Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

Καλησπέρα συνέδελφε. Mε μπέρδεψες μπορώ να πω... Πάντα είχαν μικρή παραγωγικότητα οι πορτοκαλιές ή αφού τις έκοψες; αν ήταν πάντα οκ δικαιολογείται η πλήρης αλλαγή ποικιλίας, αν είναι μετά είναι λογικά θέμα περιποίησης και θρέψης που δεν θα αλλάξει δραματικά κάτι με το κέντρωμα. Επίσης το μεγάλο ύψος και πριν και μετά είναι θέμα κλαδέματος... Εφόσον είναι ήδη πορτοκαλίες θα κέντρωνα μισό δέντρο, θα έβλεπα πως πήγαινε η νεά ποικιλία πάνω στο υποκείμενο και στο συγκεκρινο μέρος και χωράφι και μετά η θα έκοβα το μισό προηγούμενο ή θα το κέντρωνα.

Το κέντρωμα με παλούκι σε μεγάλο κορμό και σε τόσο γέρικα δέντρα έχει και δυκολίες και ρίσκα. Προσωπικά θα άφηνα νέους άξονες και κέντρωνα σε αυτούς μετά από 2-3 χρόνια.
καλησπερα , ειναι παλια δεντρα με μεγαλους κορμους , σημερα εκοψα και το τελευτεο δεντρο , πριν 10 χρονια ξανα ειχα κοψει αλλα δεντρα , και εβαλα ανθρωπο μετα απο ενα χρονο και μου μπολιασε με ματι αυτα που ειχαν πεταξει , αλλα δεν ειχε ορεξη , και δεν πετηχαν ολα παρ ολου που τον ειχα πληρωση , και βαριονταν να ξανα ερθει , οποτε σε μερικα δεντρα τα μισα ηταν βαλετζια που τα ειχε μπολιαση , και τα περισοτερα απλα ντοπια πορτοκαλια με κουκουτσια οπως ηταν πριν , το μονο καλο ειναι οτι ειναι χαμηλα και φωρτονοντε πορτοκαλια , τωρα σε αυτα τα κοβω πρωτη φορα απο τα σταυροματα , τα δεντρα ειναι παλια 100 χρονων και βαλε του παππου μου που και αυτα ειναι ντοπια παλια πορτοκαλια με κουκουτσια , πριν 10 χρονια εκανε το δεντρο απο 60 κιλα και μαξ και 100 κιλα , τωρα τελευτεα 10 με 20 κιλα , για αυτο και τα εκοψα απο τα στουρωματα , και εκτος αυτου ηταν πανυψηλα και δυσκολα δεντρα , αλλα και το ειδος τους ξεπερασμενο με κουκουτσια πορτοκαλια , που πρεπει να περιμενω να πουληθουν τα μερλιν και η ναβαλινες για να πουλησω και αυτα , οποτε αποφασησα μαχαιρι , ελεγα τελιος απο τον πατο και καινουρια δεντρα , αλλα σκεφτομε οτι θα περιμενω 10 και βαλε χρονια για καρπο , και προσπαθω να μαθω να μπολιαζω
 
καλησπερα , ειναι παλια δεντρα με μεγαλους κορμους , σημερα εκοψα και το τελευτεο δεντρο , πριν 10 χρονια ξανα ειχα κοψει αλλα δεντρα , και εβαλα ανθρωπο μετα απο ενα χρονο και μου μπολιασε με ματι αυτα που ειχαν πεταξει , αλλα δεν ειχε ορεξη , και δεν πετηχαν ολα παρ ολου που τον ειχα πληρωση , και βαριονταν να ξανα ερθει , οποτε σε μερικα δεντρα τα μισα ηταν βαλετζια που τα ειχε μπολιαση , και τα περισοτερα απλα ντοπια πορτοκαλια με κουκουτσια οπως ηταν πριν , το μονο καλο ειναι οτι ειναι χαμηλα και φωρτονοντε πορτοκαλια , τωρα σε αυτα τα κοβω πρωτη φορα απο τα σταυροματα , τα δεντρα ειναι παλια 100 χρονων και βαλε του παππου μου που και αυτα ειναι ντοπια παλια πορτοκαλια με κουκουτσια , πριν 10 χρονια εκανε το δεντρο απο 60 κιλα και μαξ και 100 κιλα , τωρα τελευτεα 10 με 20 κιλα , για αυτο και τα εκοψα απο τα στουρωματα , και εκτος αυτου ηταν πανυψηλα και δυσκολα δεντρα , αλλα και το ειδος τους ξεπερασμενο με κουκουτσια πορτοκαλια , που πρεπει να περιμενω να πουληθουν τα μερλιν και η ναβαλινες για να πουλησω και αυτα , οποτε αποφασησα μαχαιρι , ελεγα τελιος απο τον πατο και καινουρια δεντρα , αλλα σκεφτομε οτι θα περιμενω 10 και βαλε χρονια για καρπο , και προσπαθω να μαθω να μπολιαζω
Πάντως Λάκη,από ορθογραφία, ίδιος ο μπαμπάς ένα πράμα...
 
