Γαλότσες

Κάπου διάβασα εδώ μέσα για το τρύπημα της γαλότσας στην σόλα και ότι βγαίνει άχρηστη .
Εγώ έχω δει επισκευή γαλότσας σε βουλκανιζατέρ και έπαθα πλάκα και του το φτιάξανε του ανθρώπου τσάμπα.
Επισκευάζονται όπως στα λάστιχα των αυτοκινήτων διότι βουλκανίζονται γιατί είναι απο καουτσούκ οι γαλότσες.
Δεν ξέρω για τις πλαστικές αν γίνεται αυτό.
 
Να ρωτήσω κάτι άλλο. Αυτές οι γαλότσες που σκέφτομαι να πάρω έχουν Neoprene 5mm.
Στην έρευνα αγοράς που έκανα , αυτές είναι από τις πιο χονδρές σε μόνωση.
Τι συμπεριφορά έχει το Neoprene σε 5mm ;
Το ρωτώ γιατί τα πόδια μου ιδρώνουν εύκολα.
Μήπως είναι πολύ για μένα;
 
Να ρωτήσω κάτι άλλο. Αυτές οι γαλότσες που σκέφτομαι να πάρω έχουν Neoprene 5mm.
Στην έρευνα αγοράς που έκανα , αυτές είναι από τις πιο χονδρές σε μόνωση.
Τι συμπεριφορά έχει το Neoprene σε 5mm ;
Το ρωτώ γιατί τα πόδια μου ιδρώνουν εύκολα.
Μήπως είναι πολύ για μένα;
Ότι το 5mm είναι χοντρό, είναι. Ότι τα πόδια σου ιδρώνουν εύκολα όμως δεν ξέρω αν έχει σχέση γιατί το νεοπρεν κανονικά σταματάει εκεί που ξεκινάει η γαλότσα. Εκτός και αν είναι κάποια γαλότσα που το νεοπρέν συνεχίζει και στο άκρο για λόγους επένδυσης. Κανονικά στις καλές μπότες neoprene η επένδυση του κάτω άκρου γίνεται με μονοτικό υλικό trinsulate που διαβαθμίζεται ανάλογα του βάρους του π.χ. 400γρ, 600γρ, 1000γρ, 1200γρ μέχρι και 1600γρ . Σε κάποιες πιο οικονομικές μπότες ο κατασκευαστής συνεχίζει το νεοπρεν και εντός του άκρου για επένδυση, χωρίς να χρησιμοποιεί trinsulate. Είτε έτσι είτε αλλιώς οι μπότες 5mm θέλουν παγετό, αν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσεις σε γενικό και πιο ήπιο κυνήγι, καλύτερα να πάρεις 3mm. Προσωπικά με την έλλειψη βαρύ χειμώνα τα τελευταία χρόνια, μια 3μμ με 600γρ trinsulate είναι ότι καλύτερο.
 
Να ρωτήσω κάτι άλλο. Αυτές οι γαλότσες που σκέφτομαι να πάρω έχουν Neoprene 5mm.
Στην έρευνα αγοράς που έκανα , αυτές είναι από τις πιο χονδρές σε μόνωση.
Τι συμπεριφορά έχει το Neoprene σε 5mm ;
Το ρωτώ γιατί τα πόδια μου ιδρώνουν εύκολα.
Μήπως είναι πολύ για μένα;

Γιώργο κατά τη γνώμη μου, γενικά είναι υπερβολή το 5mm και όχι μόνο μόνο για σένα, λόγω ιδρώτα αλλά και λόγω δυσφορίας που μπορεί να μας φέρει στις κινήσεις μας. Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς ότι οι μεγαλύτερες προσφορές γίνονται στα 5mm ίσως για τη μικρή ζήτησή τους για τους λόγους προανέφερα...
 
