ΠΩΣ Η ΜΑΓΚΟΥΜΙΤΙΔΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΣΎΡΕΙ ΤΟΥΣ ΟΠΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ

Το super magnum θεωρώ ότι δεν είναι αναγκαίο αλλά το μάγκνουμ χρειάζεται εάν κυνηγάς γουρουνια η λαγό.
Το super magnum σε γουρούνια λέει.... έχεις 18 βόλια εκεί που θα είχες 9 απλά ή 15 μαγκνουμ
Υπάρχει κόσμος που βάζει μαγκνουμ σε λαγό;
πάρα μα πάρα πολύς που κυνηγάει κλασικά "καρτεράτα" όχι "καβάλα" στα σκυλιά
Μα δεν είναι κάτι το καινουργιο...
Φυσικά κ ρίχνουν κάποιοι λαγαδες κ 3"..
Τα rem nitro είχαν μεγάλη φήμη (και) σε αυτό το κυνήγι κ ιδιαίτερα στο ν4 η κ ν2 όπως σωστά λες...
Εγω εδώ στα μέρη μου ξέρω τέτοια άτομα που είναι φανατικοί λαγαδες(στα πουλια δεν πανε για κανένα λόγο) έχοντας πολλες επιτυχίες.....
και ΒΒ
και ΒΒ σούπερ μάγκνουμ
αυτή είναι η φιλοσοφία των μάγκνουμ
βάζεις 2 νούμερα πιο χοντρό σκάγι και έχεις ίδιο αριθμό σκαγίων
π.χ. λαγός
#4 32gr= 150 σκάγια
#2 44γρ= 155 σκάγια
#ΒΒ 64γρ= 122 σκάγια

Υ.Γ. Βασίλη έχεις κανα εξελάκι με αριθμό σκαγίων ανά γρ, ανα Νούμερο και ανα γόμωση;;;;;;;;
 
Και για να γελασουμε λίγο...

Ο πατερας ενός καλου φίλου μου έχει ένα πλαγιοκαννο Zabala 3" Μag. Και πάντα στο καρτερι του λαγου έβαζε rem nitro και στις δυο καννες...

Τυχαινε να περασει ο λαγός κοντά κ οι τουφεκιές έσκαβαν το χώμα σαν jsb...

-Ρε πατερα αφου σου εχω πει βάλε ένα φυσίγγι "απλό" με ψιλοτερα σκαγια για τους κοντινούς,η κ διασποράς στο πυκνο...

- Ασε με ρε Διονύση τόσα χρόνια κυνηγός που θα μου πεις τι θα κάνω... .sarcastic.
 
Και για να γελασουμε λίγο...

Ο πατερας ενός καλου φίλου μου έχει ένα πλαγιοκαννο Zabala 3" Μag. Και πάντα στο καρτερι του λαγου έβαζε rem nitro και στις δυο καννες...

Τυχαινε να περασει ο λαγός κοντά κ οι τουφεκιές έσκαβαν το χώμα σαν jsb...

-Ρε πατερα αφου σου εχω πει βάλε ένα φυσίγγι "απλό" με ψιλοτερα σκαγια για τους κοντινούς,η κ διασποράς στο πυκνο...

- Ασε με ρε Διονύση τόσα χρόνια κυνηγός που θα μου πεις τι θα κάνω... .sarcastic.
κλασικοοοοοοοοοοςςςςςςςς

πάω στοίχημα πως έχει καταλάβει την πατάτα που κάνει αλλά δεν θέλει να το παραδεχθεί... "ακούς εκεί θα μας κάνουν μάθημα τα παιδαρέλια".....

έχει κάνει μια πατάτα συγκυνηγός μας και έχει χάσει το γουρούνι, έρχεται ο γιός του και τον βάζει πόστα, λέει, λέει, λέει
τον ακούει ο "παππούς" ατάραχος και μόλις τελειώνει τον εξάψαλμο, γυρνάει και του λέει:
"εσύ θα μΕ πεις πως βαράνε τα γουρούνια; ξέρεις που ήσουν εσύ, όταν εγώ βάρεσα μαζεμένα 6 γουρούνια στο τάδε μέρος; στα π@π@ρι@ μου ήσουν! " .very funny.
 