οσε δε για την χασουρα που θα εχω απο τον καρπο, θα το αναπληρωσω με φυτεμα πατατας , μεχρι να σκιασουν τα δεντρα και να δωσουν καρπο , πολυ ποιο πολλα χρηματα θα περνω απο τα 200 με 230 κιλα πορτοκαλια που επερνα απο αυτα τα δεντρα , εαν φυτεψω ενα στρεμμα περοπου πατατες , που πιανουν χωρο αυτα τα δεντρα
 
μια βοηθεια απο τους γνωστες , για εμβολιασμο πορτοκαλιες , το μοσχευμα που περνουμε απο καπια πορτοκαλια , απο ποια κλαδια τα περνουμε απο την κορηφη , η απο τα χαμηλα κλαδια του δεντρου , και ποσα ματακια μπορουμε να βγαλουμε απο το ιδιο κλαδι που κοψαμε για μοσχευμα
 
μια βοηθεια απο τους γνωστες , για εμβολιασμο πορτοκαλιες , το μοσχευμα που περνουμε απο καπια πορτοκαλια , απο ποια κλαδια τα περνουμε απο την κορηφη , η απο τα χαμηλα κλαδια του δεντρου , και ποσα ματακια μπορουμε να βγαλουμε απο το ιδιο κλαδι που κοψαμε για μοσχευμα
Εγώ απο λαίμαργα παίρνω.Αν βάλεις καλέμι 2-3 μάτια το πολύ.Αλλιώς με μάτι βρίσκεις λαίμαργη βέργα χρόνου πράσινη με αποτυπώσεις ξυλώδες στοιχείου κατά μήκος της και παίζεις μπαλίτσα! Σε άλλα στο καλέμι παίζει ρόλο αν πάρεις το τελείωμα της κορυφής θα βγει καρποφόρο και θα αργήσει η βλάστηση του, οπότε παίρνεις από την μέση κυρίως.Πάντα με επιφύλαξη!Screenshot_20230512-091027_Gallery.jpgScreenshot_20230512-091025_Gallery.jpg
 
Μανταρινιά υποκείμενο που είχαμε ξαναπεί.Όπως κοιτάμε από αριστερά την φώτο προπέρσινο μπόλιασμα πορτοκαλιάς,πάμε δεξιόστροφα τώρα περσινά μπολιάσματα κατά σειρά άλλης ποικιλίας πορτοκαλιάς,περγαμόντο και τέλος μανταρινιά.20230512_091418.jpg
 
Σε συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης με την πραγματοποίηση των κεντρωμάτων, (https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μπόλιασμα-Εμβολιασμός-δέντρων-και-φυτών.4285/post-870594) ήρθε η σειρά για τα αποκαλυπτήρια και τα αποτελέσματα... Ο φετινός καιρός τελικά τα ευνόησε πάρα πολύ και είχαμε απόλυτη επιτυχία. Πράγμα αρκετά σπάνιο ειδικά για καρυδιές που έχεουν ήδη μεγάλο κορμό και έχουν πολλούς χυμούς που σαπίζουν το μόσχευμα... Για αυτό θεωρείται από τα πιο δύσκολα δέντρα να δεχθούν κέντρωμα μεγάλα...

