τη δεκαετία του '70...
Αυτά θα έπρεπε να τα απαιτήσουμε να εφαρμοστούν αυτόματα...ατσάλινα στους υδροβιότοπους=πλανούρια+φυσητος κράχτης για ορθολογικο κυνήγι...
Όπως λες...μάλλον δεν έπεσε καν σαν πρόταση στο τραπέζι...
Για να γίνουν όλα αυτά (που καλώς αναφέρονται και σχολιάζονται και πρέπει να διεκδικηθούν) χρειαζόμαστε άλλης φιλοσοφίας ανθρώπους στην ηγεσία των κυνηγετικών οργανώσεων.
Χρειαζόμαστε επίσης ένα άλλο πλαίσιο λειτουργίας των θεσμών ώστε να κάνουμε τέτοιες ενέργειες νόμιμα και με καθαρές ανοιχτές διαδικασίες (και όχι στα σκοτεινά και στα μουλωχτά).
Για να γίνει το πρώτο πρέπει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ να φροντίσουμε να έχουμε το δεύτερο (που δεν υπάρχει στις μέρες μας)
 
Καλημέρα!

Δεν αντιλέγω...ας ελπίσουμε να μην αποτελέσει και το δικό μου κακό παράδειγμα...

Σε παρουσιάσεις και σε σχόλια σε κάποια Φόρα, σε Αγγλία και Αμερική, που τυχαίνει να διαβάσω...θετικό πρόσημο βγάζουν...
Παρεμπιπτόντως άλλο ένα αλληλεπίθετο ανώτερης βαθμίδας καινούργιο μου έτυχε μόλις με πρόβλημα στο κλείσιμο!!
Όταν η τύχη σε κυνηγά, κοσμήματα κατασκευάζω όχι τουφέκια!
 
Παρεμπιπτόντως άλλο ένα αλληλεπίθετο ανώτερης βαθμίδας καινούργιο μου έτυχε μόλις με πρόβλημα στο κλείσιμο!!
Όταν η τύχη σε κυνηγά, κοσμήματα κατασκευάζω όχι τουφέκια!
Τι πρόβλημα έχει το αλληλεπιθετο και ποια η εταιρεία κατασκευής;
 
Κ
Παρεμπιπτόντως άλλο ένα αλληλεπίθετο ανώτερης βαθμίδας καινούργιο μου έτυχε μόλις με πρόβλημα στο κλείσιμο!!
Όταν η τύχη σε κυνηγά, κοσμήματα κατασκευάζω όχι τουφέκια!
Και πως βγήκε από το εργοστάσιο ;
 
Κ

Και πως βγήκε από το εργοστάσιο ;
Το καινούργιο, είναι ριγμένο περί τα 200 φυσίγγια.
Τι πρόβλημα έχει το αλληλεπιθετο και ποια η εταιρεία κατασκευής;
Απάντησα στον Σπύρο που είχαμε μια συζήτηση πριν, για τα Chapuis.
 
Το καινούργιο, είναι ριγμένο περί τα 200 φυσίγγια.

Απάντησα στον Σπύρο που είχαμε μια συζήτηση πριν, για τα Chapuis.
Πάντως όταν βγαίνει πρόβλημα σε καινούριο όπλο δυστυχώς είναι μεγάλη ξενερα. Ελπίζω και εύχομαι να είναι κάτι απλό.
 
Πάντως όταν βγαίνει πρόβλημα σε καινούριο όπλο δυστυχώς είναι μεγάλη ξενερα. Ελπίζω και εύχομαι να είναι κάτι απλό.
Ιδίως αν ήταν όνειρο να καταφέρεις να το αποκτήσεις κάποια στιγμή στη ζωή σου και όχι κάτι της σειράς.
 
Παρεμπιπτόντως άλλο ένα αλληλεπίθετο ανώτερης βαθμίδας καινούργιο μου έτυχε μόλις με πρόβλημα στο κλείσιμο!!
Όταν η τύχη σε κυνηγά, κοσμήματα κατασκευάζω όχι τουφέκια!
Καινούριο -μετά το 2019 που η Beretta αγόρασε το πλειοψηφικό πακέτο της εταιρείας- δεν έτυχε να πιάσω κανένα όπλο στα χέρια μού..
Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι σε επίπεδο κατασκευής...μπορεί να μειώθηκαν οι ώρες εφαρμογής στο χέρι που είχαν...
Μπορεί να ισχύει και εδώ...όσο παλαιότερο τόσο καλύτερο...
 