Last edited:
λοιπόν φίλοι μου,
το σκέφτηκα πολύ πριν το ανεβάσω
γιατί μπορεί να ανάψω φωτιές
δεν πειράζει.....
το είχε η Browning sto site της, το έχει βγάλει τώρα

What kind of pattern does each choke give?
Σ.Σ. Τι είδους συγκέντρωση μας δίνει το κάθε τσοκ;
Patterns are affected by altitude and by shooting 2 3/4" ammunition in 3" chambers. The following average pattern percentages are expected in Browning barrels when shot with lead ammunition at 40 yards:
Σ.Σ.: οι συγκεντρώσεις επηρεάζονται από το υψόμετρο και την χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm. Οι ακόλουθοι μέσοι όροι συγκεντρώσεων αφορούν βολές με κάνες Browning και φυσίγγια με μολύβδινα σκάγια σε απόσταση 40 γυαρδών (36,576 μέτρων)
Choke – Στένωση στομίου κάνης2 3/4" shells in
2 3/4" chambers at sea level.
Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 70 mm, σε μηδενικό υψόμετρο 0,00 (επίπεδο θάλασσας)
2 3/4" shells in 3" chambers at sea level. Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 76 mm (magnum), σε μηδενικό υψόμετρο 0,00 (επίπεδο θάλασσας)2 3/4" shells in 2 3/4" chambers at 5,000 foot elevation.
Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 70 mm, σε υψόμετρο 1524 μέτρων (από το επίπεδο θάλασσας)
2 3/4" shells in 3" chambers at 5,000 foot elevation.
Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 76 mm (magnum), σε υψόμετρο 1524 μέτρων (από το επίπεδο θάλασσας)
Full
65 - 75%​
55 - 75%
75 - 85%​
65 - 85%​
Improved Modified
55 - 65%​
45 - 65%​
65 - 75%​
55 - 75%​
Modified
45 - 55%​
35 - 55%​
55 - 65%​
45 - 65%​
Improved Cylinder
35 - 45%​
25 - 45%​
45 - 55%​
35 - 55%​
Skeet
30 - 35%​
20 - 35%​
40 - 45%​
30 - 45%​
Cylinder
25 - 35%​
15 - 35%​
35 - 45%​
25 - 45%​

Μπουρλοτοοοοοοοοοοο


.terror..terror..terror..terror..terror..terror..terror..terror.
 
κάτι άλλο παίζει.. η μ2 τουλάχιστον δεν το κάνει
Εδώ και καποια χρόνια στα κλείστρα της η benelli κάνει μια φρεαζαρισιά απο κάτω. Οταν έχεις το 4ο φυσιγγι στην γλώσσα δεν πεφτει το κλείστρο. Καποιος μαλλον τους το ζητησε και το εκαναν. Τα παλιά κλείστρα που γινεται να κανεις ghost loading αν τα προσεξετε απο κάτω εχουν μια φραζαρισιά, τα νεότερα εχουν δύο, για την αποφυγή εξτρα φυσιγγίου.
Screenshot_2021-12-16-15-51-52-344_com.android.chrome.jpg
 
λοιπόν φίλοι μου,
το σκέφτηκα πολύ πριν το ανεβάσω
γιατί μπορεί να ανάψω φωτιές
δεν πειράζει.....
το είχε η Browning sto site της, το έχει βγάλει τώρα

What kind of pattern does each choke give?
Σ.Σ. Τι είδους συγκέντρωση μας δίνει το κάθε τσοκ;
Patterns are affected by altitude and by shooting 2 3/4" ammunition in 3" chambers. The following average pattern percentages are expected in Browning barrels when shot with lead ammunition at 40 yards:
Σ.Σ.: οι συγκεντρώσεις επηρεάζονται από το υψόμετρο και την χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm. Οι ακόλουθοι μέσοι όροι συγκεντρώσεων αφορούν βολές με κάνες Browning και φυσίγγια με μολύβδινα σκάγια σε απόσταση 40 γυαρδών (36,576 μέτρων)
Choke – Στένωση στομίου κάνης2 3/4" shells in
2 3/4" chambers at sea level.
Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 70 mm, σε μηδενικό υψόμετρο 0,00 (επίπεδο θάλασσας)
2 3/4" shells in 3" chambers at sea level. Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 76 mm (magnum), σε μηδενικό υψόμετρο 0,00 (επίπεδο θάλασσας)2 3/4" shells in 2 3/4" chambers at 5,000 foot elevation.
Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 70 mm, σε υψόμετρο 1524 μέτρων (από το επίπεδο θάλασσας)
2 3/4" shells in 3" chambers at 5,000 foot elevation.
Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 76 mm (magnum), σε υψόμετρο 1524 μέτρων (από το επίπεδο θάλασσας)
Full
65 - 75%​
55 - 75%
75 - 85%​
65 - 85%​
Improved Modified
55 - 65%​
45 - 65%​
65 - 75%​
55 - 75%​
Modified
45 - 55%​
35 - 55%​
55 - 65%​
45 - 65%​
Improved Cylinder
35 - 45%​
25 - 45%​
45 - 55%​
35 - 55%​
Skeet
30 - 35%​
20 - 35%​
40 - 45%​
30 - 45%​
Cylinder
25 - 35%​
15 - 35%​
35 - 45%​
25 - 45%​

