Ιδανικό όπλο για μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο.

Νομίζω ότι μιλάμε για τα δεδομένα της Ελλάδας.
Ας γίνουμε ποιο ρεαλιστές και ας αφήσουμε τους αμερικανό Ράμπο.
Κατά την άποψη μου το όπλο που έχει δοκιμαστή χρόνια τώρα σε αυτήν χρήση που περιγράφεται στον τίτλο της ενότητας δεν είναι άλλο από το ταπεινό ij43 . Σε όλα τα χωριά , μαντριά μονοκατοικίες απομακρυσμένες παντού θα βρεις ενα ρωσικό συνήθως ταλεπωριμενο αλλά πλήρως λειτουργικό.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλες αξιόπιστες επιλογές, αλλά μιλαμε πάντα ελληνικά δεδομένα.
 
Ευχαριστώ - θα του το μεταβιβάσω !


Θέλει αυτή με τους 50 πόντους κάννη χωρίς τσοκάκια και ειλικρινά δεν ξέρω τι σκοπό έχει να την κάνει.

Του πρότεινα να σκεφτεί αυτή με τους 61 πόντους (για να μπορεί να ρίχνει και σκάγια γενικώς με τα τσόκ) αλλά δεν το βλέπω να προχωράει.
Ερωτεύτηκε την "κοντή" 😍
IMG_20221028_225320.jpg
 
Nova! Παρέα στη Γκούρα σε γουρουνοφαγία μαλακιζομασταν με επιτυχία και μόλις τελείωσαν τα φυσίγγια βάλαμε κάτι χάρτινα παλιακά και σφηνώσει ένα στη θαλαμη! Χτύπησα το κοντάκι με δύναμη για να το πετάξει και ξεκαβαλησε! Καινούργιο εν το μεταξύ το τουφέκι!!!πάνε χρόνια...
Αν έβαζες το παλιό φυσιγγι στην 870 η στη Mossberg δεν θα το έκανε ;Σε κολλημένο άδειο κάλυκα εγώ ξέρω ότι βάζεις βέργα καθαρισμού από το στόμιο.Τα πλαστικά της νόβα σε βροχή , πτώσεις δεν παθαίνουν τίποτα, ποιός μπορεί να πει το ίδιο για τα ξύλινα .Εγώ θα προτιμούσα την supernova comfort γιατί το κοντάκι και την χρωμιωμενη κάννη.
 
Αν αυτη η επιβιωση εχει να κανει με τροφη και διαβιωση και οχι αμυνα επι εχθρου για μενα ενα μονοκαννο μπαικαλ 410 ειναι το ιδανικο και το αριστο εαν μπορουσε σε αυτο να φορεθει ενας ολοκαννος σιγαστηρας
Ελαφρυ
Κοντοκαννο
Περνει απο μονοβολο μεχρι σκαγια
Φοραει σε σακκο
Και δεν σπαει δεν χαλαει
Με πλαστικα μερη εννοειται
Φυσίγγια που θα βρίσκεις εκτός αν υπάρχουν μεταλλικά και τα ξανά γεμίζεις
 
Αν έπρεπε να διαλέξεις ΈΝΑ όπλο, για μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο, ποιο θα ήταν αυτό; Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει ένα όπλο, που θα σε συντροφεύσει σε δύσκολες συνθήκες μακροχρόνια; Γνώμες, σκέψεις και απόψεις :)
Το ερώτημα έχει απαντηθεί στην 'οπλογνωσια"... .yel.

"Αμερικανός οπλουργός με πείρα σαράντα ετών στο επάγγελμα λέει τα παρακάτω για το γνωστό Baikal IZ43 πλαγιόκαννο:

"Αν βρισκόμουν στην Αλάσκα με ένα μόνο όπλο με το οποίο θα κυνηγούσα για τροφή και για αυτοπροστασία αυτό θα ήταν το ΙΖ43."


