Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

Καλησπέρα..
Διαβάζοντας και τις 17 σελιδες του θέματος, διαπίστωσα ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες με μεγάλη εμπειρία στο μπόλιασμα. Πριν κανα μήνα περίπου επιχείρησα να μπολιάσω μια συκιά με καλέμια (αν το λέω σωστά). Σκέπασα το μοσχεύματα με αλουμινόχαρτο και μετά από 28 μέρες περίπου τα ξεσκέπασα. Μου φαίνεται ότι πρέπει να είχε επιτυχία. Βλέπω ότι κάποια άνοιξαν ήδη (τα τέρμα αριστερά στη φωτο), ενω σχεδόν όλα είναι πράσινα εκτός απο 2 που φαίνονται σαν ξερά και τα παραθέτω σε δεύτερη κοντινή φωτογραφία.
Θα ήθελα να μου πείτε αν όντως έχουν πιάσει τα μοσχεύματα που έβαλα και αν θεωρείτε ότι όντως αυτά τα 2 (ή και κάποια άλλα) θέλουν αντικατάσταση.
Ευχαριστώ πάρα πολυ.
Καλησπέρα συνάδελφε. Φαίνεται ότι τα είχες σκεπάσει και με σακούλα εκτός από αλουμίνοχαρτο. Το καλύτερο αποτέλεσμα είναι να σκεπάσεις αεροστεγώς με πλαστική σακούλα και από πάνω να βάλεις καρτοσακουλα. Το αλουμίνοχαρτο είναι πιο χρήσιμο να το βάζεις τυλιχτο στα 15 τελευταια εκατοστά του κορμού ώστε να αντανακλά τη ζέστη και να μην ξεραινονται οι χυμοι.

Το κεντρωμα σου το τέρμα αριστερά φαίνεται να έχει πιάσει καθώς πετάνε τα καλεμια όπως ακριβώς πετα και το άγριο πάνω στον κορμους. Άρα το φυτό έψαξε να ανασάνει και αναγνώρισε εξίσου θετικά τόσο τα λανθανοντα δικά του όσο και τα μάτια των μοσχεύματων σου.

Αυτά που μένουν πράσινα στις κορφές ειναξ σε ντεμι κατάσταση. Μπορείς να τα σκεπάσεις πάλι λίγο για να τα βοηθήσεις. Αυτά που έχουν ξεραθεί έχουν αποτύχει. Αλλά συνολικά φαίνεται πολύ καλά να πήγε η προσπάθεια.

Για αντικατάσταση που λες τώρα, ο, τι κάνεις θα το κάνεις από άνοιξη πια. Άσε τα μάτια να δείξουν καλά. άλλωστε τώρα ο καιρός και η κυκλοφορία των χυμών δεν επιτρέπουν για τίποτε άλλο. Αν δεν έχεις κεντρωσει κάθε κορμο/πόδι διαφορετική ποικιλία, και είναι όλα ίδια, τότε αν κάποιος κορμός αποτύχει συνολικά μπορείς απλά να τον κόψεις. Ακόμα και ο μόνο αριστερά να μείνει, θα γεμίσει ο χωρος άνετα από την ανάπτυξη των πετυχημένων κεντράδιων. Αν μείνουν όλα πρέπει να προσέξεις στο κλάδεμα πως θα εξασφαλίσεις ότι δεν θα γίνουν όλα πολύ λαίμαργα σε μια προσπάθεια να εξασφαλίσουν ήλιο και χώρο.
 
Καλησπέρα συνάδελφε. Φαίνεται ότι τα είχες σκεπάσει και με σακούλα εκτός από αλουμίνοχαρτο. Το καλύτερο αποτέλεσμα είναι να σκεπάσεις αεροστεγώς με πλαστική σακούλα και από πάνω να βάλεις καρτοσακουλα. Το αλουμίνοχαρτο είναι πιο χρήσιμο να το βάζεις τυλιχτο στα 15 τελευταια εκατοστά του κορμού ώστε να αντανακλά τη ζέστη και να μην ξεραινονται οι χυμοι.

