Πλαγιόκαννο

Κάτι λιγάκι άσχετο με την κουβέντα, αλλά σχετικό με τα πλαγιόκαννα. Τι λέτε για τα κοκοροτούφεκα? Θα μου άρεσε να έχω ένα και να το κυνηγάω!
Οπως είπε και ο "Xklefteris"...ενα back action κοκοροντουφεκο με στρογγυλή βάση, αγγλε κοντάκι και 68 εκ. κάννες με ανοιχτά τσοκαρισματα...όνειρο για κυνήγι περπατητου με σκυλί ή και χωρίς σκυλί...
Και ένα bar action με 74 εκ. κάννες, σφιχτά τσοκαρισματα, και κοντάκι prince of Wales...όνειρο για καρτερια...

Γνώμη μου...εκεί που δένει στο απόλυτο ένα κοκοροντουφεκο είναι το παραδοσιακό λαγοκυνήγι...
Τι ωραιότερη εικόνα...ένας κυνηγός με ένα κοκοροντουφεκο στον ώμο και ένα-δύο Ελληνικοί Ιχνηλάτες στο ντόρο...
 
Ναι όντως...Έριξε κάμποσα nsi sporting 28...

Πρέπει να είσαι από τους ελάχιστους που μπήκε σε τέτοια διαδικασία....
Συνήθως ουτε σε οπλουργο δεν δίνουν αυτή την δουλειά(ποσο μάλλον να το επιχειρησουν οι ίδιοι) κ αλλαζουν όπλο οχι μηχανισμό..
Μπράβο σου γιατί εκτός από την προσοχη στην λεπτομέρεια είναι κ μπελαλιδικο...
Μάλλον κανείς δεν το έχει κάνει ,εγώ το έκανα γιατί μου αρέσει το όπλο οπτικά είναι στα μέτρα μου (ίσιο) δεν κλωτσαει,βλητικα κατανομές εντάξει ,η πλούσια έκδοση με πέντε τσοκ μάγκνουμ ,το μόνο που ήθελα το σύστημα διπλής σκανδάλης για πιο άμεση επιλογή.Με την αλλαγή όπλου θα μάζευα όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και με τι τελικό κόστος;
 
Μιλάμε συνεχώς, εμμονικα θα έλεγα, για ατσάλινα λες και μας έχουν επιβληθεί καθολικά...
Αγώνα και πίεση πρέπει να κάνουμε για να μην επιβληθούν...
Δεν είναι θέμα όπλου...οπως ειπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω...εκεί ακόμα και στα παλαιότερα οπλα με σταθερά σφιχτά τσοκαρισματα υπάρχουν λύσεις (άνοιγμα τσοκ, φυσίγγια ατσάλινων κατάλληλα για σφιχτά τσοκ)...
Το θέμα είναι βλητικό και ασφάλειας...θα μειωθεί πολύ το εύρος αποστασεων βολων...θα πρέπει να ξεχάσουμε τις μακρινές βολές και τις βολές διασποράς...και να "βολευτούμε" σε ένα μέσο εύρος βολών...
Επίσης θα πρέπει να ξεχάσουμε βολές σε πετρωτο ή προς πετρωτο έδαφος ή ακόμα και στο νερό...οι εξοστρακισμοι των ατσάλινων θα είναι επικίνδυνοι για ανθρώπους και ζώα...
Και εκεί πιστεύω...το θέμα ασφάλειας στα Ελληνικά παραδοσιακά κυνηγια της πέρδικας και του λαγού στα πετροβουνια...θα πρέπει να είναι μοχλός πίεσης ως προς την μη καθολική επιβολή των ατσάλινων...
Μην ξεχνάς τις μπίλιες στα γουρούνια... Θα κλάψουνε μανούλες και θα κλεισουνε σπίτια!
 
Μην ξεχνάς τις μπίλιες στα γουρούνια... Θα κλάψουνε μανούλες!
Ναι...δίκιο...μπίλιες, μονοβολα θα σφυρίζουν ανεξέλεγκτα δεξιά-αριστερά...
Είναι σοβαρό το θέμα...