Γιώργο κατά τη γνώμη μου, γενικά είναι υπερβολή το 5mm και όχι μόνο μόνο για σένα, λόγω ιδρώτα αλλά και λόγω δυσφορίας που μπορεί να μας φέρει στις κινήσεις μας. Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς ότι οι μεγαλύτερες προσφορές γίνονται στα 5mm ίσως για τη μικρή ζήτησή τους για τους λόγους προανέφερα...
Χρήστο είναι και στον άνθρωπο, εμένα γενικά για κρύο δεν θα με ακούσεις να παραπονιέμαι, έχω βρεθεί όμως και σε συνθήκες τέτοιου ψύχους με φοβερή υγρασία και θερμοκρασία -16 βαθμούς με 10 μποφόρ βοριά που έκανε την σχετική θερμοκρασία πολλούς βαθμούς κάτω των -20. Τότε και 10μμ να μου έδινες δεν θα έλεγα όχι. Εννοείται όμως ότι τα 5μμ είναι πολύ, ας μην ξεχνάμε πως δεν τις φοράμε γυμνοί τις φόρμες αλλά με κάποιο θερμοεσώρουχο ή κάποιο παντελόνι από κάτω.
 
Χρήστο είναι και στον άνθρωπο, εμένα γενικά για κρύο δεν θα με ακούσεις να παραπονιέμαι, έχω βρεθεί όμως και σε συνθήκες τέτοιου ψύχους με φοβερή υγρασία και θερμοκρασία -16 βαθμούς με 10 μποφόρ βοριά που έκανε την σχετική θερμοκρασία πολλούς βαθμούς κάτω των -20. Τότε και 10μμ να μου έδινες δεν θα έλεγα όχι. Εννοείται όμως ότι τα 5μμ είναι πολύ, ας μην ξεχνάμε πως δεν τις φοράμε γυμνοί τις φόρμες αλλά με κάποιο θερμοεσώρουχο ή κάποιο παντελόνι από κάτω.

Έτσι είναι Γιώργο. Απλά τα 5mm θα είναι για σπάνιες περιπτώσεις. Επειδή το πόσο κρυώνουμε είναι υποκειμενικό, προσωπικά έχω γαλότσες στήθους από το 2010 Remington με neopren 3mm και δεν κρύωσα ποτέ ακόμη και σε ακραίες συνθήκες που ανέφερες. Για μένα, το μυστικό πιστεύω πως είναι η θερμομόνωση της μπότας από τον αστράγαλο μέχρι τα δάχτυλα και εκεί οι δικές μου είναι άπαιχτες και γι' αυτό δεν έχω κρυώσει ποτέ...
 
Ποιες έχεις; Κάποιες Rem χιλιάρες με χοντρές τρακτερωτές σόλες ; :) Αν είναι αυτές που φαντάζομαι, πως να κρυώσεις βρε Χρήστο, αυτές είναι για Β. Πόλο ... .sarcastic. Τις είχαμε πάρει δώρο στον προηγούμενο καλυβιέρη μας, τις είχε στην άκρη και μας έλεγε, ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά αλλά δεν φοριούνται αυτές οι μπότες, γίνομαι μούσκεμα ... .sarcastic.. Εμ δεν στις πήραμε για να μαζεύεις δίχτυα τον Οκτώβρη. :D
 
Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας .
Επειδή μια φορά βρίσκεις τέτοιες ευκαιρίες σε τέτοια τιμή και με σόλα VIBRAM κιόλας θα τις βολιδοσκοπήσω .
Από τι διάβασα στο γούγλυ τον ρουφιάνο , το νεοπρέν είναι σε όλο τον εσωτερικό χώρο , ακόμα και στον πάτο και λέει ότι το βάδισμα θα είναι ξεκούραστο και άνετο.
Το πολύ πολύ να τις φοράω με πολύ λεπτές κάλτσες και το ισοσταθμίζω κάπως έτσι.
Οι AIGLE PARCOURS που έχουν 4,5 μόνωση είναι πανάκριβες και πολλοί από τι έχω διαβάσει πίνουν κρασί στο μοντέλο αυτό.
Πολλές φορές φέτος στους κάμπους της Βοιωτίας και Φθιώτιδας βρήκα πολλές φορές πάγο και πολύ τσουχτερό κρύο .
 
Γιωργο εγω στην τιμη των 120 ευρω θα επαιρνα τις Aigle Parcours που ειναι πολλα χρονια στην ελληνικη αγορα κ ειναι χιλιοδοκιμασμενες... Δεν θα επαιρνα τις Neopren αλλα τις κανονικες, δεν υπαρχει πιο ανετη γαλοτσα κ ειδικα αν δεν σε ενδιαφερει τοσο ο βαλτος (μιας κ ειναι καθαρα θεμα τυχης ποτε το σπασμενο καλαμι θα στις τρυπησει) θα τις χαρεις για αρκετα χρονια... Εγω αλλαξει καποια ζευγαρια, ποτε δεν παγωσα, ποτε δεν μετανιωσα τα λεφτα που εδωσα... Ο μονος λογος που δεν τις παιρνω πλεον ειναι γιατι στο βαλτο δεν μπορεις να προβλεψεις ποε θα σου τρυπησουν κ ποναει να παρεις δευτερες την ιδια χρονια...
 