Το κεντρωμα σου το τέρμα αριστερά φαίνεται να έχει πιάσει καθώς πετάνε τα καλεμια όπως ακριβώς πετα και το άγριο πάνω στον κορμους. Άρα το φυτό έψαξε να ανασάνει και αναγνώρισε εξίσου θετικά τόσο τα λανθανοντα δικά του όσο και τα μάτια των μοσχεύματων σου.

Αυτά που μένουν πράσινα στις κορφές ειναξ σε ντεμι κατάσταση. Μπορείς να τα σκεπάσεις πάλι λίγο για να τα βοηθήσεις. Αυτά που έχουν ξεραθεί έχουν αποτύχει. Αλλά συνολικά φαίνεται πολύ καλά να πήγε η προσπάθεια.

Για αντικατάσταση που λες τώρα, ο, τι κάνεις θα το κάνεις από άνοιξη πια. Άσε τα μάτια να δείξουν καλά. άλλωστε τώρα ο καιρός και η κυκλοφορία των χυμών δεν επιτρέπουν για τίποτε άλλο. Αν δεν έχεις κεντρωσει κάθε κορμο/πόδι διαφορετική ποικιλία, και είναι όλα ίδια, τότε αν κάποιος κορμός αποτύχει συνολικά μπορείς απλά να τον κόψεις. Ακόμα και ο μόνο αριστερά να μείνει, θα γεμίσει ο χωρος άνετα από την ανάπτυξη των πετυχημένων κεντράδιων. Αν μείνουν όλα πρέπει να προσέξεις στο κλάδεμα πως θα εξασφαλίσεις ότι δεν θα γίνουν όλα πολύ λαίμαργα σε μια προσπάθεια να εξασφαλίσουν ήλιο και χώρο.
Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές.. Η αλήθεια είναι οτι τα ειχα σκεπασει με αλουμινόχαρτο πιάνοντας λίγο κορμό και όλο το μοσχευμα μεχρι πάνω
. τα ειχα καλυψει εντελώς δηλαδη με το αλουμινοχαρτο... Τα εχω ξεσκεπασμενα μια βδομαδα σχεδόν.. Θα κανω αυτό που με συμβούλεψες.. Θα τα σκεπάσω ξανά τα υπόλοιπα που ειναι πρασινα να τα βοηθησω...να φανταστω τα τερμα αριστερά δεν χρειάζονται σκεπασμα ξανα, ε?
επισης θα ηθελα να μου πεις ποτε θεωρεις σωστό να βγουν τα δεσιματα?

και παλι σε ευχαριστώ πολύ
 
Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές.. Η αλήθεια είναι οτι τα ειχα σκεπασει με αλουμινόχαρτο πιάνοντας λίγο κορμό και όλο το μοσχευμα μεχρι πάνω
. τα ειχα καλυψει εντελώς δηλαδη με το αλουμινοχαρτο... Τα εχω ξεσκεπασμενα μια βδομαδα σχεδόν.. Θα κανω αυτό που με συμβούλεψες.. Θα τα σκεπάσω ξανά τα υπόλοιπα που ειναι πρασινα να τα βοηθησω...να φανταστω τα τερμα αριστερά δεν χρειάζονται σκεπασμα ξανα, ε?
επισης θα ηθελα να μου πεις ποτε θεωρεις σωστό να βγουν τα δεσιματα?

και παλι σε ευχαριστώ πολύ
Αυτά που έχουν ήδη πετάξει, δεν θα τα βοηθήσει πουθενά το σκέπασμα, καλύτερα να έχουν ελευθερία να δυναμώσουν και να πετάξουν φυσικά. Άλλωστε και ο καιρός ευνοεί πολύ την ανάπτυξη ακόμα. Τα δεσίματα τα βγάζω όταν δω ότι αρχίζουν να σφίγγουν τον κορμό και να κάνουν σημάδια. Λογικά στη δική σου περίπτωση αυτό θα συμβεί προς την άνοιξη που θα ανέβουν απότομα οι χυμοί. Αλλά ακόμα και τότε διώξε τα παλιά δεσίματα και κάνε νέα γιατί τα μοσχεύματα θα είναι νέα, θα παρουν απότομη ανάπτυξη και είναι εύκολο να σπάσουν από το σημείο εμβολιασμού αν δεν έχουν στήριξη. Εννοείται τότε θα χρειαστούν και πρόσθετα στηρίγματα με ξύλα. Επίσης για να διευκολυνθούν τα υπόλοιπα να πετάξουν πότισε τώρα αν δεν έχει αρκετή υγρασία το χώμα.
 
