ΠΩΣ Η ΜΑΓΚΟΥΜΙΤΙΔΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΣΎΡΕΙ ΤΟΥΣ ΟΠΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ

Όλα τα εμπορικά όπλα έχουν θαλαμη μαγκνουμ για λόγους μάρκετινγκ, έχουν περάσει την άποψη πως δεν έχεις μειονέκτημα. Οι 76αρες θαλαμες είναι πράγματι απαραίτητες για τα ατσάλινα, όταν όμως ρίχνεις 70αρια φυσίγγια σε 76αρες θαλαμες έχεις μείωση ταχύτητας 5 με 10 μέτρα ανά δευτερόλεπτο . Εάν συγκρίνουμε αυτογεμη ή επαναληπτικά, έχουμε επιπλέον μια επιβάρυνση σε συνολικό μήκος βάσης, 12 χιλιοστά.
 
Η σωστότερη απάντηση Βασίλη αλλά εμένα δε με καλύπτει θα με καλύπτε αν τα μοντέλα έρχονταν και με τις δύο θαλάμες για να έχω επιλογή ανάλογα με το τι κάνω εγώ όχι να γουστάρω ένα όπλο και να σκέφτομαι εγώ δε ρίχνω ποτέ μαγκουμ ρε φίλε το θέλω με απλή θαλάμη και δεν υπάρχει για καθαρά δικούς μου λόγους και δικά μου συμπεράσματα γιατί γουστάρω την απόλυτη ομοιομορφία και αναλογία των πραγμάτων .
Η αγορα , για τους δικους της λογους αποφασισε να μην σου δωσει αυτη την επιλογη. Αυτους τους λογους αναζητας με το thread
Ειναι απλοι και γνωστοι
Ο κυριος λογος ειναι η μειωση του κοστους παραγωγης. Οσο και αν φαινεται περιεργο, τα ακριβα ατσαλια, οι ειδικες γεωμετριες κανης και αλλες ποιοτητες , δεν επιβαρυνουν τοσο το κοστος , οσο μια δευτερη διαφορετικη γραμμη παραγωγης που απαιτουν οι διαφορετικες θαλαμες.
Ο αλλος λογος ειναι το μαρκετινγκ , ολα σε ενα, που οδηγησε και στον παραλογισμο ενα οπλο να ριχνει απο 24-64γρ
 
Last edited:
Ειναι καθαρα θεμα marketing η επιλογη των εταιριων.
Ειναι αποδεδειγμενο αλλωστε οτι η 76αρα θαλαμη εχει βλητικα μειονεκτηματα οταν χρησιμοποιουνται 70αρια, ασχετως κι αν αυτο θεωρειται ασημαντη λεπτομερεια
 
Καλημέρα σας, πριν από λίγα χρόνια οι ειδικοί του χώρου έγραφαν ότι απλά φυσιγγια των 70mm σε θαλάμες 76mm δίνουν μικρή αύξηση ταχύτητας.
Τελικά τι ισχύει?
Αχ αυτοί οι "ειδικοί του χώρου" ...
Έχω τουλάχιστον 25 χρόνια να διαβάσω περιοδικά ... το λογικό είναι να έχεις μείωση ταχυτήτων.
 
Η browning πάντως ισχυρίζεται εεεεεεπισημως ότι, τα μέγιστα τα παίρνεις, όταν βάλεις 70αρη κάλυκα σε 70 Αρα θαλάμη
Εννοείται Γιάννη.
Η ερώτηση κλειδί είναι πόσο μειώνεται η ταχύτητα αν βάλεις 70άρι σε 76άρα θαλάμη ;
Η διαφορά κρίνει την τελική απόφαση.
Αν είναι 10μ/δ δεν τρέχει τίποτα. Αλλάζεις φυσίγγι στην τελική.
Αν είναι 50μ/δ τρέχει και παρατρέχει.

Κατανομές επηρρεάζει και πόσο;
Αυτά θέλουμε όχι γενικόλογα.
Το μάρκετινγκ καλά κρατεί.