1684666803391.png
1684666831547.png
1684666844367.png
1684666861120.png
1684666876351.png
 
καλησπερα , ειναι παλια δεντρα με μεγαλους κορμους , σημερα εκοψα και το τελευτεο δεντρο , πριν 10 χρονια ξανα ειχα κοψει αλλα δεντρα , και εβαλα ανθρωπο μετα απο ενα χρονο και μου μπολιασε με ματι αυτα που ειχαν πεταξει , αλλα δεν ειχε ορεξη , και δεν πετηχαν ολα παρ ολου που τον ειχα πληρωση , και βαριονταν να ξανα ερθει , οποτε σε μερικα δεντρα τα μισα ηταν βαλετζια που τα ειχε μπολιαση , και τα περισοτερα απλα ντοπια πορτοκαλια με κουκουτσια οπως ηταν πριν , το μονο καλο ειναι οτι ειναι χαμηλα και φωρτονοντε πορτοκαλια , τωρα σε αυτα τα κοβω πρωτη φορα απο τα σταυροματα , τα δεντρα ειναι παλια 100 χρονων και βαλε του παππου μου που και αυτα ειναι ντοπια παλια πορτοκαλια με κουκουτσια , πριν 10 χρονια εκανε το δεντρο απο 60 κιλα και μαξ και 100 κιλα , τωρα τελευτεα 10 με 20 κιλα , για αυτο και τα εκοψα απο τα στουρωματα , και εκτος αυτου ηταν πανυψηλα και δυσκολα δεντρα , αλλα και το ειδος τους ξεπερασμενο με κουκουτσια πορτοκαλια , που πρεπει να περιμενω να πουληθουν τα μερλιν και η ναβαλινες για να πουλησω και αυτα , οποτε αποφασησα μαχαιρι , ελεγα τελιος απο τον πατο και καινουρια δεντρα , αλλα σκεφτομε οτι θα περιμενω 10 και βαλε χρονια για καρπο , και προσπαθω να μαθω να μπολιαζω
Βάζεις πολλά και διαφορετικά πράγματα στο τραπέζι συνάδελφε και κάπου μπερδέυεσαι πως το κέντρωμα θα στα λύσει όλα... Ένα ένα λοιπόν...

"εβαλα ανθρωπο μετα απο ενα χρονο και μου μπολιασε με ματι αυτα που ειχαν πεταξει , αλλα δεν ειχε ορεξη , και δεν πετηχαν ολα παρ ολου που τον ειχα πληρωση , και βαριονταν να ξανα ερθει"
Η συμπεριφορά που περιγράφεις δυστυχώς είναι πολύ συχνή σε άτομα που και καλά είναι "γκουρού" στα κεντρώματα και νομίζουν ότι σου κάνουν χάρη... Αυτός ο λόγος είναι που και εγώ βρήκα κίνητρο να ασχοληθώ με το κέντρωμα όλων των τύπων σε όλα τα φυτά για να μην έχω κανένα τέτοιο ανεκδιήγητο και πολλές φορές ημιμαθή ανάγκη... Όπως έχω ξαναπεί κοιτάω τώρα πια πώς κεντρώνουν και τι αποτελέσματα έχουν κάτι τέτοιοι τύποι και πραγματικά απορώ ή μέχρι και γελάω με το ότι εξαρτώμουνα από αυτούς...

Τώρα αν πάρεις άνθρωπο να σου κεντρώσει, πρόσεξε τι συμφωνία θα κάνεις... Θα τον πληρώσεις μεροκάματο ή με κάθε πετυχημένο κέντρωμα (εκ του αποτελέσματος); άλλες υποχρεώσεις θα έχει και άλλα λεφτά θα πάρει στη μια περίπτωση και άλλα στην άλλη...

Όποιοσδήποτε σου κάνει κέντρωμα με οποιοδήποτε τρόπο δεν πρόκειται ποτέ να έχει 100% επιτυχία... Διαφορετικά δέντρα, διαφορετικοί τόποι, διαφορετική περιποίηση και διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες επηρεάζουν τα αποτελέσματα... Δεν ξέρω τι ποσοστό έπιασε που λες αλλά μπορεί το παράπονό σου να είναι και άδικο...

