Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Τι έγινε ρε παιδιά μόνο οι γέροντες της ομάδας ψαχνόμαστε ; Δάσκαλε από αυτή την ανάρτηση ( και όχι μόνο παρακολουθώντας όλα τα βίντεο σας) καταλαβαίνω σωστά ότι δεν προσπαθούμε να δείξουμε προς το θήραμα πριν το όπλο κουμπώσει στο μάγουλο σωστά;
Λάθος. Η δουλειά του αριστερού χεριού και της κάννης προηγείται της δουλειάς του δεξιού χεριού και του κοντακιού.
 
Λάθος. Η δουλειά του αριστερού χεριού και της κάννης προηγείται της δουλειάς του δεξιού χεριού και του κοντακιού.
Κράτα και κάτι για το μάθημα μας κάνεις δωρεαν μαθήματα αρκετές φορές . Εννοείται πλάκα κάνω
 
Η σωστή επώμιση δεν είναι θεωρία. Εμπεριέχει συγκεκριμένα στοιχεία τα οποία διασφαλίζουν την επιτυχία. Η λάθος επώμιση μπορεί να ευθυγραμμίζει το μάτι πάντα με την κάννη αλλά αυτό είναι ένα μέρος του ρόλου της.
" Η σωστή επώμιση δεν είναι θεωρία" αυτός είναι ο λόγος δάσκαλε που θεωρείται ότι είναι τεχνικά δύσκολο η εξ αποστάσεως διδασκαλία; Αφήσατε μια ελπίδα ( σε προηγούμενο ποστ) ότι ίσως αξίζει να δοκιμάσουμε την διδασκαλία αυτή.
 
Τώρα μας γκαμησες δεν κατάλαβα τίποτα‼️‼️μια χαρά τα είχα καταλάβει απ' το βίντεο ‼️
Δείχνεις κουμπώνεις ρίχνεις πως θα δείξεις Τζον με το δεξί με το κοντάκι θα του ρίξεις κοντάκια στο κεφάλι ή ντουφέκια.
 
" Η σωστή επώμιση δεν είναι θεωρία" αυτός είναι ο λόγος δάσκαλε που θεωρείται ότι είναι τεχνικά δύσκολο η εξ αποστάσεως διδασκαλία; Αφήσατε μια ελπίδα ( σε προηγούμενο ποστ) ότι ίσως αξίζει να δοκιμάσουμε την διδασκαλία αυτή.
Όπως σου έγραψα και τότε, απλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Είναι τόσα πράγματα σε ένα μάθημα που βασίζονται στην επικοινωνία και σε μία "έκτη αίσθηση" που διαθέτω, που δεν αισθάνομαι άνετα να το κάνω μέσα από μία οθόνη.
 
Τώρα μας γκαμησες δεν κατάλαβα τίποτα‼️‼️μια χαρά τα είχα καταλάβει απ' το βίντεο ‼️
Το σωστό κοντάκι δεν ρίχνει "εκεί που κοιτάμε", ρίχνει εκεί που δείχνουμε. Αν το καταλάβεις αυτό, καταλαβαίνεις και τα υπόλοιπα.
 
Όπως σου έγραψα και τότε, απλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Είναι τόσα πράγματα σε ένα μάθημα που βασίζονται στην επικοινωνία και σε μία "έκτη αίσθηση" που διαθέτω, που δεν αισθάνομαι άνετα να το κάνω μέσα από μία οθόνη.
Αν όμως μπορείς και νομίζεις ότι έχει αποτέλεσμα ίσως άξιζε για άτομα που βρίσκονται μακριά και δεν μπορούν να επισκεφτούν την Αθήνα λέω .Ίσως να το σκεφτόσουν μόνο ωφέλιμο θα ήταν για όλους .
 
Όπως σου έγραψα και τότε, απλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Είναι τόσα πράγματα σε ένα μάθημα που βασίζονται στην επικοινωνία και σε μία "έκτη αίσθηση" που διαθέτω, που δεν αισθάνομαι άνετα να το κάνω μέσα από μία οθόνη.
Εσείς γνωρίζετε καλύτερα και εκτιμώ την ειλικρίνεια σας .
 
