Ιδανικό όπλο για μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο.

Μιλαμε για κυνηγι τωρα;
Η για επιβιωση;
Η διαφορα ειναι τεραστια!
Ζεις σε ένα σπίτι σε ένα ορεινό χωριό χωρίς πρόσβαση σε οπλουργο για μεγάλο χρονικό διάστημα και χρειάζεται ένα όπλο που να σε καλύψει σε οτιδήποτε χρειαστείς. Ίσως με αυτό να χρειαστεί να υπερασπιστείς και τη ζωή σου, μα περισσότερο για κυνήγι. Ποιο θα επέλεγες.
 
Αρα δεν μιλαμε για επιβιωση
Εχεις μονιμη κατοικια

Δεν εχεις το θεμα βαρους και μεταφορας
Εχεις την δυνατοτητα να εχεις αποθεμα σε κονσερβες γενικα ξηρα τροφη και να εχεις κηπο

Επομενως το κυνηγι δεν θα ειναι απολυτα βιοποριστικο

Και παλι ομως θα εχει μια τετοια ταση
Θα επελεγα το πιο απλουστεμενο μοντελο οπλου μηχανικα
Αυτο ειναι μια χραπα χρουπα , ενα μονοκανο οπλο η εαν ηταν δικαννο θα ηταν δισκανδαλο χωρις εξωλκεις
Αυτα απλα και μονο γιατι οι βλαβες δεν συχωρουνται και πρεπει να μειωθουν στο ελαχιστο η να φτιαχτουν απο εσενα!

Σε τετοιες φασεις που το κυνηγι ειναι για να μπει φαι στο τσουκαλι δεν κυνηγας οπως ξερουμε
Κυνηγας οπως ενα αγριο ζωο
Δηλαδη με ενεδρα και με το μεγιστο ωφελιμο σε αποδοση

Αν πας λιγα χρονια πισω θα εχεις ακουσει φια τετοια κυνηγια
Δεν θελω να τα αναφερω

Επισης οι παγιδες ειναι που φερνουν το φαι επι το πληστον και οχι το ειδος του οπλου
 
Αρα δεν μιλαμε για επιβιωση
Εχεις μονιμη κατοικια

Δεν εχεις το θεμα βαρους και μεταφορας
Εχεις την δυνατοτητα να εχεις αποθεμα σε κονσερβες γενικα ξηρα τροφη και να εχεις κηπο

Επομενως το κυνηγι δεν θα ειναι απολυτα βιοποριστικο

Και παλι ομως θα εχει μια τετοια ταση
Θα επελεγα το πιο απλουστεμενο μοντελο οπλου μηχανικα
Αυτο ειναι μια χραπα χρουπα , ενα μονοκανο οπλο η εαν ηταν δικαννο θα ηταν δισκανδαλο χωρις εξωλκεις
Αυτα απλα και μονο γιατι οι βλαβες δεν συχωρουνται και πρεπει να μειωθουν στο ελαχιστο η να φτιαχτουν απο εσενα!

Σε τετοιες φασεις που το κυνηγι ειναι για να μπει φαι στο τσουκαλι δεν κυνηγας οπως ξερουμε
Κυνηγας οπως ενα αγριο ζωο
Δηλαδη με ενεδρα και με το μεγιστο ωφελιμο σε αποδοση

Αν πας λιγα χρονια πισω θα εχεις ακουσει φια τετοια κυνηγια
Δεν θελω να τα αναφερω

Επισης οι παγιδες ειναι που φερνουν το φαι επι το πληστον και οχι το ειδος του οπλου
Έτσι ακριβώς. Όποτε το θέμα θήραμα έγινε βιοποριστικο, η πιο αποτελεσματική λύση ήταν η παγίδα. Αυτό δεν μπορούν να το καταλάβουν άσχετοι,που θεωρούν το κυνήγι όπως διεξάγεται νόμιμα, ως απειλή για εξαφάνιση των θηραμάτων. Έδωσες μια πολύ σημαντική πληροφορία Χρυσανθε.
 
Last edited:
Έτσι ακριβώς. Όποτε το θέμα θήραμα έγινε βιοποριστικο, η πιο αποτελεσματική λύση ήταν η παγίδα. Αυτό δεν μπορούν να το καταλάβουν άσχετοι,που θεωρούν το κυνήγι όπως διεξάγεται νόμιμα, ως απειλή για εξαφάνιση των θηραμάτων. Έδωσες μια πολύ σημαντική πληροφορία Χρυσανθε.
Αν θελετε το θα αυτο συνδιαζεται και με ενα αλλο θεμα στο φορουμ( μακρυνες βολες στα ορια και καλυτερη καννη)

Για πειτε
Τι ονομαστικο τσοκ δεδομενου οτι βγαζει πραγματι αυτη την κατανομη θα ηραν ιδανικο για ενα οπλο σε αυτη την περιπτωση;
Ενα τσοκ μπορει να δηλωσει ο καθε ενας!
Αλλα μπορει να πει εαν θα ηταν σταθερο η οχι!
Και να δικαιολογησει την απαντηση!