"το μονο καλο ειναι οτι ειναι χαμηλα και φωρτονοντε πορτοκαλια , τωρα σε αυτα τα κοβω πρωτη φορα απο τα σταυροματα , τα δεντρα ειναι παλια 100 χρονων και βαλε του παππου μου που και αυτα ειναι ντοπια παλια πορτοκαλια με κουκουτσια , πριν 10 χρονια εκανε το δεντρο απο 60 κιλα και μαξ και 100 κιλα , τωρα τελευτεα 10 με 20 κιλα , για αυτο και τα εκοψα απο τα στουρωματα , και εκτος αυτου ηταν πανυψηλα και δυσκολα δεντρα"
Όπως σου έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, η καρποφορία και το ότι τα δέντρα ξεφεύγουν σε ύψος, είναι θέμα περιποίησης, δεν θα στο λύσει κανένα κέντρωμα....
"αλλα και το ειδος τους ξεπερασμενο με κουκουτσια πορτοκαλια , που πρεπει να περιμενω να πουληθουν τα μερλιν και η ναβαλινες για να πουλησω και αυτα , οποτε αποφασησα μαχαιρι , ελεγα τελιος απο τον πατο και καινουρια δεντρα , αλλα σκεφτομε οτι θα περιμενω 10 και βαλε χρονια για καρπο"
η εμπορικότητα της ποικιλίας είναι πολύ σημαντική. Αν τα δέντρα τα παλιά είναι σε καλή κατάσταση, το να τα κόψεις και να βάλεις νέα είναι παντελώς λάθος από οικονομικής άποψης... κέντρωσε πάνω στο μισό δέντρο όπως σου είπα πιο πάνω, άσε το άλλο μισό για να σου δίνει έστω κάποιο εισόδημα, και μετά κράτα μόνο τημ κεντρωμένη μεριά ή κέντρωσε και την άλλη...

"και προσπαθω να μαθω να μπολιαζω"

Νομίζω είναι μια πάρα πολύ απόφαση που θα σου φανεί πολύπλευρα χρήσιμη. Πρέπει να διαβάσεις αρκετά όμως, να δεις βίνετο και να δοκιμάσεις και να πάθεις μέχρι να τελειοποιηθείς. Θα σου πάρει λίγο χρόνο....
 
οσε δε για την χασουρα που θα εχω απο τον καρπο, θα το αναπληρωσω με φυτεμα πατατας , μεχρι να σκιασουν τα δεντρα και να δωσουν καρπο , πολυ ποιο πολλα χρηματα θα περνω απο τα 200 με 230 κιλα πορτοκαλια που επερνα απο αυτα τα δεντρα , εαν φυτεψω ενα στρεμμα περοπου πατατες , που πιανουν χωρο αυτα τα δεντρα
Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις από αυτήν την καλλιέργεια, τι σύσταση έχει το χώμα εκεί καθώς και πόσο νερό έχεις διαθέσιμο. Πάντως ως παραγωγός πατάτας έστω και ερασιτεχνικά μπορώ να σου πω πως θέλει προσοχή στο πώς θα την καλλιεργήσεις μέσα σε μέρος με δέντρα με ήδη μεγάλο, ξηλώδες και επιφανειακό δίκτυο ριζών...
 
μια βοηθεια απο τους γνωστες , για εμβολιασμο πορτοκαλιες , το μοσχευμα που περνουμε απο καπια πορτοκαλια , απο ποια κλαδια τα περνουμε απο την κορηφη , η απο τα χαμηλα κλαδια του δεντρου , και ποσα ματακια μπορουμε να βγαλουμε απο το ιδιο κλαδι που κοψαμε για μοσχευμα
Εγώ απο λαίμαργα παίρνω.Αν βάλεις καλέμι 2-3 μάτια το πολύ.Αλλιώς με μάτι βρίσκεις λαίμαργη βέργα χρόνου πράσινη με αποτυπώσεις ξυλώδες στοιχείου κατά μήκος της και παίζεις μπαλίτσα! Σε άλλα στο καλέμι παίζει ρόλο αν πάρεις το τελείωμα της κορυφής θα βγει καρποφόρο και θα αργήσει η βλάστηση του, οπότε παίρνεις από την μέση κυρίως.Πάντα με επιφύλαξη!View attachment 72022View attachment 72023
Σε προηγούμενη ανάρτηση (https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μπόλιασμα-Εμβολιασμός-δέντρων-και-φυτών.4285/post-747587) έχω δείξει ποια κλαριά είναι κατάλληλα για να βγάλουμε κεντράδια είτε για κέντρωμα με καλέμι, είτε με μάτι...

