ΠΩΣ Η ΜΑΓΚΟΥΜΙΤΙΔΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΣΎΡΕΙ ΤΟΥΣ ΟΠΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ

Παράγονται πολλά όπλα με θαλαμες 70 χιλιοστών αλλά τα περισσότερα είναι κατόπιν παραγγελίας, εγώ αν μπορούσα θα διάλεγα 65 χιλιοστών. Όσο για τις κανες δεν πιστεύω ότι τις δοκιμάζουν πριν φύγουν από το εργοστάσιο, αυτό το κάνουν σε ελάχιστα ακριβά χειροποίητα
 
Ούτε κανες ούτε τσοκ δοκιμάζουν και παίρνεις ότι πληρώνεις όταν τα κοπτικά είναι καινούρια στην αρχή και κόβουν σωστά γιατί μετά αρχιζει το πανηγύρι τσοκ που ξεκινάει τη ο κάθε ένα όπως να ναι κτλ .Μήπως να δε συμβαίνει το ίδιο και να τα φυσίγγια ποιος ελενχει τη μηχανη στο σωστό ταιμ παπαριά γι'αυτό μερικές φορές ειναι αλλα Ντάλον .Το ίδιο συμβαίνει και με τα σκάγια όσο είναι καλές οι πλάκες το γυαλι παίρνεις αλφάδι μετά παίρνεις ρεθυθια φακές ρύζι Καρολίνα κτλ.
 
Αυτό που μου κινεί την περιέργεια είναι πως και δεν έχει φτιαχτεί κανη για δίκανο με αυλό 19.5 η και 20 mm είμαι πολύ περίεργος τι ντουφεκιες θα έβγαζε και δεν ξέρω γιατί να μην ήταν πολύ χαμηλής ανάκρουσης και ομοιομορφες χωρίς τραγικούς κώνους αφού θα ήταν πολύ μικρές οι διαφορές .Ξέρει κανείς αν έχει γίνει κάτι τέτοιο σαν πείραμα.
 
Αυτό που μου κινεί την περιέργεια είναι πως και δεν έχει φτιαχτεί κανη για δίκανο με αυλό 19.5 η και 20 mm είμαι πολύ περίεργος τι ντουφεκιες θα έβγαζε και δεν ξέρω γιατί να μην ήταν πολύ χαμηλής ανάκρουσης και ομοιομορφες χωρίς τραγικούς κώνους αφού θα ήταν πολύ μικρές οι διαφορές .Ξέρει κανείς αν έχει γίνει κάτι τέτοιο σαν πείραμα.
Ήθελε παλιά να φτιάξει κάτι ο Παπατσαρούχας αλλά δεν νομίζω ότι το έφτιαξε.
Κάπου εχω το κείμενο ... Ψάξε στο site του.
Αν φτιάξεις τέτοιους αυλούς θα χρειαστείς ειδικά φυσίγγια ... Ξέχνα ότι κυκλοφορεί τώρα στο εμπόριο.
 
Δες στο τέλος του άρθρου.
Δεν ξέρω αν το έφτιαξε τελικά ...
Το έχουν φτιάξει άλλοι παλιότερα ...
 

Attachments

  • Thalames.PDF
    3,7 MB · Προβολές: 24
Last edited:
Αυτό που μου κινεί την περιέργεια είναι πως και δεν έχει φτιαχτεί κανη για δίκανο με αυλό 19.5 η και 20 mm είμαι πολύ περίεργος τι ντουφεκιες θα έβγαζε και δεν ξέρω γιατί να μην ήταν πολύ χαμηλής ανάκρουσης και ομοιομορφες χωρίς τραγικούς κώνους αφού θα ήταν πολύ μικρές οι διαφορές .Ξέρει κανείς αν έχει γίνει κάτι τέτοιο σαν πείραμα.
Παλιά η Winchester έφτιαχνε κατά παραγγελία ( δεν ξέρω αν το φτιάχνει ακόμα), ένα πλαγιοκανο το grand American, χειροποίητο με τα καλύτερα υλικά, ανώτερο από τα περισσότερα εγγλέζικα. Αρκετά από αυτά με αυλό γύρω στα 19 χιλιοστά. Το τέλος της θαλαμης είναι 20,3 μείον 1 χιλιοστό ο κάλυκας 19,3 ,αν είναι χαρτινος λιγότερο, αυτό είναι το όριο που μπορεί να φτάσει το 12αρι και έτσι έγινε όταν η federal σε συνεργασία με την mossberg παρουσίασαν το 12/89 , το μοντέλο 835 είχε αυλό 19,3.
 
https://www.shotgunworld.com/threads/2-3-4-shells-in-a-3-1-2-chamber-pattern-problems.316390/

το θέμα που συζητάμε το έχουν συζητήσει και στο αμέρικα
δείτε τι λέει ο "πολύς" Ράντυ

εν κατακλείδι
η απόδοση των βολών επηρεάζεται από την χρήση φυσιγγίων 70 mm σε θαλάμες 76 mm προς το χειρότερο μεν, πλην όμως μικρό σχεδόν αμελητέο χειρότερο....
 
Τι σου έκανε ο Randy ;;;;
Μου έκανε εντύπωση ότι απαντά σε email σε χρόνο ρεκόρ !!!!
Randy-dt

εμένα τίποτα ίσα - ίσα έχω βρει εξαιρετικά άρθρα του, λίγο έχει σηκώσει τον αμανέ αλλά οκ Ράντυ είναι αυτός......
Είναι ποντικομαμη‼️
όντως αλλά χρήσιμη ποντικομαμή!
 
Ρε παιδιά, έχετε καταλάβει ένας νέος κυνηγός που ανακαλύπτει το hunterslife και ψάχνει απαντήσεις, πόσο μπερδεύεται διαβάζοντας μας; Ημιανασ προσχη τον πάμε. Πλάκα πλάκα αν υποθέσουμε ότι συμφωνούμε όλοι σε κάποιες λεπτομέρειες που επηρεάζουν λίγο την τουφεκια, είναι οι άτιμες τόσες πολλές που αθροιστικά γίνεται η νύχτα μέρα.
 
είναι οι άτιμες τόσες πολλές που αθροιστικά γίνεται η νύχτα μέρα.
ΧΕΡΙ (κοντάκια, τεχνικές σκόπευσης, σκοπευτήριο, χιλιάδες φυσίγγια σε πιατάκια ... όχι εκατοντάδες .... ΧΙΛΙΑΔΕΣ)
ΦΥΣΙΓΓΙ, ΤΣΟΚ (μαζί με χονδρική εκτίμηση απόστασης)
ΟΠΛΟ (αξιόπιστο)

Τα παραπάνω εξασφαλίζουν το 95% των επιτυχιών ... για να μην πω 99% και τα νεύρα να μην γίνονται τσατάλια.
 
Όπλο και θαλάμη ανάλογα με το τι κυνηγάς και τι φυσίγγια κατά κόρον θα ρίχνεις και καθάρισες με τι προϋπόθεση αγοράζω ακριβώς ότι μου χρειάζεται γι'αυτό που κάνω αν δε κάνεις αυτό καταλήγεις όπως τις γυναίκες με 28 ζευγάρια παπούτσια και ρε γαμωτο να μη πάρω και αυτό που είναι της μόδας και βγήκε τώρα πάμε στο 29ατο.
 
Back
Top