Ιδανικό όπλο για μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο.

Με τι όπλο το έπαθες αυτό Δημήτρη; ( Που ξεκαβαλησε η ράγα από τη βάση του κλείστρου)
Nova! Παρέα στη Γκούρα σε γουρουνοφαγία μαλακιζομασταν με επιτυχία και μόλις τελείωσαν τα φυσίγγια βάλαμε κάτι χάρτινα παλιακά και σφηνώσει ένα στη θαλαμη! Χτύπησα το κοντάκι με δύναμη για να το πετάξει και ξεκαβαλησε! Καινούργιο εν το μεταξύ το τουφέκι!!!πάνε χρόνια...
 
Nova! Παρέα στη Γκούρα σε γουρουνοφαγία μαλακιζομασταν με επιτυχία και μόλις τελείωσαν τα φυσίγγια βάλαμε κάτι χάρτινα παλιακά και σφηνώσει ένα στη θαλαμη! Χτύπησα το κοντάκι με δύναμη για να το πετάξει και ξεκαβαλησε! Καινούργιο εν το μεταξύ το τουφέκι!!!πάνε χρόνια...
Λοιπόν φίλος ψήνεται (έχει ψηθεί ήδη) να πάρει καινούρια την Supernova Comfort.
Την είδε πρό καιρού την επώμισε του άρεσε και τώρα ετοιμάζεται να την "καμακώσει" απ' ότι καταλαβαίνω.
Έχει κι αυτή τέτοια πιθανά "κουσούρια" ;
 
Λοιπόν φίλος ψήνεται (έχει ψηθεί ήδη) να πάρει καινούρια την Supernova Comfort.
Την είδε πρό καιρού την επώμισε του άρεσε και τώρα ετοιμάζεται να την "καμακώσει" απ' ότι καταλαβαίνω.
Έχει κι αυτή τέτοια πιθανά "κουσούρια" ;
Ρε αδερφέ... Τι να πω? Εγώ λέω ότι είδα κ έπαθα! Έχουν περάσει πολλά όπλα από τα χέρια μου... Και 1200 defender είχα και Mossberg 500 κ 870 και maverick 88... Εγώ ψηφίζω 500 ή 870! Σε ότι μοντέλο αγαπά ο καθένας!
 
Ρε αδερφέ... Τι να πω? Εγώ λέω ότι είδα κ έπαθα! Έχουν περάσει πολλά όπλα από τα χέρια μου... Και 1200 defender είχα και Mossberg 500 κ 870 και maverick 88... Εγώ ψηφίζω 500 ή 870! Σε ότι μοντέλο αγαπά ο καθένας!
Σε καταλαβαίνω αλλά η επιλογή είναι άλλου ...

Από το λίγο που την είδα κι εγώ έχει ωραία εργονομία και κράτημα αλλά πολύ πλαστικό βρε παιδί μου!
Δεν νομίζω να καταφέρω να τον μεταπείσω.

Μια Mossberg πάντως με μεταλλική σκανδαλοθήκη και ξύλινα μέρη και κάννη κύλινδρο με σκοπευτικά slug δεν θα με χαλούσε καθόλου. .big smile.
 
Για να κάνει κάποιος μακροχρόνια επιβίωση στην φύση, είτε κυνηγημένος θα είναι, είτε πόλεμος θά υπάρχει, είτε θα κινδυνεύει ή ζωή του για κάποιο λόγο στον πολιτισμένο κόσμο. Τό λιγότερο που θα ήθελε κάποιος σέ αυτές τις δύσκολες καταστάσεις, είναι να κυνδυνευει να προδώσει την θέση του με τούς εκωφαντικους θορύβους των πυροβόλων όπλων. Θά χρειαστείς τροφή άμεσα και καθημερινά. Μπορείς να κουβαλήσεις λίγα κιλά σέ εφόδια. Ενα αεροβόλο ελατηρίου αξιόπιστο και όχι πολύ βαρύ, και με τό βάρος μόλις 25 φυσιγγίων 12αριου σέ βολίδες, αθόρυβα και ταπεινά μπορεί νά σού εξασφαλίσει την επιβίωση σου για πολύ πολύ καιρό. Ψηφίζω HW 95 σέ 4.5 mm
 
Αν αυτη η επιβιωση εχει να κανει με τροφη και διαβιωση και οχι αμυνα επι εχθρου για μενα ενα μονοκαννο μπαικαλ 410 ειναι το ιδανικο και το αριστο εαν μπορουσε σε αυτο να φορεθει ενας ολοκαννος σιγαστηρας
Ελαφρυ
Κοντοκαννο
Περνει απο μονοβολο μεχρι σκαγια
Φοραει σε σακκο
Και δεν σπαει δεν χαλαει
Με πλαστικα μερη εννοειται
 
