Μπότες στήθους - Μπότες Μηρού- Waders

Καλοφορετες Βασιλη, καλα κανεις κ βαζεις κ μια δικια σου φωτο γιατι αυτη στην περιγραφη στο καταστημα (το οποιο παρεπιπτωντος ειναι πολυ καλο κ με καλες τιμες, εχω ψωνισει αρκετες φορες) δεν ειναι η ιδια... Ελαφριες κ ανετες ειναι, θα σε βολεψουν παντου αν δεν πεσεις σε θερμοκρασιες κοντα στο 0... ;)
 
Καλοφορετες Βασιλη, καλα κανεις κ βαζεις κ μια δικια σου φωτο γιατι αυτη στην περιγραφη στο καταστημα (το οποιο παρεπιπτωντος ειναι πολυ καλο κ με καλες τιμες, εχω ψωνισει αρκετες φορες) δεν ειναι η ιδια... Ελαφριες κ ανετες ειναι, θα σε βολεψουν παντου αν δεν πεσεις σε θερμοκρασιες κοντα στο 0... ;)
Τις προάλλες είχε 11 βαθμούς η ατμόσφαιρα. Στη θάλασσα δεν ξέρω πόσο είχε. Μετά από 4 ώρες όμως είχα αρχίσει να το νιώθω λίγο το κρύο. Φορούσα ισοθερμικές χοντρές κάλτσες και ένα ελαφρύ παντελόνι. Το κρύο προφανώς ερχόταν από τα πόδια μου. Αλήθεια όταν πηγαίνετε στον Έβρο τι φοράτε μέσα από τις μπότες για να σας κρατάει?
 
Βασιλη δεν το νιωθουν ολοι το ιδιο το κρυο στα ακρα, καποιοι δεν εχουν προβλημα, εμενα μου αρεσει να ειναι ζεστα... Αν χρειαζεται εγω φοραω διπλη καλτσα, μια κανονικη κ μια μαλλινη που πιανει μεχρι το γονατο... Οι μποτες που εχεις δεν εχουν επενδυση στο κατω μερος, στη γαλοτσα με αποτελεσμα να νιωθεις πιο εντονα το κρυο... Αν χρειαστει να τις φορεσεις χειμωνα παντως μπορεις να βαλεις κ μια σακουλα σε καθε ποδι που βοηθα την κατασταση η θερμαινομενους πατους που κανουν δουλεια...
 
Βασιλη το Γεναρη στο Δ κρυωνουν τα ποδια σου λιγοτερο η περισσοτερο αναλογα τον τροπο κυνηγιου που κανεις. Αν περπατας πολυ δεν καταλαβαινεις τιποτα μπορω να σου πω πως ιδρωνεις λογω νεοπρεν. Εκει που την ακους ειναι οταν εισαι χωμενος στους βουρκους κατι ωρες περιμενοντας τα παπια. Οι μποτες οπως ειπε και ο Αρις εχουν επενδυση 1000 με 1600 γρ αναλογα το μοντελο. Εγω φοραω 2 ζευγαρια καλτσες μια λεπτη απο μεσα και μια τυπου wader socks και οπωσδηποτε θερμαινομενους πατους. Αν ξερω που θα παω καπου για καρτερι και δεν θα περπατησω πολυ απο τη βαρκα βαζω καλτσες νεοπρενιου.
Το μοντελο μποτες που πηρες μου φαινεται πολυ καλο για περιστασιακα κυνηγια και οχι πολυ χαμηλες θερμοκρασιες. Αν θελεις να τις χρησιμοποιεισεις χειμωνα σε βαλτο οπωσδηποτε καλτσες νεοπρενιου για λιγο μονωση.
 