Μπουρλοτοοοοοοοοοοο


.terror..terror..terror..terror..terror..terror..terror..terror.
Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι συμβαίνει το ίδιο όταν βάζεις 65αρι φυσίγγι σε 70αρα θαλάμη;
 
λοιπόν φίλοι μου,
το σκέφτηκα πολύ πριν το ανεβάσω
γιατί μπορεί να ανάψω φωτιές
δεν πειράζει.....
το είχε η Browning sto site της, το έχει βγάλει τώρα

What kind of pattern does each choke give?
Σ.Σ. Τι είδους συγκέντρωση μας δίνει το κάθε τσοκ;
Patterns are affected by altitude and by shooting 2 3/4" ammunition in 3" chambers. The following average pattern percentages are expected in Browning barrels when shot with lead ammunition at 40 yards:
Σ.Σ.: οι συγκεντρώσεις επηρεάζονται από το υψόμετρο και την χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm. Οι ακόλουθοι μέσοι όροι συγκεντρώσεων αφορούν βολές με κάνες Browning και φυσίγγια με μολύβδινα σκάγια σε απόσταση 40 γυαρδών (36,576 μέτρων)
Choke – Στένωση στομίου κάνης2 3/4" shells in
2 3/4" chambers at sea level.
Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 70 mm, σε μηδενικό υψόμετρο 0,00 (επίπεδο θάλασσας)
2 3/4" shells in 3" chambers at sea level. Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 76 mm (magnum), σε μηδενικό υψόμετρο 0,00 (επίπεδο θάλασσας)2 3/4" shells in 2 3/4" chambers at 5,000 foot elevation.
Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 70 mm, σε υψόμετρο 1524 μέτρων (από το επίπεδο θάλασσας)
2 3/4" shells in 3" chambers at 5,000 foot elevation.
Φυσίγγια 70 mm σε θαλάμες 76 mm (magnum), σε υψόμετρο 1524 μέτρων (από το επίπεδο θάλασσας)
Full
65 - 75%​
55 - 75%
75 - 85%​
65 - 85%​
Improved Modified
55 - 65%​
45 - 65%​
65 - 75%​
55 - 75%​
Modified
45 - 55%​
35 - 55%​
55 - 65%​
45 - 65%​
Improved Cylinder
35 - 45%​
25 - 45%​
45 - 55%​
35 - 55%​
Skeet
30 - 35%​
20 - 35%​
40 - 45%​
30 - 45%​
Cylinder
25 - 35%​
15 - 35%​
35 - 45%​
25 - 45%​

Μπουρλοτοοοοοοοοοοο


.terror..terror..terror..terror..terror..terror..terror..terror.
Τον έχω ξαναδεί τον πίνακα ...
Ενδιαφέρον ότι τα μέγιστα δεν αλλάζουν.
Μειώνεται μόνο το ελάχιστο ποσοστό.

Η επόμενη δοκιμή θα είναι στην κορυφή του Ολύμπου ...
 
Τον έχω ξαναδεί τον πίνακα ...
Ενδιαφέρον ότι τα μέγιστα δεν αλλάζουν.
Μειώνεται μόνο το ελάχιστο ποσοστό.

Η επόμενη δοκιμή θα είναι στην κορυφή του Ολύμπου ...
Να ένα παράδειγμα ανθρώπου που το ποτήρι το βλέπει μισογεμάτο κ όχι μισοαδειο όπως εγώ πχ....
 