Αγόρασε ένα 76 για παπιά, ένα 70 για τρυγόνι, ένα slug για γουρούνι, ένα σκοπευτικό για το skeet, ένα τραποτούφεκο για το trap, ένα μπεκατοτσούφεκο για μπεκάτσα, ένα O/U για να είσαι κλασσικός, ένα πλαγιόκανο για λαγό καμμιά 50αριά aftermarket τσοκ, φτιάξε κώνους, φτιάξε αυλούς, φτιάξε κοντάκια (το μοναδικό που αξίζει) και η λίστα συνεχίζεται ...
Οκ πάρτε τα @@ μου. Ααααα μα πια ...
 
Last edited:
Εννοείται Γιάννη.
Η ερώτηση κλειδί είναι πόσο μειώνεται η ταχύτητα αν βάλεις 70άρι σε 76άρα θαλάμη ;
Η διαφορά κρίνει την τελική απόφαση.
Αν είναι 10μ/δ δεν τρέχει τίποτα. Αλλάζεις φυσίγγι στην τελική.
Αν είναι 50μ/δ τρέχει και παρατρέχει.

Κατανομές επηρρεάζει και πόσο;
Αυτά θέλουμε όχι γενικόλογα.
Το μάρκετινγκ καλά κρατεί.

Αγόρασε ένα 76 για παπιά, ένα 70 για τρυγόνι, ένα slug για γουρούνι, ένα σκοπευτικό για το skeet, ένα τραποτούφεκο για το trap, ένα μπεκατοτσούφεκο για μπεκάτσα, ένα O/U για να είσαι κλασσικός, ένα πλαγιόκανο για λαγό καμμιά 50αριά aftermarket τσοκ, φτιάξε κώνους, φτιάξε αυλούς, φτιάξε κοντάκια (το μοναδικό που αξίζει) και η λίστα συνεχίζεται ...
Οκ πάρτε τα @@ μου. Ααααα μα πια ...
Το μόνο που άξιζει να κάνει κάποιος είναι να "αγοράσει" έναν δάσκαλο σκοποβολής οοοοοολα τα άλλα είναι για να σου φτιάχνουν - χαλάνε την ψυχολογία‼️
 
Το μόνο που άξιζει να κάνει κάποιος είναι να "αγοράσει" έναν δάσκαλο σκοποβολής οοοοοολα τα άλλα είναι για να σου φτιάχνουν - χαλάνε την ψυχολογία‼️
Νομίζω από τις πιο σοφές κουβέντες που ακούστηκαν ποτέ !!!!
 
Επί της ευκαιρίας. Προ βδομάδας περίπου σε ομάδα για φάσες στο φεισμπουκ ένας άνθρωπος εκθείασε το super black eagle 3 ως μελλοντική αγορά και είχε πάρει καμιά 70αρια λαϊκ. Σε σχόλιο μου για τα αρνητικά του συγκεκριμένου όπλου έπεσαν αρκετοί αν όχι όλοι να με φάνε. Συμπέρασμα: Τελικά όλα αυτά τα 46αρια ή 50αρια ή ακόμη και 63 γραμμαρίων φυσίγγια τα μαγαζιά δεν τα φέρνουν για μόστρα αλλά υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει.
 
Επί της ευκαιρίας. Προ βδομάδας περίπου σε ομάδα για φάσες στο φεισμπουκ ένας άνθρωπος εκθείασε το super black eagle 3 ως μελλοντική αγορά και είχε πάρει καμιά 70αρια λαϊκ. Σε σχόλιο μου για τα αρνητικά του συγκεκριμένου όπλου έπεσαν αρκετοί αν όχι όλοι να με φάνε. Συμπέρασμα: Τελικά όλα αυτά τα 46αρια ή 50αρια ή ακόμη και 63 γραμμαρίων φυσίγγια τα μαγαζιά δεν τα φέρνουν για μόστρα αλλά υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει.
Αφου ταδες τα 70 like ρε φιλε, που πας; :p
 
Επί της ευκαιρίας. Προ βδομάδας περίπου σε ομάδα για φάσες στο φεισμπουκ ένας άνθρωπος εκθείασε το super black eagle 3 ως μελλοντική αγορά και είχε πάρει καμιά 70αρια λαϊκ. Σε σχόλιο μου για τα αρνητικά του συγκεκριμένου όπλου έπεσαν αρκετοί αν όχι όλοι να με φάνε. Συμπέρασμα: Τελικά όλα αυτά τα 46αρια ή 50αρια ή ακόμη και 63 γραμμαρίων φυσίγγια τα μαγαζιά δεν τα φέρνουν για μόστρα αλλά υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει.
Εμ τι το ήθελες το σχόλιο;
Αφού την είχε πάρει την απόφαση.
 
