Πλαγιόκαννο

Είχε επισκευθεί ο Ross Seyfried έναν κατασκευαστή, σε μία έκθεση όπλων και ρώτησε γιατί αυτό το όπλο είναι πιο ακριβό από άλλα πιο εντυπωσιακά με καλύτερα σκαλίσματα και ξύλα.
Sir, this one is beautiful on the inside, ήταν η αφοπλιστική απάντηση του κατασκευαστή.
 
ΚΑΝΈΝΑ όπλο ΟΠΟΙΟΣ και να το έχει κατασκευάσει δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 10 χιλιάρικα, στη λιανική του τιμή.
Αυτό που πληρώνεις είναι το ΌΝΟΜΑ. Τίποτε άλλο.
Εγώ θα βάλω λίγα παραπάνω! Ένα κορυφαίο πλάγιο έχει πάνω του γύρω στις 300 ώρες εργασίας, χωρίς το σκάλισμα, ή κάθε εργατοώρα κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ στις Ευρωπαϊκές χώρες.
Ένα αλληλεπίθετο θέλει άλλες 100 ώρες ακόμα εργασία.
Αυτή είναι θεωρητικά η καθαρή εργασία, μετά πρέπει να προστεθούν τα διάφορα άλλα, σύν το κόστος απόσβεσης των πολύ ακριβών μηχανημάτων και εργαλείων. Συν να πληρωθούν οι εργαζόμενοι, το ενοίκιο του χώρου, ο φόρος και το κέρδος τους.
Επειδή γνωρίζω προσωπικά κάποιους από τους κορυφαίους Ιταλούς οπλοκατασκευαστές, μην νομίζετε πάντως ότι ζουν πλουσιοπάροχα ή οικονομάνε τρελά!
 
Πολύ σωστά όσα είπες Νικηφορε και πάντα οι απέξω είναι αδύνατο να υπολογίσουμε ΌΛΑ τα μικροεξοδα που αυξάνουν το κόστος. Αυτά ισχύουν για οποιαδήποτε παραγωγή αγαθών, η κλεψιά γίνεται σχεδόν πάντα στο εμπόριο.
 
Ποια μικροεξοδα που ανεβάζουν το κόστος φέτα στο μπακάλικο πας να αγοράσεις και σου έπεσε ακριβή ; Πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτοί που αγοράζουν αυτά τα προϊόντα το κανουν με μεγαλύτερη άνεση απ' ότι παίρνουμε ένα μπουκαλάκι νερό από το περίπτερο.
 
Πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτοί που αγοράζουν αυτά τα προϊόντα το κανουν με μεγαλύτερη άνεση απ' ότι παίρνουμε ένα μπουκαλάκι νερό από το περίπτερο.
Ξέρουν σε ποιούς απευθύνονται και γι'αυτο δεν έχουν και κανέναν λόγο να ρίξουν τις τιμές,πιό πάνω σίγουρα πιό κάτω αποκλείεται
Αφού και να έχει πέσει η ποιότητα σε σχέση με παλιότερα όχι μόνο θα βρεθούν άτομα που θα αγοράσουν αλλά θα πληρώσουν και όσο όσο
 
Ξέρουν σε ποιούς απευθύνονται και γι'αυτο δεν έχουν και κανέναν λόγο να ρίξουν τις τιμές,πιό πάνω σίγουρα πιό κάτω αποκλείεται
Αφού και να έχει πέσει η ποιότητα σε σχέση με παλιότερα όχι μόνο θα βρεθούν άτομα που θα αγοράσουν αλλά θα πληρώσουν και όσο όσο
Και άμα δεν βγεί καλό θα βάλουν την γάτα τους να κλάψει ,θα πάνε να πάρουν αλλο και άλλο , επειδή είναι ακριβό δεν σημαίνει και αναλογικά καλό.
 
Και άμα δεν βγεί καλό θα βάλουν την γάτα τους να κλάψει ,θα πάνε να πάρουν αλλο και άλλο , επειδή είναι ακριβό δεν σημαίνει και αναλογικά καλό.
Ορισμένοι δεν θα τα βγάλουν κάν για κυνήγι Παναγιώτη
Εγώ δεν διαφωνώ ούτε με την ύψιστη ποιότητα και το αιθέριο ζύγισμα και όλα τα σχετικά αλλά κάπου όπα, μην τρελαθούμε κιόλας
Μιά χαρά ποιότητα και ζύγισμα θα βρούμε και σε όπλα που αξίζουν ένα κλάσμα από αυτά
 
Κάποια όπλα είναι φτιαγμένα για εφοπλιστές σεΐχηδες και...μαχαραγιάδες.....
Εκεί ενδεχομένως να μην έχει σημασία αν θα θα είναι κάτι "καλό" η "κακό" η υπερκοστολογημενο αρκεί να είναι ανάλογο της..αξίας τους....
 
