ΠΩΣ Η ΜΑΓΚΟΥΜΙΤΙΔΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΣΎΡΕΙ ΤΟΥΣ ΟΠΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ

Μου θυμισατε στο χωριό ένα φίλο που έχει σούπερ μαγκουμ και αναγκάστηκε σε καθαρό τόπο να ρίξει για να πάρει μια μπεκάτσα που μου λέει 3μερες και μόλις τη πιάσει ο σκύλος ντόρο πετάγεται 60 μέτρα μπροστά και έβαλα σούπερ μαγκουμ και τη Τετάρτη μέρα με το που τον είδα να κόβει άρχισα το τρέξιμο και πετάχτηκε αλλά την είχα φέρει καμία 45αρια μέτρα και την εγαμηαα με το σούπερ μαγκουμ τη πήρα στα 50 + είχα γαμηθει στο γέλιο του λέω γιατί δεν πήρες κάνα 8αρι να τη πλακώσεις μπιστολιες μέχρι τα 150
 
Έχω αυτογεμές με θαλάμη magnum αλλά δεν έχω ρίξει ποτέ magnum φυσίγγι. Και ένα πλάγιο με απλές θαλάμες 70 χιλ.
Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι πολλοί αγοράζουν αυτογεμές super magnum(89χιλ) για να μπορούν να βάζουν 3 φυσίγγια απλά στην αποθήκη χωρίς να βγάζουν το μειωτήρα και να είναι νόμιμοι σε περίπτωση ελέγχου. Δηλαδή να έχουν μια αποθήκη που αντί να βάζουν 2 super magnum φυσίγγια να βάζουν 3 απλά. Και να έχουν έτσι μια επιπλέον τουφεκιά.
 
Οι οπαδοί των super magnum γομώσεων αγνοούν βασικά πράγματα. Ρωτήστε τους το πιο απλό, ποια φυσίγγια είναι πιο γρήγορα, τα απλά ή τα magnum/super magnum και θα εκπλαγείτε με τις απαντήσεις και την άγνοια τους.
Επίσης πολλοί θεωρούν ότι ένα όπλο magnum/super magnum είναι πιο στιβαρό από ένα με απλές θαλάμες.
Και μην ξεχνάμε ότι τα magnum/super magnum όπλα κατασκευάστηκαν για να δεχτούν φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια που έχουν μεγαλύτερο όγκο από την ίδια γόμωση με μολύβδινα σκάγια.
Άντε τώρα να τα εξηγήσεις όλα αυτά σε ανθρώπους που ρίχνουν 36 γρ στην τσίχλα στα 40-50 μέτρα!!!
 
Έχω αυτογεμές με θαλάμη magnum αλλά δεν έχω ρίξει ποτέ magnum φυσίγγι. Και ένα πλάγιο με απλές θαλάμες 70 χιλ.
Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι πολλοί αγοράζουν αυτογεμές super magnum(89χιλ) για να μπορούν να βάζουν 3 φυσίγγια απλά στην αποθήκη χωρίς να βγάζουν το μειωτήρα και να είναι νόμιμοι σε περίπτωση ελέγχου. Δηλαδή να έχουν μια αποθήκη που αντί να βάζουν 2 super magnum φυσίγγια να βάζουν 3 απλά. Και να έχουν έτσι μια επιπλέον τουφεκιά.
Αυτο γινεται ετσι και αλλιως , xlr , titanium , h4 , beneli το εχω δει να λειτουργει το κολπο αυτο . Κλεινεις αργα το κλείστρο και ισιώνει η γλωσσα αφηνεις το φυσιγγι αναμεσα και μετα βαζεις στην θαλαμη και ετσι εχεις 4 σφαιρες .. Μ...ιες να ασχολεισαι ειναι αυτες
 
Αυτο γινεται ετσι και αλλιως , xlr , titanium , h4 , beneli το εχω δει να λειτουργει το κολπο αυτο . Κλεινεις αργα το κλείστρο και ισιώνει η γλωσσα αφηνεις το φυσιγγι αναμεσα και μετα βαζεις στην θαλαμη και ετσι εχεις 4 σφαιρες .. Μ...ιες να ασχολεισαι ειναι αυτες
δεν εννοει αυτο. τρια φυσιγγια μεσα στην αποθηκη λεει
 
Αυτο γινεται ετσι και αλλιως , xlr , titanium , h4 , beneli το εχω δει να λειτουργει το κολπο αυτο . Κλεινεις αργα το κλείστρο και ισιώνει η γλωσσα αφηνεις το φυσιγγι αναμεσα και μετα βαζεις στην θαλαμη και ετσι εχεις 4 σφαιρες .. Μ...ιες να ασχολεισαι ειναι αυτες
ghost loading...κανονικά δεν γίνεται στα όπλα που έρχονται στην Ελλάδα... κάτι άλλο παίζει.. η μ2 τουλάχιστον δεν το κάνει
 