Η μονη βοηθεια που μπορω να δωσω ειναι οτι τετοια οπλα υπαρχουν ως κληρονομιες(σε τσοκ) σημερα στους πλειστους απο εμας

Αλλα και ως μεταχειρισμενα


Αν σκεφτειτε την εποχη αυτων των οπλων
Την χρηση τους και οτι το κυνηγι τοτε ηταν βιοποριστικο για πολλα σπιτια θα κατάλαβεται τι εννοω
 
Αν έβαζες ένα τέτοιο φυσίγγι σε οποιοδήποτε όπλο, θα το έκανε!Δεν έφταιγε το όπλο για την εμπλοκή...Η μέθοδος του χτυπήματος, ως λύση Σ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΊΔΟΥΣ την εμπλοκή είναι η ενδεδειγμένη ως μέθοδος πεδίου! Δεν είχαμε βέργα μαζί.... Σε 870 και Mossberg δε θα ξεκαβαλουσε η ράγα (βεβαιότητα από χρήση πολλών ετών κ φυσιγγίων,ειδικά στη Mossberg που έχει και διπλό άγκιστρο εξολκεα!!!).Περί πλαστικών γενικά συμφωνώ,έχω πει άλλωστε κ σε άλλη κουβέντα,ότι αν και όταν αλλάξω στη montefeltro θα βάλω πλαστικά(όχι comfort,δε τα συμπαθώ,λογω ταχείας φθοράς).τέλος για το ιερό δισκοπότηρο των αχρωμιωτων καννών... Μιλάς με κάποιον που πλήρωνε παλιότερα για να κάνει αποχρωμίωση... Δεν το θεωρώ ελάττωμα!
Σε κατάσταση επιβίωσης ίσως να μην μπορείς να την συντηρήσεις σωστά την αχρωμιωτη.
 
Αν θελετε το θα αυτο συνδιαζεται και με ενα αλλο θεμα στο φορουμ( μακρυνες βολες στα ορια και καλυτερη καννη)

Για πειτε
Τι ονομαστικο τσοκ δεδομενου οτι βγαζει πραγματι αυτη την κατανομη θα ηραν ιδανικο για ενα οπλο σε αυτη την περιπτωση;
Ενα τσοκ μπορει να δηλωσει ο καθε ενας!
Αλλα μπορει να πει εαν θα ηταν σταθερο η οχι!
Και να δικαιολογησει την απαντηση!

Η μονη βοηθεια που μπορω να δωσω ειναι οτι τετοια οπλα υπαρχουν ως κληρονομιες(σε τσοκ) σημερα στους πλειστους απο εμας

Αλλα και ως μεταχειρισμενα


Αν σκεφτειτε την εποχη αυτων των οπλων
Την χρηση τους και οτι το κυνηγι τοτε ηταν βιοποριστικο για πολλα σπιτια θα κατάλαβεται τι εννοω
Νομίζω ότι τα 3* σταθερό θα ήταν το ιδανικό. Σταθερό για ευκολία συντήρησης καθαρισμού, δεν ξελασκαρει με τις πολλές τουφεκιές, ρίχνεις σε μεγάλο εύρος αποστάσεων, ρίχνεις βόλια και μονόβολα αξιοπρεπώς κλπ.
 
Ζεις σε ένα σπίτι σε ένα ορεινό χωριό χωρίς πρόσβαση σε οπλουργο για μεγάλο χρονικό διάστημα και χρειάζεται ένα όπλο που να σε καλύψει σε οτιδήποτε χρειαστείς. Ίσως με αυτό να χρειαστεί να υπερασπιστείς και τη ζωή σου, μα περισσότερο για κυνήγι. Ποιο θα επέλεγες.
mossberg 500 με συνθετικα ,θα εκανα και μια κεραμικη στην καννη .Αθανατο
 
Οι περισσότεροι μέσα στις επιλογές βάζουν και την επαναληπτική καραμπίνα, όχι άδικα. Τώρα πόσοι κυνηγάνε με επαναληπτική καραμπίνα; Προσωπικά έχω ως βασικό μου όπλο την 870 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ίσως ο Έλληνας κυνηγός θα έπρεπε να δώσει μια ευκαιρία σε αυτά τα πολύ αξιόλογα όπλα, που κατά βάση κοστίζουν κλάσμα των χρημάτων από αυτό που κοστίζουν οι φανταζι πολυδιαφημισμένες ημιαυτόματες καραμπίνες.IMG_20221029_125156.jpg
 
Ίσως ο Έλληνας κυνηγός θα έπρεπε να δώσει μια ευκαιρία σε αυτά τα πολύ αξιόλογα όπλα
Όταν σχεδον τα παντα λειτουργουν αυτόματα η......... ημιαυτοματα.......
Και οι περισσότεροι έχουν μάθει έτσι είναι λογικό να έχει χάσει έδαφος αυτο το όπλο...