Εγώ το πρώτο που είχα πιάσει στα χέρια μου και το περιεργαστηκα σε οπλοπωλειο,αν και μεταχειρισμενο ήταν όνειρο. Η τιμή του τότε 3400, μου άρεσε τόσο που μετά από 3μηνες επέστρεψα για να το αγοράσω, είχε όμως πουληθεί και ο έμπορος δεν μου είπε σε ποιόν, αν και επέμενα.Εχω δει πλαγιοκαννα όπλα πολύ πιο ακριβά και ονομαστα, αυτό όμως μου άφησε την ωραιότερη αίσθηση, ήταν το παλιό beccasier με ορθογωνια βάση, μονοσκανδαλο και με την υπερυψωμένη σφηνοειδη ρίγα στο πρώτο 1/3 της κάννης.
 
Εγώ το πρώτο που είχα πιάσει στα χέρια μου και το περιεργαστηκα σε οπλοπωλειο,αν και μεταχειρισμενο ήταν όνειρο. Η τιμή του τότε 3400, μου άρεσε τόσο που μετά από 3μηνες επέστρεψα για να το αγοράσω, είχε όμως πουληθεί και ο έμπορος δεν μου είπε σε ποιόν, αν και επέμενα.Εχω δει πλαγιοκαννα όπλα πολύ πιο ακριβά και ονομαστα, αυτό όμως μου άφησε την ωραιότερη αίσθηση, ήταν το παλιό beccasier με ορθογωνια βάση, μονοσκανδαλο και με την υπερυψωμένη σφηνοειδη ρίγα στο πρώτο 1/3 της κάννης.
Σε τι τιμές κυμαίνεται τώρα ένα καινούριο πλαγιόκαννο ή σουπερποζέ της εταιρείας;
Της απλής βαθμίδας - χωρίς διακοσμητικές πλάκες, ανώτερης ποιότητας ξύλα και τα σχετικά.
 
Σε τι τιμές κυμαίνεται τώρα ένα καινούριο πλαγιόκαννο ή σουπερποζέ της εταιρείας;
Της απλής βαθμίδας - χωρίς διακοσμητικές πλάκες, ανώτερης ποιότητας ξύλα και τα σχετικά.
Δες ΚΥΡΓΙΑ που είναι ο καινούριος αντιπρόσωπος μετά την Beretta εποχή και Alfa game του Ασπρογέρακα που ήταν απο παλιά...
Γύρω στα 4000+ υπολόγισε...
 
Μπορεί να ισχύει και εδώ...όσο παλαιότερο τόσο καλύτερο...
Πάντως είναι απίστευτο τι δικαννα έφτιαχναν πολλές δεκαετίες πισω...
Βλέπεις ένα όπλο δεκαετίας '30(εστω κ μέσα απο φωτο) κ νομίζεις πως πρόκειται για σημερινή κατασκευη....
Και μιλάμε κ για κάποιες φίρμες που είναι άγνωστες...
Ένα ακόμα παραδειγμα ότι οι άνθρωποι τότε είχαν μεγάλο μεράκι κ ας μην είχαν τα "μηχανήματα" που έχουμε σήμερα.....

Δες ΚΥΡΓΙΑ που είναι ο καινούριος αντιπρόσωπος μετά την Beretta εποχή και Alfa game του Ασπρογέρακα που ήταν απο παλιά...
Γύρω στα 4000+ υπολόγισε...
Εδώ φαινονται κάποιες τιμές κ αν κρίνω από αυτές μάλλον έχεις δίκιο για το κοστολογιο...
 
Ένα ακόμα παραδειγμα ότι οι άνθρωποι τότε είχαν μεγάλο μεράκι κ ας μην είχαν τα "μηχανήματα" που έχουμε σήμερα.....

Από τη στιγμή που ο λόγος των manager μέτρησε περισσότερα από το λόγο των οπλομαστόρων στις εταιρείες κατασκευής όπλων...χάλασε η σούπα...
 
Δες ΚΥΡΓΙΑ που είναι ο καινούριος αντιπρόσωπος μετά την Beretta εποχή και Alfa game του Ασπρογέρακα που ήταν απο παλιά...
Γύρω στα 4000+ υπολόγισε...
Πολύ χρήσιμη πληροφορία - δεν το ήξερα πώς ο αντιπρόσωπος πλέον είναι στην συμπρωτεύουσα.
Να κανονίσω λίγο μπανιστήρι από κοντά άν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο στο κατάστημα.
 