Πρακτικά είναι αυτό που αναφέρει ο Χρήστος. Θέλουμε υγιή περσινά βλαστάρια, κυρίως από ανατολικές μεριές του δέντρου. Η αναφορά του Χρήστου για τα μέρη του κλαριού είναι σωστή για τα ξυλώδη μοσχεύματα των φυλλοβόλων. Τα αιεθαλή όπως η ελιά και τα εσπεριδοειδή δεν παρουσιάζουν τέτοια διαφοροποίηση κατά μήκος του κλαριού.
 
Μάζευα τα τελευταία της λεμόνια και ξαφνικά το μάτι μου έπεσε σ ένα παλιό κεντρωμα , από τα πειράματα που έκανα.
Η έκπληξη και η χαρά μεγάλη! Είχε πετάξει μετά από δύο χρόνια! Βέβαια κρατούσε τη φόλα πράσινη όλο αυτό τον καιρό αλλά θεωρούσα πως είχε φύγει το μάτι οπότε γι αυτό δεν είχε αποτέλεσμα.
Εννοείται πως δεν θυμάμαι από τι δέντρο ήταν το μπόλι αλλά αν κρίνω από το φύλο μάλλον πορτοκαλιά.DSC02289.JPGDSC02291.JPG
 
Τα φετινά που προκοβουν... Το πρώτο πρώτο στην κορυφή έχει και δύο μικρά καρύδια σαν μπαλάκια...
View attachment 73851View attachment 73852View attachment 73853View attachment 73854View attachment 73855
Ωραία τα φύλλα όμως έχουν μύκητα και είναι τρύπημενα ? Και τα καρυδακια δεν τα σπάς την πρώτη χρονιά για να πάρεις όλη την ανάπτυξη?
 
Ωραία τα φύλλα όμως έχουν μύκητα και είναι τρύπημενα ?
Κάποια τρύπησαν από χαλάζι. Και σήμερα το μεσημέρι μάλιστα έριξε.. Η ανθράκωση, η βακτηρίωση και η καρπόκαψα δεν έχουν κάνει ακόμα σοβαρή εμφάνιση στις όψιμες ποικιλίες (fernor και francette), έχει χτυπήσει πολύ τις ντόπιες πρώιμες. Θα ξεκινήσουμε ψεκασμούς από Πέμπτη που θα σταματήσουν οι βροχές, γιατί τα βιολογικά φάρμακα σε αντίθεση με τα διασυστηματικά θέλουν πολύ συγκεκριμένες συνθήκες για να δράσουν.

1687707199029.png
Και τα καρυδακια δεν τα σπάς την πρώτη χρονιά για να πάρεις όλη την ανάπτυξη?
Τα εμβόλια γίνονται πάνω σε πιασμένα ντόπια αυτοφυή σπορόφυτα που είναι πια δέντρα, ποτίζονται και έχουν αρκετή περιποίηση. Αφήνω τα καρύδια γιατί δεν θέλω να πάρουν όλη την ανάπτυξη... Έχουν τρομερή δύναμη και χυμούς με αποτέλεσμα κάποιες φορές τα εμβόλια να σπάνε. Αναγκάζομαι συνέχεια να τα κορφολογώ και να τους βάζω υποστηλώματα.

Αυτό με το να κόβονται τα καρύδια για να μη χαθεί η ανάπτυξη ισχύει κυρίως σε δενδρύλλια που φυτρεύονται γυμνόριζα από τα φυτώρια...και τα οποία όντως αν καρπίσουν κατσιάζουν τον πρώτο και δεύτερο χρόνο. Τα κεντρώματα σε ριζωμένα υποκείμενα χρόνων έχουν υπερπλεόνασμα χυμών, όχι έλλειμμα.
 
