Πλαγιόκαννο

Το άφησα και τον απίθανο τύπο πλέον τον αγνοώ.
χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο ειναι πολλα τα 11,2 ευρω για ενα dvd που το περναμε τσαμπα μαζι με την εφημεριδα , τωρα αφου σου ειπε να μην του το στειλης με κουριερ , εσυ το εστειλες με πορτα πορτα που και αυτο ειναι κουριερ , οπως λεγετε Eλτα κουριερ που ειναι το ιδιο πραγμα , θα μπορουσες με το πολυ 2 ευρω να το εστελνες σαν γραμμα , και εαν ηθελες τα χρηματα σου , να του εδινες λογαριασμο , για να σου εβαζε τα 2 ευρω
 
και να μην βιαστουν καπιοι , και πουν κατι , εγω στην θεση του θα το επερνα το DVD και ας πληρωνα τα 11,20 , γιατι ουτε ο ενας δεν ηξερε ποσο θα στοιχισει , ουτε ο αλλος , γιατι τωρα εσυ που το ετσειλες πληρωσες τα 11,2 ευρω για να το παρεις πισω , θα μπορουσες ομως και εσυ να μην το παρεις , και θα πηγαινε στα αζητητα , και δεν θα πληρωνες τα 11,2 .Ετσι την πατησα και εγω οταν σε καπιον που ειχε καλυκες ριγμενους 230 καλυκες για το GAL 28 του ειπα στειλτες και τα εξοδα δικα μου , και τα εστειλε με πορτα πορτα δηλαδη ελτα κουριερ και τους πληρωσα τους αδειους που αλλοι τους πεταν 20,7 ευρω , οταν οι καινουριοι των 100 και με καψουλι εχουν 16 ευρω , και το χειροτερο οτι αρκετοι ηταν σκισμενοι , που τους πεταξα
 
χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο ειναι πολλα τα 11,2 ευρω για ενα dvd που το περναμε τσαμπα μαζι με την εφημεριδα , τωρα αφου σου ειπε να μην του το στειλης με κουριερ , εσυ το εστειλες με πορτα πορτα που και αυτο ειναι κουριερ , οπως λεγετε Eλτα κουριερ που ειναι το ιδιο πραγμα , θα μπορουσες με το πολυ 2 ευρω να το εστελνες σαν γραμμα , και εαν ηθελες τα χρηματα σου , να του εδινες λογαριασμο , για να σου εβαζε τα 2 ευρω
Ναι. εχεις δικιο, αφου εκανε που εκανε το καλο, επρεπε να του το παει κιολας στην πορτα του αφου πρωτα τον ρωτησει τι ωρα τον βολευει να μην τον ''ενοχλησει'' τον ανθρωπο γιατι μπορει π.χ. να κοιμαται.......
 
χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο ειναι πολλα τα 11,2 ευρω για ενα dvd που το περναμε τσαμπα μαζι με την εφημεριδα , τωρα αφου σου ειπε να μην του το στειλης με κουριερ , εσυ το εστειλες με πορτα πορτα που και αυτο ειναι κουριερ , οπως λεγετε Eλτα κουριερ που ειναι το ιδιο πραγμα , θα μπορουσες με το πολυ 2 ευρω να το εστελνες σαν γραμμα , και εαν ηθελες τα χρηματα σου , να του εδινες λογαριασμο , για να σου εβαζε τα 2 ευρω
Φίλε μου δεν πήγα στο πόρτα πόρτα αλλά στο ταχυδρομείο και το μόνο που είπα είναι να πάει με τα έξοδα παραλήπτη ,ούτε πόσο θα κοστίσει ούτε τίποτα . Όσο αφορά το ποσό ,μου έχει τύχει να παραγγείλω θήκη για κινητό που έκανε 1,5€ και πλήρωσα αλλά 9 μεταφορικά και αντικαταβολή .Και επειδή το ανακίνησες το θέμα ενω το είχα αφήσει πισω.Πως θα σου φαινόταν αν εγώ που ενδιαφέρομαι να αγοράσω όπλο σε είχα ρωτήσει πάνω από 20 φορές στο φόρουμ και με προσωπικά μηνύματα , εσύ μου είχες λύσει απαντωντας όλες τις απορίες πάνω από τις διπλάσιες φορές και με φωτογραφίες ,αν θα σε εφτυνα έτσι κατάμουτρα;
 