Δεν είχε διάθεση να αναπτυχθεί, έβγαλε και λεμονακι και τεμπελιάσε..
Χαράκωσα και εγώ τον κορμό και ξύπνησε!

View attachment 52690
Ιουνιος του 2022...
IMG_20240316_194639.jpg

Μετά από σχεδόν δύο χρόνια ( πως περνανε ... ) Μάρτιος του 2024..

IMG_20240316_194824.jpg

Εχει ηδη δεσει και τα πρωτα λεμονακια.

ΥΓ Τα χορτα που βλεπετε δεν τα εχω φρεζαρει ακομη γιατι ειναι αρκετα απο αυτα βρωσιμα και θελω να βγαλουν σπορο.
 
Last edited:
Είχες πάρει καρποφόρο μάτι.Εγώ από λαίμαργα παίρνω γιατί είναι τα ιδανικά για μπόλιασμα και βρίσκεις και εύκολα.Σκέψου περσινό μπόλιασμα και το 3πλάσιο ανάπτυξης από το δικό σου αλλά χωρίς καρπό ή έστω ανθό.Λένε στα 3 χρόνια θα δώσει αφού θα έχει και καλή ανάπτυξη.Άλλοι λένε όχι από λαίμαργα, άβυσσος η ψυχή...Εξάλλου ότι μπόλιασμα και να κάνεις ή καινούριο δέντρο να φυτέψεις μετά από 3 χρόνια σίγουρα θα δώσει.Στήριξε το καλά ειδικά αν κρατήσει το λεμόνι!
Χρηστο, τελικα αναπτυχθηκε πολυ καλα και ειναι γεματη λεμονακια.
Βοηθησε πολυ και ο μαλακος καιρος χωρις παγωνιες.
 
Δείτε το μεγαλείο του εμβολιασμού:

Φεβρουάριος 2021.
Νεαρη νερατζιά μέσα στο χιόνι με κορμό σαν δάχτυλο..
View attachment 86880

Ιούνιος 2022, εμβολιασμενη..
View attachment 86881


Μάρτιος 2024, ολοκληρωμένο νεαρό δέντρο.

View attachment 86882
Μαγεία ο εμβολιασμός λέμε!!! Κρίμα σε όσους δεν έχουν την τύχη να ασχοληθούν.Αυτή η μαγεία ολοκληρώνεται όταν έχεις ένα δέντρο με διαφορετικούς καρπούς πάνω στο ίδιο υποκείμενο και καρπήσει!
 
Πήγα στον ελαιώνα να μπολιάσω μια αγριελιά που είχα αφήσει καθώς ήταν ιδανική και στο μέροςIMG-f6ab0f333ea37eef23bed4e718d17a6c-V.jpgIMG-bdb480930b2eaffa2841413e04d025f6-V.jpg
Όλες οι ελιές σχεδόν έτσι τριγύρω.Τα αγριογουρούνα έφτασαν μέσα στο χωριό...Σήκωσα και 3 τσίχλες έβοσκαν χώμα.IMG-af6bbcce624052e1e09ec35b02c3292f-V.jpg
Μαζέψαμε και 2 χουφτίτσες σπαράγγια,που τρομάξαμε να βρούμε...
 