Το θέμα βρίσκεται στο μέσον γιατί τα μέγιστα δεν τα παίρνεις ποτέ όπως ούτε τα ελαχιστα άρα κατά ουσίαν κάτι χάνεις όπως και να το δεις χάνεις τόσο λίγο όσο λίγο είναι αυτό που κερδίζεις ψάχνοντας το ιδανικό τσοκ απλά για το τσοκ η τον αυλό ασχολεισαι τρέλα αλλά για τη θαλάμη όχι αφού δεν μπορείς πλέον να βρεις νέο όπλο με απλή θαλάμη εκτός των ακριβών σκοπευτικών s/poze.ΑΡΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ βρισκρις όπλο με 70αρα θαλάμη και αυλό 18.6 και ψαχνεις μόνο για τσοκοκωνους αφού έχεις λύσει τα δύο πρώτα ή Δεν ασχολησε με τίποτα απλά χτίζεις ένα φυσίγγι για οτι έχεις όπως κάνει ο Νίκος αν είσαι ιδιογομωτης.
 
Αυτό που μας λέει η browning είναι ότι η απόδοση των βολών επηρεάζεται από την χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm προς το χειρότερο.
Και αυτό το λέει (μάλλον το έλεγε) κολοσσός της οπλοβιομηχανίας με χιλιάδες βολές σε επιστημονικά μεθοδευμένες δοκιμές όχι ο κυρ-μήτσος ο περιπτεράς που έριξε 5 τουφεκιές σε τενεκέδες και λέει ότι έκανε "δοκιμές"!
Η Browning δεν είχε κανένα συμφέρον να το ισχυριστεί, ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ!!!!
Το λέει βέβαια "διπλωματικά" ΑΛΛΑ ΤΟ ΛΕΕΙ!!!!!

Σύμφωνα με την εταιρία οι συγκεντρώσεις μπορεί να «ανοίξουν» κατά 10% σε κάθε βαθμό στένωσης!!! Προσέξτε ότι η Browning δεν μας λέει ότι έχουμε απαραιτήτως μικρότερες συγκεντρώσεις, αλλά ότι υπάρχει η πιθανότητα να έχουμε μικρότερες συγκεντρώσεις. Γι’ αυτό δίνει μεγαλύτερο εύρος στις τιμές των συγκεντρώσεων!!! Η ανώτατη τιμή συγκέντρωσης παραμένει η ίδια, απλά αλλάζει το κατώτερο όριο κατά 10%!!!! Δυστυχώς όμως δεν μας λένε ΠΩΣ επηρεάζεται η εσωτερική βλητική του λειόκανου!

Συνεπώς η χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm επηρεάζει δυσμενώς (υπό προϋποθέσεις- ποιες;;;) την απόδοση του λειόκαννου όπλου και όσοι διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο καλά θα κάνουν να αναθεωρήσουν την άποψή τους!!!!

Όταν φοράω το Full choke στην κάννη και πάω για παπιά αναμένω να πάρω πάνω-κάτω 70% και όχι 55%, αναμένω απόδοση φουλ κι όχι απόδοση light modified, ή εν τέλει αναμένω ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ από βολή σε βολή....

Δεν έχω (ακόμα) όπλο μάγκνουμ για να κάνω αναλυτικές δοκιμές, όταν είχα κάνει συγκριτικό τεστ 3 μπενέλλι δεν βρήκα αξιοσημείωτες διαφορές μεταξύ 70 και 76 αρας θαλάμης. Επίσης σε άλλο τεστ μπενέλλι vs 1187 vs δίκαννο δεν είδα μεγάλες διαφορές (εκεί βέβαια το τεστ αφορούσε διατρήσεις κυρίως). Οι Oberfell & Thompson αναφέρουν ακριβώς το αντίθετο: αύξηση συγκεντρώσεων κατά 3%!!! δεν μελέτησαν όμως επιστάμενα την χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm, κάτι που η Browning το έχει κάνει.....
 
Το θέμα βρίσκεται στο μέσον γιατί τα μέγιστα δεν τα παίρνεις ποτέ όπως ούτε τα ελαχιστα άρα κατά ουσίαν κάτι χάνεις όπως και να το δεις χάνεις τόσο λίγο όσο λίγο είναι αυτό που κερδίζεις ψάχνοντας το ιδανικό τσοκ απλά για το τσοκ η τον αυλό ασχολεισαι τρέλα αλλά για τη θαλάμη όχι αφού δεν μπορείς πλέον να βρεις νέο όπλο με απλή θαλάμη εκτός των ακριβών σκοπευτικών s/poze.ΑΡΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ βρισκρις όπλο με 70αρα θαλάμη και αυλό 18.6 και ψαχνεις μόνο για τσοκοκωνους αφού έχεις λύσει τα δύο πρώτα ή Δεν ασχολησε με τίποτα απλά χτίζεις ένα φυσίγγι για οτι έχεις όπως κάνει ο Νίκος αν είσαι ιδιογομωτης.
σε αυτογεμές δε νομ'ιζω να υπάρχει όπλο με θαλάμη 70χιλ.
όλα βγαίνουν με 76 ή με 89
σε πλάγιο υπάρχει θαλάμη 70χιλ, στις ισπανικές μάρκες(aya, arrieta) και στα γαλλικά νομίζω
στα ιταλικά δεν υπάρχει όλα με 76χιλ είναι
 