Κάποια τρύπησαν από χαλάζι. Και σήμερα το μεσημέρι μάλιστα έριξε.. Η ανθράκωση, η βακτηρίωση και η καρπόκαψα δεν έχουν κάνει ακόμα σοβαρή εμφάνιση στις όψιμες ποικιλίες (fernor και francette), έχει χτυπήσει πολύ τις ντόπιες πρώιμες. Θα ξεκινήσουμε ψεκασμούς από Πέμπτη που θα σταματήσουν οι βροχές, γιατί τα βιολογικά φάρμακα σε αντίθεση με τα διασυστηματικά θέλουν πολύ συγκεκριμένες συνθήκες για να δράσουν.

View attachment 73901

Τα εμβόλια γίνονται πάνω σε πιασμένα ντόπια αυτοφυή σπορόφυτα που είναι πια δέντρα, ποτίζονται και έχουν αρκετή περιποίηση. Αφήνω τα καρύδια γιατί δεν θέλω να πάρουν όλη την ανάπτυξη... Έχουν τρομερή δύναμη και χυμούς με αποτέλεσμα κάποιες φορές τα εμβόλια να σπάνε. Αναγκάζομαι συνέχεια να τα κορφολογώ και να τους βάζω υποστηλώματα.

Αυτό με το να κόβονται τα καρύδια για να μη χαθεί η ανάπτυξη ισχύει κυρίως σε δενδρύλλια που φυτρεύονται γυμνόριζα από τα φυτώρια...και τα οποία όντως αν καρπίσουν κατσιάζουν τον πρώτο και δεύτερο χρόνο. Τα κεντρώματα σε ριζωμένα υποκείμενα χρόνων έχουν υπερπλεόνασμα χυμών, όχι έλλειμμα.
Εγώ τα σπάω και στα φυτώρια και στα μπόλιασματα που κάνω γιατί έχω δει τρομερή διαφορά στην ανάπτυξη όσες φορές τα άφησα ίσως και λόγο ξηρασίας ζορίστηκαν άσχημα εγώ δεν ψεκάζω καθόλου λίγο φυκακι μόνο στους λακους και βάψιμο τους κορμους πάντως πολύ ωραία τα μπόλια σου πολύ αναπτυγμενα για τον χρόνο που τα έκανες
 
Καρυδιά που κεντρώθηκε άνοιξη του 2018 και την έδειξα εδώ

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μπόλιασμα-Εμβολιασμός-δέντρων-και-φυτών.4285/post-747560
1691870121746.png

Είναι σήμερα ένα πλήρες δέντρο σε ανάπτυξη και καρποφορία
IMG_20230812_192713[1].jpg
Ελιές που κεντρώθηκαν 24/4/2021 και τις έδειξα εδώ
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Μπόλιασμα-Εμβολιασμός-δέντρων-και-φυτών.4285/post-747644

1691870848742.png
Είναι σήμερα δέντρα με πλήρη κλαριά και καρπό και θα ραβδιστούν κανονικά

IMG_20230807_191446[1].jpg
Μην ακούτε όσους λένε τι να το κεντρώσεις, βγάλτο και βάλε άλλο, θα γίνει πιο γρήγορα... Απλά δεν ισχύει...
 
Καλησπέρα..
Διαβάζοντας και τις 17 σελιδες του θέματος, διαπίστωσα ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες με μεγάλη εμπειρία στο μπόλιασμα. Πριν κανα μήνα περίπου επιχείρησα να μπολιάσω μια συκιά με καλέμια (αν το λέω σωστά). Σκέπασα το μοσχεύματα με αλουμινόχαρτο και μετά από 28 μέρες περίπου τα ξεσκέπασα. Μου φαίνεται ότι πρέπει να είχε επιτυχία. Βλέπω ότι κάποια άνοιξαν ήδη (τα τέρμα αριστερά στη φωτο), ενω σχεδόν όλα είναι πράσινα εκτός απο 2 που φαίνονται σαν ξερά και τα παραθέτω σε δεύτερη κοντινή φωτογραφία.
Θα ήθελα να μου πείτε αν όντως έχουν πιάσει τα μοσχεύματα που έβαλα και αν θεωρείτε ότι όντως αυτά τα 2 (ή και κάποια άλλα) θέλουν αντικατάσταση.
Ευχαριστώ πάρα πολυ.
 

Attachments

  • 20231006_174828.jpg
    20231006_174828.jpg
    525,6 KB · Προβολές: 25
  • 20231006_174925.jpg
    20231006_174925.jpg
    311,2 KB · Προβολές: 25
Back
Top