Ομοίως κ το κοκκοροτούφεκο, ακατάλληλα για..... τεμπεληδες.....

Αυτή είναι η πραγματικοτητα κ οχι πως υστερούν κάπου.....

Αμ το άλλο....
Σήμερα καθόμαστε κ ψάχνουμε όπλα με την γρηγορότερη επαναγεμιση κ ταχυβολια, ξεχνώντας ότι αυτό που μετράει είναι να "ρίχνουμε" σωστά κ οχι γρήγορα.....
 
Οι περισσότεροι μέσα στις επιλογές βάζουν και την επαναληπτική καραμπίνα, όχι άδικα. Τώρα πόσοι κυνηγάνε με επαναληπτική καραμπίνα; Προσωπικά έχω ως βασικό μου όπλο την 870 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ίσως ο Έλληνας κυνηγός θα έπρεπε να δώσει μια ευκαιρία σε αυτά τα πολύ αξιόλογα όπλα, που κατά βάση κοστίζουν κλάσμα των χρημάτων από αυτό που κοστίζουν οι φανταζι πολυδιαφημισμένες ημιαυτόματες καραμπίνες.View attachment 58997
Θα έπαιρνα αλλά 3 πράγματα με φρενάρουν.

1. Παίζει η πάπια (είναι χαλαρή) ...
2. Χρειάζεται να την παίζεις για να οπλίσει.
3. Με το τάκα-τάκα νομίζω ότι θα χάνω χρόνο σκόπευσης

Ωραία φωτό αυτή που έβαλες.
 
Ζεις σε ένα σπίτι σε ένα ορεινό χωριό χωρίς πρόσβαση σε οπλουργο για μεγάλο χρονικό διάστημα και χρειάζεται ένα όπλο που να σε καλύψει σε οτιδήποτε χρειαστείς. Ίσως με αυτό να χρειαστεί να υπερασπιστείς και τη ζωή σου, μα περισσότερο για κυνήγι. Ποιο θα επέλεγες.
Θα παντρευόμουν αυτή εδώ και δεν θα έπαιρνα καν όπλο
1667067617234.png

ps
Ένα δίκανο baikal ή μια benelli
 
Θα έπαιρνα αλλά 3 πράγματα με φρενάρουν.

1. Παίζει η πάπια (είναι χαλαρή) ...
2. Χρειάζεται να την παίζεις για να οπλίσει.
3. Με το τάκα-τάκα νομίζω ότι θα χάνω χρόνο σκόπευσης

Ωραία φωτό αυτή που έβαλες.
Σε πολλές υπάρχει τζόγος στην παπιά έχεις δίκιο, είναι ανοχές που επιτρέπουν να λειτουργήσει το όπλο ακόμα και πολύ βρώμικο, ακόμα και με ξένα σώματα στο εσωτερικό της βάσης. Η 870 δεν έχει καθόλου τζόγο στην παπια, από κατασκευής. Τα υπόλοιπα είναι θέμα τεχνικής και συνήθειας, όμως πρέπει να θέλει κανείς να μάθει κάτι νέο και δεν είναι καθόλου κακό να μην θέλει να μάθει,γούστα είναι αυτά.
 
Μα έτσι κι αλλιώς αν αλλάξει η νομοθεσία και όσοι έχουν αεροβόλα τώρα για να περνάνε την ώρα τους θα αναγκαστούν να τα δηλώσουν. Αλλά δεν έχεις άδικο, εδώ τώρα χρειάζεται άδεια για να αγοράσεις φλομπερακι νομίζω.
Για αγορά αεροβόλου με
Ταχύτητα εξόδου βλήματος πάνω από 500 πόδια το δευτερόλεπτο απαιτείται άδεια οπλοκατοχής . (Καναδάς)
 
Ένα δικανακι μπαικαλ δισκανδαλο με απλούς εξολκεις και τσοκαρισμα 4* και 1* αν μιλάμε για ύπαιθρο και επιβίωση μακροχρόνια η Χραπα χρουπα που λέτε αν σπάσει ένας εξολκεας η μία βελόνα την έκατσες στο δίκανο είναι όλα δίπλα και καλύτερα πλάγιο γεμίζει πιο γρήγορα και μπαίνει και πιο γρήγορα πάνω στο στόχο .
 
Back
Top