Εδώ στην Αθήνα που είναι γεμάτα τα πεζοδρόμια με νερατσιές μπορούμε να τις μπολιασουμε με πορτοκάλι καί λεμόνι μπας και δούμε καί κάτι χρήσιμο γιατί είμαι άσχετος από τέτοια πράγματα .
Άκου οδηγίες από οποιοδήποτε θέλει καί είναι γνώστης
 
Ιδιογομωση δεντρων. ( κατασκευαζεις ενα δεντρο οπως εσυ το θες )

Ελυσα και εγω σημερα.
Η αληθεια ειναι οτι τα ΄πιεζω΄ απο μικρα , αλλα αφου πετυχαινει, γιατι οχι...

2.jpg

3.jpg


Μετα το λυσιμο αποφασισα να βαλω παστα στις τομες.
Πρωτη φορα..

IMG_20240330_161117.jpg
 

Attachments

  • IMG_20240330_161050.jpg
    IMG_20240330_161050.jpg
    547,3 KB · Προβολές: 6
Last edited:
Εδώ στην Αθήνα που είναι γεμάτα τα πεζοδρόμια με νερατσιές μπορούμε να τις μπολιασουμε με πορτοκάλι καί λεμόνι μπας και δούμε καί κάτι χρήσιμο γιατί είμαι άσχετος από τέτοια πράγματα .
Άκου οδηγίες από οποιοδήποτε θέλει καί είναι γνώστης
Έχω μπολιάσει δύο νερατζιες στο πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι.
Πολύφορες λεμονιες(έχουν όλον τον χρόνο),οποίος περνάει και θέλει κόβει! :)
 
Αυτό θέλω καί εγώ να κάνω να μπολιασω απ'έξω από τό σπίτι να έχει λεμόνι όλη η γειτονιά αλλά και πορτοκάλι.
Πέστε πότε καί πώς γίνεται γιατί είμαι άσχετος καί εγώ από τη πρώτη σοδειά μια σακούλα πεσκέσι 😜
 
Ιδιογομωση δεντρων. ( κατασκευαζεις ενα δεντρο οπως εσυ το θες )

Ελυσα και εγω σημερα.
Η αληθεια ειναι οτι τα ΄πιεζω΄ απο μικρα , αλλα αφου πετυχαινει, γιατι οχι...

View attachment 87241

View attachment 87242


Μετα το λυσιμο αποφασισα να βαλω παστα στις τομες.
Πρωτη φορα..

View attachment 87243
Στις πόσες μέρες τα έλυσες; Ούτε να έβγαζα φώτο με την μπροστινή κάμερα δεν θα 'ταν έτσι....Κάνε λίγο εστίαση βρε, το μάτι έγινε chinese😂 Και εγώ πρώτη φορά φέτος έβαλα πάστα,καθώς το παράθυρο Η που κάνω όπως τις ελιές το ένα μέρος έκοψε και κάλυψα με πάστα όλα μετά λόγω του ενός.Καλά πάνε έχουν φουσκώσει πάνε να δώσουν, αλλά τα ξινά εκεί που πάει να δώσει ή έχει πετάξει τριχούλα μπορεί να κάνει ένα πραφ και να χαθεί...
 
Last edited:
Εδώ στην Αθήνα που είναι γεμάτα τα πεζοδρόμια με νερατσιές μπορούμε να τις μπολιασουμε με πορτοκάλι καί λεμόνι μπας και δούμε καί κάτι χρήσιμο γιατί είμαι άσχετος από τέτοια πράγματα .
Άκου οδηγίες από οποιοδήποτε θέλει καί είναι γνώστης
Εχει γινει εκτεταμένη προσπάθεια σε πολλές περιοχές του λεκανοπεδίου.
Πολύ ωραία προσπάθεια αλλά δυστυχώς επεσαν θύματα του
κανιβαλισμού των νέων. Δεν άφησαν τιποτα . Τα έσπασαν ολα ενω ηταν ακομη καλυμμένα με σακούλα.
 