Αυτό που μας λέει η browning είναι ότι η απόδοση των βολών επηρεάζεται από την χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm προς το χειρότερο.
Και αυτό το λέει (μάλλον το έλεγε) κολοσσός της οπλοβιομηχανίας με χιλιάδες βολές σε επιστημονικά μεθοδευμένες δοκιμές όχι ο κυρ-μήτσος ο περιπτεράς που έριξε 5 τουφεκιές σε τενεκέδες και λέει ότι έκανε "δοκιμές"!
Η Browning δεν είχε κανένα συμφέρον να το ισχυριστεί, ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ!!!!
Το λέει βέβαια "διπλωματικά" ΑΛΛΑ ΤΟ ΛΕΕΙ!!!!!

Σύμφωνα με την εταιρία οι συγκεντρώσεις μπορεί να «ανοίξουν» κατά 10% σε κάθε βαθμό στένωσης!!! Προσέξτε ότι η Browning δεν μας λέει ότι έχουμε απαραιτήτως μικρότερες συγκεντρώσεις, αλλά ότι υπάρχει η πιθανότητα να έχουμε μικρότερες συγκεντρώσεις. Γι’ αυτό δίνει μεγαλύτερο εύρος στις τιμές των συγκεντρώσεων!!! Η ανώτατη τιμή συγκέντρωσης παραμένει η ίδια, απλά αλλάζει το κατώτερο όριο κατά 10%!!!! Δυστυχώς όμως δεν μας λένε ΠΩΣ επηρεάζεται η εσωτερική βλητική του λειόκανου!

Συνεπώς η χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm επηρεάζει δυσμενώς (υπό προϋποθέσεις- ποιες;;;) την απόδοση του λειόκαννου όπλου και όσοι διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο καλά θα κάνουν να αναθεωρήσουν την άποψή τους!!!!

Όταν φοράω το Full choke στην κάννη και πάω για παπιά αναμένω να πάρω πάνω-κάτω 70% και όχι 55%, αναμένω απόδοση φουλ κι όχι απόδοση light modified, ή εν τέλει αναμένω ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ από βολή σε βολή....

Δεν έχω (ακόμα) όπλο μάγκνουμ για να κάνω αναλυτικές δοκιμές, όταν είχα κάνει συγκριτικό τεστ 3 μπενέλλι δεν βρήκα αξιοσημείωτες διαφορές μεταξύ 70 και 76 αρας θαλάμης. Επίσης σε άλλο τεστ μπενέλλι vs 1187 vs δίκαννο δεν είδα μεγάλες διαφορές (εκεί βέβαια το τεστ αφορούσε διατρήσεις κυρίως). Οι Oberfell & Thompson αναφέρουν ακριβώς το αντίθετο: αύξηση συγκεντρώσεων κατά 3%!!! δεν μελέτησαν όμως επιστάμενα την χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm, κάτι που η Browning το έχει κάνει.....
Συμφωνώ σε όλα Μάριε απλά να συμπληρώσω.
1. Τα εύρη ποσοστών της Browning είναι ενδεικτικά.
Δεν σημαίνει ότι με όλα τα εμπορικά φυσίγγια θα πάρεις ποσοστά μεταξύ του ανώτατου κατώτατου ορίου.
2. Μια καλή ερώτηση είναι η εξής. Μια εταιρία φτιάχνει κάνες. Με ποιά φυσίγγια τις τεστάρει ;;;;;;;;; Με αναγνωρισμένα, "καλά" φυσίγγια του εμπορίου ; Μετράνε διαμέτρους σκαγιών ;;;; Δίνεται ειδική
σε φυσιγγαδες ;;;; Δεν έχω ιδέα ...
3. Ελέγχονται βλητικά όλες οι κάνες και τα τσοκ ή δειγματοληπτικά ; Μήπως ελέγχουν απλά διαστάσεις και ανοχές και τίποτα άλλο ;;; Το δεύτερο είναι πιθανότερο.
4. Ο φίλος μας ο Νίκος με τα σκάγια του Λευτέρη με 3άρι τσοκ, προσθήκη ή μη buffer και σκάγια νίκελ & νίκελ 5% αντιμόνιο είχε ποσοστά από 65%-σχεδόν 90% στα 35μ.
Αν χρησιμοποιούσε πιο "μάπα" ή διαφορετικά υλικά θα είχε ποσοστά ίσως μικρότερα του 65%.
Αυτό δείχνει την σχετικότητα των ποσοστών.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-819#post-654699