Ίσως Κώστα κ σε περιπτωση που κάποιος αναζητάει όπλο με παραπανω απο δυο φυσίγγια η χραπα χρουπα να είναι μονόδρομος.....
Είναι κ σκληροτραχηλες οπότε φαντάζουν ιδανικές για τετοιες περιπτωσεις....

Αλλά επειδή προσωπικα δεν εχω εμπειρία από αυτες, οπωσδηποτε θα επέλεγα ένα δισκανδαλο πλαγιοκαννο Baikal..
Εκεί θες ένα όπλο.. όπλο.... και όχι κάτι ακριβό η ντελικατο με πολλα φρου φρου κ αρώματα...
 
Αν έβαζες το παλιό φυσιγγι στην 870 η στη Mossberg δεν θα το έκανε ;Σε κολλημένο άδειο κάλυκα εγώ ξέρω ότι βάζεις βέργα καθαρισμού από το στόμιο.Τα πλαστικά της νόβα σε βροχή , πτώσεις δεν παθαίνουν τίποτα, ποιός μπορεί να πει το ίδιο για τα ξύλινα .Εγώ θα προτιμούσα την supernova comfort γιατί το κοντάκι και την χρωμιωμενη κάννη.
Αν έβαζες ένα τέτοιο φυσίγγι σε οποιοδήποτε όπλο, θα το έκανε!Δεν έφταιγε το όπλο για την εμπλοκή...Η μέθοδος του χτυπήματος, ως λύση Σ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΊΔΟΥΣ την εμπλοκή είναι η ενδεδειγμένη ως μέθοδος πεδίου! Δεν είχαμε βέργα μαζί.... Σε 870 και Mossberg δε θα ξεκαβαλουσε η ράγα (βεβαιότητα από χρήση πολλών ετών κ φυσιγγίων,ειδικά στη Mossberg που έχει και διπλό άγκιστρο εξολκεα!!!).Περί πλαστικών γενικά συμφωνώ,έχω πει άλλωστε κ σε άλλη κουβέντα,ότι αν και όταν αλλάξω στη montefeltro θα βάλω πλαστικά(όχι comfort,δε τα συμπαθώ,λογω ταχείας φθοράς).τέλος για το ιερό δισκοπότηρο των αχρωμιωτων καννών... Μιλάς με κάποιον που πλήρωνε παλιότερα για να κάνει αποχρωμίωση... Δεν το θεωρώ ελάττωμα!
 
Εγώ μίλησα για μακροχρόνια διαβίωση και όχι για επιβίωση γιατί όπως σωστά ειπώθηκε, για να φτάσεις σε κατάσταση επιβίωσης πρέπει να γίνει πόλεμος. Και αν γίνει πόλεμος εμένα θα με βρει στη γραμμή αντιπαράθεσης. Για να φτάσει κανείς σε μακροχρόνια διαβίωση, αρκεί να χάσει τη δουλειά του και κάποιες ακόμα συγκυρίες ώστε να φύγει ο άνθρωπος για το ξεχασμένο σπίτι στο χωριό του, αν υπάρχει και να ξεκινήσει μια νέα αρχή ( που είναι πάντα πολυ δύσκολη. ) Υπό προϋποθέσεις μπορεί να συμβεί αυτό.
Για μακροχρόνια διαβίωση, θα διάλεγα μία Mossberg 500 σέ cal.36 πού έχω με όλα τά σύνεργα ιδιογομωσης
 
Για μακροχρόνια διαβίωση, θα διάλεγα μία Mossberg 500 σέ cal.36 πού έχω με όλα τά σύνεργα ιδιογομωσης
Μια επαναληπτική καραμπίνα είναι ένα όπλο που ενδείκνυται για τέτοια κατάσταση, αλλά γιατί δε cal 36? Λόγο βάρους και όγκου φυσιγγίων;
 
Μια επαναληπτική καραμπίνα είναι ένα όπλο που ενδείκνυται για τέτοια κατάσταση, αλλά γιατί δε cal 36? Λόγο βάρους και όγκου φυσιγγίων;
Ακριβώς αυτό, και για οικονομία υλικών, και αισθητά λιγότερο θόρυβο τουφεκιας. Τό δε βάρος του όπλου είναι μόνο 2700 γρ.
 