Για να κάνει κάποιος μακροχρόνια επιβίωση στην φύση, είτε κυνηγημένος θα είναι, είτε πόλεμος θά υπάρχει, είτε θα κινδυνεύει ή ζωή του για κάποιο λόγο στον πολιτισμένο κόσμο. Τό λιγότερο που θα ήθελε κάποιος σέ αυτές τις δύσκολες καταστάσεις, είναι να κυνδυνευει να προδώσει την θέση του με τούς εκωφαντικους θορύβους των πυροβόλων όπλων. Θά χρειαστείς τροφή άμεσα και καθημερινά. Μπορείς να κουβαλήσεις λίγα κιλά σέ εφόδια. Ενα αεροβόλο ελατηρίου αξιόπιστο και όχι πολύ βαρύ, και με τό βάρος μόλις 25 φυσιγγίων 12αριου σέ βολίδες, αθόρυβα και ταπεινά μπορεί νά σού εξασφαλίσει την επιβίωση σου για πολύ πολύ καιρό. Ψηφίζω HW 95 σέ 4.5 mm
Σωστή η διαπίστωσή σου ! Επηρεαστήκαμε μάλλον από τα Αμερικάνικα σενάρια περί επιβίωσης, zombie apocalypse και τα σχετικά 👹

Σε τέτοιες συνθήκες όπως αυτές που περιγράφεις το καλύτερο θα ήταν τα όπλα του ατόμου που πασχίζει να επιβιώσει να είναι αυτοσχέδια από πρώτες ύλες που μπορεί να βρεί στην φύση - χειροποίητη σφεντόνα ή τόξο, τσεκούρι, λόγχη και ότι άλλο κρίνεται απαραίτητο. Είναι αθόρυβα, μπορούν να φτιαχτούν στο μέγεθος που θέλουμε είναι οικολογικά και αποτελεσματικά αλλά χρειάζεται εμπειρία για την κατασκευή τους και εξάσκηση για την απόκτηση δεξιότητας στην χρήση τους.
 
Λοιπόν φίλος ψήνεται (έχει ψηθεί ήδη) να πάρει καινούρια την Supernova Comfort.
Την είδε πρό καιρού την επώμισε του άρεσε και τώρα ετοιμάζεται να την "καμακώσει" απ' ότι καταλαβαίνω.
Έχει κι αυτή τέτοια πιθανά "κουσούρια" ;
Να την πάρει! Δεν σπάει, δεν χαλάει, έχει πολλά αφτερ μαρκετ και 10 χρόνια εγγύηση!
 
Το θέμα με απασχόλησε κάμποσο καιρό πρίν 7-8 χρόνια και είχα τότε καταγράψει τις απαιτήσεις για μακροχρόνια παραμονή στην ύπαιθρο χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα και ζεστό τρεχούμενο νερό. Οι βασικότερες ήσαν (όσες θυμάμαι δηλαδή):
  1. Ιδιογόμωση και επαναγόμωση φυσιγγίων
  2. Mέγιστο βάρος γόμωσης: 34γρ για Cal.12, 14γρ για Cal.36
  3. Λειόκαννο με απλούστατο μηχανισμό και όσο το δυνατό μεγαλύτερη αποθήκη φυσιγγίων - με μειωτήρα για το κυνήγι
  4. Last but no least: NO PLASTIC / ΟΚ, όσο το δυνατόν λιγότερο πλαστικό!
Για την ιδιογόμωση/επαναγόμωση κατέληξα στα ακόλουθα
  • κλασσικά εργαλεία χειρός για Cal.12 (και Cal.36).
  • μπρούτζινους κάλυκες Magtech (Cal.12 και Cal.36), και χρησιμοποιημένους κάλυκες Remington και Rottweil.
  • αντίστοιχα CCI large pistol καψύλια (No 300), αλλά και CX1000
  • είδος φυσιγγίων:
    • μονόβολα
    • 00
    • Νο 4-5-6
  • πυρίτιδα - κάποια Vihtavuori Ν320 που είχα τότε τέλειωσε, τώρα ψάχνομαι ακόμα...
Για όπλο διάλεξα το Remington 870 Express Deer Gun, λόγω
  • του απλούστατου μηχανισμού (χραπα-χρούπα!),
  • της κοντής κάννης 51εκ,
  • του στόχαστρου και κλισιοσκόπιου
  • της δυνατότητας επέκτασης της φυσιγγιοθήκης σε χωρητικότητα 7 φυσιγγίων
Από τα άλλα οπλάκια που έχω σήμερα θα διάλεγα μάλλον το ΙΖΗ43ΚΗ για την ύπαιθρο. Την Rem 1100 την έχω πιο πολύ για την "ιστορία" και για απολύτως συνειδητά κυνήγια με φυσίγγια εμπορίου, και το Lever-Action καραμπινάκι Rossi Rio Grande RG410B είναι για το "άθλημα".
 
Μαχαίρι, τσεκούρι,σύνεργα για ψάρεμα(να αραξεις κοντά σε λίμνη,να έχεις κ νερακι)τόξο‼️όλα τα άλλα είναι τεμποραρυ‼️
Διαλεξε 10 ατομα
Δωστους ενα τοξο και αμολα 1000 ημερα πουλια
Αμα θελεις δεστα κιολας
Οι 9 θα πεθανουν απο την πεινα εαν δεν κοψει η ξερη τους να κλεψουν αυτα που θα βαρεσει ο ενας
.sarcastic.
 