Μια ερώτηση...στις χώρες που επιβλήθηκαν τα ατσάλινα σκάγια...επιβλήθηκαν περιορισμοί και στις μολυβδινες βολίδες ραβδωτού για το κυνήγι των μεγάλων θηραμάτων;
 
Last edited:
Όχι, με εξαίρεση την Καλιφόρνια, στις χώρες όπου επιβλήθηκαν τα ατσάλινα παντού, όπως Δανία, Νορβηγία, δεν απαγορευτηκαν τα μολυβδινου πυρήνα βλήματα, αντίθετα σε δάση που υλοτομουνται από μεγάλες εταιρίες απαγορευτηκαν τα μη μολυβδινα. Το πιο θετικό είναι πως πρόσφατα στην Νορβηγία αρθηκε η απαγόρευση των μολυβδινων σκαγιων γιατί οι μελέτες επί σειρά ετών έδειξαν πως τα ατσάλινα είναι αιτία πολλών τραυματισμών και απώλειας θηραμάτων.
 
Όταν αφήνεται η ασφάλεια μας στα χέρια των γραφειοκρατών έχουμε δει τα αποτελέσματα ....
Ο Γιούλ Μπρίνερ πάντως δεν άφησε περιθώρια αισιοδοξίας.
Πάντού μέχρι και στα δράμια είπε ... ευκαιρία να ασχοληθούμε με το ψάρεμα.
Οπότε βαράτε αλύπητα τώρα που μπορείτε. 😜
 
Έχει πλάκα να θέλουμε να γίνουν κι εδώ μελέτες!!😵‍💫🥴
Καλημέρα!
Γιατί το λες αυτό Γιάννη;
Και στους υδροβιότοπους κατόπιν μακροχρόνιων επιστημονικών μελετών επιβλήθηκαν...λαμβάνοντας υπόψη και έχοντας πυλώνα τις μελέτες των επιστημόνων των κυνηγετικών οργανώσεων...κατόπιν βεβαια αφορητων πιέσεων των κυνηγετικών μας οργανώσεων...
Γιαυτό επιτράπηκε και ο φυσητος κράχτης και τα πλανουρια...όπως σε όλο τον κόσμο άλλωστε...🙁🙁🙁
 
το δικο μου MP27 ΜΑΓΝΟΥΜ με τσοκ με διπλες σκανδαλες και 71αρες καννες ζυγιζει 3.600 κιλα , και το πλαγιο που και αυτο εχω με απλες θαλαμες το Baikal 43 με τσοκ ,και 70αρες καννες δισκανδαλο αυτο ειναι ποιο βαρη απο το μαγνουμ και ζυγιζει 3.700 κιλα , και τα δυο χωρις αορτηρα , η κατι εχτρα στο κοντακι για βαρος , και φυσικα χωρις φυσιγγια ζυγιστηκαν σε ζυγαρια ηλεκτρονικη , τωρα 3.200 ζυγιζει το MP27 σε GAL 28 , ακομα και το ριζινι μπατιστα μου ζυγιζει 3.350 κιλα , με την μπενελι με μαγνουμ και 71 καννη 3.470 κιλα , το ποιο ελαφρυ που εχω ειναι το ισπανικο ζεβρα GAL 20 που ζυγιζει 2.900 , και τοσο ελεγε οτι ζυγιζει και ο Χατζιωτης, αρα η ζυγαρια μου ζυγιζει σωστα
Τα δικά μου...
nk27em made in ussr 3-1 (3300)
IMG_20230517_115929.jpg
mp43em made in Russia 4-2 (3220)
IMG_20230517_115952.jpg
 
Ναι...δίκιο...μπίλιες, μονοβολα θα σφυρίζουν ανεξέλεγκτα δεξιά-αριστερά...
Είναι σοβαρό το θέμα...

Μια ερώτηση...στις χώρες που επιβλήθηκαν τα ατσάλινα σκάγια...επιβλήθηκαν περιορισμοί και στις μολυβδινες βολίδες ραβδωτού για το κυνήγι των μεγάλων θηραμάτων;
Στα ραβδωτά δεν έχει ακόμα επιβληθεί κάτι, μάλλον σε ολικό περίβλημα χαλκού με πλαστικό μπροστινό μέρος θα καταλήξουν. Εκεί η άμεση καταβολή του ζώου είναι πιο σημαντική από οικολογικές ανησυχίες!
Φυσικά και δεν επιτρέπεται να κυνηγούν με δράμια ζώα μεγαλυτέρα του ζαρκαδιού! Ούτε με μονόβολα! Αν πας σε κυνήγι παγάνας με λειόκανο γιατί μόνο εκεί επιτρέπεται η χρήση του, αυστηρά θα τουφεκίσεις μέχρι μέγιστο τα 35μ. Αν τουφεκίσεις μακρύτερα και ειδικά αν τραυματίσεις ζώο και χαθεί ή το βρουν το βράδυ ή χειρότερα το βρει κάποιος περαστικός, δέχεσαι αυστηρότατες κυρώσεις!
 
