ΠΩΣ Η ΜΑΓΚΟΥΜΙΤΙΔΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΣΎΡΕΙ ΤΟΥΣ ΟΠΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ

Δημιουργώ αυτό το θέμα γιατί συχνά έχω απορία με ποια λογική κατασκευάζουμε ένα όπλο για μπεκάτσα 2700kg η ένα s/poze με μαγκουμ θαλάμη που επί της ουσίας είναι αχρειαστή η έχει επώδυνη για τον σκοπευτή ανακρουση αν όντως χρησιμοποιήσει το μαγκουμ πυρομαχικο
 
Γιατί αν θα εβγαινε το μπεκατσοντουφεκο(
ποζε, καραμπίνα, πλαγιο) με θαλαμη 70mm οπως θα έπρεπε τότε κατά πάσα πιθανοτητα θα το αγόραζαν λίγοι...

Όταν κάποιος έχει οπλο 3" ακόμα κ αν δεν ρίχνει τέτοια φυσίγγια του δίνεται η εντυπωση ότι έχει ένα οπλο αντοχής που δεν θα παθει τιποτα κ ειναι κ καλυτερο σε ποιοτητα από ένα που δεν είναι magnum....
Κολοκύθια............

Εγώ αυτό νομίζω....
 
Έχοντας περάσει από τα χέρια μου η πρώτη μπεκάτσα μπενελι η πρώτη σέντρο και γουινστιστερ μινταιντ Γκολντ με 18.8 κιόλας και έχοντας ρίξει από ένα μαγκουμ φυσίγγι με το κάθε ένα 50 γρ σας λέω δεν το ξανακάνα ποτέ και δεν κατάλαβα ποτέ τι νόημα έχει η 76αρα σε τέτοια όπλα .Είναι σαν να έχεις Γκραντ Τσερόκι και να κόβεις βόλτες στην Αθήνα και μόνο .Που το μόνο που κάνεις είναι να τονώνεις το εγώ σου.
 
Έχει κ πολλούς που μπερδεύουν απλά κ μαγκνουμ όπλα κ φυσιγγια οπότε είναι πιο safe να είναι όλα μαγκνουμ.
Ξέρω μερικούς που έριχναν μαγκνουμ με beretta 302 κ 303 απλές κ κάποιον με μια 304
Έχεις δίκιο σε αυτό κ ότι το συζητάγαμε σε άλλο τοπικ......
Αλλα δεν το ειχα σκεφτεί ποτε κ από αυτή την πλευρα,μπράβο!
 
Δημιουργώ αυτό το θέμα γιατί συχνά έχω απορία με ποια λογική κατασκευάζουμε ένα όπλο για μπεκάτσα 2700kg η ένα s/poze με μαγκουμ θαλάμη που επί της ουσίας είναι αχρειαστή ...
Ποιο είναι το ελάττωμα που θα έχει το όπλο αν έχει θαλάμες 76χιλ;
Σε τί ενοχλεί έναν κυνηγό που ρίχνει τα κανονικά (70χιλ) φυσίγγια του;
Με λίγα λόγια, γιατί σε ενοχλεί; Τί πρόβλημα σου προκαλεί η θαλάμη μάγκνουμ;
 
Άμα δεν μπορείς να ξεχωρίσεις και τα φυσίγγια να μου επιτρέψουν οι συνάδελφοι καλαμάκι και στο μώλο και το όπλο στην άκρη για κάποιον αλλον
Όσο κ αν ακουγεται περιεργο, τέτοια τρομακτική άγνοια(σπανια προκειται για μπερδεμα φυσιγγιων) υπάρχει κ στις μέρες μας κάτι το οποίο δεν δικαιολογείται.........
Αφου είναι το οπλο cal.12 τότε ολα τα φυσίγγια είναι κατάλληλα αφου χωράνε μεσα......
 
Ποιο είναι το ελάττωμα που θα έχει το όπλο αν έχει θαλάμες 76χιλ;
Σε τί ενοχλεί έναν κυνηγό που ρίχνει τα κανονικά (70χιλ) φυσίγγια του;
Με λίγα λόγια, γιατί σε ενοχλεί; Τί πρόβλημα σου προκαλεί η θαλάμη μάγκνουμ;
Ελαφριά (μηδαμινή ίσως) απώλεια αρχικής ταχύτητας σκαγίων
 
Ποιο είναι το ελάττωμα που θα έχει το όπλο αν έχει θαλάμες 76χιλ;
Σε τί ενοχλεί έναν κυνηγό που ρίχνει τα κανονικά (70χιλ) φυσίγγια του;
Με λίγα λόγια, γιατί σε ενοχλεί; Τί πρόβλημα σου προκαλεί η θαλάμη μάγκνουμ;
Σίγουρα ότι και να γράφει όποιος και να το γράφει από το κάθε φυσίγγι παίρνεις το απόλυτο μόνο όταν βαλεται από ανάλογη θαλάμη και δεύτερον προσωπικά δεν μου αρέσει να κατέχω πράγματα που είναι άχρηστα η και επικίνδυνα .Αν πάρεις καραμπινα αδράνειας κάτω των 3 κιλών και ρίξεις μια 3αρα με μαγκουμ θα δεις ότι θα χρειαστείς φυσιοθεραπευτή και αν δεν έχεις σωστο κοντάκι γναθοχειρουργο επομένως για έναν ανίδεο που μπερδεύει και τα φυσίγγια μπορεί να είναι και επικίνδυνο .Όπως το μπετινσολι που πήρα πρόσφατα 60 cm κανες με τσοκακια μαγκουμ και δοκίμασα και μέχρι τα 34αρια είναι υποφερτα με το ζόρι αν βάλω δύο 52αρια μάλλον θα μου φύγει από τα χέρια και θα γυρνάει στον αέρα όπως γυρνάνε τα πιστόλια στα γουέστερν .Έπρεπε να ναι μαγκουμ
 