Υπαρχουν ατομα που δεν τους νοιαζει το κοστος, ισα ισα που θελουν αυτα που αγοραζουν αυτοι, να μην μπορει ο καθενας να τα αγορασει και θεωρουν οτι για να ειναι κατι καλο πρεπει να ειναι και ακριβο.Τη δεκαετια του 80, ζητησε ενας πελατης απο ενα γνωστο μου εισαγωγεα, ενα τιμονι ξυλινο απο Ιταλια, του το φερνει, τον παιρνει τηλ., ποσο κανει ρωταει ο πελατης, 50.000 δρχ., του λεει ο Νικος, δεν μπορει να κανει 50.000 δρχ. τιμονι για ferrari, καποιο λαθος εχει γινει, να το δω λεει ο Νικος, ναι εχεις δικιο, εχει γινει λαθος,οταν ερθει θα σε παρω τηλ., τι θα το κανω το τιμονι? ρωταει ο υπαλληλος, ξανα κλειστο στο κουτι και αστο στο ραφι, μετα απο δυο μηνες ξαναπαιρνει τηλ. ο Νικος, ηρθε το τιμονι, ερχεται ο πελατης στο γραφειο του Νικου καθοτι και γνωστοι μεταξυ τους, το βλεπει(το ξαναβλεπει δλδ) και ρωταει, ποσο κανει? 200.000 δρχ. του λεει ο Νικος, ειδες του λεει? γι'αυτο σου 'λεγα οτι δεν μπορει να κανει μονο 50.000. Το τιμονι ηταν οντως ιδιο με αυτο που φοραγε απο το εργοστασιο της ferrari....
 
Ορισμένοι δεν θα τα βγάλουν κάν για κυνήγι Παναγιώτη
Εγώ δεν διαφωνώ ούτε με την ύψιστη ποιότητα και το αιθέριο ζύγισμα και όλα τα σχετικά αλλά κάπου όπα, μην τρελαθούμε κιόλας
Μιά χαρά ποιότητα και ζύγισμα θα βρούμε και σε όπλα που αξίζουν ένα κλάσμα από αυτά
Ο τουφεκαλεύρης θα παραμείνει τουφεκαλεύρης ανεξάρτητα το όπλο που κρατάει.
Αγοράζοντας ένα σκύλαρο ο καθένας μας θα αυξήσει πολύ περισσότερο τις επιτυχίες του.
Μπορεί απλά ένα ζυγισμένο όπλο να τις αυξήσει; Χμμμ ναι αλλά πόσο πιά ;
 
Αυτό που κάνει ένα όπλο < χειροποιητο >να ξεπερνά τις 10 000 ευρώ δεν είναι η ποιότητα κατασκευής αλλά η έμφαση στην περιττή, για τα δικά μου γούστα, πολυτέλεια, δηλαδή τα ακριβά ξύλα, το σκάλισμα και το φινίρισμα. Μέχρι τις 10 000 ευρώ ή σε πολύ δύσκολες κατασκευές τις 15 000 ευρώ. ( μηχανισμούς αυτόματου ή υποβοηθουμενου ανοίγματος εξωλκεις ιδιαιτερης πατένταςκλπ), μπορεί να φτιαχτεί ένα τέλειο πλάγιο ή ποζε, δίχως σκάλισμα με καλά ξύλα, αλλά για να έχει αληθινή ποιότητα και δυνατότητες πρέπει ο αγοραστής να ξέρει τι ακριβώς θέλει έως την παραμικρή λεπτομέρεια και να το απαιτήσει. Νικηφορε ή όποιος άλλος γνωρίζει, ένα πλάγιο chapuis ασκαλιστο με διαμόρφωση καννών σύμφωνα με τις επιθυμίες του πελάτη, ή ένα ποζε browning b25 ίδιας λογικής με αδιάφορα ξύλινα μέρη, πόσο περίπου κοστίζουν σήμερα ;
 
Αυτό που κάνει ένα όπλο < χειροποιητο >να ξεπερνά τις 10 000 ευρώ δεν είναι η ποιότητα κατασκευής αλλά η έμφαση στην περιττή, για τα δικά μου γούστα, πολυτέλεια, δηλαδή τα ακριβά ξύλα, το σκάλισμα και το φινίρισμα. Μέχρι τις 10 000 ευρώ ή σε πολύ δύσκολες κατασκευές τις 15 000 ευρώ. ( μηχανισμούς αυτόματου ή υποβοηθουμενου ανοίγματος εξωλκεις ιδιαιτερης πατένταςκλπ), μπορεί να φτιαχτεί ένα τέλειο πλάγιο ή ποζε, δίχως σκάλισμα με καλά ξύλα, αλλά για να έχει αληθινή ποιότητα και δυνατότητες πρέπει ο αγοραστής να ξέρει τι ακριβώς θέλει έως την παραμικρή λεπτομέρεια και να το απαιτήσει. Νικηφορε ή όποιος άλλος γνωρίζει, ένα πλάγιο chapuis ασκαλιστο με διαμόρφωση καννών σύμφωνα με τις επιθυμίες του πελάτη, ή ένα ποζε browning b25 ίδιας λογικής με αδιάφορα ξύλινα μέρη, πόσο περίπου κοστίζουν σήμερα ;
Όλα τα Chapuis είναι έτοιμα και περιμένουν ατελείωτα σύμφωνα με τις επιθυμίες και τα μέτρα του πελάτη να
τελειώσουν. Το κόστος νομίζω ξεκινάει κάπου στα 3500 και ανεβαίνει όσο προσθέτει καλούδια!
Το Β25 ξεκινάει η κατασκευή του μετά την παραγγελία του πελάτη η οποία θα διαρκέσει περίπου 1 με 2 χρόνια! Και πλέον δεν παράγεται το μαύρο Α1 αλλά ξεκινάει στο μοντέλο Β1 με κόστος γύρω στις 16500€…!!!! Μπορεί να είναι όλο στο χέρι αλλά είναι εξαιρετικά υπερτιμημένο και δεν κρατάει την τιμή του ως μεταχειρισμένο!
 
