Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

Αυτό είναι γλυκιά γεύση με λίγο ξινό στο τέλος...
Τα αλλα που είναι ίδια και έχει πολλά σε εμάς τα κίτρινα πορτοκαλί είναι αρκετά ξινά..
Και στο γλυκό η ξινή επιγευση μένει όπως και στον καρπο πάρα τη ζάχαρη. Αλλά αυτό είναι που το κάνει θελκτικο σε cheesecake, παγωτά, πάστα φλωρες κτλ... Σε όποιον δεν αρέσει βάζει κάποιο από τα φρούτα που είπα πιο πάνω συνδυαστικά και γίνεται όλο ομοιόμορφα γλυκό.
 
Και στο γλυκό η ξινή επιγευση μένει όπως και στον καρπο πάρα τη ζάχαρη. Αλλά αυτό είναι που το κάνει θελκτικο σε cheesecake, παγωτά, πάστα φλωρες κτλ... Σε όποιον δεν αρέσει βάζει κάποιο από τα φρούτα που είπα πιο πάνω συνδυαστικά και γίνεται όλο ομοιόμορφα γλυκό.



Από αυτά έχει πολλά δέντρα σε εμάς είναι το ίδιο σε άλλο χρώμα; ;
 



Από αυτά έχει πολλά δέντρα σε εμάς είναι το ίδιο σε άλλο χρώμα; ;
ναι και ο καρπός και το φύλλο μοιάζει με άγριο δαμάσκηνο. Μοιάζει μάλιστα με τα κίτρινα δαμάσκηνα της Σαμοθράκης που είναι γνωστά ως πράουστα ή πραούστια...
 
Kυριοι την βοηθεια σας , εχω κοψει 15 πορτοκαλιες 100 χρονων περιπου απο τα σταυρωματα , γιατι ειναι παλια ποικιλια , και τωρα τα τελευτεα χρονια με το ζορι μου κανει το δεντρο 10 και 20 κιλα πορτοκαλια , ασε που ειναι τεραστια σε υψος , και κουραστικα στο κοψιμο των πορτιοκαλιων , για αυτο τα εκοψα , λεω να τα μπολιασω με κεντρωμα , σε καινουρια ποικιλια , μερλι , η λανελειτ πορτοκαλια ,και οχι με ματι , για να κερδισω χρονο , τι λετε για αυτο
 
Kυριοι την βοηθεια σας , εχω κοψει 15 πορτοκαλιες 100 χρονων περιπου απο τα σταυρωματα , γιατι ειναι παλια ποικιλια , και τωρα τα τελευτεα χρονια με το ζορι μου κανει το δεντρο 10 και 20 κιλα πορτοκαλια , ασε που ειναι τεραστια σε υψος , και κουραστικα στο κοψιμο των πορτιοκαλιων , για αυτο τα εκοψα , λεω να τα μπολιασω με κεντρωμα , σε καινουρια ποικιλια , μερλι , η λανελειτ πορτοκαλια ,και οχι με ματι , για να κερδισω χρονο , τι λετε για αυτο
Θα σου πρότεινα να τις κόψεις τώρα και τον Σεπτέμβριο να κεντρωσεις,οτι μάτι προτιμάς, σε βλαστάρια που θα πετάξουν μέχρι τότε.
Ακριβώς το ίδιο θα κάνω σε δύο πορτοκαλιές στον κήπο του χωριού.
 
Θα σου πρότεινα να τις κόψεις τώρα και τον Σεπτέμβριο να κεντρωσεις,οτι μάτι προτιμάς, σε βλαστάρια που θα πετάξουν μέχρι τότε.
Ακριβώς το ίδιο θα κάνω σε δύο πορτοκαλιές στον κήπο του χωριού.
ενωεις με ενοφθαλμισμο , και οχι με σφηνες , εγω θα ελεγα τωρα με σφηνες , για να κερδισω χρονο