Σίγουρα ότι και να γράφει όποιος και να το γράφει από το κάθε φυσίγγι παίρνεις το απόλυτο μόνο όταν βαλεται από ανάλογη θαλάμη ...
Καταρχήν σε ευχαριστώ που απάντησες. Επειδή τα υπόλοιπα που γράφεις σχετίζονται με τα φυσίγγια και όχι με τη θαλάμη που εγώ συγκεκριμένα ρώτησα δεν τα συμπεριλαμβάνω στην παράθεση, από ότι καταλαβαίνω θεωρείς ότι να ρίχνεις κανονικά φυσίγγια σε όπλο με θαλάμη μάγκνουμ υστερεί βλητικά από το να έριχνες το ίδιο φυσίγγι στο ίδιο όπλο χωρίς θαλάμη μάγκνουμ. Αυτό δεν το ήξερα. Με ενδιαφέρει όμως διότι και εμένα η θαλάμη μου είναι μάγκνουμ και ρίχνω συνέχεια 32γρ άρα θα ήθελα να ξέρω αν όντως υστερεί σε κάτι η τουφεκιά μου βλητικά. Γνωρίζει κανένας αν έχουν γίνει κάπου μετρήσεις για να δούμε αποτελέσματα; Θα με ενδιέφερε να ξέρω, ευχαριστώ.





Ελαφριά (μηδαμινή ίσως) απώλεια αρχικής ταχύτητας σκαγίων
Ευχαριστώ Μπενέτο, δεν το ήξερα. Έχεις υπόψη σου αν έχουν γίνει συγκριτικές μετρήσεις που καταδεικνύουν κάτι τέτοιο;
 
Δημιουργώ αυτό το θέμα γιατί συχνά έχω απορία με ποια λογική κατασκευάζουμε ένα όπλο για μπεκάτσα 2700kg η ένα s/poze με μαγκουμ θαλάμη που επί της ουσίας είναι αχρειαστή η έχει επώδυνη για τον σκοπευτή ανακρουση αν όντως χρησιμοποιήσει το μαγκουμ πυρομαχικο
1. Για ασφάλεια σε λάθος πυρομαχικό
2. Γιατί υπάρχει η δυνατότητα να κατασκευαστεί
3. Για να υπάρχει δυνατότητα να βληθεί το πυρομαχικό άσχετα αν δεν βληθεί ποτέ

Δεν υπάρχει άλλος λόγος
 
1. Για ασφάλεια σε λάθος πυρομαχικό
2. Γιατί υπάρχει η δυνατότητα να κατασκευαστεί
3. Για να υπάρχει δυνατότητα να βληθεί το πυρομαχικό άσχετα αν δεν βληθεί ποτέ

Δεν υπάρχει άλλος λόγος
Η σωστότερη απάντηση Βασίλη αλλά εμένα δε με καλύπτει θα με καλύπτε αν τα μοντέλα έρχονταν και με τις δύο θαλάμες για να έχω επιλογή ανάλογα με το τι κάνω εγώ όχι να γουστάρω ένα όπλο και να σκέφτομαι εγώ δε ρίχνω ποτέ μαγκουμ ρε φίλε το θέλω με απλή θαλάμη και δεν υπάρχει για καθαρά δικούς μου λόγους και δικά μου συμπεράσματα γιατί γουστάρω την απόλυτη ομοιομορφία και αναλογία των πραγμάτων .
 
Ακριβώς ούτε αυτό με νοιάζει εφόσον δεν επιβάλλεται βέβαια από τη νομοθεσία .Άνοιξα αυτή την ενότητα γιατί αναρωτιέμαι πολλές φορές τι το τρομερό έχει γίνει στην εξέλιξη των όπλων που πραγματικά να μας βοηθάει ουσιαστικά στο κυνήγι που κάνουμε και εκτός από την ελάφρυνση και την ευκολότερη προσαρμογή των κοντακιων στον σωματότυπο του καθενός δεν βλέπω τίποτα το ουσιώδη άλλο .Υπάρχουν φορές μάλιστα που ζηλεύω παλιά όπλα και λέω αν είχα άνεση θα αγόραζα 1/2/3 /4 όπλα τα οποία είναι 30 χρόνων πίσω και δε ζηλεύω κάτι σε καινούριο δεν ξέρω ίσως γίνομαι ιδιότροπος επειδή μεγαλώνω και αρχίζει η πολύ εξέλιξη να μη μου αρέσει .
 
Back
Top