Μπότες στήθους - Μπότες Μηρού- Waders

Εχω παρει κατι απλες dunlop PVC
Αν οι μποτες σου εχουν και καλτσα δεν γνωριζω πως μπορεις να κολλησεις και τη καλτσα εσωτερικα τις μποτας σωστα χωρις να κανει ζαρες.....αν θες ομως να κολλησεις τη μποτα με το νεοπρεν θα χρειαστης μια κολλα νεοπρεν για στολες καταδυςης και μια κολλα soft plastic τις bison.φορα το νεοπρεν και μετα τις μποτες..σημαδεψε που πρεπει να κοπη το νεοπρεν,αφησε και 10 ποντους παραπανω... κατεβασε 5 ποντους το νεοπρεν γυρω απο τη μποτα και γυρισε το,με πινελακι του 1ποντου αφου το ψαλιδησεις λιγο βαζεις κολλα bison στη μποτα κολλα νεοπρεν στο νεοπρεν και τις αφηνεις να στεγνωσουν ΤΕΛΕΙΩΣ!!!!!γυρισε το νεοπρεν στη μποτα με προσοχη και πιεσε τα με κατι...οι κολλες θελουν το λιγοτερο 24 ωρες να δουλεψουν.κολλησε και μια φασα μαλακο πλαςτικο που θα πιανει και το νεοπρεν και τη μποτα για να ενισχυσεις το κολλημα.το μεγαλο μυστικο στις κολλες ειναι πινελο ψαλιδισμενο.λιγο κολλα,και να στεγνωνουν τελειως
 
Αν θέλεις τη γνώμη μου μπότα απλή PVC και μέχρι το στήθος neoprene είναι τελείως άστοχος συνδυασμός. Σε καιρικές συνθήκες που με τις μπότες θα είσαι οκ τότε το υπόλοιπο σώμα θα σκάει από τη ζέστη λόγω neoprene ενώ αντίθετα όταν με το neoprene θα είναι το σώμα σου οκ τότε τα πόδια κάτω στις γαλότσες θα ξυλιάσουν.
 
Αν θέλεις τη γνώμη μου μπότα απλή PVC και μέχρι το στήθος neoprene είναι τελείως άστοχος συνδυασμός. Σε καιρικές συνθήκες που με τις μπότες θα είσαι οκ τότε το υπόλοιπο σώμα θα σκάει από τη ζέστη λόγω neoprene ενώ αντίθετα όταν με το neoprene θα είναι το σώμα σου οκ τότε τα πόδια κάτω στις γαλότσες θα ξυλιάσουν.
Φιλε μου αποφασησα να της φτιαξω γιατι ηδη εχω τα πραγματα.....σκεπτωμε να της φοραω με το πολλη κρυο με δηπλη καλτσα (η μια χοντρη μαληνη μεχρι το γονατο σχεδον).επησεις σκεπτωμε να παρω και ενα ζευγαρη καλτσακια νεοπρεν και να τα συνδιασω καπως.....
 
Εχε υποψην σου ομως πως στο μεσολογι που κυνηγαω πολλη σπανια θα πετηχω αρνητηκες θερμοκρασιες .........οχι οτι παω και με 20° C αλλα προσπαθω να διαλεγω της "χειροτερες" καλητερες μερες..........σε ευχαρηστω παντως οπως και τα αλλα παιδια για της απαντησεις σας.....
 
Φιλε μου αποφασησα να της φτιαξω γιατι ηδη εχω τα πραγματα.....σκεπτωμε να της φοραω με το πολλη κρυο με δηπλη καλτσα (η μια χοντρη μαληνη μεχρι το γονατο σχεδον).επησεις σκεπτωμε να παρω και ενα ζευγαρη καλτσακια νεοπρεν και να τα συνδιασω καπως.....
Όπως νομίζεις. Πάντως επιμένω ότι σε πολύ κρύο με το PVC θα κρυώσουν τα πόδια σου ό,τι και και να φορέσεις. Μακάρι να διαψευστώ ;)
 
