Ιδανικό όπλο για μακροχρόνια διαβίωση στην ύπαιθρο.

Αν και όλη η ουσία του βίντεο είναι ο τρόπος σκέψης του , οι επιλογές που παρουσιάζει, τα πλεονεκτήματα της κάθε επιλογής κλπ ( ο άνθρωπος εξειδικεύεται πάνω στα όπλα και τις τεχνικές χρήσεις τους, δεν είναι απλά ένας που λέει την άποψη του) θα σου πω ότι αυτός θα διάλεγε πιστόλι.
Κ εγώ σιγκ σαουερ ‼️9 μμ‼️αλλά δεν έχουμε εδώ σεκοντ κομιτμεντ😁
 
Μα μπερέτα ρε συ; θα μας τρελάνει :p:po_Oo_O είναι πολύ άστοχο το όπλο κι απορώ πως έκανε τέτοια γκρουπ...μάλλον θα το ρίχνει χρόνια, γιατί αλλιώς δεν εξηγείται! Το όπλο είναι τόσο χαλαρό που αν το κουνήσεις, ακούγεται σα κουδουνίστρα .sarcastic.
Η μπερέτα, παρά τα θέματά της, είναι πολύ όμορφο πιστόλι γι αυτό και την έχουν χρησιμοποιήσει εκατοντάδες φορές οι αμερικάνοι σε ταινίες, αλλά μέχρι εκεί κατά τη γνώμη μου (η οποία βασίζεται μετα από καμιά χιλιάδα βολές μαζί της).
( Κώστα, γράψ΄του ανθρώπου ποιο όπλο να πάρει, μπας και δει το φως του .terror. )
 
Μα μπερέτα ρε συ; θα μας τρελάνει :p:po_Oo_O είναι πολύ άστοχο το όπλο κι απορώ πως έκανε τέτοια γκρουπ...μάλλον θα το ρίχνει χρόνια, γιατί αλλιώς δεν εξηγείται! Το όπλο είναι τόσο χαλαρό που αν το κουνήσεις, ακούγεται σα κουδουνίστρα .sarcastic.
Η μπερέτα, παρά τα θέματά της, είναι πολύ όμορφο πιστόλι γι αυτό και την έχουν χρησιμοποιήσει εκατοντάδες φορές οι αμερικάνοι σε ταινίες, αλλά μέχρι εκεί κατά τη γνώμη μου (η οποία βασίζεται μετα από καμιά χιλιάδα βολές μαζί της).
( Κώστα, γράψ΄του ανθρώπου ποιο όπλο να πάρει, μπας και δει το φως του .terror. )
Μήπως ήταν όπλο του συλλόγου και είχε ρίξει εκατομμύρια φυσίγγια ασυντηρητο; Έχω ρίξει με Glock 19 του συλλόγου και ηταν κυριολεκτικά χρεπι γι'αυτό και δεν πήρα τέτοιο, αλλά από φίλο που έριξα πολύ αργότερα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Από την άλλη όταν έριχνα με CZ shadow 1 του συλλόγου,παρότι το όπλο είχε ρίξει εκατομμύρια φυσίγγια χωρίς καμία συντήρηση ήταν άψογο.
 
Μήπως ήταν όπλο του συλλόγου και είχε ρίξει εκατομμύρια φυσίγγια ασυντηρητο; Έχω ρίξει με Glock 19 του συλλόγου και ηταν κυριολεκτικά χρεπι γι'αυτό και δεν πήρα τέτοιο, αλλά από φίλο που έριξα πολύ αργότερα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα.
Έχω δει μπόλικα βιντεάκια με τύπους που ρίχνουν εύστοχα με τις μπερέτες -τι να πω... Να ήταν βελτιωμένα τα όπλα; να είχαν κάνει bushing στις κάνες; να είχαν ρίξει μια καραβιά σφαίρες και να ήξεραν καλά τα όπλα; μπορεί και ίσως και ποιος ξέρει...