Επί της ευκαιρίας. Προ βδομάδας περίπου σε ομάδα για φάσες στο φεισμπουκ ένας άνθρωπος εκθείασε το super black eagle 3 ως μελλοντική αγορά και είχε πάρει καμιά 70αρια λαϊκ. Σε σχόλιο μου για τα αρνητικά του συγκεκριμένου όπλου έπεσαν αρκετοί αν όχι όλοι να με φάνε. Συμπέρασμα: Τελικά όλα αυτά τα 46αρια ή 50αρια ή ακόμη και 63 γραμμαρίων φυσίγγια τα μαγαζιά δεν τα φέρνουν για μόστρα αλλά υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει.
Και καλό θα ήταν αυτός ο κόσμος να μπορεί να μπαίνει στο φόρουμ αυτό, και να λένε τις γνώμες τους, και να συζητάνε το χόμπι τους, έτσι όπως τους αρέσει να το ασκούνε, και να μην τους τραμπουκίζει, χλευάζει ή περιθωριοποιεί η πλειοψηφία του φόρουμ που προτιμάει τις ελαφριές γομώσεις.

Αλήθεια, τόσος κόσμος που πηγαίνει στις ρεζέρβες γιατί δε συμμετέχει στο φόρουμ; Γιατί δεν έχουνε δική τους κατηγορία και θέματα;
Ένα πετυχημένο κυνηγετικό φόρουμ πρέπει να είναι φιλόξενο για κάθε νόμιμο κυνηγό ανεξαρτήτως αν αρέσει στην πλειοψηφία ο τρόπος που κυνηγάει ή όχι. Και αυτοί έχουν να κερδίσουν από τη συζήτηση με τους υπόλοιπους, και οι υπόλοιποι έχουν να κερδίσουν από τη συζήτηση με αυτούς.
 
Και καλό θα ήταν αυτός ο κόσμος να μπορεί να μπαίνει στο φόρουμ αυτό, και να λένε τις γνώμες τους, και να συζητάνε το χόμπι τους, έτσι όπως τους αρέσει να το ασκούνε, και να μην τους τραμπουκίζει, χλευάζει ή περιθωριοποιεί η πλειοψηφία του φόρουμ που προτιμάει τις ελαφριές γομώσεις.
Παντα θα υπάρχει κάποιος που θα κυνηγαει το ίδιο θήραμα με εμάς με πιο λίγα γραμμάρια η που χρησιμοποιεί διαμέτρημα μικροτερο του cal.12, γιατί κ αυτα είναι στην μόδα όπως ξέρετε. ....
Άρα κάποτε μπορεί να βρεθουμε κ εμεις στην ίδια κατάσταση κ δεν νομίζω να μας αρέσει κάτι τέτοιο...........

ο φασσας στο fb επέλεξε όπλο 3,5in γιατί μπορεί να γουστάρει τις βαριες γομωσεις και να έχει κ τα χρήματα για Magnum φυσίγγια , αυτό δεν μας ενοχλεί πουθενα, είναι δικαίωμα του κ δανεικά δεν μας ζητησε....
Αν θα τον ικανοποιήσει η επιλογη του έχει καλώς, αν όχι ίσως κάποτε τυχει να συναντήσει κάποιο άλλο φασσοκυνηγο στο δίπλα καρτέρι που θα κατακεραυνώνει τις φασσες κ με 34-36γρ και κουβέντα στην κουβέντα ίσως αλλάξει γνώμη κ δει με άλλο μάτι κάποια πραγματα........

Χλευασμοι, και ειρωνίες δεν χωράνε....
Και όπως είπα και παραπανω κάποτε μπορεί καποιος άλλος να μας περιμενει στην γωνία.......
ότι κανείς λαβαινεις......

Για να μην παραξεγηθω δεν μιλάω για τον Φανη ουτε κ για κανέναν από εδω...
Αλλα καλο ειναι να τα έχουμε όλοι μας κατά νου.....

Αυτοί είναι η γνώμη μου αξιότιμοι κυριοι.....
 