"Σιγα μην κατσω να βαλω αλευρι Αρη μου....Θα στησω ενα υπερσυγκεντρωτικο... με 3* αστρα
και με 4* αστρα θα δουμε τι ψαρια θα πιασω...
Εχω σεταπ με Ας στα 28 γραμμαρια με 97% συγκεντρωση στα 30 μετρα με 3* αστρα...και με V1,5-400m/s."

@leo Πλήρωνε εσύ gamebore για τα μακρυνά..ρε σάματι θα πάω Σαμο το καλοκαίρι για σεμινάριο...
 
Να έρθεις και να φέρεις και διαγράμματα να μελετήσουμε στο διάλειμμα!😁
Μην νομίζεις ότι τα έχω και πολύ σε εκτίμηση.
Κάποια είναι απλά μαθηματικά και δεν μπορεί να τα απορρίψει κανένας.
Κάποια έχουν προϋποθέσεις.
Κάποια είναι χονδροειδείς προσεγγίσεις.

Τα διαγράμματα δεν άλλαξαν στο παραμικρό τον τρόπο που επιλέγω φυσίγγια και κυνηγάω.

Ότι σκοτώνει καλά, αγοράζεται ξανά.
Αυτή είναι η ουσία.

Επίσης όσο περισσότερο κέντρο είσαι τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας έχεις.
Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες και πάντα βρίσκεται η άκρη.
 
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης.
Εχεις φτιάξει αυστηρά σκοπευτικό κοντάκι είτε για σκήτ ή για σπόρτινγκ.?
Αν ναι σε τί όπλα?
Υγ.
Τα κυνηγετικα που ανεβάζεις είναι πάρα πολύ ωραία.
Oχι δεν εχω κανει αυστηρα σκοπευτικο κοντακι.......αυτα ειναι μια κατηγορια που εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις στην κατασκευη απο τον εκαστοτε σκοπευτη και ισως πιο ''ιδιαιτερο'' χαραχτηρα.
Σε αυτην την περιπτωση ενος σκοπευτικου κοντακιου θα συμφωνουσα και εγω πως πριν το τελικο φινιρισμα η δοκιμη στο σκοπευτηριο θα ηταν επιβεβλημενη........
Ομως και εδω θα χρειαστει να υπαρχει η προυποθεση της σταθερης επωμισης......
Μην νομιζεις οτι ενα σκοπευτικο απο ενα κυνηγετικο κοντακι διαφερουν σε πολλα πραγματα στα μετρα......η λαβη ειναι εκεινη που τα κανει διαφορετικα.
Ενα κοντακι sporting ειναι σαν ενα κυνηγετικο γιατι οι βολες του προσομοιαζουν διαφορα θηραματα.
 
"Σιγα μην κατσω να βαλω αλευρι Αρη μου....Θα στησω ενα υπερσυγκεντρωτικο... με 3* αστρα
και με 4* αστρα θα δουμε τι ψαρια θα πιασω...
Εχω σεταπ με Ας στα 28 γραμμαρια με 97% συγκεντρωση στα 30 μετρα με 3* αστρα...και με V1,5-400m/s."

@leo Πλήρωνε εσύ gamebore για τα μακρυνά..ρε σάματι θα πάω Σαμο το καλοκαίρι για σεμινάριο...


εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-12.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-43.jpg

Καλημερα.....Για τον φιλο τον Αρη ( chevy z71 ) και οχι μονο....
Καλοδεχουμενος....και οποτε θελεις ελα φιλε !!!:)

ΥΓ. Ζητω συγνωμη για το topic. . Ας μεταφερουν το ποστ μου οι κυριοι διαχειριστες....εαν το κρινουν
λαθος.
 