΄Οντως ήταν όπλο του συλλόγου αυτό που έριξα, ή μάλλον "όπλα", γιατί ήμουν τυχερός να είμαι παρών όταν έφεραν καινούρια δυο από δαύτα, ένα 92fs & ένα 92x performance και τα λύσσαξα μιας και μου αρέσουν πολύ (εμφανισιακά). Το είχα βάλει στο μάτι το 92Χ σου λέω... Βρε άμα το όπλο είναι σιδερένιο, είναι άλλη φάση ;)
Όμως, όσο όμορφα είναι, τόσο δύσχρηστα (βαριά και με άβολη λαβή για τα περισσότερα χέρια) αλλά και μετρίων επιδόσεων είναι (γκλιν - γκλιν, ντραγκαντρούν .sex hard. )...

Πάντως, για την κουβέντα, έχω παρατηρήσει πως, όταν πιάνεις ένα όπλο στα χέρια σου και το κουνάς κι ακούγεται σαν κουδουνίστρα (τζόγοι κάννης -κλείστρου, κλείστρου- βάσης, κλπ), τόσο πιο χάλια συγκεντρώσεις θα κάνει και είναι λογικό (το 92Χ είναι πιο "ήσυχο" με καλύτερες συγκεντρώσεις, αλλά δεν πιάνει το ανταγωνισμό, ιδίως με αυτήν την φουσκωμένη τιμή που έχει) .

Δεν πα να 'ναι βρόμικο κι ασυντήρητο με στραβά σκοπευτικά (μπορεί να ρίχνει πχ δεξιά), θα κάνει καλές συγκεντρώσεις αν το όπλο είναι καλό (δεν έχει στραβή κάννη και δεν κάνει γκλιν-γκλιν :D ) και ρίχνει και καλά πυρομαχικά. Γιατί παίζει ρόλο μεγάλο και τι του βάζεις να ρίξει, ιδίως τα τελευταία χρόνια που κυκλοφορούν κάτι σφαίρες για κλάματα...

Έχω φύγει εκτός θέματος, αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση και δεν μπορώ να μην αναφέρω την απορία μου, πώς δηλαδή μια τέτοια εταιρεία σαν την μπερέτα -που είναι απ τις πρωτοπόρους στο λειόκανο, έχει αφήσει τόσο πίσω σε εξέλιξη τα πιστόλια της (η πλατφόρμα 92 υπάρχει κοντά 50 χρόνια χωρίς ουσιαστική βελτίωση, και το πολυμερικό της που είναι φρέσκο, είναι ένα βήμα πίσω - αλλά και ακριβότερο - απ' τον ανταγωνισμό και χωρίς να έχει την ίδια υποστήριξη που έχουν άλλες μάρκες σε αφτερ μάρκετ καλούδια).

Από την άλλη όταν έριχνα με CZ shadow 1 του συλλόγου,παρότι το όπλο είχε ρίξει εκατομμύρια φυσίγγια χωρίς καμία συντήρηση ήταν άψογο.
Μιλάς με σοφία και σύνεση πολύ καλέ μου φίλε .shake hands. .love.
 
Last edited:
Βλέπω ανεβαίνουν οι τιμές στα όπλα. Ενδεικτικά η Benelli super Nova + 30 ευρώ από τον προηγούμενο μήνα, maverick με τη μακριά αποθήκη+40 ευρώ.... Mossberg 590 A1 +150ευρω(!) Μόνο η Remington έχει ακόμα τις παλιές τιμές και μάλιστα την Wingmaster ακόμα σε προσφορά ( για πόσο άγνωστο). Μάλλον οποίος πρόλαβε τον κύριο είδε. Τι συμβαίνει ρε παιδιά; Όπλα που είναι είκοσι χρόνια το ίδιο, χωρίς καμία βελτίωση, εν μια νυκτί τέτοια αύξηση; Φοβερό. Η Mossberg έχει τη σκυτάλη της κοροϊδίας. Όπλο που πάντα το θυμόμουν να έχει 550 ευρώ τώρα χιλιάρικο. Το ίδιο και απαράλλακτο όπλο.
 