 
Kυριοι την βοηθεια σας , εχω κοψει 15 πορτοκαλιες 100 χρονων περιπου απο τα σταυρωματα , γιατι ειναι παλια ποικιλια , και τωρα τα τελευτεα χρονια με το ζορι μου κανει το δεντρο 10 και 20 κιλα πορτοκαλια , ασε που ειναι τεραστια σε υψος , και κουραστικα στο κοψιμο των πορτιοκαλιων , για αυτο τα εκοψα , λεω να τα μπολιασω με κεντρωμα , σε καινουρια ποικιλια , μερλι , η λανελειτ πορτοκαλια ,και οχι με ματι , για να κερδισω χρονο , τι λετε για αυτο
Καλησπέρα συνέδελφε. Mε μπέρδεψες μπορώ να πω... Πάντα είχαν μικρή παραγωγικότητα οι πορτοκαλιές ή αφού τις έκοψες; αν ήταν πάντα οκ δικαιολογείται η πλήρης αλλαγή ποικιλίας, αν είναι μετά είναι λογικά θέμα περιποίησης και θρέψης που δεν θα αλλάξει δραματικά κάτι με το κέντρωμα. Επίσης το μεγάλο ύψος και πριν και μετά είναι θέμα κλαδέματος... Εφόσον είναι ήδη πορτοκαλίες θα κέντρωνα μισό δέντρο, θα έβλεπα πως πήγαινε η νεά ποικιλία πάνω στο υποκείμενο και στο συγκεκρινο μέρος και χωράφι και μετά η θα έκοβα το μισό προηγούμενο ή θα το κέντρωνα.

Το κέντρωμα με παλούκι σε μεγάλο κορμό και σε τόσο γέρικα δέντρα έχει και δυκολίες και ρίσκα. Προσωπικά θα άφηνα νέους άξονες και κέντρωνα σε αυτούς μετά από 2-3 χρόνια.
 
Θα σου πρότεινα να τις κόψεις τώρα και τον Σεπτέμβριο να κεντρωσεις,οτι μάτι προτιμάς, σε βλαστάρια που θα πετάξουν μέχρι τότε.
Ακριβώς το ίδιο θα κάνω σε δύο πορτοκαλιές στον κήπο του χωριού.
Αν είναι τόσο νεά τα βλαστάρια δεν ξέρω αν θα έχουν "ψωμώσει" αρκετά για οποιοδήποτε κέντρωμα. Θα προτιμούσα να είναι τουλάχιστον ενός έτους...
 
ενωεις με ενοφθαλμισμο , και οχι με σφηνες , εγω θα ελεγα τωρα με σφηνες , για να κερδισω χρονο

είναι βασικό σε τι κατάσταση είναι οι κορμοί πάνω στους οποίους θα κεντρώσεις...Επίσης με σφήνες και πλήρη κατατόμηση υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να σκάσει όλο το ήμερο μέρος και να πετάξει άγριο...
 
κυριοι αυτο το εργαλειο , και με αυτη την μεθοδο κανει για πορτοκαλιες https://mint-ocean.com/gr/cutter_v2...yn9UMUTybgSg39d_pWpxcPAqxXoFGi1pHOFpT1GV9xo6I
Το έχω δει να εφαρμόζεται κυρίως σε αμπέλια και φυλλοβόλα με ξυλώδη μοσχεύματα νωρίς την άνοιξη. Σε πράσινα μοσχεύματα με αρκετή ζέστη θα είναι πολύ σημαντικό αν γίνει έτσι να μονωθεί και να σταθεροποιηθεί καλά η ένωση.
 
Αν είναι τόσο νεά τα βλαστάρια δεν ξέρω αν θα έχουν "ψωμώσει" αρκετά για οποιοδήποτε κέντρωμα. Θα προτιμούσα να είναι τουλάχιστον ενός έτους...
Εννοείται ότι πρέπει να έχουν"φτιαχτεί"για να σηκώσουν μπολιασμα!
Αν όχι,θα πάμε για Μάρτιο...🙂
Συνήθως προλαβαίνουν για Σεπτεμβρίο....
 
Back
Top