Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Το σωστό κοντάκι δεν ρίχνει "εκεί που κοιτάμε", ρίχνει εκεί που δείχνουμε. Αν το καταλάβεις αυτό, καταλαβαίνεις και τα υπόλοιπα.
Πάντως μεγάλη βοήθεια,έστω κ με βίντεο ‼️
Αυτό με τη ΜΕΣΗ όλα τα λεφτά‼️ ,εκεί πάσχω εγώ ,στρίβω χέρια αντί μέση(κορμό)
Κ αυτό με ανάγκαζε να κοιτάζω μια σκόπευτρο μια πλι‼️
 
Πάντως ένα είναι το διαταυτα αν ποτέ πραγματικά φτιαχτεί κοντάκι στα μέτρα σου έχει τρομερή αίσθηση η σιγουριά που νιώθεις και η αυτοπεποίθηση είναι τρομερή .Αλλά όντως να είναι στα μέτρα σου ,τότε μειώνονται όλοι οι χρόνοι και αυξάνονται οι επιτυχίες καθώς και καταλαβαίνεις άμεσα αν είσαι επάνω ή όχι στο θηραμα ..
Αν δεν έλεγε αυτό με τη μέση ο Λέο κ όχι με τα χέρια,(οδήγηση κάνης)αρχδ Καπαμα θα είσαι πάνω στο πλι κ ας έχεις κοντάκι στα μέτρα σου‼️
 
Είναι αρκετα διαφορετικά σε σχεδόν όλες τις διαστάσεις και για να βγεί τέλειο χρειάζεται πολλές διορθώσεις πρίν το κλείσιμο τις οποίες αν δεν τις έχει καταλάβει ο ίδιος ο σκοπευτής να τις μεταφέρει στον μάστορα θα είναι άλλο ένα κοντάκι στον κουβά
Ακριβώς.
Ο σκοπευτής φτιάχνει τα μέτρα του κοντακιού, όχι ο μάστορας.

Αν τώρα είσαι άσχετος, όπως οι περισσότεροι από εμάς τότε πρώτα φροντίζουμε να αποκτήσουμε σχετικά σταθερή επώμιση, βοηθάει και ο δάσκαλος (σκόπευση) και ο κοντακάς (εμπειρία) αλλά τον τελευταίο λόγο τον έχεις εσύ.
Ουσιαστικά αν δεν ξέρεις τι θες, υπάρχουν πιθανότητες να μην κάνεις τίποτα καλύτερο από αυτό που έχεις.

Αυτά έχω ακούσει από σκοπευτές με εμπειρία και εκεί έχω καταλήξει Άρη.
 
Γιάννη αυτά είναι αλληλένδετα δεν γίνεται αν δεν ξέρεις να σταθείς να γυρίσεις να δείξεις με το όπλο να έχεις μεγάλες επιτυχίες σε όλων των ειδών τις βολές και ούτε να είσαι σίγουρος ότι έχεις σωστό κοντάκι για να αντιληφθείς το σωστό κοντάκι θέλεις πολλές ενστικτώδης ντουφέκιες διαφόρων κατευθύνσεων και να έχεις επιτυχίες χωρίς να ρίχνεις με 60ποντους ανάστροφα τσοκ και διασποράς που ρίχνεις 50εκ δίπλα και πέφτει το πουλί .Είναι μια αλληλουχία κοιτάω δείχνω κουμπωνω ρίχνω χωρίς να ασχολούμαι με το οπλο και αυτό για να γίνει σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να ξέρω πως να διαχειριστώ το σώμα μου .Εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε δάσκαλο έχω δει από κοντά αρκετούς να δείχνουν έχω δει κάποιους σκοπευτές έχω συζητήσει αυτό έχω αντιληφθεί ότι χρειάζεται το δυσκολότερο είναι η διαχείριση του σώματος πιστεύω κάτι που το έχω στο μυαλό μου πάντα και μετά τα υπόλοιπα.Τωρα εδώ έχουμε την τύχη και τιμή να πω να μας διαβάζει και να μας συμβουλεύει δάσκαλος πραγματικός σκοποβολής και να διορθώνει έστω και γράφοντας ότι γράφουμε ότι πιστεύουμε και δεν ισχύει.
 