Last edited:
και να μην βιαστουν καπιοι , και πουν κατι , εγω στην θεση του θα το επερνα το DVD και ας πληρωνα τα 11,20 , γιατι ουτε ο ενας δεν ηξερε ποσο θα στοιχισει , ουτε ο αλλος , γιατι τωρα εσυ που το ετσειλες πληρωσες τα 11,2 ευρω για να το παρεις πισω , θα μπορουσες ομως και εσυ να μην το παρεις , και θα πηγαινε στα αζητητα , και δεν θα πληρωνες τα 11,2 .Ετσι την πατησα και εγω οταν σε καπιον που ειχε καλυκες ριγμενους 230 καλυκες για το GAL 28 του ειπα στειλτες και τα εξοδα δικα μου , και τα εστειλε με πορτα πορτα δηλαδη ελτα κουριερ και τους πληρωσα τους αδειους που αλλοι τους πεταν 20,7 ευρω , οταν οι καινουριοι των 100 και με καψουλι εχουν 16 ευρω , και το χειροτερο οτι αρκετοι ηταν σκισμενοι , που τους πεταξα
Το πλήρωσα γιατί ανέλαβα την ευθύνη , γιατί σαν άνθρωπος δεν κάνω το κορόιδο .Εγώ εκείνη τη ημέρα πήγαινα στη τράπεζα για πολύ σοβαρή δουλειά και όμως έκανα παράκαμψη να στείλω τον φάκελο τρομάρα μου.Οποτε μπορείτε να μου δώσετε και το βραβείο του αφελή.
 
Για λυστε μου μια απορία ένα dvd τυλιγμένο με νάιλον με φυσαλίδες για να μην πατηθεί και στο τέλος δεν παίζει αν το στείλεις σε άλλο νομό κάνει μόνο 2€;;
https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/tim_epistolikou_02_2020_.pdf

Αν το στειλεις με φακελο ναι ειναι πιο φθηνα, αν το εστειλες σαν δεμα το μικροτερο κοστος νομιζω ειναι 5,5 ευρω, και 'συ μαλλον πληρωσες το πηγαινε ελα, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα, δωρο εκανες και εφοσον το ζητησε, δεν εχει σημασια το κοστος του αντικειμενου, ουτε ειναι κανενα σοβαρο ποσο τα 5 ή 10 ευρω.
 
Last edited:
Οπως και να'χει, ειναι αγενεια απο μερους του να μην το παραλαβει και να πληρωσει τα εξοδα αποστολης.
Γιώργο ίσως φταίω εγώ,εξέθεσα πολύ τον εαυτό μου και τον κυνηγετικό εξοπλισμό μου στο φόρουμ ,ενώ θα έπρεπε να παραμεινω στο καλημέρα , καλησπέρα, καληνύχτα.
 
και 'συ μαλλον πληρωσες το πηγαινε ελα,
ο Ελτα που συνεργαζετε με τα πορτα πορτα , που λεγοντε και ελτα κουριερ , δεν χρεωνει εξτρα εαν το δεμα δεν το παραλαβη ο παραληπτης , και παει πισω στον αποστολεα , οποτε το κοστος απο την αρχη ηταν 11,2 , και δεν υπαρχει διαφορετικος τροπος ωστε να πληρωσει ο παραληπτης τα εξοδα αποστολης αλλα μονο αυτος , εκτος απο αυτο που εγραψα , δηλαδη , να το εστελνες σαν γραμμα με κοστος 2 ευρω , και εαν ηθελες τα χρηματα σου , να του εδινες λογαριασμο , για να σου εβαζε τα 2 ευρω
 