Αν οι μποτες σου εχουν και καλτσα δεν γνωριζω πως μπορεις να κολλησεις και τη καλτσα εσωτερικα τις μποτας σωστα χωρις να κανει ζαρες.....αν θες ομως να κολλησεις τη μποτα με το νεοπρεν θα χρειαστης μια κολλα νεοπρεν για στολες καταδυςης και μια κολλα soft plastic τις bison.φορα το νεοπρεν και μετα τις μποτες..σημαδεψε που πρεπει να κοπη το νεοπρεν,αφησε και 10 ποντους παραπανω... κατεβασε 5 ποντους το νεοπρεν γυρω απο τη μποτα και γυρισε το,με πινελακι του 1ποντου αφου το ψαλιδησεις λιγο βαζεις κολλα bison στη μποτα κολλα νεοπρεν στο νεοπρεν και τις αφηνεις να στεγνωσουν ΤΕΛΕΙΩΣ!!!!!γυρισε το νεοπρεν στη μποτα με προσοχη και πιεσε τα με κατι...οι κολλες θελουν το λιγοτερο 24 ωρες να δουλεψουν.κολλησε και μια φασα μαλακο πλαςτικο που θα πιανει και το νεοπρεν και τη μποτα για να ενισχυσεις το κολλημα.το μεγαλο μυστικο στις κολλες ειναι πινελο ψαλιδισμενο.λιγο κολλα,και να στεγνωνουν τελειως
Φιλε καλησπερα και χροια πολλα.......
Δοκημασα με δυο κολες...μια bison και μια pattex που εβαλα μια μικρη δοση μονο πανω στην γαλοτσα και την αφησα να στεγνωση καλα και ειδα μετα οτι και με το παραμικρο τριψημο με το δαχτιλο φευγει απο πανω...υποψην την γαλοτσα την αγριεψα λιγακι με ενα σφουγγαρακι γιαλοχαρτο....αυτο που με ανησηχει ειναι μηπως μετα το κολημα που θα κανω οπως μου ειπες με κανενα τραβηγμα- τεντωμα στο κυνηγι μου ξεκολησει γιατι δεν βλεπω της κολες εστω και σκετες που της δοκημασα να "πιανουν" καλα πανω στην γαλοτσα.........
 
Φιλε καλησπερα και χροια πολλα.......
Δοκημασα με δυο κολες...μια bison και μια pattex που εβαλα μια μικρη δοση μονο πανω στην γαλοτσα και την αφησα να στεγνωση καλα και ειδα μετα οτι και με το παραμικρο τριψημο με το δαχτιλο φευγει απο πανω...υποψην την γαλοτσα την αγριεψα λιγακι με ενα σφουγγαρακι γιαλοχαρτο....αυτο που με ανησηχει ειναι μηπως μετα το κολημα που θα κανω οπως μου ειπες με κανενα τραβηγμα- τεντωμα στο κυνηγι μου ξεκολησει γιατι δεν βλεπω της κολες εστω και σκετες που της δοκημασα να "πιανουν" καλα πανω στην γαλοτσα.........
Φιλε δεν ξερω για τη pattex καθολου.....πηρες τη bison soft plastic η καμια αλλη....αν πηρες τη bison βαλε κολλα οπως σου ειπα με πινελακι και κολλησε μην ανησυχεις.....πεντε ποντοι κολλημα θα κρατησουν......α ξεχασα να σου πω το νεοπρεν κολλησε το απο τήν εξωτερικη πλευρα της μποτας οχι εσωτερικα
 
ΚΟΛΗΜΑ ΜΠΟΤΑΣ

1z2g17s.jpg


a5kksw.jpg


2yyzig0.jpg


110k9xj.jpg


x0pqg4.jpg


Αποστολη εξετελεστη........
για οσους φιλους θελησουν να κανουν κατι παρομοιο η διαδικασια που ακολουθησα εχει ως εξης......

Εκοψα 2 κοματια 10-13 ποντους απο σωληνα αποχετευσης Φ110 στα οποια διπλωσα μια λουριδα χαρτονη απο χαρτοκιβωτιο και το επιασα ολο μαζι με χαρτοταινια για να μπαινει μεσα στην μποτα σφηχτα.εβαλα το νεοπρεν στην θεση του και τα επιασα ολα μαζι σφιχτα με ενα δεματικο στην πανω μερια προς το σωμα.διπλωσα το νεοπρεν προς τα πανω και με ενα πινελακι ζωγραφικης εβαλα κολα πανω στην γαλοτσα.γηρησα μετα το νεοπρεν στην θεση του και το επιασα κοντα κοντα και σφιχτα με δεματικα.το αφηγα μια μερα ολοκληρη να κοληση.μετα εκοψα τα πρωτα 2-3 δεματικα που ηταν προς τα πανω και γηρησα το μεσα εξω στο νεοπρεν για να φανει απο μεσα το σημειο που προτοξεκηνησα το κολημα....εβαλα και εκει κολα και ξαναγηρησα το νεοπρεν στα ισια πιανοντας το παλη με δεματικα....
Η κολα που χρησιμοποιησα ειναι αυτη στην φωτο......με το πινελακη την εστρωνα παντου ομοιομορφα χωρης υπερβολες........
Επειτα απο ενα ημερησιο δεν μου εκανε το παραμικρο προβλημα.λειπει μια ταινια στο κατω μερος για προφηλαξη του νεοπρεν η οποια θα κοληθη με παρομοιο τροπο.....

Ελπηζω να βοιθησω καποιον φιλο που θα αντημετοπησει παρομοιο προβλημα..!...................
 