Λοιπόν φίλος ψήνεται (έχει ψηθεί ήδη) να πάρει καινούρια την Supernova Comfort.
Την είδε πρό καιρού την επώμισε του άρεσε και τώρα ετοιμάζεται να την "καμακώσει" απ' ότι καταλαβαίνω.
Έχει κι αυτή τέτοια πιθανά "κουσούρια" ;
Αυτή είναι χρωμιωμενη πες του δεν κάνει .yel. Μια χαρά όπλο είναι και κάποτε θα μπει στον οπλοβαστο μου. Αλλά θα την έπαιρνα σίγουρα 61 πόντους με τσοκακια. Ήδη στους 61 πόντους είναι αισθητά μπροστοβαρη. Ούτε για αστείο δεν θα την έπαιρνα με πιο μακριά κάννη. Δεν συζητάμε για σλαγκ και σταθερο 5* θα στεναχωρηθεί αν την θέλει για κυνήγι, αν τη θέλει για πρακτική είναι οκ
 
Εγώ μίλησα για μακροχρόνια διαβίωση και όχι για επιβίωση γιατί όπως σωστά ειπώθηκε, για να φτάσεις σε κατάσταση επιβίωσης πρέπει να γίνει πόλεμος. Και αν γίνει πόλεμος εμένα θα με βρει στη γραμμή αντιπαράθεσης. Για να φτάσει κανείς σε μακροχρόνια διαβίωση, αρκεί να χάσει τη δουλειά του και κάποιες ακόμα συγκυρίες ώστε να φύγει ο άνθρωπος για το ξεχασμένο σπίτι στο χωριό του, αν υπάρχει και να ξεκινήσει μια νέα αρχή ( που είναι πάντα πολυ δύσκολη. ) Υπό προϋποθέσεις μπορεί να συμβεί αυτό.
 
Πριν μερικα χρονια σε ενα συνεργειο αυτοκινητων ενος φιλου ειχα δει ενα vitara που οποια βιδα πηγαινες να ξεβιδωσεις κοβοταν απο τη σκουρια γιατι ο τυπος που το ειχε πηγαινε σε δαση χωρις δρομο και περναγε μεσα απο ποταμια, πηρε ενα δευτερο και του εβγαλε τους προφυλακτηρες, εργατη μπροστα πισω, στρατιωτικα μεταλλικα μπετονια για βενζινη, εννοηται εισαγωγη αερα του μοτερ εξω και επανω, μια συσκευη με μανιβελα και συρματοσχοινα σε περιπτωση που τουμπαρει να μπορει να το φερει στα ισα.Εκανε το λαθος ενας φιλος του να παει μαζι του με δικο του αυτοκινητο 4χ4, καποια στιγμη τελειωσε ο δρομος και μπαινανε μεσα σε δασος στο πουθενα(δεν υπηρχαν και τα σμαρτ φον τοτε), αρχισε να βλεπει διαφορα ζωακια, οπως αρκουδες π.χ. και επειδη δεν ηξερε πως να γυρισει πισω, τον πηγε μεχρι εκει που αρχιζε ο ''πολιτισμος'' και ξαναγυρισε στο δασος.
 
Να την πάρει! Δεν σπάει, δεν χαλάει, έχει πολλά αφτερ μαρκετ και 10 χρόνια εγγύηση!
Ευχαριστώ - θα του το μεταβιβάσω !
Αυτή είναι χρωμιωμενη πες του δεν κάνει .yel. Μια χαρά όπλο είναι και κάποτε θα μπει στον οπλοβαστο μου. Αλλά θα την έπαιρνα σίγουρα 61 πόντους με τσοκακια. Ήδη στους 61 πόντους είναι αισθητά μπροστοβαρη. Ούτε για αστείο δεν θα την έπαιρνα με πιο μακριά κάννη. Δεν συζητάμε για σλαγκ και σταθερο 5* θα στεναχωρηθεί αν την θέλει για κυνήγι, αν τη θέλει για πρακτική είναι οκ

Θέλει αυτή με τους 50 πόντους κάννη χωρίς τσοκάκια και ειλικρινά δεν ξέρω τι σκοπό έχει να την κάνει.

Του πρότεινα να σκεφτεί αυτή με τους 61 πόντους (για να μπορεί να ρίχνει και σκάγια γενικώς με τα τσόκ) αλλά δεν το βλέπω να προχωράει.
Ερωτεύτηκε την "κοντή" 😍
 
Διαλεξε 10 ατομα
Δωστους ενα τοξο και αμολα 1000 ημερα πουλια
Αμα θελεις δεστα κιολας
Οι 9 θα πεθανουν απο την πεινα εαν δεν κοψει η ξερη τους να κλεψουν αυτα που θα βαρεσει ο ενας
Ε για αυτό είπα να πάρει κ ψαρικα συνεργα μαζί😆
 
Back
Top