και σιγουρα εφταιγε και ο υπαληλος των ΕΛΤΑ που δεν εδωσε εξηγησης , ποσα τετια γινονταν και στα δικα μου χρονια απο πρωιν συναδελφους που τους εκραζα
 
Μάλλον κανείς δεν το έχει κάνει ,εγώ το έκανα γιατί μου αρέσει το όπλο οπτικά είναι στα μέτρα μου (ίσιο) δεν κλωτσαει,βλητικα κατανομές εντάξει ,η πλούσια έκδοση με πέντε τσοκ μάγκνουμ ,το μόνο που ήθελα το σύστημα διπλής σκανδάλης για πιο άμεση επιλογή.Με την αλλαγή όπλου θα μάζευα όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και με τι τελικό κόστος;
Το δισκάνδαλο ή το μονοσκάνδαλο έχει καλύτερη αίσθηση σκανδάλης;
 
Το δισκάνδαλο ή το μονοσκάνδαλο έχει καλύτερη αίσθηση σκανδάλης;
Αίσθηση, το μονοσκανδαλο είχε ίδιο βάρος έλξης και στις δύο σκανδαλες σχετικά εύκολο χωρίς να επηρεαζει καθόλου το όπλο με ένα παίξιμο ελαφρύ της σκανδάλης δεξιά -αριστερα.Σαν δισκανδαλο η πρώτη είναι λίγο πιο βαριά , χωρίς παίξιμο και οι δύο και χωρίς να επηρεάζουν το όπλο .Αυτά στις ξηρές δεν έχω ρίξει φυσίγγια σαν δισκανδαλο.
 
Αίσθηση, το μονοσκανδαλο είχε ίδιο βάρος έλξης και στις δύο σκανδαλες σχετικά εύκολο χωρίς να επηρεαζει καθόλου το όπλο με ένα παίξιμο ελαφρύ της σκανδάλης δεξιά -αριστερα.Σαν δισκανδαλο η πρώτη είναι λίγο πιο βαριά , χωρίς παίξιμο και οι δύο και χωρίς να επηρεάζουν το όπλο .Αυτά στις ξηρές δεν έχω ρίξει φυσίγγια σαν δισκανδαλο.
Ξέρεις βάρος έλξης στο περίπου;
 
Ξέρεις βάρος έλξης στο περίπου;
Προσπάθησα να το κάνω με ένα κανταρακι της πλάκας αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω σταθερό αποτέλεσμα .Υπολογίζω γύρω στα 2,5 κιλά + - Έχοντας το όπλο με τις κάννες προς τα κάτω το άφηνα απαλά με το δάχτυλο στην σκανδάλη και έπεφτε αμέσως η σφύρα ,το όπλο είναι 3400.
 
Το δισκάνδαλο ή το μονοσκάνδαλο έχει καλύτερη αίσθηση σκανδάλης;
Κανονικά έχουν! Είναι 2 διαφορετικοί μηχανισμοί. Ενώ μπορεί να είναι το σύστημα όπλισης το ίδιο, ο μηχανισμός σκανδάλης διαφέρει. Είναι λίγο πιο ξερός ο δισκάνδαλος. Το βάρος της πρώτης και της δεύτερης σκανδάλης και στους δύο μηχανισμούς κανονικά πρέπει να είναι ο ίδιος, δηλαδή πιο ελαφριά η πρώτη και πιο βαριά η δεύτερη και στους δύο μηχανισμούς. Και ενώ στο δισκάνδαλο πετυχαίνεται με μεγαλύτερη εγκοπή επαφής σκανδάλης σχαστηρίας στον μονοσκάνδαλο με πιο σκληρό ελατήριο της δεύτερης.
 
Back
Top