Μπότες στήθους - Μπότες Μηρού- Waders

Σε μπότες στήθους PVC ,έχει κανείς δοκιμάσει τις BEHR ; Ρωτάω γιατί είναι πιο οικονομικές απο τις DISPAN και έχουν και μια τσέπη στο στήθος.
https://www.must-dive.gr/must-hunt/υποδηση-and-αξεσουαρ/γαλοτσεσ-4639/behr-μπότες-στήθους-p-v-c/

Πάρτες...

Εγώ έχω τις παρακάτω και τις έχω καταυχαριστηθεί!! Στο ψάρεμα πάντα και πατώντας σε άμμο και βότσαλα μέσα στη θάλασσα.

http://fishingplanet.gr/index.php?route=product/product&product_id=4765&search=va
 
πέρσι αγόρασα αυτές τις μπότες για το πυροφάνι μετά από δυο ψαρέματα η μπότες περνάνε νερά από το σημείο τις ραφής στα γόνατα εκεί που ήτανε η διπλή επένδυση..αυτό παρουσιάστηκε γιατί καθόμουνα στα γόνατα αν δηλαδή λυγίσει το γόνατο τεντώνει την ράφι και ανοίγουνε ..προσπάθησα να τις κολλήσω αλλα δυστυχώς το κομμάτι που είχα μαζί στο κουτί δεν έφτανε και τις αφίσα στην άκρη ..δεν μπορώ να βρω ύφασμα να τις κολλήσω..πληρώνουμε 150 euro για μπότες και τις βάζουμε στο κώλο μας για 5 ώρες που τις φορέσαμε

ΓΑΛΟΤΣΑ ΣΤΗΘΟΥΣ KALI NEOPREN 4mm

hobbi1089.png.jpg
 
πέρσι αγόρασα αυτές τις μπότες για το πυροφάνι μετά από δυο ψαρέματα η μπότες περνάνε νερά από το σημείο τις ραφής στα γόνατα εκεί που ήτανε η διπλή επένδυση..αυτό παρουσιάστηκε γιατί καθόμουνα στα γόνατα αν δηλαδή λυγίσει το γόνατο τεντώνει την ράφι και ανοίγουνε ..προσπάθησα να τις κολλήσω αλλα δυστυχώς το κομμάτι που είχα μαζί στο κουτί δεν έφτανε και τις αφίσα στην άκρη ..δεν μπορώ να βρω ύφασμα να τις κολλήσω..πληρώνουμε 150 euro για μπότες και τις βάζουμε στο κώλο μας για 5 ώρες που τις φορέσαμε

ΓΑΛΟΤΣΑ ΣΤΗΘΟΥΣ KALI NEOPREN 4mm

hobbi1089.png.jpg

Φιλε νεοπρεν ειναι η πλαστικο......????
 
πέρσι αγόρασα αυτές τις μπότες για το πυροφάνι μετά από δυο ψαρέματα η μπότες περνάνε νερά από το σημείο τις ραφής στα γόνατα εκεί που ήτανε η διπλή επένδυση..αυτό παρουσιάστηκε γιατί καθόμουνα στα γόνατα αν δηλαδή λυγίσει το γόνατο τεντώνει την ράφι και ανοίγουνε ..προσπάθησα να τις κολλήσω αλλα δυστυχώς το κομμάτι που είχα μαζί στο κουτί δεν έφτανε και τις αφίσα στην άκρη ..δεν μπορώ να βρω ύφασμα να τις κολλήσω..πληρώνουμε 150 euro για μπότες και τις βάζουμε στο κώλο μας για 5 ώρες που τις φορέσαμε

ΓΑΛΟΤΣΑ ΣΤΗΘΟΥΣ KALI NEOPREN 4mm

hobbi1089.png.jpg
[/
οι ενυσχησεις στα γονατα ειναι κολλημενες οι ραμενες;
 
Δυστυχώς οι Behr σε pvc βγαίνουν μόνο μέχρι Νο46 το οποίο είναι οριακό ,αφού το μεγαλο δάχτυλο βρίσκει μπροστά.
 
Λοιπόν επειδή είδα και τις δυο ,έχω να καταθέσω τα εξής προς πληροφόρηση
Εξωτερικά το υλικό των behr ,είναι πολύ ωραίο.Είναι σαν χοντρό ύφασμα νάιλον το οποίο από μέσα όμως είναι λείο για στεγανότητα.
Στα πλάγια,δεξια και αριστερά δηλαδή έχει κάθετες ραφές με σπάγκο μέχρι την γαλότσα .Εσωτερικά στο σημείο των ραφών ,έχει κολλημένη μια διάφανη ταινία περίπου 1 εκατοστό φάρδος ,για να στεγανοποιήσει τις ραφές.Εδώ μένω με μια αμφιβολία για την αντοχή και κατά συνέπεια την στεγανοποίηση .
Εχει ωραία τσεπούλα στο στήθος και γενικά στέκεται πάνω σου πολύ καλά και όχι σαν τσουβάλι.
Το μειονέκτημα είναι οτι σταματάει στο Νο46 το οποίο στην ουσία δεν ειναι 46 αλλά 45.Σε αντίθεση εδώ με τις behr με νεοπρέν ,οι οποίες φτανουν μέχρι 47 το οποίο ειναι και αρκετά άνετο για 47 .