Γνώμη μου...εκεί που δένει στο απόλυτο ένα κοκοροντουφεκο είναι το παραδοσιακό λαγοκυνήγι...
Τι ωραιότερη εικόνα...ένας κυνηγός με ένα κοκοροντουφεκο στον ώμο και ένα-δύο Ελληνικοί Ιχνηλάτες στο ντόρο...
Συμφωνώ ωρέ Σπυρο....!
Αλλα κ ποιο κυνήγι είναι αυτό που δεν δένει όμορφα... Από τσίχλα μέχρι αγριοχοιρο...
Και στην μπεκάτσα θα χάριζε μαγευτικές εικόνες...κάτι ξέρει ο Lugari.....
το δικο μου MP27 ΜΑΓΝΟΥΜ με τσοκ με διπλες σκανδαλες και 71αρες καννες ζυγιζει 3.600 κιλα , και το πλαγιο που και αυτο εχω με απλες θαλαμες το Baikal 43 με τσοκ ,και 70αρες καννες δισκανδαλο αυτο ειναι ποιο βαρη απο το μαγνουμ και ζυγιζει 3.700 κιλα , και τα δυο χωρις αορτηρα , η κατι εχτρα στο κοντακι για βαρος , και φυσικα χωρις φυσιγγια ζυγιστηκαν σε ζυγαρια ηλεκτρονικη , τωρα 3.200 ζυγιζει το MP27 σε GAL 28 , ακομα και το ριζινι μπατιστα μου ζυγιζει 3.350 κιλα , με την μπενελι με μαγνουμ και 71 καννη 3.470 κιλα , το ποιο ελαφρυ που εχω ειναι το ισπανικο ζεβρα GAL 20 που ζυγιζει 2.900 , και τοσο ελεγε οτι ζυγιζει και ο Χατζιωτης, αρα η ζυγαρια μου ζυγιζει σωστα
Mα τι διάολο?
Όπλα GAL 10 έχεις?? 😂

Καπως αυξημένα μου φαίνονται τα... βάρη Νικόλα....
 
Καλημέρα!
Γιατί το λες αυτό Γιάννη;
Και στους υδροβιότοπους κατόπιν μακροχρόνιων επιστημονικών μελετών επιβλήθηκαν...λαμβάνοντας υπόψη και έχοντας πυλώνα τις μελέτες των επιστημόνων των κυνηγετικών οργανώσεων...κατόπιν βεβαια αφορητων πιέσεων των κυνηγετικών μας οργανώσεων...
Γιαυτό επιτράπηκε και ο φυσητος κράχτης και τα πλανουρια...όπως σε όλο τον κόσμο άλλωστε...🙁🙁🙁
Μελέτες υπάρχουν Σπύρο ... αντιγραφή των αμερικάνικων ... θέληση δεν υπάρχει.
Πάρε ένα τηλ στην ΚΣΕ και ρώτα τους γιατί δεν γίνονται προσπάθειες για τα πλανούρια και τις σφυρίχτρες.
Σίγουρα θα γελάσεις με την καρδιά σου...
 
Συμφωνώ ωρέ Σπυρο....!
Αλλα κ ποιο κυνήγι είναι αυτό που δεν δένει όμορφα... Από τσίχλα μέχρι αγριοχοιρο...
Και στην μπεκάτσα θα χάριζε μαγευτικές εικόνες...κάτι ξέρει ο Lugari.....

Mα τι διάολο?
Όπλα GAL 10 έχεις?? 😂

Καπως αυξημένα μου φαίνονται τα... βάρη Νικόλα....
Στο LOCK DOWN με κοκκοροντουφεκο 16αρι κυνηγαγα ,το αφηνα σε εναν τσοπανη στο βουνο .Απολαυση
 
Last edited:
Back
Top