Ιδανικό όπλο για μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο.

Αν έπρεπε να διαλέξεις ΈΝΑ όπλο, για μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο, ποιο θα ήταν αυτό; Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει ένα όπλο, που θα σε συντροφεύσει σε δύσκολες συνθήκες μακροχρόνια; Γνώμες, σκέψεις και απόψεις :)
 
Και στο δικό μου μυαλό, το δίκαννο παίζει πολύ ψηλά ως όπλο για μακροχρόνια χρήση σε δύσκολες συνθήκες. Όμως υπάρχει και μια άλλη σκέψη. Ίσως το όπλο αυτό, θα πρέπει να ρίχνει οποιοδήποτε φυσίγγι μπορείς να εξασφαλίσεις ή έστω τα περισσότερα. Άρα μήπως η θαλάμη 76 ή ακόμα και 89 Χιλ. είναι μονόδρομος;
 
Last edited:
Ένα όπλο για τέτοια χρήση θα έπρεπε να είναι με πολύ κοντή κάννη; Μέτρια η μακρυά; Ελαφρύ ή βαρύ; Με τσοκακια ή σταθερό τσοκ και ποίο; Δίκαννο, μονοκαννο, επαναληπτική ή ημιαυτόματη; 70-76-89 Χιλ θαλάμη; Θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε λειοκαννο ή μπορεί να είναι και ένα αεροβόλο; Θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε τυφέκιο ή θα μπορούσε να είναι ακόμα και ένα πιστόλι - περίστροφο; Η κουβέντα είναι θεωρητική, γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ δύσκολο να μας συμβεί κάτι τέτοιο.
 

Η πιό απλή κατασκευή - γερή και χωρίς πολυπλοκότητες.

Διαμέτρημα 12 Magnum που είναι τιο διαδεδομένο παγκοσμίως και δημοφιλές.
Κάννη με σταθερό τσόκ - ούτε ρίγες ούτε φωσσφοριζέ σκόπευτρα ούτε τίποτα περιττό.
Κλωτσάει αλλά συνηθίζεται.
 

Η πιό απλή κατασκευή - γερή και χωρίς πολυπλοκότητες.

Διαμέτρημα 12 Magnum που είναι τιο διαδεδομένο παγκοσμίως και δημοφιλές.
Κάννη με σταθερό τσόκ - ούτε ρίγες ούτε φωσσφοριζέ σκόπευτρα ούτε τίποτα περιττό.
Κλωτσάει αλλά συνηθίζεται.
Ταυτίζονται οι απόψεις μας, όσο για το κλώτσημα, αν φέρεις το κοντάκι στα μέτρα σου θα εξαφανιστεί ως δια μαγείας. Πολλοί μιλάνε όμως για την αξία ενός καλού αεροβόλου σε τέτοιες συνθήκες. Φθηνό πυρομαχικο, ελαφρύ και πρακτικά μπορεί να αγοραστεί και να μεταφέρετε σε μεγάλη ποσότητα.
 
Μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο - κατάσταση επιβίωσης. Μια επαναληπτική καραμπίνα cal.12 (ως το δημοφιλέστερο βρίσκεις πολύ εύκολα φυσίγγια) μέχρι 60εκ. κάννη, θαλάμη 89χιλ. για διαχείριση όλων των διαθέσιμων φυσιγγίων και μεγάλη αποθήκη με σταθερό 3* νομίζω είναι το καλύτερο. Είναι απλό "σαν δίκαννο" με μεγαλύτερη χωρητικότητα σε φυσίγγια. Χρήση για κυνήγι μικρών και μεγάλων θηραμάτων και φυσικά αυτοάμυνα όταν μιλάμε για κατάσταση επιβίωσης. Επίσης ένα πιστόλι cal.9 (για τον ίδιο λόγο όπως το cal.12).
 