Πάντως μεγάλη βοήθεια,έστω κ με βίντεο ‼️
Αυτό με τη ΜΕΣΗ όλα τα λεφτά‼️ ,εκεί πάσχω εγώ ,στρίβω χέρια αντί μέση(κορμό)
Κ αυτό με ανάγκαζε να κοιτάζω μια σκόπευτρο μια πλι‼️
Η "χεριά" αποτελεί για εμένα το μεγαλύτερο σκοπευτικό σφάλμα! Δεν πα να'χεις το απόλυτο κοντάκι, την απόλυτη επώμιση κλπ, αν το κουνάς με τα χέρια ετοιμάσου για πολλή στεναχώρια!

Τα αμερικανακια χρησιμοποιούν το ρητό "keep your eyes on the bird, your head on the stock and the gun moving" ("κράτα τα μάτια σου στο πουλί, το κεφάλι σου στο κοντάκι και το όπλο σε κίνηση"). Η κίνηση του όπλου με τα χέρια καταστρέφει και τα τρία! Διαταράσσει την εστίαση, σηκώνει το κεφάλι από το κοντάκι και σταματάει το όπλο!
 
Η "χεριά" αποτελεί για εμένα το μεγαλύτερο σκοπευτικό σφάλμα! Δεν πα να'χεις το απόλυτο κοντάκι, την απόλυτη επώμιση κλπ, αν το κουνάς με τα χέρια ετοιμάσου για πολλή στεναχώρια!

Τα αμερικανακια χρησιμοποιούν το ρητό "keep your eyes on the bird, your head on the stock and the gun moving" ("κράτα τα μάτια σου στο πουλί, το κεφάλι σου στο κοντάκι και το όπλο σε κίνηση"). Η κίνηση του όπλου με τα χέρια καταστρέφει και τα τρία! Διαταράσσει την εστίαση, σηκώνει το κεφάλι από το κοντάκι και σταματάει το όπλο!
Να είσαι καλά ρε Λέο ,μεγάλη βοήθεια ‼️τώρα κάνω ξηρές επωμισεις κ γυρίζω τραβέρσες με μέση(κουλαμαρα στα χέρια)στις Ρουαγιάλ με κόβω για Μάτριξ φάση😆
 
Να είσαι καλά ρε Λέο ,μεγάλη βοήθεια ‼️τώρα κάνω ξηρές επωμισεις κ γυρίζω τραβέρσες με μέση(κουλαμαρα στα χέρια)στις Ρουαγιάλ με κόβω για Μάτριξ φάση😆
Δεν είναι ακριβώς "μέση"... Τα πόδια θέλουμε να γυρνάνε, ισχία - γόνατα - αστράγαλοι. Επειδή είναι δύσκολο να σκέφτεσαι το πόδι την ώρα της τουφεκιάς, συνήθως βρίσκουμε ένα μέλος της ανατομίας μας που μας βολεύει, το οποίο όμως πρέπει να ενεργοποιεί σωστά τα πόδια. Εγώ τους μαθητές μου πρώτα τους βάζω να εξασκούνται στην κίνηση με τα πόδια και όταν το κάνουν αρκετά σωστά, τότε τους βάζω να χρησιμοποιούν συνήθως το στήθος τους.
 
Η "χεριά" αποτελεί για εμένα το μεγαλύτερο σκοπευτικό σφάλμα! Δεν πα να'χεις το απόλυτο κοντάκι, την απόλυτη επώμιση κλπ, αν το κουνάς με τα χέρια ετοιμάσου για πολλή στεναχώρια!

Τα αμερικανακια χρησιμοποιούν το ρητό "keep your eyes on the bird, your head on the stock and the gun moving" ("κράτα τα μάτια σου στο πουλί, το κεφάλι σου στο κοντάκι και το όπλο σε κίνηση"). Η κίνηση του όπλου με τα χέρια καταστρέφει και τα τρία! Διαταράσσει την εστίαση, σηκώνει το κεφάλι από το κοντάκι και σταματάει το όπλο!
Πολλές φορές η σκέψη δεν αποτυπώνεται σωστά στα γραφόμενα. Λόγω έλλειψης χρόνου τώρα είδα τις αναρτήσεις. Απο το πρωί ήθελα να γράψω ότι στο χθεσινό πόστ δεν διαμόρφωσα σωστά την ερώτηση και η πιο πάνω απάντηση σας ήταν και η σωστή διατύπωση στην ερώτηση μου .
 