Εχει γινει εκτεταμένη προσπάθεια σε πολλές περιοχές του λεκανοπεδίου.
Πολύ ωραία προσπάθεια αλλά δυστυχώς επεσαν θύματα του
κανιβαλισμού των νέων. Δεν άφησαν τιποτα . Τα έσπασαν ολα ενω ηταν ακομη καλυμμένα με σακούλα.
Δημητρη οπως το λες, ειμαστε κανιβαλοι.
Μου θυμισες τωρα μια περιπτωση εδω σε μια παραλια.
Φυτεψε ο συλλογος αρμυρικια κατα μηκος της παραλιας για να μεγαλωσουν και να εχουν σκια οι λουομενοι και να μη κουβαλουν ομπρελες.
Μολις χειμωνιασε και ερημωσε η περιοχη, πηγε η θειτσα που εχει το σπιτι μπροστα στην παραλια και τα εσπασε ολα τα δεντρακια.
Γιατι, λεει, αν μεγαλωναν θα της εκοβαν τη θεα στη θαλασσα, και γιαυτην την θεα αγορασε αυτο το σπιτι...
 
Στις πόσες μέρες τα έλυσες; Ούτε να έβγαζα φώτο με την μπροστινή κάμερα δεν θα 'ταν έτσι....Κάνε λίγο εστίαση βρε, το μάτι έγινε chinese😂 Και εγώ πρώτη φορά φέτος έβαλα πάστα,καθώς το παράθυρο Η που κάνω όπως τις ελιές το ένα μέρος έκοψε και κάλυψα με πάστα όλα μετά λόγω του ενός.Καλά πάνε έχουν φουσκώσει πάνε να δώσουν, αλλά τα ξινά εκεί που πάει να δώσει ή έχει πετάξει τριχούλα μπορεί να κάνει ένα πραφ και να χαθεί...
Εχεις δικιο αλλα, ειχε εντονο ηλιο και δεν εβλεπα πως φαινονται στο κινητο.
Στις 15 μερες περιπου τα ελυσα,
Μια χαρα θα πανε, εχω ¨χερι¨..
 
Μετριόφρων 😂
Εχεις δικιο!
Θα σου πω κατι με σκοπο να το διαβασουν νεα παιδια.
Οταν κανεις κατι, κανε το με αγαπη !
Εξηγω :
Mπολιαζω απο μικρο παιδι, ξεκινησα απο τριανταφυλιες για να τις κανω πολυχρωμες.
Τοτε, μπολιαζαμε χωρις πολλα και ιδιαιτερα εργαλεια. Ενα σουγιαδακι και λιγο σπαγκο.
Παραλληλα οτι δεντρακια και λουλουδια φυτευα επιαναν.
Γιατι?? Γιατι το εκανα με προσοχη στη λεπτομερεια, χωρις βιασυνη, με σεβασμο στο φυτο.
Μαλιστα, θυμαμαι που μου ελεγαν οτι και ξερο κλαρι να φυτεψω , θα πιασει.

Περσι ηθελα να μεταφερω μια ελια περιπου 25 ετων σε σημειο τετοιο για να βαλω τραπεζακι απο κατω για να πινω τον καφε μου.
Διαλεξα λαθος εποχη, τελος Απριλιου..
Την βγαλαμε με το JCB αλλα με το που την σηκωσε πανω δεν εμεινε καθολου χωμα στη ριζα, εμεινε σκετο κουτσουρο.
Την εβαλα εκει που ηθελα , και οσο περνουσε ο καιρος και οι ζεστες ξεραινοταν απο πανω προς τα κατω.
Αφαιρουσα τα ξερα και τις εριχνα νερο με το λαστιχο, την εκανα ντους μηπως την κρατησω στη ζωη.
Αυτο εγινε ολο το καλοκαιρι, δεν την παρατησα.
Στο τελος του καλοκαιριου αφου ειχε ξεραθει ολοσχερως την εκοψα στο ενα μετρο για να κρατησω τον κορμο σαν βαση τραπεζιου.
Μαλιστα, αν και ξερη πλεον, εβαλα και παστα στην τομη.
Τελικα δεν θα φτιαξω τραπεζι πανω στον κορμο της...γιατι φετος πεταξε!!

Ελπιζω να καταλαβαίνετε το ηθικο διδαγμα.

IMG_20240331_090131.jpg
 
Last edited:
Back
Top