Last edited:
Παντα θα υπάρχει κάποιος που θα κυνηγαει το ίδιο θήραμα με εμάς με πιο λίγα γραμμάρια η που χρησιμοποιεί διαμέτρημα μικροτερο του cal.12, γιατί κ αυτα είναι στην μόδα όπως ξέρετε. ....
Άρα κάποτε μπορεί να βρεθουμε κ εμεις στην ίδια κατάσταση κ δεν νομίζω να μας αρέσει κάτι τέτοιο...........

ο φασσας στο fb επέλεξε όπλο 3,5in γιατί μπορεί να γουστάρει τις βαριες γομωσεις και να έχει κ τα χρήματα για Magnum φυσίγγια , αυτό δεν μας ενοχλεί πουθενα, είναι δικαίωμα του κ δανεικά δεν μας ζητησε....
Αν θα τον ικανοποιήσει η επιλογη του έχει καλώς, αν όχι ίσως κάποτε τυχει να συναντήσει κάποιο άλλο φασσοκυνηγο στο δίπλα καρτέρι που θα κατακεραυνώνει τις φασσες κ με 34-36γρ και κουβέντα στην κουβέντα ίσως αλλάξει γνώμη κ δει με άλλο μάτι κάποια πραγματα........

Χλευασμοι, και ειρωνίες δεν χωράνε....
Και όπως είπα και παραπανω κάποτε μπορεί καποιος άλλος να μας περιμενει στην γωνία.......
ότι κανείς λαβαινεις......

Για να μην παραξεγηθω δεν μιλάω για τον Φανη ουτε κ για κανέναν από εδω...
Αλλα καλο ειναι να τα έχουμε όλοι μας κατά νου.....

Αυτοί είναι η γνώμη μου αξιότιμοι κυριοι.....
Η άποψη που επικρατεί στο μυαλό μου και ισχύει για μένα είναι και ποιος είσαι εσύ και ο κάθε ένας που θα μου πει με τι θα κυνηγάω και τι φυσίγγια θα ρίχνω .Έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι εσύ γουστάρεις 30 εγώ 60 ο άλλος 24γρ όπως και εγώ γουστάρω μεπενελι εσύ Μπερέτα ο άλλος πλάγιο .Το κάθε τι είναι το καλύτερο για τον χρήστη του και δεν πέφτει λόγος στους άλλους καθώς ο οποιοσδήποτε μπαίνει σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις κάνει λάθος ο κάθε ένας είναι μοναδικός άρα μοναδικά είναι και τα γούστα του .
 
Επί της ευκαιρίας. Προ βδομάδας περίπου σε ομάδα για φάσες στο φεισμπουκ ένας άνθρωπος εκθείασε το super black eagle 3 ως μελλοντική αγορά και είχε πάρει καμιά 70αρια λαϊκ. Σε σχόλιο μου για τα αρνητικά του συγκεκριμένου όπλου έπεσαν αρκετοί αν όχι όλοι να με φάνε. Συμπέρασμα: Τελικά όλα αυτά τα 46αρια ή 50αρια ή ακόμη και 63 γραμμαρίων φυσίγγια τα μαγαζιά δεν τα φέρνουν για μόστρα αλλά υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει.
Το ότι εκθείαζε την συγκεκριμένη δεν σημαίνει ότι όταν κυνηγούσε με αυτήν θα έριχνε σούπερ μαγκουμ ξέρω άνθρωπο με σούπερ μαγκουμ που δε ρίχνει ούτε μαγκουμ .Υπάρχει το ποτέ δε ξερεις μου αρέσει γιατί να μη πάρω τη 3.5 άρα .Είναι κάτι σαν τους πολίτες των μεγαλουπόλεων της χώρας μας οι περισσότεροι που έχουν suv δεν έχουν πατήσει ούτε χώμα αν έχει φρεσκομπαζωμενο χαντάκι στο δρόμο αλλάζουν στενό..Περί ορεξεως κολοκυθόπιτα.
 
Παντα θα υπάρχει κάποιος που θα κυνηγαει το ίδιο θήραμα με εμάς με πιο λίγα γραμμάρια η που χρησιμοποιεί διαμέτρημα μικροτερο του cal.12, γιατί κ αυτα είναι στην μόδα όπως ξέρετε. ....
Άρα κάποτε μπορεί να βρεθουμε κ εμεις στην ίδια κατάσταση κ δεν νομίζω να μας αρέσει κάτι τέτοιο...........