Εγω τον Σεπτέμβρη πήρα απο internet Aigle Parcours 2 στα 98€.
Στα περπατητά δεν το συζητάμε για νεοπρέν όσο κρύο και να έχει .Τον Δεκέμβρη τις φόρεσα με -4 και με διπλή κάλτσα στην Ηπειρο.Θα έλεγα οτι άντεξα.Τωρα για συνθήκες βάλτου ....δεν ξέρω .
 
Εγω τον Σεπτέμβρη πήρα απο internet Aigle Parcours 2 στα 98€.
Στα περπατητά δεν το συζητάμε για νεοπρέν όσο κρύο και να έχει .Τον Δεκέμβρη τις φόρεσα με -4 και με διπλή κάλτσα στην Ηπειρο.Θα έλεγα οτι άντεξα.Τωρα για συνθήκες βάλτου ....δεν ξέρω .
Απο ποιο site εκανες παραγγελια? Ειναι με λουρακι πανω πανω; Πηγες πρωτα σε καποιο μαγαζι για να δοκιμασεις το μεγεθος στο ποδι σου και μετα εκανες παραγγελια; Στην περιοχη μου βρηκα τις Aigle Parcours 2 στα 120€ και ειμαι υπο σκεψη να τις αγορασω...
 
Απο ποιο site εκανες παραγγελια? Ειναι με λουρακι πανω πανω; Πηγες πρωτα σε καποιο μαγαζι για να δοκιμασεις το μεγεθος στο ποδι σου και μετα εκανες παραγγελια; Στην περιοχη μου βρηκα τις Aigle Parcours 2 στα 120€ και ειμαι υπο σκεψη να τις αγορασω...

Φίλε Κώστα 120 είναι τιμή που εγω δεν βρήκα στην Αθήνα.
Πρώτα πήγα σε κατάστημα και τις δοκίμασα.Εκεί είδα οτι το λουράκι δεν μου χρειάζόταν.Έμπαιναν και έβγαναν μια χαρά και η εφαρμογή τους ήταν πολύ καλή. Το λουράκι έχει να κάνει και με την γάμπα του καθενός.
Αυτές χωρίς το λουράκι τις έβρισκα 128 και πάνω.Εγω τις παρήγγειλα απο το spartoo.gr http://www.spartoo.gr/Aigle-PARCOURS-2-x647176.php που τότε τις είχε 98€ με δωρεάν μεταφορικά.
 
Τελικα πήρα ενα ζευγαρι γαλότσες direct woodtracer, με 80€ απο κατάστημα της Ξάνθης.
Ειναι αυτες :
http://www.pelops.gr/galotses-direct-woodtracer.html
Θα τις δοκιμασω και θα μεταφερω τις εντυπωσεις μου.
Στο πρωτο φορεμα καταλαβα οτι εχει πολυ μαλακο καουτσουκ και σολα με απορροφηση κραδασμων.
Θα τις δοκιμασω και σε πεδιαδα και σε βουνο και θα δουμε... :)
 
Last edited:
Τελικα πήρα ενα ζευγαρι γαλότσες direct woodtracer, με 80€ απο κατάστημα της Ξάνθης.
Ειναι αυτες :
http://www.pelops.gr/galotses-direct-woodtracer.html
Θα τις δοκιμασω και θα μεταφερω τις εντυπωσεις μου.
Στο πρωτο φορεμα καταλαβα οτι εχει πολυ μαλακο καουτσουκ και σολα με απορροφηση κραδασμων.
Θα τις δοκιμασω και σε πεδιαδα και σε βουνο και θα δουμε... :)
Καλοφόρετες Κώστα και εύχομαι να τις ευχαριστηθείς.Απο φθινόπωρο περιμένουμε εντυπώσεις.
Εν τω μεταξύ μέχρι τότε ψαξε τοπο για φάσσες με την έναρξη..sarcastic.
 
Back
Top