Ένα όπλο για τέτοια χρήση θα έπρεπε να είναι με πολύ κοντή κάννη; Μέτρια η μακρυά; Ελαφρύ ή βαρύ; Με τσοκακια ή σταθερό τσοκ και ποίο; Δίκαννο, μονοκαννο, επαναληπτική ή ημιαυτόματη; 70-76-89 Χιλ θαλάμη;
Τι ανησυχίες έχεις παλληκάρι μου??? Τι σε ήβρε χρινιάρα μέρα? Χαχαχαχα!! Το καλύτερο όπλο είναι αυτό που έχεις μαζί σου τη στιγμή που χρειάζεσαι όπλο! Έτσι λένε... Τώρα άμα με ρωτάς είμαι ανάμεσα σε 2: α)χράπα ατσάλινη (δες Remington) β)δικανούμπα , προτιμώ "πανοκαβαλίκι" λόγω αντοχής. Αμφότερα κοντά,όσο πιο απλά γίνεται,θα τα ήθελα με τσοκ κ 3"! Η κοντή κάννη κάνει μεγαλύτερη διασπορά,όχι κατ ανάγκη κακό... Και κρύβεται, μεταφέρεται εύκολα! Μονοσκανδαλα ούτε καν! Σύνθετοι μηχανισμοί ποτέ! Με λίγα λόγια δες τα λειοκανα του στρατού...
 
Ένα 45άρι δεν είναι ποτέ λάθος να το έχουμε κοντά μας - στην κουζίνα, στο αυτοκίνητο, στην χ@στρα, στην θάλασσα, στο βουνό, στο καλύβι, στη σκηνή, πάνω στο δέντρο, κάτω από το μαξιλάρι, στο σακκίδιο, στην κωλότσεπη κλπ κλπ
Ένα κλασσικό Made in USA ή ένα CZ 97B (προδόθηκα 🤭)
 
Ωραίο θέμα Κώστα :)

Μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο - κατάσταση επιβίωσης. Μια επαναληπτική καραμπίνα cal.12 (ως το δημοφιλέστερο βρίσκεις πολύ εύκολα φυσίγγια) μέχρι 60εκ. κάννη, θαλάμη 89χιλ. για διαχείριση όλων των διαθέσιμων φυσιγγίων και μεγάλη αποθήκη με σταθερό 3* νομίζω είναι το καλύτερο. Είναι απλό "σαν δίκαννο" με μεγαλύτερη χωρητικότητα σε φυσίγγια. Χρήση για κυνήγι μικρών και μεγάλων θηραμάτων και φυσικά αυτοάμυνα όταν μιλάμε για κατάσταση επιβίωσης. Επίσης ένα πιστόλι cal.9 (για τον ίδιο λόγο όπως το cal.12).
Συμφωνώ με Λάζο 100% και το εμβαθύνω... σε 12g, Μπενελάκι Super Nova και σε 9mm, Γκλοκάκι 26, 17, 19, 34. Βρέξει, χιονίσει, λασπώσει, πέσει στα βράχια, θα βγεις ασπροπρόσωπος σε survival καταστάσεις !!

Για την ευθυβολία τους δεν σχολιάζω, μιας και δεν κουβεντιάζουμε για σκοποβολή :p:p:p

(Σεζάκιας είμαι, μην παρεξηγηθώ για τα Γκλόκ, απλά πιστεύω ότι τη σήμερον, το γκλοκ θα αντεξει σε περισσότερες κακουχίες απο πολλά άλλα)
 
Ιδανικο οπλο για διαβιωση ειναι ενα δικανακι ποζε με την μια κανη ραβδωτη σε διαμετρημα Cal 12 και ο,22 .Πολυ παλια επιτρεποταν ,εχω δει κατι ομορφα οπλακια αναδιπλουμενα .Τωρα απαγορευωντε στη χωρα μας .Εγω θα επαιρνα ενα ποζε με την μια κανη Cal 12 και την αλλη Cal 36
 
Ένα 45άρι δεν είναι ποτέ λάθος να το έχουμε κοντά μας - στην κουζίνα, στο αυτοκίνητο, στην χ@στρα, στην θάλασσα, στο βουνό, στο καλύβι, στη σκηνή, πάνω στο δέντρο, κάτω από το μαξιλάρι, στο σακκίδιο, στην κωλότσεπη κλπ κλπ
Ένα κλασσικό Made in USA ή ένα CZ 97B (προδόθηκα 🤭)
1911 lover!!! Ή ένα θηριώδες single action 44++++ χαχαχαχα! Ρε τι γκαβλες έχουμε....
 