Ακριβώς αυτό, και για οικονομία υλικών, και αισθητά λιγότερο θόρυβο τουφεκιας. Τό δε βάρος του όπλου είναι μόνο 2700 γρ.
Πολύ σημαντικό το βάρος του όπλου να μην είναι τέτοιο που να κουράζει. Όπως μου το περιγράφεις φαίνεται ιδανική επιλογή.
 
Εχω ξαναγραψει καπου οτι καλο ειναι να παρουμε ενα αεροβολο προτου αλλαξει η νομοθεσια και ζητανε αδειες κλπ. Δε θα αργησει να γινει. Δεν εχουν παρει χαμπαρι τι εστι αεροβολο.
 
Εχω ξαναγραψει καπου οτι καλο ειναι να παρουμε ενα αεροβολο προτου αλλαξει η νομοθεσια και ζητανε αδειες κλπ. Δε θα αργησει να γινει. Δεν εχουν παρει χαμπαρι τι εστι αεροβολο.
Τρομερό όπλο σέ σωστά χέρια...
 
Δικανο μπαικαλ και επαναληπτικη 870, μοσμπεργκ ή win αμερικανικη οι δικες μου επιλογες.
Το αεροβολο με οπτικο ειναι και αυτο αριστη επιλογη.
Φαίνεται πως μια επαναληπτική καραμπίνα ή ένα δίκαννο θα κάλυπτε τις περισσότερες ανάγκες. Το αεροβόλο πολύ σημαντικό, θεωρητικά ( μιας και στην Ελλάδα απαγορεύεται η χρήση του πέρα από τη σκοποβολή) θα μπορούσε να απαλλάξει από τρωκτικά, κορακοειδη, δηλητηριώδη φίδια καθώς και να σκοτώσει οικόσιτα ζώα ( κουνέλια, κότες, γαλια κλπ)
 
Εχω ξαναγραψει καπου οτι καλο ειναι να παρουμε ενα αεροβολο προτου αλλαξει η νομοθεσια και ζητανε αδειες κλπ. Δε θα αργησει να γινει. Δεν εχουν παρει χαμπαρι τι εστι αεροβολο.
Μα έτσι κι αλλιώς αν αλλάξει η νομοθεσία και όσοι έχουν αεροβόλα τώρα για να περνάνε την ώρα τους θα αναγκαστούν να τα δηλώσουν. Αλλά δεν έχεις άδικο, εδώ τώρα χρειάζεται άδεια για να αγοράσεις φλομπερακι νομίζω.
 
Αυτο δεν ειναι δυνατο να ελεγχθει παντως.
Δεν μπορούν να ελέγξουν αυτά που δε θέλουν να ελέγξουν. Όταν θέλουν δεν μπορεί να ξεφύγει τίποτα, αυτό είναι σίγουρο που σου λέω. Τώρα για τα αεροβόλα ναι έχουν τη χρήση τους κι αυτά, αλλά βλέπεις, εκεί που επιτρέπουν τα 22 άρια δεν ασχολείται κανείς με αεροβόλα. Κάτι σημαίνει κι αυτο
 
Στο εξωτερικό πάντως έχουν σε εκτίμηση το 22 αρι. Εδώ που απαγορεύεται ξεγελαμε τον πόνο μας με αεροβόλα. Κρίμα, τουλάχιστον το 22 αρι θα έπρεπε να επιτραπεί.
Μπορεις να εχεις οσα 12αρια θελεις, αλλα το 22αρι οχι
 
Back
Top