Εννοείται,πολυς κόσμος.Οταν κυνηγάς με σκυλιά και δίωξη θα χρειαστεί να ρίξεις και στα 50 κ στα 60 μέτρα.με 2νουμερο και λίγα γραμμάρια δεν...
Μα δεν είναι κάτι το καινουργιο...
Φυσικά κ ρίχνουν κάποιοι λαγαδες κ 3"..
Τα rem nitro είχαν μεγάλη φήμη (και) σε αυτό το κυνήγι κ ιδιαίτερα στο ν4 η κ ν2 όπως σωστά λες...
Εγω εδώ στα μέρη μου ξέρω τέτοια άτομα που είναι φανατικοί λαγαδες(στα πουλια δεν πανε για κανένα λόγο) έχοντας πολλες επιτυχίες.....
 
δεν εννοει αυτο. τρια φυσιγγια μεσα στην αποθηκη λεει
ένα αυτογεμές s/m με θαλάμη 89χιλ έχει μεγαλύτερου μήκους αποθήκη για να δέχεται 2 φυσίγγια s/m 89χιλ ανοιχτά, κάπου στα 74-76 χιλ. κλειστά
ένα φυσίγγι κανονικό, 70χιλ. κλειστό είναι γύρω στα 56-58 χιλ.
άρα αντί να βάλει 2 ''μακριά'' φυσίγγια s/m μπορεί να βάλει 3 ''κοντά'' κανονικά στην αποθήκη χωρίς να βγάλει το μειωτήρα
δε μιλάω για φυσίγγι στη γλώσσα αλλά στην αποθήκη
 
Last edited:
ghost loading...κανονικά δεν γίνεται στα όπλα που έρχονται στην Ελλάδα... κάτι άλλο παίζει.. η μ2 τουλάχιστον δεν το κάνει
Ναι αυτο ειναι , για την μπενελι δεν θυμαμαι το μοντελο που το εκανε . Για τα αλλα τρια ειμαι 100% σιγουρος μιας και το ενα ειναι δικο μου και τα αλλα δυο της παρεας μου. Ριχνει κανονικα 4 αλλα εγω το κανω με δυσκολια , εφαγα και το δακτυλο μεχρι να το ψιλο μαθω . Φυσικα αχρηστο για μενα , αν θελω να γινω μαλακας τραβαω τον μειωτηρα σε 2 δευτερα και παιρνει 5 . Απλα καταλαβα οτι εννοει αυτο το παραπανω στην γλωσσα και οχι στην θαλαμη . Anyways bull. shit
 
Ναι αυτο ειναι , για την μπενελι δεν θυμαμαι το μοντελο που το εκανε . Για τα αλλα τρια ειμαι 100% σιγουρος μιας και το ενα ειναι δικο μου και τα αλλα δυο της παρεας μου. Ριχνει κανονικα 4 αλλα εγω το κανω με δυσκολια , εφαγα και το δακτυλο μεχρι να το ψιλο μαθω . Φυσικα αχρηστο για μενα , αν θελω να γινω μαλακας τραβαω τον μειωτηρα σε 2 δευτερα και παιρνει 5 . Απλα καταλαβα οτι εννοει αυτο το παραπανω στην γλωσσα και οχι στην θαλαμη . Anyways bull. shit
άλλη ιστορία είναι αυτό με το φυσίγγι στη γλώσσα
εγώ μίλησα για 3ο φυσίγγι στην αποθήκη
η απορία μου με το φυσίγγι στη γλώσσα είναι η εξής
με το που θα ρίξεις την πρώτη τουφεκιά θα μπει στη θαλάμη το φυσίγγι που είναι στη γλώσσα
δε θα φύγει φυσίγγι από την αποθήκη? αυτό που θα πάει? στη γλώσσα θα μείνει?
 
άλλη ιστορία είναι αυτό με το φυσίγγι στη γλώσσα
εγώ μίλησα για 3ο φυσίγγι στην αποθήκη
η απορία μου με το φυσίγγι στη γλώσσα είναι η εξής
με το που θα ρίξεις την πρώτη τουφεκιά θα μπει στη θαλάμη το φυσίγγι που είναι στη γλώσσα
δε θα φύγει φυσίγγι από την αποθήκη? αυτό που θα πάει? στη γλώσσα θα μείνει?
Σε αυτο δεν ξερω να σε απαντησω για ποιον λογο δεν στελνει αλλο απο αποθηκη ή αν στελνει που παει . Εριξα δυο 4αδες σε κατι παλια φυσιγγια στο αερα και απο τοτε ουτε το ξανα δοκιμασα .
 
Back
Top