Τις προάλλες είχε 11 βαθμούς η ατμόσφαιρα. Στη θάλασσα δεν ξέρω πόσο είχε. Μετά από 4 ώρες όμως είχα αρχίσει να το νιώθω λίγο το κρύο. Φορούσα ισοθερμικές χοντρές κάλτσες και ένα ελαφρύ παντελόνι. Το κρύο προφανώς ερχόταν από τα πόδια μου. Αλήθεια όταν πηγαίνετε στον Έβρο τι φοράτε μέσα από τις μπότες για να σας κρατάει?
μην κανεις κανα αστειο και πας γεναρη εβρο με τις μποτες που πηρες γιατι θα παθεις κρυοπαγηματα , τουλαχιστον 1 κιλο μονωση στην μποτα και 3 χιλιοστα το νεοπρεν και καλτσα πολυ καλη μεσα για εβρο και παλι με προφυλαξη και δοκιμη
 
Last edited by a moderator:
Εγω μαγγες θα πω τι εχω δει μιας κ οι waders μου ειδικα περυσι με τους παγους αρχισαν να ρευουν κ χρειαζονται αντικατασταση... Λοιπον... Οπως ξεκινησα στην αρχη, σημασια εχει κ πως αντιλαμβανεται ο καθενας το κρυο... Δυστυχως ο θεος δεν με εχει αξιωσει ακομα να πεσω στο Δελτα σε κανενα ολικο παγετο με θερμοκρασιες κατω απο -10 ωστοσο εδω κ 4 χρονια χρησιμοποιουσα τις γαλοτσες νεοπρεν της Behr... Οι γαλοτσες ειναι 4 χιλ κ στην μποτα δεν εχουν επενδυση thinsulate αλλα μονο μια λεπτη στρωση νεοπρεν... Αυτο που ειδα εγω ειναι οτι οταν κρυωνα εγω, κρυωναν κ αλλοι που ειχαν 600αρες κ 1000αρες μποτες... Οταν χρειαστηκε να βαλω θερμενομενους πατους, χρειαστηκε να βαλλουν κ αυτοι... Σιγουρα η μονωση θα κανει δουλεια σε αρκετα αρνητικες θερμοκρασιες, το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσο καλη δουλεια θα κανει κ αν αξιζει αν εχεις να επιλεξεις ενα ζευγαρι waders να παρεις με μονωση η χωρις... Αξιζει ολο το επιπλεον βαρος???
Ψαχνομαι να παρω αυτες τις μερες κ δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα κανω... Σε καλα γανιτα παντως το Thinsulate ηταν μια π@@@@@ρια κ μιση, το ιδιο μαγωναν τα χερια μου...
Ψαχνω μηπως βρω 400αρες, μεση λυση, χωρις πολυ βαρος δεδομενουν οτι περπαταω κ ψαχνω κ αρκετα...
 
Πήγα πριν λίγες ημέρες και αγόρασα waders γιατί έχω αρχίσει και ψαρεύω πολύ τα λαυράκια σε μέρη με ρηχό βυθό. Έψαχνα κάτι φθηνό και όσο το δυνατόν πιο ποιοτικό οπότε κατέληξα στις http://fishingplanet.gr/index.php?route=product/product&product_id=4765 Τις έχω φορέσει 1 φορά και μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση. Τις πήρα σε παραλλαγή μήπως και τις χρειαστώ και κάπου αλλού .my man.
Βάζω και μια δική μου φώτο για να φαίνεται πιο ζωντανή...
Σκεφτομαι να παρω και εγω αυτες τις μποτες, καθως οι παλιες μου τα εχουν φτυσει! Εχεις μεινει ικανοποιημενος?
 
Σκεφτομαι να παρω και εγω αυτες τις μποτες, καθως οι παλιες μου τα εχουν φτυσει! Εχεις μεινει ικανοποιημενος?
Καλησπέρα φίλε. Τις έχω χρησιμοποιήσει μόνο στο ψάρεμα. Δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει στο κυνήγι όπου θα πατάς σε καλάμια κλπ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. έχω κάνει περίπου 10 ψαρέματα περίπου 50 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Έβγαλα και 20 λαβράκια .sarcastic.
 