Ένα 45άρι δεν είναι ποτέ λάθος να το έχουμε κοντά μας - στην κουζίνα, στο αυτοκίνητο, στην χ@στρα, στην θάλασσα, στο βουνό, στο καλύβι, στη σκηνή, πάνω στο δέντρο, κάτω από το μαξιλάρι, στο σακκίδιο, στην κωλότσεπη κλπ κλπ
Ένα κλασσικό Made in USA ή ένα CZ 97B (προδόθηκα 🤭)
...αντε βρες τωρα 45αρες το έτος 2022...και σε τι τιμή! 9αρες κ παλι 9αρες, μην πω 22αρες :)
 
Ωραίο θέμα Κώστα :)


Συμφωνώ με Λάζο 100% και το εμβαθύνω... σε 12g, Μπενελάκι Super Nova και σε 9mm, Γκλοκάκι 26, 17, 19, 34. Βρέξει, χιονίσει, λασπώσει, πέσει στα βράχια, θα βγεις ασπροπρόσωπο σε survival καταστάσεις !!

Για την ευθυβολία τους δεν σχολιάζω, μιας και δεν κουβεντιάζουμε για σκοποβολή :p:p:p
Σε εμπλοκή από μούφα πυρομαχικό, κοπανησα το κοντάκι για να ξεσφηνωσει το κάλυκα και ξεκαβαλησε η ράγα από τη βάση του κλείστρου! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! έκατσα και το έλυσα μετά... Όχι nova, οι pump είναι η 870 και η mossberg ._
Και έχω montefeltro... Δεν βάλω συγκεκριμένα κατά της benelli
 
1911 lover!!! Ή ένα θηριώδες single action 44++++ χαχαχαχα! Ρε τι γκαβλες έχουμε....
Είμαι fan του hickok 45 ! 🤠

...αντε βρες τωρα 45αρες το έτος 2022...και σε τι τιμή! 9αρες κ παλι 9αρες, μην πω 22αρες :)

Άν η διαθεσιμότητα πυρομαχικών είναι ένα θέμα τότε έχω έτοιμη τη λύση - CZ 75B ή SIG P210 Swiss made παλιάς κοπής.

Η επιβίωση επιβίωση αλλά και τα γούστα - γούστα !!!😁
 
Ωραίο θέμα Κώστα :)


Συμφωνώ με Λάζο 100% και το εμβαθύνω... σε 12g, Μπενελάκι Super Nova και σε 9mm, Γκλοκάκι 26, 17, 19, 34. Βρέξει, χιονίσει, λασπώσει, πέσει στα βράχια, θα βγεις ασπροπρόσωπος σε survival καταστάσεις !!

Για την ευθυβολία τους δεν σχολιάζω, μιας και δεν κουβεντιάζουμε για σκοποβολή :p:p:p

(Σεζάκιας είμαι, μην παρεξηγηθώ για τα Γκλόκ, απλά πιστεύω ότι τη σήμερον, το γκλοκ θα αντεξει σε περισσότερες κακουχίες απο πολλά άλλα)
Glock 17 δαγκωτό. Αλλά σε pump Remington 870 ή Mossberg 500-590. .terror.
 
Σε εμπλοκή από μούφα πυρομαχικό, κοπανησα το κοντάκι για να ξεσφηνωσει το κάλυκα και ξεκαβαλησε η ράγα από τη βάση του κλείστρου! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! έκατσα και το έλυσα μετά... Όχι nova, οι pump είναι η 870 και η mossberg ._
Και έχω montefeltro... Δεν βάλω συγκεκριμένα κατά της benelli
Με τι όπλο το έπαθες αυτό Δημήτρη; ( Που ξεκαβαλησε η ράγα από τη βάση του κλείστρου)
 
Back
Top