Πριν 10χρονια περιπου είχα πάρει κάτι γαλότσες στήθους dispan για περπατητο πυροφάνι με λάμπα λουξ.Αλλα δυστυχώς σκίζονταν με το παραμικρό κ ήθελε ιδιαίτερη προσοχή στα βράχια.Καθολου ευχαριστημένος.Δεν έχει σχέση με βάλτο και κυνήγι απλώς το αναφέρω.
το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ..κάνω πυροφάνι περπατιτο με λούκς και έχω μπότες στήθους από PVC και τρυπάνε ακόμα και με τους αχινούς έχω αγοράσει 3 ζευγάρια και τα τρία είναι τρύπια και λέω να πάρο Μπότες Στήθους Νεοπρέν 5mm αλλα έχει τόσαι πολλές μάρκες και η τιμές ξεκινάνε από 100 και άνω για καλούτσικες μπότες έχει φυσικά και με 250 αλλα ξεφεύγουμε
εγώ τις θέλω για περπατιτο πυροφάνι να είναι 100% αδιάβροχες και όσο γίνετε ανθεκτικές
 
Γιαννη δεν ξερω να σου απαντησω,Εχω σταματησει πλεον το πυροφανι γιατι τα τελευταια χρονια στα μερη μου εχουν εξαφανιστει τα (μεγαλα)χταποδια απο τις ακρες..
Θα απαντήσει σιγουρα κάποιος φιλος βαλτοκυνηγος,γιατι κ αυτα τα νερα εχουν εμπόδια που δεν αστειεύονται καλαμια,κλπ..
 
Παλικάρια τα φώτα σας. Υπάρχει τρόπος να κάνω τις μπότες στήθους που έχω από υλικό PVC να μην μυρίζουν "πλαστικίλα"?
 
https://www.must-dive.gr/facebook_store/product&product_id=32054

ειχα παρει πριν 2 χρονια αυτες. πολυ καλες στους -17 που της δουλεψα για 2 χρονια, αλλα απο εκει και περα ανοιγαν οι ραφες σηνεχως, επερνεν νερο. της εφτιαξα με κολλα οσπου αρχησαν να περνουν και απο την ενωση γαλοτσας νεοπρεν. οποτε ηταν αχρηστες.
 
Του Αετου με την επενδυση 1000 ειναι καινουργιο φρουτο, δεν νομιζω να την εχει δοκιμασει κανενας...
Εγω δουλευα 5-6 χρονια τις Behr χωρις επενδυση, αλλα με αντοχη κ ανεση...
Φετος πηρα αυτες απο το φιλο μου το Δανο στις Σερρες, πολυ πιο ποιοτικες απο οτι περιμενα, 400αρες, οικονομικες για να να μην τα κλαιω αν τρυπησουν στους παγους, αλλα την αξια τους θα την δειξουν σε λιγους μηνες στην πιστα...
https://www.facebook.com/5076609992...058692707028/1573058629373701/?type=3&theater
 
Remington με κλειστά τα μάτια...


Φετος πηρα αυτες απο το φιλο μου το Δανο στις Σερρες, πολυ πιο ποιοτικες απο οτι περιμενα, 400αρες, οικονομικες για να να μην τα κλαιω αν τρυπησουν στους παγους, αλλα την αξια τους θα την δειξουν σε λιγους μηνες στην πιστα...
https://www.facebook.com/5076609992...058692707028/1573058629373701/?type=3&theater

Άρη οι μπότες που πήρες δεν γνωρίζω για την ποιότητά τους αλλά θυμίζουν πολύ τις Rem που έχω από το 2010:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γαλότσες.134/page-7#post-88215
 
Σαν χαρακτηριστικα Χρηστο μπορει, το θεμα ειναι να δειξουν την ποιοτητα τους στο χρονο κ στις κακουχιες...
Οι Αμερικανκες ειναι πιο προσεγμενες, αλλα πλεον ειναι λιγο φωτια το να τις φερεις Ελλαδα...
Επιπλεον αλλη επενδυση σε μποτα στηθους θα κανει καποιος που κυνηγαει 4-5 φορες τη χρονια, κ αλλη καποιους που κυνηγα 50... Κ φυσικα αναλογα κ με τον βιοτοπο κ το μερος... Αν το μερος ειναι γεματο γιαγκλινια κ κλαδια, ειναι θεμα χρονου ποτε θα τρυπησει η μποτα, αν εχει τσιφοκαλαμο εχει πολυ λιγοτερες πιθανοτητες...
Πλεον θεωρω οτι ειναι αναλωσιμες οι μποτες... Εχω καρτησει μποτα κ 4 χρονια με παγους, κλαδια κ χιλια δυο σκατολοιδια, εχω κρατησει κ 10 μερες...
Οικονομικες κ οσο το δυνατον πιο ποιοτικες λοιπον... Ευτυχως τον τελευταιο χρονο κανουν την εμφανιση στην Ελλαδα κ μποτες με μονωση αλλα σχετικα οικονομικες...
 
Back
Top