Κάποια όπλα είναι φτιαγμένα για εφοπλιστές σεΐχηδες και...μαχαραγιάδες.....
Εκεί ενδεχομένως να μην έχει σημασία αν θα θα είναι κάτι "καλό" η "κακό" η υπερκοστολογημενο αρκεί να είναι ανάλογο της..αξίας τους....
Αυτοι δεν πανε για κυνηγι Τασο .
 
Ο τουφεκαλεύρης θα παραμείνει τουφεκαλεύρης ανεξάρτητα το όπλο που κρατάει.
Αγοράζοντας ένα σκύλαρο ο καθένας μας θα αυξήσει πολύ περισσότερο τις επιτυχίες του.
Μπορεί απλά ένα ζυγισμένο όπλο να τις αυξήσει; Χμμμ ναι αλλά πόσο πιά ;
Εγωδεν καταλαβενω καποιους που τη βγαζουν δυσκολα κανουν οικονομια αγοραζουν πανακριβα οπλα , πανακριβα ρουχα και με την πρωτη γρατσουνια στο βουνο κλενε με μαυρο δακρυ .Τα μεταξωτα βρακια θελουν και μεταξωτους κωλους
 
ένα πλάγιο chapuis ασκαλιστο με διαμόρφωση καννών σύμφωνα με τις επιθυμίες του πελάτη, ή ένα ποζε browning b25 ίδιας λογικής με αδιάφορα ξύλινα μέρη, πόσο περίπου κοστίζουν σήμερα ;

Το 2011 που παρήγγειλα το Chapuis που έχω τώρα είχε...αν θυμάμαι καλά...γύρω στα 2.500€ το βασικό μοντέλο -δισκανδαλο, απλοι εξολκεις- και περιλαμβάνονται στην τιμή...μέτρα κοντακιού, μήκος καννών, θαλάμες, τσοκαρισματα, τυπος ρίγας...
Ανάλογα μετά τι ήθελες ανέβαινε και το κοστολόγιο...Όχι όμως και πολλή πάνω...
Το δικό μου δλδ έφτασε 3.500€ περίπου με διπλές κάννες και κάτι άλλα ψιλά...
Σαν μέτρο σύγκρισης, θυμάμαι, το βασικό μοντέλο Chapuis ήταν 500€ φθηνότερο από το Beretta 471 και το Merkel 50E και γύρω στα 400€ ακριβότερο από το Fabarm claccis...
Τώρα το βλέπω γύρω στα 4.000€...πιστεύω αν ανέβεις κάνα 200-300€ το φτιάχνεις όπως θες...
 
Last edited:
Εγωδεν καταλαβενω καποιους που τη βγαζουν δυσκολα κανουν οικονομια αγοραζουν πανακριβα οπλα , πανακριβα ρουχα και με την πρωτη γρατσουνια στο βουνο κλενε με μαυρο δακρυ .Τα μεταξωτα βρακια θελουν και μεταξωτους κωλους
Ο καθένας με την τρέλα του Νίκο.
Μια μέρα με τράβηξαν τα σκυλιά και έφαγα τούμπα περιωπής (η τελευταία από τις πολλές που έχω φάει κατά καιρούς).
Βάρεσε το όπλο σε κάτι βράχια, οκ ... στα @@ μου.
Πάντα αγοράζω αγαθά σε τιμή που να μην με καθιστούν δούλο τους ;)
 
Last edited:
Ξέρω ότι σας σπάω τα @@ αλλά 100+ χρόνια τεχνογνωσία με τους ίδιους ουσιαστικά μηχανισμούς, με αρχική τιμή >2k€, με κανένα ουσιαστικά κινούνενο κομμάτι στην τουφεκιά και να βγάζουν βλάβες ή να είναι αλλοίθωρα, ... sorry παίδες, δεν θα ψωνίσω.
 
Back
Top