Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

View attachment 62912View attachment 62911Μιας και είχα καψούρα να ράψω ενα κουστουμάκι κ να είναι στα θέλω μου πειρα την αποφαση κ τα υπολοιπα τα ανελαβε ο ΜαστροΓιαννης...;)


View attachment 62910


Ημαστε σε σταδιο test drive κ για μικροβελτιωσεις by continue .. (ψαθες,λαδια κτλ) .big smile.
Ωραια δουλεια γεια στα χερια σου Γιαννη
 
View attachment 62912View attachment 62911Μιας και είχα καψούρα να ράψω ενα κουστουμάκι κ να είναι στα θέλω μου πειρα την αποφαση κ τα υπολοιπα τα ανελαβε ο ΜαστροΓιαννης...;)


View attachment 62910


Ημαστε σε σταδιο test drive κ για μικροβελτιωσεις by continue .. (ψαθες,λαδια κτλ) .big smile.
Ωραία δουλειά όντως.
 
View attachment 62912View attachment 62911Μιας και είχα καψούρα να ράψω ενα κουστουμάκι κ να είναι στα θέλω μου πειρα την αποφαση κ τα υπολοιπα τα ανελαβε ο ΜαστροΓιαννης...;)


View attachment 62910


Ημαστε σε σταδιο test drive κ για μικροβελτιωσεις by continue .. (ψαθες,λαδια κτλ) .big smile.
fantasticamente perfetto
 
Καλησπέρα παιδιά θέλει ο αδερφός μου να φτιάξει κοντάκι στα μέτρα του η ερώτηση είναι το ίδιο κοντάκι θα φτιαχτεί πάνω του η πρέπει κοντάκι από την αρχή στα μέτρα του?
Εξαρτάται από το τι τροποποιήσεις διαστάσεων χρειάζεται.
 
Μιας και έχουμε λιώσει στο Internet σήμερα, είδα ενα βιντεάκι για το Pitch και θέλω να ρωτήσω κάτι τους γνώστες

Θεωρητικά τα εργοστασιακά κοντάκια έχουν γωνία pitch γυρω στις 4 μοίρες ...
Με ενα πρόχειρο υπολογισμό και μετρήσεις με μεζούρα , χρησιμοποιώντας τριγωνομετρικούς αριθμούς ( εφαπτομένη γωνίας , απεναντι κάθετες κλπ) το ίδιο υπολόγισα για το 692 που εχω με ρυθμιζόμενο κοντάκι ... :)

Με τις 3 ροδέλες= 9mm που εχω βάλει στο πάνω ακρο του πέλματος , υπολόγισα τη νέα γωνία και την βρήκα 9 μοίρες πλέον ... θεωρητικά είναι μέσα στα όριο της βιβλιογραφίας ( μέχρι 10 μοίρες διάβασα ... ) Δεν είμαι ιδιαίτερα παχουλός, basic θα έλεγα , απλά με την αλλαγή έχω μικρότερη αναπήδηση κάνης και καλύτερη επαφή με το πέλμα στον ώμο ... Μήπως είναι υπερβολική η νεα γωνία ??
 
Μιας και έχουμε λιώσει στο Internet σήμερα, είδα ενα βιντεάκι για το Pitch και θέλω να ρωτήσω κάτι τους γνώστες

Θεωρητικά τα εργοστασιακά κοντάκια έχουν γωνία pitch γυρω στις 4 μοίρες ...
Με ενα πρόχειρο υπολογισμό και μετρήσεις με μεζούρα , χρησιμοποιώντας τριγωνομετρικούς αριθμούς ( εφαπτομένη γωνίας , απεναντι κάθετες κλπ) το ίδιο υπολόγισα για το 692 που εχω με ρυθμιζόμενο κοντάκι ... :)

Με τις 3 ροδέλες= 9mm που εχω βάλει στο πάνω ακρο του πέλματος , υπολόγισα τη νέα γωνία και την βρήκα 9 μοίρες πλέον ... θεωρητικά είναι μέσα στα όριο της βιβλιογραφίας ( μέχρι 10 μοίρες διάβασα ... ) Δεν είμαι ιδιαίτερα παχουλός, basic θα έλεγα , απλά με την αλλαγή έχω μικρότερη αναπήδηση κάνης και καλύτερη επαφή με το πέλμα στον ώμο ... Μήπως είναι υπερβολική η νεα γωνία ??
Με βάση αυτά που γράφεις, είναι σωστό το pitch. Ίσως και η στάση σου να είναι υπερβολικά όρθια και να ευθύνεται εν μέρει για την ανάγκη για υπερβολικό pitch (το συναντάω συχνά), αλλά όπως και να'χει, αφού είδες βελτίωση τότε το χρειαζοσουν.
 
Δλδ μπορεί να γίνετε τροποποίηση και στον παρόν κοντάκι??
Εξαρτάται από το ζητούμενο!
Πρώτο και κύριο είναι η ασφαλής συνδεσμολογία βασης-κοντακιου και ικανές διαστάσεις του ξύλου σε σημεία που χρειάζεται.
Οι καραμπίνες με χοντρή σωλήνα τζαβετας περιορίζουν τις επιλογές σε ότι αφορά το βάθος του drop,στο cust και στο toe.
Όσο πιο χοντρή η τζαβετα,τόσο μικραίνουν τα περιθώρια.
Παίρνουμε σαν δεδομένο ότι ΔΕΝ θα στρεβλωσουμε την τζαβετα!!
Για ποιο όπλο γίνεται η κουβέντα?
 
Εξαρτάται από το ζητούμενο!
Πρώτο και κύριο είναι η ασφαλής συνδεσμολογία βασης-κοντακιου και ικανές διαστάσεις του ξύλου σε σημεία που χρειάζεται.
Οι καραμπίνες με χοντρή σωλήνα τζαβετας περιορίζουν τις επιλογές σε ότι αφορά το βάθος του drop,στο cust και στο toe.
Όσο πιο χοντρή η τζαβετα,τόσο μικραίνουν τα περιθώρια.
Παίρνουμε σαν δεδομένο ότι ΔΕΝ θα στρεβλωσουμε την τζαβετα!!
Για ποιο όπλο γίνεται η κουβέντα?
Για benelli Raffaello special luso
 
Back
Top