ο φασσας στο fb επέλεξε όπλο 3,5in γιατί μπορεί να γουστάρει τις βαριες γομωσεις και να έχει κ τα χρήματα για Magnum φυσίγγια , αυτό δεν μας ενοχλεί πουθενα, είναι δικαίωμα του κ δανεικά δεν μας ζητησε....
Αν θα τον ικανοποιήσει η επιλογη του έχει καλώς, αν όχι ίσως κάποτε τυχει να συναντήσει κάποιο άλλο φασσοκυνηγο στο δίπλα καρτέρι που θα κατακεραυνώνει τις φασσες κ με 34-36γρ και κουβέντα στην κουβέντα ίσως αλλάξει γνώμη κ δει με άλλο μάτι κάποια πραγματα........

Χλευασμοι, και ειρωνίες δεν χωράνε....
Και όπως είπα και παραπανω κάποτε μπορεί καποιος άλλος να μας περιμενει στην γωνία.......
ότι κανείς λαβαινεις......

Για να μην παραξεγηθω δεν μιλάω για τον Φανη ουτε κ για κανέναν από εδω...
Αλλα καλο ειναι να τα έχουμε όλοι μας κατά νου.....

Αυτοί είναι η γνώμη μου αξιότιμοι κυριοι.....
Συμφωνώ απλά ένα όπλο με δυνατότητα
Το ότι εκθείαζε την συγκεκριμένη δεν σημαίνει ότι όταν κυνηγούσε με αυτήν θα έριχνε σούπερ μαγκουμ ξέρω άνθρωπο με σούπερ μαγκουμ που δε ρίχνει ούτε μαγκουμ .Υπάρχει το ποτέ δε ξερεις μου αρέσει γιατί να μη πάρω τη 3.5 άρα .Είναι κάτι σαν τους πολίτες των μεγαλουπόλεων της χώρας μας οι περισσότεροι που έχουν suv δεν έχουν πατήσει ούτε χώμα αν έχει φρεσκομπαζωμενο χαντάκι στο δρόμο αλλάζουν στενό..Περί ορεξεως κολοκυθόπιτα.
Συγκεκριμένα για τον sbe 3 τα μειονεκτήματα είναι 3. Πρώτο: απόσταση πάπιας από λαβή. Δεύτερο: περιττό βάρος και τρίτο η τιμή. Και όλα αυτά γιατί τα 57γρ είναι λίγα. Περί γούστου κολοκυθόπιτα συμφωνώ αλλά αναγκαιότητα 89αρας θαλάμης στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Υπόψη είμαι κάτοχος σούπερ μαγκνουμ όπλου και τα 3 ιντσών φυσίγγια που έχω βαρεσει είναι μετρημένα. 3μιση ιντσών ελάχιστα μόνο για δοκιμή.
 
Συμφωνώ απλά ένα όπλο με δυνατότητα
Ε δεν νομίζω το συγκεκριμένο να μην έχει την δυνατότητα να....καταβάλλει φασσες........
Και αυτό μπορει να το κρίνει μόνο αυτός που το έχει......
Εσένα(και στον καθένα μας) για τον Α η Β λογο μπορεί να μην μας κανει......

Όπλα πουλιουνται και αγοράζονται συνέχεια..............
 
Last edited:
Υπόψη είμαι κάτοχος σούπερ μαγκνουμ όπλου και τα 3 ιντσών φυσίγγια που έχω βαρεσει είναι μετρημένα. 3μιση ιντσών ελάχιστα μόνο για δοκιμή.
Προφανής ερώτηση: Γιατί πήρες σούπερ μάγκνουμ τότε ;
Τι όπλο πήρες ;

ps
Κανόνισε να πεις sbe3 :)
 
Last edited:
Προφανής ερώτηση: Γιατί πήρες σούπερ μάγκνουμ τότε ;
Τι όπλο πήρες ;

ps
Κανόνισε να πεις sbe3 :)
Winchester sx2 γιατί ήταν σε προσφορά. Και θα λάτρευα να την είχα με θαλάμη 3 ιντσών να ήταν πιο βολική για κανένα περπατητο.
 
Back
Top