Άμα μαζευτούμε τα γεροντια για μάθημα πρέπει ο δάσκαλος να μας πάει κάπου που η πλησιέστερη ταβέρνα να απέχει τουλάχιστον 50 χλμ, γιατί αλλιώς θα καταλήξουμε να κάνουμε μάθημα για τη ζύμωση της μπύρας, την απόσταξη τσίπουρου και το ψήσιμο της προβατίνας.
Και είμαι και σε δίαιτα.
Anyway, έχω δει ατελείωτα βίντεο και έχω διαβάσει ωρες για επωμιση και gun fitting και ότι λέει ο leo είναι to the point.
 
Πάντως ένα είναι το διαταυτα αν ποτέ πραγματικά φτιαχτεί κοντάκι στα μέτρα σου έχει τρομερή αίσθηση η σιγουριά που νιώθεις και η αυτοπεποίθηση είναι τρομερή .Αλλά όντως να είναι στα μέτρα σου ,τότε μειώνονται όλοι οι χρόνοι και αυξάνονται οι επιτυχίες καθώς και καταλαβαίνεις άμεσα αν είσαι επάνω ή όχι στο θηραμα ..
 
Πάντως ένα είναι το διαταυτα αν ποτέ πραγματικά φτιαχτεί κοντάκι στα μέτρα σου έχει τρομερή αίσθηση η σιγουριά που νιώθεις και η αυτοπεποίθηση είναι τρομερή .Αλλά όντως να είναι στα μέτρα σου ,τότε μειώνονται όλοι οι χρόνοι και αυξάνονται οι επιτυχίες καθώς και καταλαβαίνεις άμεσα αν είσαι επάνω ή όχι στο θηραμα ..
1. Αν 95 φορές στις 100 όταν επωμίζει κάποιος βλέπει αυτό που πρέπει να δει, τι παραπάνω θα πάρει από ένα κοντάκι "στα μέτρα του" ;
Και το 95 γιατί στις 5 απλά στραβοεπώμισε ...
2. Το κοντάκι που έχει δεν είναι στα μέτρα του ;
Αυτά δεν έχουν απαντηθεί ποτέ ξεκάθαρα.
 
Last edited:
Oχι δεν εχω κανει αυστηρα σκοπευτικο κοντακι.......αυτα ειναι μια κατηγορια που εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις στην κατασκευη απο τον εκαστοτε σκοπευτη και ισως πιο ''ιδιαιτερο'' χαραχτηρα.
Σε αυτην την περιπτωση ενος σκοπευτικου κοντακιου θα συμφωνουσα και εγω πως πριν το τελικο φινιρισμα η δοκιμη στο σκοπευτηριο θα ηταν επιβεβλημενη........
Ομως και εδω θα χρειαστει να υπαρχει η προυποθεση της σταθερης επωμισης......
Μην νομιζεις οτι ενα σκοπευτικο απο ενα κυνηγετικο κοντακι διαφερουν σε πολλα πραγματα στα μετρα......η λαβη ειναι εκεινη που τα κανει διαφορετικα.
Ενα κοντακι sporting ειναι σαν ενα κυνηγετικο γιατι οι βολες του προσομοιαζουν διαφορα θηραματα.
Είναι αρκετα διαφορετικά σε σχεδόν όλες τις διαστάσεις και για να βγεί τέλειο χρειάζεται πολλές διορθώσεις πρίν το κλείσιμο τις οποίες αν δεν τις έχει καταλάβει ο ίδιος ο σκοπευτής να τις μεταφέρει στον μάστορα θα είναι άλλο ένα κοντάκι στον κουβά.
Το 1ο συνήθως...στον κουβά παει ή όπως είπα ποιο πάνω προσαρμόζεσαι κ συνεχίζεις με το καινούριο (καλύτερο από το μαμά μέν)αλλά όχι τέλειο.
Είναι πολύ δύσκολο.
Εχω τρανταχτά παραδείγματα και όχι μόνο από μένα με την πραγματικά λίγη πείρα που έχω αλλά από σκοπευτές 20αετίας.
Υπάρχει περίπτωση που δεν μπορούν να αντιγράψουν το ήδη υπάρχον "τέλειο" κοντάκι.
 
Back
Top