1. Αν 95 φορές στις 100 όταν επωμίζει κάποιος βλέπει αυτό που πρέπει να δει, τι παραπάνω θα πάρει από ένα κοντάκι "στα μέτρα του" ;
Και το 95 γιατί στις 5 απλά στραβοεπώμισε ...
2. Το κοντάκι που έχει δεν είναι στα μέτρα του ;
Αυτά δεν έχουν απαντηθεί ποτέ ξεκάθαρα.
Τίποτε αν όντως το κάνει αυτό σε σωστό ταιμ και έχει επιτυχίες πραγματικές σε όλων των ειδών τις βολές όχι εγώ ικανοποιούμε να ριχνω 100 ντουφεκιες και να σκοτώνω 30 με το ζόρι πουλιά . Έχει τότε στα μέτρα του κοντάκι ή έχει πάει το σώμα του στα μέτρα του κοντακιου αν συμβαινέι το δεύτερο εκεί θα μείνει το ποσοστό βελτιώσης του δεν έχει πιθανότητες να αυξηθεί πάρα ελάχιστα ότι και να κάνει.Γιατι απλά με τον λάθος τρόπο όσο και ψηλά να φτάσεις δεν θα φτάσεις στο επίπεδο αυτού με το σωστό.Εκτος αν είσαι το ταλέντο.
 
1. Αν 95 φορές στις 100 όταν επωμίζει κάποιος βλέπει αυτό που πρέπει να δει, τι παραπάνω θα πάρει από ένα κοντάκι "στα μέτρα του" ;
Και το 95 γιατί στις 5 απλά στραβοεπώμισε ...
2. Το κοντάκι που έχει δεν είναι στα μέτρα του ;
Αυτά δεν έχουν απαντηθεί ποτέ ξεκάθαρα.
Όταν έμαθα τη σημασία των μέτρων στο κοντάκι αποφάσισα να πάω σε έναν γνωστό του χώρου… για κακή μου τύχη.

Και μάλιστα μετά τα μέτρα είχα και την συμβουλή αυτό το κοντάκι να μη φύγει από τα χέρια σου.

Βέβαια στη αρχή όλα καλά και με την ψυχολογία στα ύψη, και άκουγα βέβαια από την παρέα μου ότι ο Τάσος παίρνει πουλιά επειδή έχει μέτρα, κανείς όμως δεν φρόντισε να πάει να πάρει μέτρα για το δικό του όπλο!

Πέρασαν Λοιπόν 15 χρόνια και Βρέθηκα σε έναν κοντακά - οπλουργό με έναν φίλο για το δικό του όπλο, κάτι ήθελα να του δείξω στο δικό μου οπότε μου κάνει την εξής ερώτηση είσαι αριστερός γιατί το κοντάκι σου είναι αριστερό μου λέει, γελάω… έχω πάρει μέτρα αποκλείεται... μέχρι βέβαια που μου απέδειξε ότι όντως είχα αριστερό κοντάκι αυτά ήταν τα μέτρα που μου είχε πάρει ο top τότε...

Με την προσπάθεια του βέβαια να μου διορθώσει κάποια λάθη που έκανα έχοντας αριστερό κοντάκι και βέβαια, και με το δικό μου πείσμα μπορώ να πω σήμερα ότι η επώμιση είναι ξεκούραστη πια. Και τα αποτελέσματα βέβαια τελείως διαφορετικά.

Υ.Γ. όταν βέβαια τον συνάντησα ενώ είχα φτιάξει το κοντάκι μου είπε ότι παίρνουμε κιλά δεν είμαστε τα ίδια με τότε που πήραμε τα μέτρα… από την υγρασία γύρισε το ξύλο κτλ. Βέβαια του απάντησα ότι χοντρός παραμένεις εσύ, εγώ έμεινε Στα ίδια κιλά που ήμουνα.
 
Όταν έμαθα τη σημασία των μέτρων στο κοντάκι αποφάσισα να πάω σε έναν γνωστό του χώρου… για κακή μου τύχη.