Δηλαδή αν με τριάρι τσοκ παίρνεις 90% τι άλλο να περιμένεις, τι βλητικές παρεμβάσεις να κάνεις στο όπλο, τι κώνους, τι αυλούς να μεγαλώσεις, τι tribore, τι performance shop, τι back bore και λοιπές π@παριές και φούμαρα που μας πουλάνε ;;;;

Το τυράκι φυσικά είναι, .... αν τα κάνεις όλα αυτά θα πάρεις ακόμα μεγαλύτερα ποσοστά ... πόσο μεγαλύτερα ρε φίλε ;;;

Από όλα αυτά που έχω διαβάσει και έχω δει με τα μάτια μου νομίζω ότι αυτό που λένε οι Αμερικάνοι, "πάρε το όπλο σου και τα φυσίγγια σου και κάνε δοκιμές" είναι το πιο σωστό και το πιο ασφαλές απ όλα.

ps
1187 vs M2
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-745#post-618903
 
Last edited:
Αυτή είναι η δική μου λογική και προφανώς δεν περιμένω να είναι η λογική όλων.
Δεν υπάρχει βλητική παρέμβαση στο όπλο που να μην μπορεί να υποκατασταθεί με διαφορετικό φυσίγγι.

Εξάλλου είναι γνωστό ότι αντιπαθώ οποιαδήποτε παρέμβαση στο εσωτερικό των κανών εκτός αν υπάρχει αποδεδειγμένα πρόβλημα ;)
 
Βασίλη,
1. Ναι, Τα εύρη ποσοστών της Browning είναι ενδεικτικά αλλά είναι πολύ μεγάλα!!! σημειωτέον ότι για διευρυμένους αυλούς δίνει λογικά όρια ευρών.
2. από όσο ξέρω τις δοκιμάζουν με φυσίγγια, οι εγγλέζοι με eley impax, η FN- Browning προφανώς με Legia o omilos Beretta με Bornaghi (κάπου το είδα)
3. εκτός των διαστάσεων όλα τα όπλα ρίχνουν, άλλωστε και στην τράπεζα δοκιμών πυροβολούν
4. μιλάμε για δοκιμές με "κανονικά" φυσίγγια, του Νίκου είναι ειδικά - σουπερ σπέσιαλ

το παν είναι ο συνδυασμός σύσφιξης - φυσιγγίου όλα τ ΄άλλα ......... τυράκια

α, και οι τούρκοι τα χαιβάν-ντουφέκ τους τα δοκιμάζουν με μπουνταλά - φουσεκ!
 
Τον έχω ξαναδεί τον πίνακα ...
Ενδιαφέρον ότι τα μέγιστα δεν αλλάζουν.
Μειώνεται μόνο το ελάχιστο ποσοστό.

Η επόμενη δοκιμή θα είναι στην κορυφή του Ολύμπου ...
Ελα να ανέβουμε μαζι....κερνάω και κοντοσούβλι μετα:p
 
ενδεχομένως, με 67αρηδες κάλυκες στις 70αρες θαλάμες δεν είδα καμιά διαφορά πάντως
Σε δοκιμή που εχω κάνει μεταξύ 70 και 76 θαλάμη με φυσιγγια γεμισμενα στο χερι απο εμπειρο ανθρωπο δεν βρηκα σε καμια περιπτωση η 70αρα θαλαμη να υπερέχει σε ταχύτητες εναντι της 76ρας. Οι διαφορές ηταν πολύ μικρές σχεδόν αμελητέες υπερ της 76ρας. (Ιδιο τσοκάρισμα στο στομιο ίδιο μήκος καννης)
 
Back
Top