Οι Dispan δεν έχουν καθόλου ραφές και είναι θερμοκολλημένες.Μεγαλύτερη ευχέρεια στα νούμερα και μάλλον εδώ πας σε ένα νούμερο μικρότερο απο αυτό που φοράς σε παπούτσι.
Είναι λίγο σαν μουσαμάς ένα πράμα και δεν έχουν πάνω στο σώμα την εφαρμογή των behr.
 
Είναι λίγο σαν μουσαμάς ένα πράμα και δεν έχουν πάνω στο σώμα την εφαρμογή των behr.
Αυτό θα πρέπει να είναι το τελευταίο που να σε απασχολεί.
Για πλαστικό waders ψηφίζω dispan....δαγκωτό. Για μένα το μόνο τους μειονέκτημα, οι πορτοκαλί ιμάντες. Εγώ που μέχρι αρχές Νοέμβρη, βρίσκω τον εαυτό μου σκοπευτικά, μόνο με ένα πουκαμισακι, δυστυχώς δεν μπορώ να τις επιλέξω. Με τους πορτοκαλί ίμάντες φαίνεσαι από ένα χιλιόμετρο μακριά.
 
Αυτό θα πρέπει να είναι το τελευταίο που να σε απασχολεί.
Για πλαστικό waders ψηφίζω dispan....δαγκωτό. Για μένα το μόνο τους μειονέκτημα, οι πορτοκαλί ιμάντες. Εγώ που μέχρι αρχές Νοέμβρη, βρίσκω τον εαυτό μου σκοπευτικά, μόνο με ένα πουκαμισακι, δυστυχώς δεν μπορώ να τις επιλέξω. Με τους πορτοκαλί ίμάντες φαίνεσαι από ένα χιλιόμετρο μακριά.
Αυτό όντως με χάλασε και μένα και ξέχασα να το σχολιάσω εδω .Το σχολίασα όμως στην Dispan ,όπου πέρασα για να δοκιμάσω νούμερο.
 
Μεγαλο μειονοκτημα οι πορτοκαλι υμαντες στην Ελλαδα απο τους κατασκευαστες. Το παπι και η φασσα εχουν ματια αετισια και καλο θα ηταν να βγαινουν τα προιοντα τους και σε κυνηγετικο χακι. Δεν μιλαω μονο για τις μποτεσ στηθους αλλα και για τα γιλεκα
 
Αυτό θα πρέπει να είναι το τελευταίο που να σε απασχολεί.
Για πλαστικό waders ψηφίζω dispan....δαγκωτό. Για μένα το μόνο τους μειονέκτημα, οι πορτοκαλί ιμάντες. Εγώ που μέχρι αρχές Νοέμβρη, βρίσκω τον εαυτό μου σκοπευτικά, μόνο με ένα πουκαμισακι, δυστυχώς δεν μπορώ να τις επιλέξω. Με τους πορτοκαλί ίμάντες φαίνεσαι από ένα χιλιόμετρο μακριά.
Και εγω dispan ψηφιζω.βγαζει δυο μοντελα ενα που ειναι σκετος μουσαμας και ενα ποιο μαλακο με μια σαν ασπρη σαν επενδυση,το πρωτο ειναι ποιο αντοχης αλλα μουςκευεις τελειως αν περπατηςεις λιγο και δευτερο λιγο καλυτερο στο περπατημα.για το νουμερο κατα τη γνωμη μου να ειναι λιγο ανετο για να βαλουμε πατους για το περπατημα μεσα....εγω εχω βαλει απο αθλητικα.οσο για τους ιμαντες παρτε 2 μετρα λαστιχο για μπουφαν και αλλαχτε τους
.
 
Για εμάς τους νοτιους dispan δαγκωτό. Ένα ζευγάρι πατους καλούς από αθλητικά και ποιοτικές κάλτσες που στηχηζουν σχεδόν όσο οι μπότες κάνεις την δουλειά σου μια χαρά μέχρι -5 . Εμένα μου βγάζουν 3-4σεζόν σχεδόν καθημερινου κυνηγιου στο βαλτο. Είναι και θέμα τύχης και περιβάλλον κυνηγίου.
 
Back
Top