Και μάλιστα μετά τα μέτρα είχα και την συμβουλή αυτό το κοντάκι να μη φύγει από τα χέρια σου.

Βέβαια στη αρχή όλα καλά και με την ψυχολογία στα ύψη, και άκουγα βέβαια από την παρέα μου ότι ο Τάσος παίρνει πουλιά επειδή έχει μέτρα, κανείς όμως δεν φρόντισε να πάει να πάρει μέτρα για το δικό του όπλο!

Πέρασαν Λοιπόν 15 χρόνια και Βρέθηκα σε έναν κοντακά - οπλουργό με έναν φίλο για το δικό του όπλο, κάτι ήθελα να του δείξω στο δικό μου οπότε μου κάνει την εξής ερώτηση είσαι αριστερός γιατί το κοντάκι σου είναι αριστερό μου λέει, γελάω… έχω πάρει μέτρα αποκλείεται... μέχρι βέβαια που μου απέδειξε ότι όντως είχα αριστερό κοντάκι αυτά ήταν τα μέτρα που μου είχε πάρει ο top τότε...

Με την προσπάθεια του βέβαια να μου διορθώσει κάποια λάθη που έκανα έχοντας αριστερό κοντάκι και βέβαια, και με το δικό μου πείσμα μπορώ να πω σήμερα ότι η επώμιση είναι ξεκούραστη πια. Και τα αποτελέσματα βέβαια τελείως διαφορετικά.

Υ.Γ. όταν βέβαια τον συνάντησα ενώ είχα φτιάξει το κοντάκι μου είπε ότι παίρνουμε κιλά δεν είμαστε τα ίδια με τότε που πήραμε τα μέτρα… από την υγρασία γύρισε το ξύλο κτλ. Βέβαια του απάντησα ότι χοντρός παραμένεις εσύ, εγώ έμεινε Στα ίδια κιλά που ήμουνα.
Κάποτε σε οίκο καλών όπλων του εξωτερικού είχα δει ένα "μετρημένο" κοντάκι για Έλληνα πελάτη. Ήταν για τον Ντάνι Ντε Βίτο με τα χέρια του Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ! Μάλλον του ιδίου μετροληπτη θα ήταν!😆
 
Δεν είναι ακριβώς "μέση"... Τα πόδια θέλουμε να γυρνάνε, ισχία - γόνατα - αστράγαλοι. Επειδή είναι δύσκολο να σκέφτεσαι το πόδι την ώρα της τουφεκιάς, συνήθως βρίσκουμε ένα μέλος της ανατομίας μας που μας βολεύει, το οποίο όμως πρέπει να ενεργοποιεί σωστά τα πόδια. Εγώ τους μαθητές μου πρώτα τους βάζω να εξασκούνται στην κίνηση με τα πόδια και όταν το κάνουν αρκετά σωστά, τότε τους βάζω να χρησιμοποιούν συνήθως το στήθος τους.
Α ρε δάσκαλε θυμάσαι έτοιμος να πάρεις το w40 Ήσουνα δεν γύριζαν με τίποτα τα ρημάδια χα χα
 
Εγώ έχω "φτιάξει" 3 κοντάκια στον ίδιο με διαφορετικά μέτρα. Στο τελευταίο πήρα και το έντυπο. Μετά έχασα εμπιστοσύνη. Το τελευταίο ήταν καλό η αλήθεια είναι αλλά το τουφέκι όχι. Το τρεις εξαμαρτείν για να το εμπεδωσω. Η γνώση και η εμπειρία πληρωνονται . Μεγάλη αλήθεια. Το έμαθα καλά οσον αφορά στα όπλα.
 
Εγώ έχω "φτιάξει" 3 κοντάκια στον ίδιο με διαφορετικά μέτρα. Στο τελευταίο πήρα και το έντυπο. Μετά έχασα εμπιστοσύνη. Το τελευταίο ήταν καλό η αλήθεια είναι αλλά το τουφέκι όχι. Το τρεις εξαμαρτείν για να το εμπεδωσω. Η γνώση και η εμπειρία πληρωνονται . Μεγάλη αλήθεια. Το έμαθα καλά οσον αφορά στα όπλα.
Σε ποσο χρονικο διαστημα και ποια?
 
Back
Top