Από τη στιγμή που ο λόγος των manager μέτρησε περισσότερα από το λόγο των οπλομαστόρων στις εταιρείες κατασκευής όπλων...χάλασε η σούπα...
Αυτό πολύ σωστά ισχύει για τις μεγάλες βιοτεχνίες και βιομηχανίες όπλων! Πώς θα βγάλουμε περισσότερα δουλεύοντας λιγότερο!
Στις μικρής παραγωγής οικοτεχνίες όπου έχει ανέβει πολύ ο πήχης της οπλοκατασκευής άλλο τόσο έχει ανέβει και η τιμή τους!
Και το χειρότερο από όλα είναι ότι οι νέοι πελάτες αυτών δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η ποιότητα αυτών παρά μόνο η εξωτερική εμφάνιση!
Συμπέρασμα, οι άξιες και ποιοτικές οπλοκατασκευές φθήνουν χρόνο με τον χρόνο εξαιτίας της άγνοιας της ποιότητας!
 
Αυτό πολύ σωστά ισχύει για τις μεγάλες βιοτεχνίες και βιομηχανίες όπλων! Πώς θα βγάλουμε περισσότερα δουλεύοντας λιγότερο!
Στις μικρής παραγωγής οικοτεχνίες όπου έχει ανέβει πολύ ο πήχης της οπλοκατασκευής άλλο τόσο έχει ανέβει και η τιμή τους!
Και το χειρότερο από όλα είναι ότι οι νέοι πελάτες αυτών δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η ποιότητα αυτών παρά μόνο η εξωτερική εμφάνιση!
Συμπέρασμα, οι άξιες και ποιοτικές οπλοκατασκευές φθήνουν χρόνο με τον χρόνο εξαιτίας της άγνοιας της ποιότητας!
Δυστυχώς για μας τους κυνηγούς-καταναλωτές η κατάσταση ολο και χειροτερεύει...

Μαζική παραγωγή στις μεγάλες όπλοβιομηχανίες...με ότι αυτό σημαίνει..

Τιμές στις οικοτεχνίες απλησίαστες και μάλιστα τη σήμερον που είναι όλα δουλεμένα κατά 90% σε μηχανήματα cnc...
Το χειροποίητο σκάλισμα που το προβάλουν ως ατού (εμένα είναι το τελευταίο στην ποιοτική αξιολόγηση μιας οπλοκατασκευής) ένα μηχάνημα lazer μπορεί να πετύχει παραπλήσιο αποτέλεσμα...
Ακόμα και το φινίρισμα λινελαιου...όλη η Ιταλία πλέον δουλεύει true oil..

Φυσικά και δεν εξισώνω την τελική ποιότητα ενός "χειροποίητου" όπλου με ένος μαζικής παραγωγής...ενα Piotti είναι ένα Piotti...

Αλλα όχι να πρέπει να πληρώσεις για 2 κιλά σίδερο και 1 κιλό ξύλα , όσο ένα αυτοκίνητο για ένα boxlock και ένα διαμέρισμα για ένα sidelock...όσο δουλειά και να έχουν επάνω τους...
 
Last edited:
Δυστυχώς για μας τους κυνηγούς-καταναλωτές η κατάσταση ολο και χειροτερεύει...

Μαζική παραγωγή στις μεγάλες όπλοβιομηχανίες...με ότι αυτό σημαίνει..

Τιμές στις οικοτεχνίες απλησίαστες και μάλιστα τη σήμερον που είναι όλα δουλεμένα κατά 90% σε μηχανήματα cnc...
Το χειροποίητο σκάλισμα που το προβάλουν ως ατού (εμένα είναι το τελευταίο στην ποιοτική αξιολόγηση μιας οπλοκατασκευής) ένα μηχάνημα lazer μπορεί να πετύχει παραπλήσιο αποτέλεσμα...
Ακόμα και το φινίρισμα λινελαιου...όλη η Ιταλία πλέον δουλεύει true oil..

Φυσικά και δεν εξισώνω την τελική ποιότητα ενός "χειροποίητου" όπλου με ένος μαζικής παραγωγής...ενα Piotti είναι ένα Piotti...

Αλλα όχι να πρέπει να πληρώσεις για 2 κιλά σίδερο και 1 κιλό ξύλα , όσο ένα αυτοκίνητο για ένα boxlock και ένα διαμέρισμα για ένα sidelock...όσο δουλειά και να έχουν επάνω τους...
Απ' όλα έχει ο μπαξες, το μόνο που δεν μπορείς να ισχυριστεις είναι ότι δεν μπορείς να βρεις ασφαλές όπλο να κυνηγισεις.
 
Back
Top