Εγω μαγγες θα πω τι εχω δει μιας κ οι waders μου ειδικα περυσι με τους παγους αρχισαν να ρευουν κ χρειαζονται αντικατασταση... Λοιπον... Οπως ξεκινησα στην αρχη, σημασια εχει κ πως αντιλαμβανεται ο καθενας το κρυο... Δυστυχως ο θεος δεν με εχει αξιωσει ακομα να πεσω στο Δελτα σε κανενα ολικο παγετο με θερμοκρασιες κατω απο -10 ωστοσο εδω κ 4 χρονια χρησιμοποιουσα τις γαλοτσες νεοπρεν της Behr... Οι γαλοτσες ειναι 4 χιλ κ στην μποτα δεν εχουν επενδυση thinsulate αλλα μονο μια λεπτη στρωση νεοπρεν... Αυτο που ειδα εγω ειναι οτι οταν κρυωνα εγω, κρυωναν κ αλλοι που ειχαν 600αρες κ 1000αρες μποτες... Οταν χρειαστηκε να βαλω θερμενομενους πατους, χρειαστηκε να βαλλουν κ αυτοι... Σιγουρα η μονωση θα κανει δουλεια σε αρκετα αρνητικες θερμοκρασιες, το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσο καλη δουλεια θα κανει κ αν αξιζει αν εχεις να επιλεξεις ενα ζευγαρι waders να παρεις με μονωση η χωρις... Αξιζει ολο το επιπλεον βαρος???
Ψαχνομαι να παρω αυτες τις μερες κ δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα κανω... Σε καλα γανιτα παντως το Thinsulate ηταν μια π@@@@@ρια κ μιση, το ιδιο μαγωναν τα χερια μου...
Ψαχνω μηπως βρω 400αρες, μεση λυση, χωρις πολυ βαρος δεδομενουν οτι περπαταω κ ψαχνω κ αρκετα...
Τωρα το ειδα.sarcastic........σιγουρα φιλε αν κανει δυνατη παγωνια οτι και να βαλεις θα κρυωσεις.Μονο που με την απλη θα γινει συντομα ανυποφορο και θα χρειαστει να φυγεις ενω με τις μονομενες θα αντεξεις μερικες ωρες παραπανω για να κανεις την διαφορα στο κυνηγι!!Το βαρος τους και ο ογκος τους ομως οπως λες και συ ειναι θεμα,ετσι εγω εδω και χρονια εχω καταληξει στις 600αρες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Φοριουντε με ανεση ολο τον χειμωνα και ειναι πολυ ανετες οπως οι απλες στο περπατημα.Σε πολυ εξτριμ καταστασεις μπορει να κρυωσω καποια στιγμη αλλα μεχρι τωρα ποτε σε βαθμο που να με διωξει απ το καρτερι.
Τωρα για νωρις με τις ζεστες εχω και καποιες πλαστικες.....
 
Καλησπερες φιλοι μου......εχω 2 νεοπρεν στηθους χωρης γαλοτσα......επηδη ειναι σε πολλη καλη κατασταση και δεν μου παει καρδια να της πεταξω πως μπορω να κολησω της γαλοτσες με το νεοπρεν???
 
Καλησπερες φιλοι μου......εχω 2 νεοπρεν στηθους χωρης γαλοτσα......επηδη ειναι σε πολλη καλη κατασταση και δεν μου παει καρδια να της πεταξω πως μπορω να κολησω της γαλοτσες με το νεοπρεν???
Με τι μποτες Ακριβως θες να τις κολλησεις.....Ακριβως ομως
 
Καλησπερες φιλοι μου......εχω 2 νεοπρεν στηθους χωρης γαλοτσα......επηδη ειναι σε πολλη καλη κατασταση και δεν μου παει καρδια να της πεταξω πως μπορω να κολησω της γαλοτσες με το νεοπρεν???

Δεν ξέρω αν την εχει χρησιμοποιήσει κάποιος απ όσους κανουν αυτά τα κυνήγια αλλά συμφωνα με όσα λεει ,θα πρεπει να σου κάνει.
http://www.vendors.gr/index.php?pag...op=0&option=com_virtuemart&Itemid=318&lang=el
 
Εγω τον Νοέμβρη αγόρασα τελικά τις behr απο τα Γιάννενα 90€. http://kariofyllis.gr/shop/botes-stithous-neopren/
Λόγω του neopren το μεσημέρι ειχα ανάψει ολόκληρος και ψηνόμουνα τοσο πολύ που απο πάνω τε ειχα βγάλει όλα.
Αυτες ειναι μονο για spinning.yelling.
 
Back
Top