Βλέπω ανεβαίνουν οι τιμές στα όπλα. Ενδεικτικά η Benelli super Nova + 30 ευρώ από τον προηγούμενο μήνα, maverick με τη μακριά αποθήκη+40 ευρώ.... Mossberg 590 A1 +150ευρω(!) Μόνο η Remington έχει ακόμα τις παλιές τιμές και μάλιστα την Wingmaster ακόμα σε προσφορά ( για πόσο άγνωστο). Μάλλον οποίος πρόλαβε τον κύριο είδε. Τι συμβαίνει ρε παιδιά; Όπλα που είναι είκοσι χρόνια το ίδιο, χωρίς καμία βελτίωση, εν μια νυκτί τέτοια αύξηση; Φοβερό. Η Mossberg έχει τη σκυτάλη της κοροϊδίας. Όπλο που πάντα το θυμόμουν να έχει 550 ευρώ τώρα χιλιάρικο. Το ίδιο και απαράλλακτο όπλο.
Εδώ σε ένα πρωί άλλαξε η τιμή της τυρόπιτας από εκατό δραχμές στο ένα ευρώ …
 
Το εχω καψει .Αψογο .Τετοιο θα παρω
Δεν έχω ρίξει με αυτό το τυφέκιο, όμως αν έμπαινα στη διαδικασία να αγοράσω 22αρι τυφέκιο, θα ήταν μόνο για να αγοράσω αυτό. Δεν έχω δει κάτι άλλο που να μου αρέσει τόσο.
 
...για το 10-22 το αναφερεις αυτό Γιώργο, ή γενικά για τα τυφέκια της Ρουγκερ;
...πχ, το μινι-14, έχει τέτοια θέματα;
Δεν είναι κακή εταιρία η ρουγκερ αλλά είναι λιγο μυστήρια … το μινι 14 ειναι τίμιο τουφεκακι για τα λεφτά του με τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα . Το 1022 είναι ένα μοντέλο με πάρα πολλές πωλήσεις επειδή είναι φθηνό και απλό .
 
Για τα ελληνικά δεδομένα το πιο κοινό πυρομαχικά είναι το φυσιγγι 12 cal. Άρα το ενδεικνυομενο όπλο για επιβιωση είναι ένα λειοκαννο με αυτό το διαμέτρημα. Ναι το 22αρι είναι πιο ελαφρύ πιο ακριβές αλλά είναι δύσκολο να κάνεις απόθεμα σε σφαίρες και να τα αγοράσεις.
Εγώ θα προτιμούσα ένα δισκανδαλο δικανο μάγκνουμ και αν είναι δυνατον με σταθερά τσοκ 3 - 4 για μειωμένες απαιτήσεις συντήρησης και δυνατότητα ατσάλινων σκαγιων.
 
Για τα ελληνικά δεδομένα το πιο κοινό πυρομαχικά είναι το φυσιγγι 12 cal. Άρα το ενδεικνυομενο όπλο για επιβιωση είναι ένα λειοκαννο με αυτό το διαμέτρημα. Ναι το 22αρι είναι πιο ελαφρύ πιο ακριβές αλλά είναι δύσκολο να κάνεις απόθεμα σε σφαίρες και να τα αγοράσεις.
Εγώ θα προτιμούσα ένα δισκανδαλο δικανο μάγκνουμ και αν είναι δυνατον με σταθερά τσοκ 3 - 4 για μειωμένες απαιτήσεις συντήρησης και δυνατότητα ατσάλινων σκαγιων.
Επίσης λέγεται ότι τα 22αρια φυσίγγια δεν αντέχουν σε μακροχρόνια αποθήκευση. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο ισχύει αυτό. Εννοείται ότι στη χώρα μας το λειοκαννο 12 αρι είναι η δημοφιλέστερη επιλογή. Μαζί με το αεροβόλο 4.5
 
Back
Top